ویتامین سی برای درمان لک صورت چقدر مفید و اثر گذار است ؟

ویتامین سی برای درمان لک صورت چقدر مفید و اثر گذار است ؟

بررسی اثرات ویتامین سی بر روی انواع لک های پوستی

هایپرپیگمنتاسیون یا لک پوستی به وضعیتی گفته می‌شود که در آن ، پوست در برخی قسمت‌ها تیره‌ تر و ناهموار تر از بقیه پوست باشد. این موضوع ممکن است به دلیل بیماری‌های پوستی، مصرف داروها، آسیب‌های خورشیدی و سایر عوامل دیگر ایجاد شود.

ویتامین C یکی از ویتامین‌های ضروری برای سلامت پوست است. با توجه به خواص آنتی اکسیدانی ویتامین C ، مصرف آن چه به صورت موضعی و چه به صورت خوراکی می‌تواند به حفظ و بهبود سلامت پوست کمک کند و بهبود هایپرپیگمنتاسیون یا لک های پوستی را تسهیل کند.

تاثیر ویتامین سی بر لک صورت

علاوه بر مصرف ویتامین سی به صورت موضعی بر روی پوست ، مصرف ویتامین C می‌تواند به صورت مکمل یا از طریق مصرف غذاهایی که حاوی این ویتامین هستند نیز انجام شود. می‌توانید میوه‌هایی مانند پرتقال، گریپ فروت، توت فرنگی، نارنج، کیوی و ... که حاوی ویتامین C هستند را در رژیم غذایی خود قرار دهید.

ویتامین سی یکی از ویتامین‌های مهم است که برای سلامتی پوست بسیار مفید است. با توجه به خواص آنتی‌ اکسیدانی ویتامین سی، مصرف آن به صورت موضعی بر روی پوست می‌تواند به طور چشم گیری به کاهش لک‌ های صورت کمک کند.

ویتامین سی برای لک صورت

لک‌ های صورت ممکن است به دلیل قرار گیری در معرض نور خورشید ، تغییرات هورمونی، رژیم غذایی نامناسب، یا عوامل دیگری ایجاد شوند. با توجه به این که ویتامین سی یکی از عوامل موثر در تولید و یا تحریک تولید کلاژن پوست است، مصرف آن به طور موضعی بر روی پوست می‌تواند به حفظ و بهبود سلامت پوست کمک کند و باعث کاهش لک‌های صورت شود.

همچنین، ویتامین سی می‌تواند باعث کاهش تولید رنگدانه ملانین در پوست شود، که مسئول رنگ پوست و تشکیل لک‌های پوستی است. بنابراین، مصرف مکمل‌های ویتامین سی و یا مصرف غذاهایی که حاوی این ویتامین هستند نیز می‌تواند به کاهش لک‌های صورت کمک کند.

به هر حال، برای مشاوره در مورد مصرف ویتامین سی و محصولات مرتبط با کاهش لک‌های صورت، بهتر است با پزشک یا متخصص پوست مشورت کنید. همچنین، ممکن است نیاز به استفاده از روش‌های دیگری نظیر کرم‌ها یا سرم های ضد لک برای کاهش و یا درمان لک‌های صورت باشد.

اثرات ویتامین سی بر روی لک های پوستی

دیگر فواید استفاده موضعی از ویتامین سی بر روی پوست

استفاده موضعی از ویتامین C برای پوست بسیار مفید است و می‌تواند به حفظ و بهبود سلامت پوست کمک کند. برخی از فواید استفاده موضعی ویتامین C بر روی پوست عبارتند از:

 1. کاهش خطوط ریز و چین و چروک صورت : ویتامین سی C یکی از مهم‌ ترین مواد تشکیل‌ دهنده کلاژن است که سازنده اصلی بافت‌های پوستی است. استفاده از محصولات حاوی ویتامین C بر روی پوست ، می‌تواند به تقویت کلاژن پوست کمک کند و باعث کاهش خطوط ریز و چین و چروک شود.

 2. کاهش لک‌های پوستی: ویتامین سی C می‌تواند باعث کاهش تولید رنگدانه ملانین در پوست شود که مسئول رنگ پوست و تشکیل لک‌های پوستی است. بنابراین، استفاده از محصولات حاوی ویتامین سی C می‌تواند به کاهش و یا درمان لک‌های پوستی کمک کند.

 3. حفظ سلامت پوست: خواص آنتی اکسیدانی ویتامین C می‌تواند به حفظ سلامت پوست کمک کند و باعث کاهش آسیب‌های اکسیداتیو و خشکی پوست شود.

 4. تحریک تولید کلاژن: ویتامین سی C می‌تواند به تحریک تولید کلاژن پوست کمک کند که به درمان بیماری‌های پوستی و نرمی پوست کمک می‌کند.

 5. کمک به جذب بهتر آهن: ویتامین سی C می‌تواند به جذب آهن در بدن کمک کند و از این طریق باعث بهبود رنگ پوست شود.

 6. پیشگیری از خشکی و التهاب پوست: ویتامین سی C می‌تواند به پیشگیری از خشکی و التهاب پوست کمک کند و از این طریق باعث نرمی و لطافت پوست گردد.

 

استفاده از ویتامین C برای پوست بسیار مفید است، اما برخی نکات را در هنگام استفاده باید در نظر داشت:

 1. انتخاب محصولات با غلظت مناسب ویتامین C: برای دریافت بهترین نتیجه از مصرف ویتامین سی بر روی پوست به منظور درمان مشکلات پوستی از قبیل لک صورت ، بهتر است محصولاتی را که حاوی غلظت مناسبی از ویتامین C هستند انتخاب کنید. برای محصولات مرطوب کننده مانند کرم های ویتامین سی ، غلظت ۵ تا ۱۵ درصد و برای سرم‌ها و محصولات درمانی پوستی، غلظت ۱۰ تا ۲۰ درصد مناسب است. مانند سرم ویتامین سی 20 درصد تایتان که در درمان لک های پوستی بسیار اثر گذار و قوی عمل می کند.

 2. استفاده روزانه از ضد آفتاب : ویتامین سی C ممکن است پایداری کمی در برابر نور خورشید داشته باشد، بنابراین برای بهترین نتیجه و حفظ اثر ویتامین سی که بر روی پوست استفاده می گردد بهتر است پس از استفاده از محصولات حاوی ویتامین C، از ضد آفتاب  استفاده گردد .

 3. استفاده از ویتامین سی در طول روز: برای حفظ نتیجه‌ ی به دست آمده از مصرف موضعی ویتامین سی ، بهتر است محصولات حاوی ویتامین C را در طول روز نیز استفاده کنید.

 4. آزمایش اولیه: اگر برای اولین بار است که از محصولات حاوی ویتامین C استفاده می‌کنید، بهتر است ابتدا از حساس نبودن پوستتان در برابر ویتامین سی مطمئن شوید ، برای این منظور کافیست محصول حاوی ویتامین سی را بر روی یک قسمت کوچک از پوستتان، مانند بازو و یا مچ دست امتحان کنید و در صورتی که هیچگونه واکنش و التهابی مشاهده نگردد ، با خیال راحت بر روی پوست صورت خود استفاده کنید.

 5. محدودیت مصرف: مصرف بیش از حد ویتامین سی C ممکن است به پوست آسیب برساند، بنابراین بهتر است با دستور پزشک و متخصص پوست عمل کنید.

 6. محصولات همراه ویتامین سی : استفاده از محصولات حاوی ویتامین E، فراکتوز، نیاسینامید، آلفا هیدروکسی اسید و ... همراه با ویتامین C می‌تواند به بهبود نتایج کمک کند.

 7. مصرف ویتامین سی از طریق غذا: مصرف غذاهای سرشار از ویتامین C نیز می تواند فوایدی برای پوست داشته باشد. گنجاندن میوه هایی مانند پرتقال، گریپ فروت، توت فرنگی، پرتقال، کیوی و سایر غذاهای غنی از ویتامین C در رژیم غذایی می تواند به سلامت پوست کمک کند.

خواص ویتامین سی برای صورت

 به طول کلی به منظور درمان لک های پوستی روش های زیر را می توانید بررسی کنید :

 • از مواد روشن کننده موضعی استفاده کنید: محصولات موضعی حاوی موادی مانند هیدروکینون، کوجیک اسید، ویتامین C، آزلائیک اسید و نیاسینامید می توانند به کاهش لک های پوستی و درمان آنها کمک کنند. مانند سرم کوجیک اسید تایتان و سرم ویتامین سی 20 درصد همین برند
 • از رتینوئیدها استفاده کنید: رتینوئیدها می توانند به افزایش گردش سلولی کمک کنند، که در نتیجه می تواند ظاهر پرپیگمانتاسیون را کاهش دهد و بافت کلی پوست را بهبود بخشد. مانند سرم رتینول 1% تایتان
 • لایه برداری شیمیایی: لایه برداری شیمیایی می تواند به از بین بردن سلول های مرده روی پوست و کاهش و درمان لک های پوستی کمک کند.
 • میکرودرم ابریژن: میکرودرم ابریژن یک روش غیر تهاجمی است که می تواند با از بین بردن لایه بیرونی سلول های مرده پوست به کاهش و درمان لک های صورت یا به طور کلی لک های پوستی  کمک کند.
 • درمان های لیزری یا لیزر تراپی : لیزر درمانی می تواند با هدف قرار دادن رنگدانه ملانین در پوست و تجزیه آن به کاهش هایپرپیگمانتاسیون کمک کند.
 • از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید ( استفاده از ضد آفتاب ): محافظت از پوست در برابر نور خورشید برای جلوگیری از آسیب بیشتر و بدتر شدن هایپرپیگمانتاسیون مهم است. این موضوع شامل استفاده از ضد آفتاب با طیف وسیع ( Broad Spectrum ) با SPF 30 یا بالاتر، پوشیدن لباس های محافظ و اجتناب از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید است.
 • تغییرات سبک زندگی سالم: خوردن و یا داشتن یک رژیم