طرز استفاده سرم ویتامین سی ( روش استفاده )

طرز استفاده صحیح سرم ویتامین سی و نکات مهم استفاده و خرید

چگونه از سرم ویتامین سی استفاده کنیم ؟  ( طرز استفاده یا مصرف سرم ویتامین سی و نکات استفاده و خرید )

اگر پوست شما کدر یا تیره به نظر می رسد یا به دنبال بهبود وضعیت پوست خود هستید، استفاده از یک سرم ویتامین سی با رعایت همه نکات و طرز صحیح استفاده را در نظر بگیرید. این سرم نه تنها باعث روشن شدن پوست می شود ، بلکه به دلیل داشتن اثرات آنتی اکسیدانی زیاد و قدرتمند ، در کاهش التهابات پوستی و ترمیم آنها نیز موثر است. بهتر است پس از شستشوی صورت، چند قطره از سرم ویتامین سی C را روی پوست بزنید و بعد از آن ، استفاده از یک مرطوب کننده با کیفیت را فراموش نکنید تا نتیجه ی بهتری در زیبایی و شفافیت پوست خود مشاهده کنید.

طریقه مصرف سرم ویتامین سی پریم ، مدیلن ، لافارر ، نحوه استفاده سرم ویتامین سی بادی شاپ

مطالعه یک مقاله جامع در مورد خواص ویتامین سی برای پوست

طرز صحیح استفاده از سرم های ویتامین سی به صورت تصویری

روش استفاده از سرم ویتامین سی ، پچ تست

1 - انجام پچ تست برای اطمینان از عدم داشتن واکنش آلرژیک

ابتدا برای تست حساسیت، یک قطره از سرم ویتامین سی را به بخشی کوچک از مچ دست خود اعمال کنید. این بخش از پوست معمولاً حساس تر است و در صورت وجود هرگونه حساسیت به ویتامین سی یا سرم مورد استفاده شما، واکنش های پوستی در این ناحیه زودتر قابل مشاهده خواهد بود. پس از گذشت 24 ساعت و عدم مشاهده هرگونه قرمزی، التهاب یا تحریک پوست، می توانید سرم ویتامین سی خود را به تمام پوست صورت خود اعمال نمایید.

اگر واکنشی نسبت به ویتامین سی بر روی پوست خود مشاهده کردید، از آن به عنوان بخشی از برنامه روزانه مراقبت از پوست خود استفاده نکنید و این موضوع را با دکتر یا متخصص پوست خود در میان بگذارید.

استفاده همزمان ویتامین سی با محصولات لایه بردار

در صورت استفاده همزمان از محصولات لایه بردار حاوی AHA و BHA مثل اسید گلیکولیک ، سالیسیلیک اسید یا لاکتیک اسید، پیش از به کارگیری سرم ویتامین سی، مدتی صبر کنید. این امر به جلوگیری از بروز هرگونه التهاب یا تحریک پوستی کمک می کند. بنابراین، تا حد ممکن این ترکیبات را با فاصله زمانی از ویتامین سی استفاده کنید.

سرم ویتامین سی شب یا روز

2 - برنامه ریزی کنید که آیا از سرم ویتامین سی خود صبح ها استفاده کنید یا شب ها قبل از خواب

اگر می خواهید از سرم ویتامین سی خود فقط یک بار در روز استفاده کنید ( معمولا یک بار در روز کافی است ) مشخص کنید که می خواهید صبح ها استفاده کنید یا شب ها ، هر چند می توانید دو بار در روز نیز استفاده کنید هم صبح هم شب. صبح ها بعد از شستشوی پوست می توانید استفاده کنید و شب ها یا عصرها بعد از استفاده از تونر یا قبل از مرطوب کننده شب یا کرم شب خود استفاده کنید ( در صورتی که استفاده می کنید )

در صورتی که در روز استفاده می کنید ، استفاده از ضد آفتاب را بعد از سرم ویتامین سی فراموش نکنید . 

چه زمانی از سرم ویتامین سی استفاده کنیم ؟

بهترین زمان استفاده از سرم ویتامین سی کدام است ؟

صبح و روز

سرم های ویتامین سی بهتر است معمولاً در صبح و طول روز استفاده شوند، زیرا:

 • محافظت در برابر عوامل محیطی: سرم های ویتامین سی از پوست شما در برابر آلودگی، اشعه ماوراء بنفش و رادیکال های آزاد محافظت می کنند.
 • بیشترین اثربخشی: استفاده از ویتامین سی در صبح باعث می شود که پوست شما در طول روز محافظت بیشتری داشته باشد.

شب

برخی افراد ترجیح می دهند سرم ویتامین سی را در شب استفاده کنند، زیرا:

 • جذب بهتر: در شب محصولات کمتری روی پوست قرار می گیرد و نور خورشید نیز وجود ندارد، بنابراین ویتامین سی به کندی تجزیه می شود و جذب بهتری دارد.
 • کاهش تحریک: عدم وجود نور خورشید در شب باعث کاهش احتمال تحریک پوست می شود.

دو بار در روز

برخی افراد برای به حداکثر رساندن مزایای مراقبت از پوست، سرم ویتامین سی را دو بار در روز استفاده می کنند، یعنی:

 • صبح و شب: این روش به افزایش محافظت و ترمیم پوست کمک می کند.

نکات مهم برای استفاده از سرم ویتامین سی

 1. استفاده در صبح: پس از شستشوی صورت ، چند قطره از سرم ویتامین سی را روی پوست بزنید و سپس از مرطوب کننده و کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 2. استفاده در شب: در صورت استفاده از سرم ویتامین سی در شب، پس از شستشوی صورت، سرم را بزنید و بعد از آن از مرطوب کننده و کرم شب خود استفاده کنید.
 3. ترکیب با رتینوئید: اگر مرطوب کننده یا کرم شب شما حاوی رتینوئید یا رتینول است، می توانید از آن در کنار سرم ویتامین سی استفاده کنید، به شرطی که پوست شما تحریک نشود. تحقیقات نشان داده اند که استفاده از ویتامین سی و رتینول در یک روتین پوستی به کاهش چین و چروک های پوستی کمک می کنند.

نتیجه گیری

مهم است که روشی را که برای شما مفید است پیدا کنید و دستورالعمل ها و توصیه های محصول ویتامین سی انتخابی خود را به درستی دنبال کنید. با رعایت این نکات و استفاده منظم از سرم ویتامین سی، می توانید به بهبود قابل توجهی در وضعیت پوست خود دست یابید و پوست خود را روشن تر، شفاف تر و جوان تر کنید.

 

شستشوی صورت قبل از استفاده از سرم ویتامین سی

3 - قبل از استفاده از سرم ویتامین سی ، صورت خود را با یک پاک کننده و شوینده ملایم بشویید.

پوست خود را با مقداری آب خنک خیس کرده و سپس مقداری از مواد پاک کننده یا شوینده صورت ( ترجیحا ژل شستشو ) به اندازه یک سکه را به طور یکنواخت روی صورت خود بمالید . با استفاده از نوک انگشتان ، ماده یا محلول و یا ژل شوینده را به مدت 30 ثانیه به آرامی بر روی پوست خود به صورت دورانی ماساژ دهید. سپس ، با استفاده از آب ، پوست صورت خود را شستشو دهید.

از پاک کننده یا شوینده ای استفاده کنید که برای نوع پوست شما طراحی شده است. به عنوان مثال ، اگر پوست حساسی دارید ، از یک شوینده و پاک کننده بدون عطر استفاده کنید که حاوی الکل نباشد.

 

استفاده از تونر قبل از سرم ویتامین سی

4 - در مرحله بعد پوست خود را خشک کنید و سپس تونر را بر روی صورت خود بزنید.

صورت خود را با یک پارچه تمیز خشک کنید و سپس یک پنبه را به تونر صورت آغشته کنید . پنبه را به طور مساوی روی سطح صورت بکشید ، اما از استفاده از تونر در اطراف چشم خودداری کنید. قبل از استفاده از سرم ویتامین سی ، اجازه دهید تونر خشک شود.

اگر پوست شما چرب است و از تونر یا محصولی استفاده می کنید که حاوی بنزوئیل پراکسید است ، حداقل 5 دقیقه قبل از استفاده از سرم ویتامین سی باید صبر کنید. استفاده همزمان از بنزوئیل پراکسید با ویتامین سی می تواند از عملکرد صحیح سرم بر روی پوست جلوگیری کند. ( مراقبت از پوست چرب )

 

چگونه از سرم ویتامین سی استفاده کنیم ؟ نکات استفاده

5 - 2 تا 3 قطره از سرم را به صورت خود بمالید.

با استفاده از قطره چکان موجود در بطری سرم ، 2 تا 3 قطره سرم ویتامین سی را بر روی کف دست خود بریزید . سپس ، انگشتان دست دیگر خود را به سرم بمالید و مقداری از آن را روی گونه ها و پیشانی خود بکشید و سپس مواد سرم را به طور مساوی در قسمت های دیگر پوست صورت خود ماساژ دهید. می توانید با استفاده از قطره چکان به صورت مستقیم نیز سرم را بر روی پوست خود چکانده و سپس بر روی پوست به آرامی ماساژ دهید.

 

استفاده از مرطوب کننده بعد از سرم ویتامین سی

6 - قبل از اینکه مرطوب کننده بزنید 5 تا 10 دقیقه صبر کنید.

پیشنهاد می شود پس از استفاده از سرم ویتامین سی C ، از یک مرطوب کننده با کیفیت بالا بر روی پوستتان استفاده کنید . قبل از زدن مرطوب کننده ، اجازه دهید سرم کاملاً توسط پوستتان جذب شود. پس از اینکه حس کردید سرم به خوبی جذب پوستتان شده ، مرطوب کننده خود را با دقت و به آرامی به تمام نقاط پوست صورتتان بمالید

اگر از سرم ویتامین سی در صبح استفاده می کنید ، سعی کنید بعد از آن از مرطوب کننده ای استفاده کنید که حاوی SPF ( خاصیت ضد آفتابی ) باشد.

استفاده از سرم های ویتامین سی به منظور درمان مشکلات پوستی

 

استفاده از سرم ویتامین سی برای درمان جوش و آکنه

1 - به منظور درمان آکنه یا التهاب های ناشی از جوش و آکنه ، ویتامین سی را به همراه زینک استفاده کنید .

برای مقابله با باکتری های ایجاد کننده برخی از انواع آکنه و جوش ، از سرم ویتامین سی که حاوی زینک ( روی ) نیز است ، یک بار در روز استفاده کنید. از آنجا که ویتامین سی نیز خود دارای اثرات ضد التهابی است ، می تواند پوست تحریک شده شما را کاملا تسکین دهد

 • در خصوص آکنه ها و جوش های شدید صورت ، با متخصص پوست در مورد میکرونیدلینگ به همراه ویتامین سی صحبت کنید.

آیا می دانید ؟

اگر از دارویی موضعی برای درمان جوش و آکنه استفاده می کنید که حاوی ویتامین B3 است که به آن نیاسینامید نیز می گویند ، ممکن است باعث کاهش اثر سرم های ویتامین سی شود.

 

استفاده همزمان از ویتامین سی و ویتامین ای بر روی پوست

2 - به منظور محافظت از پوست خود در برابر آسیب های ناشی از نور آفتاب از ویتامین سی به همراه ویتامین ای استفاده کنید.

برای اینکه آسیب های ناشی از نور خورشید و اشعه ماورا بنفش به پوست خود تا حد ممکن کم کنید هنگامی که از خانه خارج می شوید ، حتما از ضد آفتاب استفاده کرده و زمانی که به خانه بر می گردید ، صورت خود را بشویید و یک سرم ویتامین سی که حاوی ویتامین ای نیز است بر روی پوست خود استفاده کنید. یا بعد از استفاده از سرم ویتامین سی ، از کرمی استفاده کنید که حاوی ویتامین ای است.

همچنین بخوانید : خواص و فواید ویتامین ای برای پوست

 • ویتامین ها به پوست شما کمک می کنند تا پوست بعد از قرارگیری در معرض آفتاب خود را ترمیم کند ، به همین دلیل پس از قرار گرفتن در معرض اشعه UV باید از ویتامین ها استفاده کنید.

 

استفاده از سرم ویتامین سی در کنار کرم ضد چروک و سرم جوانساز و سفت کننده

3 - سرم ویتامین سی را به عنوان بخشی از برنامه ضد پیری پوست به روند مراقبت از پوست خود اضافه کنید.

شما احتمالاً محصولات ضد چروک پوست را دیده اید که ادعا می کنند تولید کلاژن را افزایش می دهند. محققان دریافته اند که استفاده از ویتامین سی حتی یک بار در روز می تواند تولید کلاژن را افزایش دهد ، پروتئینی که به پوست شما کمک می کند تا خود را ترمیم کرده و میزان چین و چروک های پوست را به حداقل برساند.

البته به منظور مشاهده در بهبود وضع چین و چروک های پوستتان ، شما باید حداقل چند ماه از یک محصول حاوی ویتامین سی بر روی پوست خود استفاده کنید و نتایج قابل مشاهده به هیچ وجه آنی نخواهند بود.

 

استفاده از سرم ویتامین سی برای درمان لک صورت یا مشکلات پوستی

4 - برای کاهش و درمان لکه های پوست از سرم های ویتامین C استفاده کنید.

لکه های قهوه ای و پر رنگ موجود بر روی پوست می توانند با قرار گرفتن در معرض آفتاب یا یک دوره بارداری بر روی پوست تشکیل شوند. استفاده روزانه یک بار از سرم ویتامین سی می تواند رنگدانه هایی که باعث تشکیل لک های پوستی می شوند را کاهش دهد و در نتیجه از تشکیل لک های پوستی جلوگیری کند.

به خاطر داشته باشید که قبل از اینکه متوجه بهبودی در وضعیت لک های پوستی خود شوید ، باید حداقل 3 یا 4 ماه از سرم استفاده کنید.

بهترین سرم ویتامین سی چیست و چه مشخصاتی دارد ؟

هنگام انتخاب و خرید یک سرم ویتامین سی مناسب و با کیفیت ، به موارد زیر دقت کنید ( بهترین سرم ویتامین سی باید ویژگی های زیر را داشته باشد ) :

 • حاوی 10 تا 20% ویتامین سی پایدار به فرم ال اسکوربیک اسید یا سدیم آسکوربیل فسفات باشد ( ملایم ترین و غیر حساسیت زا ترین فرم ویتامین سی سدیم آسکوربیل فسفات است که خاصیت روشن کنندگی و ضد جوش و ضد باکتریایی بیشتری در مقایسه با دیگر اشکال ویتامین سی دارد )
 • حاوی ویتامین ای و فرولیک اسید باشد
 • بسته بندی آن به گونه ای باشد که هوا به آن وارد نشود
 • بطری سرم شیشه با رنگ مات باشد که نور به آن وارد نشود
 • علاوه بر موارد فوق ، یک سرم ویتامین سی با کیفیت بهتر است حاوی مواد مفید دیگری نیز باشد ، موادی مانند هیالورونیک اسید و آلوورا

مشخصات بهترین سرم ویتامین سی

منبع :

https://www.wikihow.com/Apply-Vitamin-C-Serum-for-Facial-Skin-Care

بررسی یک مقاله پرسش و پاسخ در خصوص استفاده سرم های ویتامین سی

1. آیا می توانم از سرم های دیگر با ویتامین C استفاده کنم؟ ( استفاده از سرم های دیگر در کنار سرم ویتامین سی )

همیشه توصیه می شود استفاده از سرم هایی که دارای مواد فعال هستند ( مانند سرم رتینول ، سرم کوجیک اسید و سرم ویتامین سی ... ) را به آرامی و به تدریج شروع کنید ( یعنی کم کم و به مرور استفاده کنید و به مرور تعداد دفعات استفاده و مقدار استفاده را زیاد کنید ) ! همچنین هر سرم را در یک زمان خاص استفاده کنید. در خصوص زمان و بهترین تایم استفاده از سرم ویتامین سی ، پیشنهاد می کنیم از هر سرم دارای ماده فعال خود در روزهای متناوب استفاده کنید ( مثلا امروز سرم کوجیک اسید ، فردا رتینول و پس فردا کوجیک و ... ) یا اگر می خواهید از 2 ماده فعال در یک روز استفاده کنید ، یکی را در صبح و یکی را در شب استفاده کنید .  به عنوان مثال ، صبح می توانید ابتدا سرم لایه بردار خود که حاوی AHA  و BHA است را استفاده کنید و سپس سرم ویتامین سی را و عصر همان روز سرم رتینول خود را استفاده کنید . این روش استفاده باعث می شود تا از هرگونه تعامل احتمالی با مواد تشکیل دهنده دیگر سرم ها که می تواند باعث حساسیت شود جلوگیری شود.

سرم رتینول سرمی است که همواره باید در شب استفاده گردد. اگر از سرم های کوجیک اسید و ویتامین سی استفاده می کنید ، ویتامین سی را می توانید شب استفاده کنید و کوجیک اسید را صبح و یا هر سرم را به صورت یک روز در میان استفاده کنید. در صورتی که نمی خواهید از هر سرم در هر روز استفاده کنید.

2. چرا بعد از استفاده از سرم ویتامین سی پوستم سوزن سوزن می شود یا می سوزد ؟ ( احساس سوزش پوست با سرم ویتامین سی)

این مورد بخصوص بعد از استفاده از سرم های دارای ال اسکوربیک اسید یا ویتامین سی که در pH بسیار پایین فرموله شده اند اتفاق می افتد و می تواند باعث ایجاد حساسیت در پوست شود . این سرم ها به این دلیل در pH پایین و یا غلظت بالا فرموله می شوند که از نفوذ و جذب آنها در پوست اطمینان حاصل شود و به همین خاطر است که گاهی این موضوع  باعث کمی تحریک یا التهاب پوست یا سوزش پوست می شود. اگر از سرم های ویتامین سی استفاده می کنید و این موضوع شما را اذیت می کند ، می توانید از سرم ویتامین سی استفاده کنید که غلظت یا درصد آن کمتر است ( مثلا سرم های 10% ) و pH آن کمی بالاتر است.

3. فرولیک اسید چیست و آیا مهم است که در سرم ویتامین سی من باشد ؟

فرولیک اسید یک آنتی اکسیدان دیگر است که به افزایش ویتامین C کمک می کند و ویتامین های سی و ای را تثبیت می کند. ترکیب ویتامین ای ، سی ، و فرولیک اسید 8 برابر بیشتر در برابر آسیب های محیطی از پوست شما محافظت می کند.

4. اگر از پوست خود با ضد آفتاب دارای SPF محافظت می کنم ، چرا به سرم ویتامین C نیاز دارم؟

شاید شنیده باشید که ویتامین سی ، از پوست شما حتی در برابر اشعه آفتاب نیز محافظت می کند و می توان از سرم ویتامین سی به جای ضد آفتاب استفاده کرد ، اما در واقع اینگونه نیست ، ویتامین سی از پوست شما مانند یک ضد آفتاب دارای SPF نمی تواند محافظت کند ، بلکه ویتامین سی از آسیب های مخرب اشعه های UVB و UVA به پوست جلوگیری می کند. به این معنی که اگر پوست شما از سمت اشعه خورشید دچار آسیب شد ، ویتامین سی این آسیب را جبران می کند. و ویتامین سی به خودی خود یک ضد آفتاب نیست. بنابراین :

مرطوب کننده ها و سرم های ویتامین سی جایگزینی برای یک محصول ضد آفتاب نیستند ، و حتما باید از یک کرم ضد آفتاب دارای SPF استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب اولین خط دفاعی برای محافظت از پوست شما در برابر اثرات مخرب اشعه UVA و UVB آفتاب است و استفاده از آن کاملا ضروری است.

آنتی اکسیدان های موضعی ، مانند ویتامین سی ، هنگامی که بر روی پوست به کار برده می شوند به خنثی سازی اثرات مخرب رادیکال های آزاد کمک می کنند.

گنجاندن هر دوی ویتامین سی و یک محصول ضد آفتاب دارای SPF در روتین روزانه مراقبت از پوست ، محافظت کامل از پوست شما را فراهم می کند.

5. نحوه صحیح استفاده از سرم ویتامین سی چگونه است ؟

قاعده کلی برای ترتیب استفاده از محصولات مراقبت از پوست این است که از محصولات دارای نازک ترین قوام ( آبکی تر و رقیق تر ) به سمت محصولات با قوام ضخیم تر برویم ( یعنی محصولات غلیظ تر و سفت تر مانند ژل ها و کرها بعد از محصولات آبکی تر مانند سرم ها و تونر استفاده می شوند ). علت این امر این است که سرعت جذب محصولات رقیق تر به پوست بیشتر است ، بنابراین باید زودتر از دیگر محصولات بر روی پوست استفاده شوند.

6. چند بار در روز از سرم ویتامین سی استفاده کنیم ؟ یک بار یا دو بار ؟

بهترین و موثر ترین زمان استفاده از سرم ویتامین سی بر روی پوست ، صبح است. استفاده از سرم ویتامین سی در روز باعث می شود تا واکنش های محافظتی بهتری در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید و رادیکال های آزاد که عوامل اصلی پیری پوست هستند ایجاد شود و ما در طول روز بیشتر در معرض این عوامل مخرب هستیم.

ویتامین سی اگر در عصر و یا شب استفاده گردد ، همچنین می تواند برای ترمیم و تسریع بهبود مشکلات پوستی مفید باشد ، اما از آنجا که اسید اسکوربیک دارای یک اثر ذخیره ایست ( معمولا تا 72 ساعت این اثرگذاری را دارد ) ، معمولاً لازم نیست و همان استفاده یک بار در صبح کافیست. مسئله ، بیشتر تخصیص صحیح منابع است. با این حال ، برخی از آنتی اکسیدان ها مانند رزوراترول که در بعضی از محصولات ضد چروک استفاده می شود تحقیقات نشان داده است که در شب بهتر عمل می کنند و اثر گذاری بهتری دارند.

7. روش صحیح نگهداری سرم ویتامین سی چیست؟ ( نحوه یا شرایط نگهداری )

برای اینکه سرم ویتامین سی شما تخریب نشود و یا کارایی یا اثرات مثبت خود را از دست ندهد ، از سرم ویتامین سی خودتان به خوبی مراقبت کنید ، تا او نیز از شما مراقبت کند.

سرم ویتامین سی خود را سعی کنید در تاریکی نگه دارید. اسید اسکوربیک در برابر اکسیداسیون در معرض نور ، آسیب پذیر است و به همین دلیل است که بسیاری از محصولات ویتامین سی و سرم های ویتامین سی در بطری های شیشه ای رنگ تیره تر (قهوه ای ، آبی یا سبز) عرضه می شوند. همیشه سعی کنید ویتامین سی خود را در جایی تاریک (مانند کمد) و دور از هرگونه تابش مستقیم نور خورشید نگه دارید.

محکم بستن سرم ویتامین سی

 

همیشه از محکم بودن و بسته بودن درب سرم ویتامین سی به طور کامل مطمئن شوید ! اکسیژن همچنین می تواند باعث تخریب و خنثی سازی اثرات ویتامین سی شود. بنابراین مراقبت باشید تا حد ممکن هوا به درون بطری سرم ویتامین سی یا محصول حاوی ویتامین سی نشود.

سعی کنید همواره سرم ویتامین سی خود را در جای خنک نگه دارید. ( ترجیحا در یخچال )

دمای بالا و گرم شدن زیاد محصول حاوی ویتامین سی می تواند باعث تخریب اثرات ویتامین سی شود. بنابراین توصیه می شود برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض گرمای شدید یا اگر سفرهای زیادی انجام می دهید ، این نکات را فراموش نکنید. با همه این تفاسیر ، امروزه شرکت های بزرگ و تولید کنندگان خوب هنگام فرمولاسیون محصولات ، همه این شرایط را در نظر می گیرند و سعی می کنند به گونه ای محصول را فرموله کنند که محصول بتواند دمای  +30 درجه را برای مدت کوتاهی تحمل کند و اثر خود را خیلی زود از دست ندهد. اما این موضوع به تولید کننده مربوط می شود ، بنابراین خرید و انتخاب یک محصول ویتامین سی از شرکت ها یا برند های معتبر بسیار مهم است.

 

قرار دادن سرم ویتامین سی در یخچال

8. رنگ مواد محصول ویتامین سی من باید چه رنگی باشد؟ ( رنگ ویتامین سی )

رنگ مواد سرم شما باید شفاف ، سفید یا شامپاین روشن باشد. اگر رنگ آن بسیار کدر یا تیره است ، ممکن است اکسیده شده باشد و اثر خود را از دست داده باشد ، اما هر سازنده معمولا فرمول متفاوتی دارد و دسته ها می توانند متفاوت باشند ، بنابراین اگر از رنگ ویتامین سی خود مطمئن نیستید ، با آنها تماس بگیرید.

9 - عوارض جانبی احتمالی هنگام استفاده از محصولات حاوی ویتامین سی

انواع پوست ها معمولاً ویتامین سی را به خوبی تحمل می کنند ، به ویژه در اشکال ملایم آن. با این حال، اگر پوستی بسیار حساس یا مستعد حساسیت دارید، بهتر است قبل از استفاده از محصولات حاوی ویتامین سی C، از یک متخصص پوست یا زیبایی راهنمایی بگیرید. همچنین، انجام تست پچ قبل از استفاده از محصول جدید، توصیه می شود. برای این کار، محصول را روی قسمت های دیگر پوست مانند مچ دست یا بازو امتحان کنید و اجازه دهید تا 24 ساعت بر روی پوستتان بماند. اگر واکنش آلرژیک مشاهده نکردید، می توانید از آن محصول بر روی صورت خود استفاده کنید.

نکات مهم برای استفاده از سرم ویتامین سی

1. با غلظت کم شروع کنید

اگر تازه از سرم ویتامین C استفاده می کنید، با غلظت کم (حدود 10 درصد) شروع کنید و به مرور زمان و با سازگار شدن پوستتان، به تدریج به سمت درصد های بالاتر مانند 20 درصد بروید. این روش می تواند کمک کند تا هرگونه عوارض جانبی بالقوه به حد اقل برسد.

2. تست پچ انجام دهید

قبل از استفاده از سرم ویتامین سی بر روی کل صورت، تست پچ را روی ناحیه کوچکی از پوست انجام دهید تا مطمئن شوید که واکنش آلرژیک یا تحریک ندارید.

3. دستورالعمل های تولید کننده را دنبال کنید

دستورالعمل های روی برچسب محصول را دنبال کنید و از سرم ویتامین C بیش از حد استفاده نکنید. استفاده بیش از حد می تواند احتمال عوارض جانبی را افزایش دهد.

4. از مصرف همزمان با مواد فعال دیگر خودداری کنید

سرم ویتامین سی C می تواند با مواد فعال دیگر مانند رتینوئیدها یا آلفا هیدروکسی اسید ها تداخل داشته باشد. بهتر است از مصرف همزمان آنها خودداری کنید، مگر اینکه توسط متخصص پوست تجویز شود.

5. در صورت بروز عوارض جانبی مصرف را متوقف کنید

اگر قرمزی، خارش، سوزش یا سایر علائم تحریک را تجربه کردید، استفاده از سرم را قطع کرده و با متخصص پوست مشورت کنید. پزشک می تواند محصولات جایگزین را توصیه کند یا به شما کمک کند تا روتین مراقبت از پوست خود را تنظیم کنید.

به یاد داشته باشید که عوارض جانبی سرم ویتامین سی معمولاً خفیف و موقتی است و بیشتر افراد می توانند بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کنند. با این حال، مهم است که از عوارض جانبی احتمالی آگاه باشید و در صورت بروز، اقداماتی را برای به حداقل رساندن آنها انجام دهید.

منبع :

https://www.dermastore.co.za/learn/vitamin-c-faqs

انتخاب یا خرید سرم یا کرم ویتامین سی بر اساس نوع پوست ( راهنمای خرید )

ویتامین سی مناسب پوست معمولی یا چرب

ال-اسکوربیک اسید (LAA) قوی ترین شکل یا فرم ویتامین سی است و بیشترین پیشینه تحقیقاتی را در مورد خواص ویتامین سی برای پوست دارد. با این حال ، این فرم از ویتامین سی در مقایسه با دیگر اشکال ویتامین سی راحت تر تجزیه می شود و راحت تر اثر خود را از دست می دهد و در دوزهای بالا همچنین می تواند باعث تحریک و التهاب پوست شود.  قبل از شروع استفاده از محصولات حاوی ویتامین سی به فرم ال اسکوربیک اسید حتما یک پچ تست انجام دهید ( در دیگر قسمت های بدن ) که مشخص شود پوستتان نسبت به این ماده واکنش آلرژیک نشان نمی دهد. بنابراین در صورتی که پوست شما چرب و یا معمولی است ( پوست غیر حساس ) ، استفاده از سرم ها یا کرم های ویتامین سی حاوی ال اسکوربیک اسید برای شما مفید است.

ویتامین سی مناسب پوست خشک یا حساس

منیزیم آسکوربیل فسفات (MAP) مشتقی از ویتامین سی محلول در آب است که دیر تر از ال اسکوربیک اسید LAA تجزیه می شود و اثر خود را دیر تر از دست می دهد . همچنین این شکل ویتامین سی پوست را کمتر تحریک می کند و در صورتی که پوست حساسی دارید ، انتخاب خوبی هستند . علاوه بر این ، نشان داده شده است که MAP دارای خواص آبرسانی نیز می باشد و در نتیجه برای افرادی که پوست خشک دارند مفید است.

ویتامین سی برای مبارزه با رادیکال های آزاد

فرولیک اسید به تقویت خاصیت آنتی اکسیدانی ویتامین سی C و ویتامین ای E در محافظت از پوست در برابر نور خورشید و آسیب های آن کمک می کند. بنابراین استفاده از یک سرم یا کرم ویتامین سی حاوی این سه ماده که یک تیم قدرتمند در مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد را تشکیل می دهند ، بهترین انتخاب برای شماست. سرم ویتامین سی 20% تایتان همچنین حاوی فرولیک اسید و ویتامین ای می باشد ( به منظور بیشترین اثر گذاری )

اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است ، اما نشان داده شده است که آسکوربیل پالمیتات فرم دیگری از ویتامین سی با قدرت آنتی اکسیدانی که دارد با آسیب های رادیکال های آزاد مبارزه می کند و از پیری پوست تا حد ممکن جلوگیری می کند. با این حال ، آسکوربیل پالمیتات به اندازه سایر انواع ویتامین سی قوی نیست.

ویتامین سی برای درمان لک های پوستی

N-acetyl glucosamine (NAG) یک ماده شیمیایی است که از پوسته های بیرونی صدف گرفته می شود. این ماده را همچنین می توان تولید کرد. گاهی اوقات این ماده شیمیایی به محصولات حاوی ویتامین C به منظور درمان لکه های پوستی و بهبود رنگ پوست اضافه می شود. برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که کرم ها یا سرم های ویتامین سی مبتنی بر MAP و LAA نیز می توانند در کاهش لک های پوستی موثر باشند.

ویتامین سی برای درمان مشکلات عمومی پوست

Tetrahexyldecyl ascorbate (THD ascorbate) یک فرم محلول در چربی از ویتامین سی است که می تواند در لایه های عمیق تر پوست نفوذ کند. در مطالعه ای روی زنانی که پوست صورتشان دارای لک های پوستی و آسیب زیاد است ، یک مرطوب کننده حاوی 30% ویتامین سی آسکوربات THD به همراه ویتامین E بهبودی های چشمگیری را ایجاد کرد.

ویتامین سی برای روشن کردن پوست و خاصیت های ضد جوش و آکنه

سدیم آسکوربیل فسفات (SAP) مشتقی از ویتامین سی محلول در آب است که بسیار برای پوست ملایم است ( هیچ حساسیتی ایجاد نمی کند ). این فرم از ویتامین سی با خاصیت آنتی اکسیدانی خود به شکلی کاملا موثر باعث روشن شدن پوست و همچنین مبارزه با آسیب های رادیکال های آزاد می شود . علاوه بر این SAP دارای یک اثر ضد میکروبی قوی است و در مبارزه با انوع جوش ها پوستی و آکنه موثر است .

سرم ویتامین سی 20% تایتان کازمتیک حاوی ویتامین سی به فرم سدیم آسکوربیل فسفات برگرفته از سلول های بنیادی است که جزئیات آن را می توانید با کلیک بر روی تصویر زیر مشاهده و مطالعه کنید :

سرم ویتامین سی تایتان

ویتامین سی برای درمان یا کاهش چین و چروک

اسید هیالورونیک (HA) ماده ایست که اغلب به سرم ها یا کرم های ویتامین سی اضافه می شود و با اتصال به رطوبت ، توانایی پوست در حفظ آب و رطوبت را بهبود می بخشد و این موضوع  به نوبه خود به کاهش خطوط ریز چهره ، چین و چروک ها و سایر علائم پیری کمک می کند. بنابراین در صورتی که هدف شما از استفاده از محصولات حاوی ویتامین سی از بین بردن و رفع و جلوگیری از چین و چروک های پوست است ، سعی کنید از سرم یا کرم ویتامین سی استفاده کنید که حاوی هیالورونیک اسید نیز باشد. مانند سرم ویتامین سی 20% تایتان که همچنین دارای خواص آبرسانی با استفاده از اسید هیالورونیک است.

ویتامین سی به منظور افزایش تولید کلاژن

ویتامین ای E و سی C هر دو آنتی اکسیدان هایی بسیار قوی هستند ، بنابراین همواره به دنبال سرم ها یا کرم های ویتامین سی باشید که حاوی هر دو ویتامین باشند ، محصولات حاوی ویتامین سی و ویتامین ای به طور همزمان برای مبارزه با رادیکال های آزاد و کمک به کلاژن سازی و حمایت از پوست شما بسیار موثر هستند و به طور کلی پوستی جوان تر و لطیف تر را برای شما فراهم می آورند. 

مشاهده لینک های مفید دیگر :

معرفی یک سرم ویتامین سی 20% با کیفیت ساخت کشور کانادا برگرفته از سلول های بنیادی

سرم ویتامین سی 20% تایتان کازمتیک ساخت کشور کانادا دارای آخرین استاندارد های روز دنیا در فرمولاسیون محصولات ویتامین سی است که حاوی ویتامین ای و فرولیک اسید با مشخصات زیر می باشد : ( جهت مشاهده این محصول بر روی تصویر کلیک کنید )

 • 20% ویتامین سی پایدار به فرم سدیم آسکوربیل فسفات
 • استفاده از تکنولوژی سلول های بنیادی
 • حاوی هیالورونیک اسید
 • حاوی ویتامین ای
 • حاوی آب برگ آلوورا
 • حاوی فرولیک اسید
 • و دیگر آنتی اکسیدان های قوی ...

سرم ویتامین سی تایتان کازمتیک ساخت کانادا


پرسش و پاسخ های متداول در خصوص این مقاله


طرز صحیح و نکات استفاده از سرم ویتامین سی چیست؟

1- پاک کردن و شستشوی صورت قبل از استفاده 2 - ابتدا در قسمت های دیگر از بدن استفاده گردد تا عدم حساسیت به محصول مشخص شود 3- استفاده از مرطوب کننده بعد از سرم ویتامین سی 4 - استفاده از ضد آفتاب بعد از مرطوب کننده و بعد از سرم ویتامین سی 5 - رعایت فاصله زمانی بین ویتامین سی با دیگر اکتیو ها مانند اسید ها و رتینول 6 - نگهداری سرم ویتامین سی در محل تاریک و خنک 7 - استفاده از دوز مناسب 10 تا 20 درصد


سرم ویتامین سی را روز استفاده کنیم یا شب ؟

هم شب ، هم روز ، برخی از متخصصان پوستی توصیه می کنند که بهتر است شب قبل از خواب استفاده شود به دلیل اینکه ویتامین C در برابر نور آفتاب  حساس است و ممکن است باعث ایجاد خشکی و تحریک پوست شود. در صورتی که در روز استفاده می کنید ، حتما باید بعد از آن ضد آفتاب استفاده گردد. همچنین عملکرد ترمیمی ویتامین سی در شب با توجه به بازسازی پوست در شب بیشتر می شود. دلیل استفاده از ویتامین سی در روز نیز قدرت این ویتامین در محافظت از پوست در برابر آسیب ها و عوامل استرس زای محیطی است.


هنگام انتخاب سرم ویتامین سی به چه نکاتی توجه کنیم ؟

 1. غلظت سرم: در بازار، سرم های ویتامین C با غلظت های مختلفی موجود است. بهتر است یک سرم با غلظت مناسب برای پوست خود انتخاب کنید. معمولاً، غلظت سرم ویتامین سی به منظور اثر بخشی بهتر باید بین 10 تا 20 درصد باشد. هر چه این درصد بیشتر باشد میزان اثر بخشی بیشتر است اما ممکن است برای پوست های حساس مناسب نباشند.

 2. pH سرم: pH سرم ویتامین C می تواند تأثیر قابل توجهی بر روی جذب آن به پوست داشته باشد. برای بهترین جذب، سرم با pH حدود 3.5 تا 4 انتخاب کنید.

 3. نوع ویتامین سی C: ویتامین سی C در انواع مختلفی موجود است، اثر بخش ترین آنها ل-آسکوربیک اسید و سدیم آسکوربیل فسفات هستن. در ضمن، توصیه می شود از سرم های ویتامین سی استفاده کنید که حاوی دیگر مواد مانند آلفا-آربوتین، فرولیک اسید، ویتامین E و مواد ضد التهابی مانند آلوئه ورا باشند . که محصول اثر بخشی ، سرعت جذب و کیفیت و پایداری بهتری داشته باشد.

 4. نوع پوست: در انتخاب سرم ویتامین C، باید نوع پوست خود را در نظر بگیرید. اگر پوست خشک دارید، سرم ویتامین سی را انتخاب کنید که حاوی ترکیبات مرطوب کننده نیز باشد ( مانند سرم ویتامین سی تایتان ) و اگر پوست چرب دارید، سرم با فرمولاسیون ضد چربی را انتخاب کنید.

 5. نوع بسته بندی: سرم های ویتامین سی C در بسته بندی های مختلفی موجود می باشند. بهتر است از سرم هایی تهیه کنید که در بسته بندی های نورگیر قرار نگرفته اند، مانند سرم ویتامین سی تایتان که دارای شیشه مات و تیره است، زیرا ویتامین C در برابر نور بسیار حساس است و همین موضوع ممکن است باعث افت کیفیت آن شود.


آیا سرم ویتامین C می تواند پوست من را تحریک کند؟

برخی از افراد ممکن است هنگام استفاده از سرم ویتامین C دچار سوزش خفیف شوند، به خصوص اگر پوست حساسی داشته باشند. اگر قرمزی، خارش یا سایر علائم تحریک پوست را تجربه کردید، مصرف را قطع کرده و با متخصص پوست یا زیبایی خود در این خصوص مشورت کنید.


چه مدت طول می کشد تا نتایج استفاده از سرم ویتامین C مشاهده شود؟

نتایج استفاده از سرم ویتامین سی C ممکن است بسته به نوع پوست و نیازهای فردی شما متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است طی چند روز یا چند هفته پس از استفاده متوجه تفاوت در بافت و رنگ پوست خود شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است برای دیدن نتایج مدت زمان بیشتری صبر کنند.


آیا می توان از سرم ویتامین سی C در کنار دیگر محصولات استفاده کرد؟

بله، می توانید از سرم ویتامین سی C در کنار سایر محصولات مراقبت از پوست استفاده کنید. با این حال، مهم است که به ترتیب استفاده از محصولات پوستی خود توجه داشته باشید، زیرا ممکن است برخی از مواد به خوبی در کنار هم جوابگو نباشند. همیشه دستورالعمل های روی محصولات مراقبت از پوست خود را دنبال کنید و در صورت داشتن هر گونه نگرانی با یک متخصص پوست مشورت کنید.


بهترین زمان استفاده از سرم ویتامین C چه زمانی است؟

اگر سرم ویتامین سی C ، صبح ها استفاده شود بسیار موثر است، زیرا می تواند به محافظت از پوست در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش و آلودگی در طول روز کمک کند. با این حال، برخی از افراد ممکن است برای دریافت دیگر مزایای این ویتامین ، آن را در شب استفاده کنند.


آیا سرم ویتامین C می تواند به درمان جوش یا آکنه کمک کند؟

سرم ویتامین سی C ممکن است به کاهش یا درمان جای جوش و بهبود بافت کلی پوست کمک کند، اما در واقع ویتامین سی درمانی برای آکنه یا جوش فعال نیست. اگر با آکنه دست و پنجه نرم می کنید، مهم است که با یک متخصص پوست برای توصیه های درمانی شخصی مشورت کنید.


سرم ویتامین سی خود را چگونه و کجا نگهداری کنم ؟

سرم ویتامین C باید در جای خنک و تاریک و به دور از نور مستقیم خورشید و گرما نگهداری شود. قرار گرفتن در معرض نور و گرما می تواند باعث تحلیل رفتن سرم و از دست دادن کارایی سرم در طول زمان شود.


یک سرم ویتامین سی چه مدت طول میکشد تا تمام شود ؟

طول عمر یک بطری سرم ویتامین C بسته به اندازه بطری، غلظت سرم و دفعات استفاده از آن می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، یک بطری 1 اونسی ( تقریبا 30 گرمی یا 30 میلی ) از سرم ویتامین C باید با استفاده روزانه چندین ماه دوام بیاورد.


آیا مصرف سرم ویتامین C عوارضی نیز دارد؟

در حالی که استفاده از سرم ویتامین C به طور کلی برای اکثر افراد بی خطر است، پوست برخی از افراد ممکن است دچار تحریک خفیف، قرمزی یا خارش شود. مهم است که قبل از استفاده از سرم ویتامین سی بر روی صورت ، مقداری از آن را روی ناحیه کوچکی از دیگر قسمت های بدن ، مانند بازو یا مچ دست استفاده کنید و در صورت عدم مشاهده التهابات پوستی ، سپس روی کل صورت خود تست کنید. یا بر روی قسمت کوچکی از پوست صورت امتحان کنید.


آیا سرم ویتامین سی C برای انواع پوست مناسب است؟

سرم ویتامین سی به طور کلی برای همه انواع پوست بی خطر است، اما افرادی که پوست حساسی دارند ممکن است نیاز باشد که با غلظت کمتری از سرم ( مانند 10 درصد ) شروع کنند تا از بروز التهابات و تحریک پوست تا حد ممکن جلوگیری کنند.


آیا می توان از سرم ویتامین C در دوران بارداری یا شیردهی استفاده کرد؟

تحقیقات محدودی در مورد ایمنی استفاده از سرم ویتامین C در دوران بارداری یا شیردهی وجود دارد، بنابراین مهم است که قبل از استفاده از هر گونه محصول مراقبت از پوست در این دوران با یک متخصص پوست و یا یک متخصص زیبایی صحبت کنید.


هنگام خرید سرم ویتامین سی C باید به دنبال چه چیزی باشم؟

هنگام انتخاب و خرید سرم ویتامین C، به دنبال محصولی باشید که حاوی غلظت بالایی از ویتامین C (معمولاً 20-10٪) و همچنین سایر مواد مفید مانند ویتامین E، اسید فرولیک یا اسید هیالورونیک باشد. مانند سرم ویتامین سی تایتان


هر چند وقت یک بار باید از سرم ویتامین C استفاده کنم؟

سرم ویتامین C را می توان یک یا دو بار در روز استفاده کرد، بسته به نیاز پوست شما. مهم است که دستورالعمل های روی برچسب محصول را دنبال کنید و اگر پوست حساسی دارید با غلظت کمتر شروع کنید.


آیا سرم ویتامین C خواص ضد پیری یا ضد چروکی نیز دارد؟

بله، سرم ویتامین C به دلیل توانایی آن در کاهش خطوط و چین و چروک های ریز ، بهبود بافت و رنگ پوست و محافظت در برابر آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد، اغلب به عنوان یک محصول ضد پیری یا ضد چروک استفاده می شود.


سرم ویتامین سی چقدر ( چند ساعت ) باید روی پوست بماند ؟

هنگامی که صحبت از سرم می شود ، سرم به گونه ایست که مانند کرم بر روی پوست باقی نمی ماند و سنگین نیست ، بنابراین همه سرم ها به سرعت جذب پوست می شوند و نیاز به شستشوی فوری بعد از آنها نیست ، اما هنگامی که سرم ویتامین سی استفاده می کنید ، قبل از اینکه بعد از آن هر مرطوب کننده یا ضد آفتاب یا مواد آرایشی بر روی پوستتان استفاده کنید ، به مدت 10 تا 15 دقیقه اجازه دهید تا کامل سرم جذب پوستتان شود. بنابراین بعد از سرم ویتامین سی ، نیاز به شستشوی صورت نیست.


چند بار در هفته از سرم ویتامین سی استفاده کنیم ؟

تعداد دفعات استفاده به حساسیت پوست شما و غلظت ویتامین سی C در سرم بستگی دارد. برای اکثر افراد، استفاده از سرم ویتامین سی به تعداد یک بار در روز، یک روز در میان یا هر 2 روز یک بار ، روش خوبی برای شروع است. اگر پوست شما حساس است یا از سرم ویتامین سی با غلظت بالای ویتامین C استفاده می کنید، ممکن است نیاز باشد که کمتر از آن استفاده کنید، مثلا یک یا دو بار در هفته.


آیا بعد از مدتی مصرف سرم ویتامین سی ، نیاز است به پوست استراحت دهیم ؟

تا زمانی که پوست شما به خوبی سرم ویتامین سی را تحمل کند، نیازی به استراحت در استفاده از سرم ویتامین C نیست. با این حال، اگر هر گونه تحریک یا قرمزی را تجربه کردید، ممکن است نیاز باشد کمی استراحت دهید یا دفعات استفاده را کاهش دهید تا زمانی که پوست شما فرصتی برای بهبودی پیدا کند. علاوه بر این، اگر قصد انجام هر گونه روش یا درمان زیبایی مانند لایه برداری با لیزر یا لایه برداری شیمیایی دارید، مهم است که قبل از استفاده از سرم ویتامین C با متخصص پوست خود مشورت کنید.

به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید