روش صحیح و نکات استفاده از ضد آفتاب ها

نحوه صحیح استفاده از ضد آفتاب و نکات استفاده و انتخاب ضد آفتاب مناسب

آنچه در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت :

 • چگونه از ضد آفتاب به درستی استفاده کنیم و نحوه صحیح استفاده چگونه است ؟
 • هنگام استفاده از ضد آفتاب به چه نکاتی توجه کنیم ؟
 • راهنمای انتخاب و خرید ضد آفتاب مناسب
 • چگونه از آسیب های نور آفتاب در امان باشیم ؟

احتمالاً می دانید که هنگام خوابیدن در ساحل باید ضد آفتاب بزنید. با این حال ، متخصصان پوست توصیه می کنند هر زمان که قرار است بیش از 20 دقیقه بیرون از منزل باشید ، حتی در زمستان نیز از ضد آفتاب استفاده کنید. حتی اگر در جایی باشید که سایه وجود داشته باشد یا ابری باشد باز هم باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. اشعه ماورا بنفش خورشید ، فقط در مدت 15 دقیقه می تواند باعث آسیب به پوست شود! این آسیب حتی می تواند منجر به سرطان پوست شود. جلوگیری از آفتاب سوختگی همیشه به درمان آفتاب سوختگی ارجح است . بهترین راه برای انجام این کار و پیشگیری از آفتاب سوختگی ، استفاده از کرم ضد آفتاب در هر زمان است که از خانه بیرون می روید.

1. انتخاب ضد آفتاب مناسب

نحوه صحیح انتخاب ضد آفتاب و نکات انتخاب

SPF چیست ؟

همیشه به شماره SPF در روی ضد آفتاب ها نگاه کنید : "SPF" در واقع به "عامل محافظت در برابر آفتاب" ، یا میزان تأثیرگذاری آن محصول در اشعه UVB و مضر آفتاب گفته می شود. عدد SPF نشان دهنده مدت زمان لازم برای آفتاب سوختگی در مقابل مدت زمانی است که از ضد آفتاب استفاده نمی کنید.

 • به عنوان مثال ، SPF 30 یعنی اگر از یک کرم اس پی اف 30 استفاده کنید تا 30 برابر بیشتر می توانید در برابر آفتاب قرار بگیرید ، نسبت به مدت زمانی که بدون ضد آفتاب در برابر آفتاب قرار می گیرید و دچار آفتاب سوختگی می شوید. بنابراین ، اگر معمولاً پس از 5 دقیقه در معرض نور خورشید دچار آفتاب سوختگی شوید ، از نظر تئوری SPF 30 به شما امکان می دهد تا 150 دقیقه بیشتر در خارج از خانه و در زیر آفتاب وقت بگذارنید.
 • با این حال ، پوست منحصر به فرد ، نوع فعالیت های شما و شدت آفتاب، همگی باعث تغییر در میزان موثر بودن ضد آفتاب می شود ، بنابراین ممکن است برای شما لازم باشد تا بیشتر از افراد دیگر دقیقا از یک کرم ضد آفتاب با اس پی اف مشابه استفاده کنید.
 • مقدار SPF نوشته شده بر روی محصولات ممکن است برای شما کمی چالش بر انگیز باشد و فهم آن راحت نباشد ، زیرا قدرت محافظت یک کرم ضد آفتاب با افزایش SPF دقیقا به همان مقدار افزایش نمی یابد . یعنی یک محصول دارای  SPF 60 دو برابر SPF 30 قدرت ندارد. SPF 15 حدود 94٪ از اشعه مضر خورشید و ، SPF 30 حدود 97٪ از این اشعه را مسدود می کند و SPF 45 حدود 98٪ را مسدود می کند. هیچ ضد آفتابی 100٪ از اشعه UVB را مسدود نمی کند. ( پس فقط مدت زمان تغییر می کند و نه قدرت مقابله با اشعه UVB خورشید )
 • آکادمی پوست آمریکا همواره SPF 30 یا بالاتر را توصیه می کند . تفاوت بین SPF های بسیار بالا با محصولات دارای SPF پایین اغلب قابل اغماض است و ارزش پرداخت پول اضافی زیاد برای دریافت SPF های بالا را ندارد.
 • اگر قصد شنا یا ورزش  دارید که در آفتاب انجام شده و باعث تعریق می شود حتما از کرم ضد آفتاب SPF 50 استفاده کنید.

راهنمای انتخاب ضد آفتاب طیف گسترده

2. یک ضد آفتاب "با طیف گسترده" انتخاب کنید.

SPF فقط به توانایی مسدود کردن اشعه UVB اشاره دارد که باعث آفتاب سوختگی می شود. با این حال ، خورشید اشعه UVA نیز منتشر می کند. اشعه UVA باعث آسیب به پوست می شود ، آسیب هایی مانند بوجود آمدن علائم پیری ( تشکیل چین و چروک های پوست ) و لکه های پوستی. این دو اشعه هر دو خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهند. ضد آفتابی که دارای طیف گسترده باشد ، قدرت محافظت از پوست شما هم در برابر اشعه UVA و هم در برابر اشعه UVB را دارد.

 • ممکن است بر روی برخی از ضد آفتاب ها کلمه " طیف گسترده " نوشته نشده باشد . با این حال ، همیشه باید بر روی آنها قید شود که آیا از پوست شما در برابر اشعه های UVB و UVA محافظت می کنند یا خیر.
 • بیشتر کرم های ضد آفتاب با طیف گسترده شامل اجزای "غیر آلی" مانند دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی و همچنین اجزای ضد آفتاب "آلی" مانند آووبنزون ​​، سینوکسات ، اکسی بنزون ​​یا اوکتیل متوکسی سینامات هستند.

مطالب پیشنهادی : 

راهنمای خرید و انتخاب و استفاده از ضد آفتاب

3. همیشه به دنبال یک ضد آفتاب مقاوم در برابر آب باشید ( water resistant )

 از آنجا که بدن شما آب را از طریق عرق دفع می کند ، بنابراین باید به دنبال ضد آفتابی باشد که در برابر آب یا تعریق مقاوم باشد . این مسئله به ویژه در مورد افرادی که فعالیت ورزشی یا فیزیکی زیادی دارند بسیار مهم است ، فعالیت هایی مانند دویدن یا پیاده روی یا شنا که به مدت زیاد در آب هستید.

 • هیچ ضد آفتابی ضد آب و یا ضد عرق نیست . در ایالات متحده ، هیچ ضد آفتابی نمی تواند برچسب ضد آب یا ضد تعریق داشته باشد ( water proof یا sweat proof ) و فقط می تواند برچسب مقاوم در برابر آب داشته باشد ( water resistant )
 • حتی در زمان هایی که از ضد آفتاب های مقاوم در برابر آب استفاده می کنید ، هر 40 تا 80 دقیقه یا آنگونه که بر روی برچسب محصول نوشته شده ، دوباره باید از آن بر روی پوست استفاده کنید.

راهنمای استفاده از ضد آفتاب

مشخص کنید که چه نوع ضد آفتابی دوست دارید ؟ چه نوع ضد آفتابی استفاده کنید ؟

برخی از افراد ضد آفتاب های اسپریی را ترجیح می دهند ، در حالی که بعضی افراد ممکن است فرم های غلیظ تر ضد آفتاب مانند کرم ها یا ژل ها را ترجیح دهند. هر آنچه تصمیم به خرید آن می گیرید ، اطمینان حاصل کنید که موقع استفاده یک پوشش ضخیم و یکنواخت از ضد آفتابتان را بر روی پوستتان زده اید . مقدار و نحوه زدن ضد آفتاب به همان اندازه SPF و سایر فاکتورها مهم است . اگر ضد آفتاب را به درستی بر روی پوستتان اعمال نکنید ، ضد آفتاب وظیفه خود را به درستی انجام نخواهد داد.

 • برای نواحی مو دار بدن ، اسپری های ضد آفتاب می توانند بهترین انتخاب باشند ، در حالی که کرم ها معمولاً برای پوست های خشک و قسمت های خشک پوست مناسب هستند. ضد آفتاب های الکلی یا ژلی نیز برای پوست های چرب مفید هستند.
 • در صورتی که پوست شما مستعد آکنه و جوش است ، در انتخاب ضد آفتاب باید بسیار مراقب باشید . همیشه بدنبال ضد آفتابی باشید که مخصوص نوع پوست شما طراحی شده است و مطمئن شوید که باعث بسته شدن منافذ پوست شما نمی گردد. این نوع محصولات اغلب SPF بالاتری (15 یا بالاتر) دارند و احتمال مسدود کردن منافذ و یا افزایش جوش های پوستی در این محصولات کمتر است.
  • بسیاری از افرادی که پوستشان مستعد آکنه و یا جوش است دریافته اند که ضد آفتاب های حاوی اکسید روی یا زینک اکسید بهترین عملکرد را بر روی پوست آنها دارند.
  • همچنین به دنبال محصولی باشید که بر روی آن برچسب "noncomedogenic"  باشد ، این اصطلاح را شاید بتوانیم " غیر آکنه زا " تعریف کنیم . انتخاب این نوع ضد آفتاب ها برای پوست های حساس و یا پوست های چرب ضروری است.

روش صحیح و نکات استفاده از ضد آفتاب

روش صحیح انتخاب و خرید ضد آفتاب مناسب ، نکات انتخاب

1. بعد از تهیه یک ضد آفتاب به خانه بروید و مقداری از ضد آفتاب را بر روی قسمت کمی از مچ دست خود امتحان کنید.

اگر واکنش آلرژیک یا هر گونه حساسیت یا مشکل پوستی مشاهده کردید ، یک ضد آفتاب متفاوت بخرید. این فرآیند را تکرار کنید تا زمانی که ضد آفتاب مناسب با پوستتان را پیدا کنید ، یا اگر پوست حساسی دارید با پزشک خود در مورد مارک هایی که توصیه می کنند صحبت کنید.

 • خارش ، قرمزی ، سوزش یا تاول همه علائم واکنش آلرژیک است. معمولا محصولات دارای دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی ( زینک اکسید ) کمتر باعث واکنش های پوستی آلرژیک می شوند.

2. همیشه قبل از استفاده از ضد آفتاب تاریخ انقضای آن را بررسی کنید.

سازمان غذا و داروی آمریکا یا FDA فقط به ضد آفتاب هایی مجوز می دهد که از زمان تولید ، به مدت 3 سال دارای قدرت محافظتی کامل در برابر آفتاب باشند ، با این حال ، همیشه باید تاریخ انقضای یک محصول را یادداشت کنید. و اگر تاریخ محصولی گذشته است حتما آن را دور ریخته و به دنبال ضد آفتاب جدید باشید.

 • اگر کالایی که خریداری می کنید هنگام خرید تاریخ انقضا ندارد ، خودتان با استفاده از یک لیبل و یا خود نویس ، بر روی آن تاریخ خرید محصول را درج کنید . به این ترتیب خواهید فهمید که چه مدت محصول را داشته اید.
 • تغییرات واضح در محصول ، مانند تغییر در رنگ یا جدا شدن و تکه تکه شدن ، از علائم منقضی شدن ضد آفتاب است.

استفاده از ضد آفتاب قبل از بیرون رفتن

3. همیشه قبل از بیرون رفتن از منزل و قرار گیری در معرض خورشید ، از ضد آفتابتان استفاده کنید.

مواد شیمیایی موجود در ضد آفتاب ها برای اینکه کاملا اثر گذاری لازم را داشته باشند ، باید مدتی بگذرد تا کاملا جذب پوستتان شود. بنابراین همیشه قبل از بیرون رفتن از منزل ضد آفتاب خود را استفاده کنید.

 • ضد آفتاب ها باید حد اقل 30 دقیقه قبل از اینکه در معرض آفتاب قرار بگیرید ، استفاده شود. ضد آفتاب های لب باید 45 تا 60 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب مورد استفاده قرار گیرند.
 • ضد آفتاب برای اینکه کاملاً مثر باشد ، باید: کاملا روی پوست جذب شود. این مورد به ویژه در ضد آفتاب های مقاوم در برابر آب بسیار مهم است. اگر 5 دقیقه قبل از اینکه به داخل استخر بپرید از این نوع ضد آفتاب ها استفاده کنید ، قسمت اعظم محافظت ضد آفتاب شما از بین می رود.
 • این امر به خصوص در مراقبت از کودکان نیز بسیار مهم است. کودکان معمولاً خیلی عجول هستند و صبر ندارد و وقتی می دانند که می خواهند به فضای باز و بازی در فضای باز بروند این هییجان زدگی آنها دو برابر می شود و خیلی زود می خواهند که به فضای بیرون بروند. به هر حال چه کسی می تواند اقیانوس را ببیند اما ساکت بنشیند ؟ همیشه سعی کنید قبل از خارج شدن از خانه ، یا در پارکینگ ، یا در زمان انتظار برای اتوبوس ، ضد آفتاب خود را استفاده کنید.

نحوه استفاده از ضد آفتاب به طور صحیح

4. همیشه از ضد آفتاب به میزان کافی استفاده کنید.

یکی از بزرگترین اشتباهات در استفاده از ضد آفتاب عدم استفاده از ضد آفتاب به میزان کافی است. بزرگسالان معمولاً برای پوشاندن پوستشان در معرض آفتاب به یک اونس ( تقریبا 28 گرم ) - یک کف دست کامل و یا یک جام کوچک پر - به ضد آفتاب نیاز دارند.

 • هنگام استفاده از کرم یا ضد آفتاب های ژلی ، به میزان کافی از آن بر روی کف دست خود بریزید سپس آن را در سراسر پوستتان که در معرض آفتاب قرار می گیرد پخش کنید. ضد آفتاب را آنقدر به پوست خود بمالید تا دیگر هیچ نقطه سفیدی را بر روی پوستتان نبینید.
 • برای استفاده از کرم ضد آفتاب های اسپریی ، بطری را به حالت ایستاده نگه دارید و به صورت بالا و پایین دستانتان را حرکت داده و کامل بر روی پوستتان اسپری کنید. سعی کنید به مقدار کافی و یکنواخت بزنید. قبل از اینکه ضد آفتاب را بر روی پوستتان اسپری کنید ، اطمینان حاصل کنید که باد نمی وزد . مراقبت باشید که ضد آفتاب را استنشاق نکنید. هنگام استفاده از کرم های ضد آفتاب اسپریی در اطراف صورت ، به خصوص در کودکان ، بسیار مراقب باشید.

5. ضد آفتاب را بر روی تمام پوستتان بزنید.

مناطقی مانند گوش ، گردن ، بالای پاها و دست ها و حتی بخشی از موی سر یا پوست سر را به خاطر بسپارید. هر پوستی که در معرض نور آفتاب قرار گیرد باید با ضد آفتاب پوشانده شود.

 • پوشاندن کامل مناطقی که به سختی قابل دسترسی هستند مانند کمر ، ممکن است دشوار باشد. از کسی بخواهید تا به شما در استفاده از ضد آفتاب در این قسمت های بدن کمک کند.
 • لباس های نازک اغلب محافظت در برابر آفتاب ندارند. به عنوان مثال ، یک تی شرت سفید دارای SPF فقط 7 است. از لباسی استفاده کنید که باعث جلوگیری از اشعه ماورا بنفش شود ، یا حتما در زیر لباس خود از ضد آفتاب استفاده کنید.

استفاده از ضد آفتاب بر روی پوست صورت

6. استفاده از ضد آفتاب بر روی پوست صورت خود را فراموش نکنید.

پوست صورت شما بیشتر از بقیه قسمت های بدن به ضد آفتاب نیاز دارد ، زیرا بسیاری از سرطان های پوست در صورت ، به ویژه در بینی یا اطراف آن رخ می دهد. برخی از مواد آرایشی یا لوسیون ها که بر روی پوست صورت استفاده می کنید ممکن است دارای خاصیت های ضد آفتابی باشند. با این حال ، اگر قرار است بیش از 20 دقیقه در خارج از منزل باشید ( به طور کل و نه در یک زمان ) ، باید از یک کرم ضد آفتاب صورت نیز حتما استفاده کنید.

 • بسیاری از ضد آفتاب های صورت به صورت کرم یا لوسیون تولید می شوند. اگر از کرم ضد آفتاب اسپریی استفاده می کنید ، ابتدا آن را به دستان خود بپاشید ، سپس آن را به صورت خود بمالید. بهتر است در صورت امکان از ضد آفتاب های اسپریی برای صورت خودداری کنید. ( بیشتر برای بدن استفاده شود )
 • در سایت انجمن سرطان پوست آمریکا ، لیستی از کرم های ضد آفتاب توصیه شده برای صورت را می توان پیدا کرد.
 • حتما از یک بالم لب و یا ضد آفتاب لب با SPF حداقل 15 بر روی لب های خود استفاده کنید.
 • اگر کچل هستید یا موهای نازکی دارید ، به یاد داشته باشید که حتی بر روی پوست سر خود ، از ضد آفتاب استفاده کنید . همچنین توجه داشته باشید که می توانید برای محافظت از پوست سر در برابر آسیب های نور خورشید از کلاه استفاده کنید.

7. همیشه ضد آفتاب خود را بعد از 15 تا 30 دقیقه دوباره تمدید کنید. 

مطالعات نشان داده است که استفاده مجدد از ضد آفتاب پس از حدود 15-30 دقیقه پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت بیشتری نسبت به عدم استفاده برای 2 ساعت دارد.

 • پس از انجام اولین تکرار و تمدید استفاده از ضد آفتاب دیگر می توانید هر 2 ساعت یکبار یا آنگونه که بر روی برچسب محصول نوشته شده است ، دوباره استفاده کنید.

8. همیشه سعی کنید در سایه باشید

حتی وقتی از ضد آفتاب استفاده می کنید باز هم در معرض اشعه های قوی نور خورشید قرار خواهید گرفت. ماندن در سایه یا استفاده از چتر آفتاب از پوست شما در برابر صدمات ناشی از آفتاب محافظت می کند.

 • از قرار گیری در معرض نور آفتاب در زمان های اوج تابش خودداری کنید . نور خورشید بین ساعات 10 صبح تا 2 بعد از ظهر بالاترین میزان تابش و آسیب را دارد. اگر می توانید در این زمان از قرار گرفتن در معرض آفتاب تا حد ممکن خودداری کنید. اگر در این بازه زمانی بیرون هستید ، حتما به دنبال سایه باشید.

پوشیدن لباس و کلاه برای محافظت در برابر آفتاب

9. همیشه در زیر آفتاب لباس محافظ بپوشید.

همه لباس ها مثل هم نیستند. با این حال ، پیراهن های آستین بلند و شلوارهای بلند می توانند از پوست شما در برابر آسیب های نور خورشید محافظت کنند. سعی کنید حتما از کلاه استفاده کنید تا پوست سر و صورت شما در زیر سایه آن باشد و از پوست سر و صورت شما محافظت کند.

 • به دنبال لباس هایی دارای پارچه محکم بافته شده و رنگ های تیره تر باشید که بیشترین محافظت را دارند. برای افرادی که در فضای باز بسیار فعال هستند ، لباس های مخصوص ضد آفتاب برای کار در فروشگاه های خاص یا آنلاین موجود است.
 • حتما عینک های آفتابی را همیشه به خاطر بسپارید! اشعه ماورا بنفش خورشید می تواند باعث تشکیل آب مروارید در چشمتان شود ، بنابراین یک جفت عینک آفتابی مناسب حتما تهیه کنید که اشعه های UVB و UVA خورشید را مسدود کند.

استفاده از ضد آفتاب در کودکان

استفاده از ضد آفتاب بر روی پوست کودکان

کودکان خردسال را از آفتاب دور نگه دارید.

قرار گرفتن در معرض آفتاب ، به ویژه در ساعات اوج تابش یعنی 10 صبح تا 2 بعد از ظهر ، به ویژه برای کودکان خردسال بسیار مضر است. به دنبال ضد آفتاب هایی باشید که مخصوص کودکان و نوزادان ساخته شده اند. برای تعیین و مشخص کردن مواردی که برای کودک شما بی خطر است با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

 • نوزادان زیر 6 ماه نباید از کرم ضد آفتاب استفاده کنند یا در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرند. پوست نوزادان در این سن هنوز بالغ نشده است ، بنابراین ممکن است بیشتر مواد شیمیایی موجود در ضد آفتاب را جذب کند. اگر نیاز است که نوزادتان را بیرون ببرید ، حتما سعی کنید آنها را در سایه نگه دارید.
 • اگر کودک شما بیش از 6 ماه سن دارد ، از ضد آفتاب با طیف گسترده با SPF حداقل 30 استفاده کنید. هنگام استفاده از ضد آفتاب نزدیک چشم آنها بسیار مراقب باشید.
 • برای کودکان خردسال خود ، لباس های محافظتی مانند کلاه ، پیراهن آستین بلند یا شلوار بلند سبک بپوشانید.
 • برای کودک خود حتما یک عینک آفتابی تهیه کنید که در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید ، محافظت خوبی داشته باشد.

کلمات کلیدی این مقاله : # استفاده از ضد آفتاب # راهنمای استفاده # روش استفاده از ضد آفتاب # روش صحیح استفاده از ضد آفتاب # چگونه از ضد آفتاب استفاده کنیم ؟ # استفاده از ضد آفتاب در کودکان

منبع :

https://www.wikihow.com/Apply-Sunscreen

همچنین بخوانید :

روش های علمی داشتن پوست صاف و بدون لک

× فهرست مطالب آنچه در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت : 1. انتخاب ضد آفتاب مناسب SPF چیست ؟ 2. یک ضد آفتاب "با طیف گسترده" انتخاب کنید. 3. همیشه به دنبال یک ضد آفتاب مقاوم در برابر آب باشید ( water resistant ) مشخص کنید که چه نوع ضد آفتابی دوست دارید ؟ چه نوع ضد آفتابی استفاده کنید ؟ روش صحیح و نکات استفاده از ضد آفتاب 1. بعد از تهیه یک ضد آفتاب به خانه بروید و مقداری از ضد آفتاب را بر روی قسمت کمی از مچ دست خود امتحان کنید. 2. همیشه قبل از استفاده از ضد آفتاب تاریخ انقضای آن را بررسی کنید. 3. همیشه قبل از بیرون رفتن از منزل و قرار گیری در معرض خورشید ، از ضد آفتابتان استفاده کنید. 4. همیشه از ضد آفتاب به میزان کافی استفاده کنید. 5. ضد آفتاب را بر روی تمام پوستتان بزنید. 6. استفاده از ضد آفتاب بر روی پوست صورت خود را فراموش نکنید. 7. همیشه ضد آفتاب خود را بعد از 15 تا 30 دقیقه دوباره تمدید کنید.  8. همیشه سعی کنید در سایه باشید 9. همیشه در زیر آفتاب لباس محافظ بپوشید. استفاده از ضد آفتاب در کودکان
فهرست مطالب
به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید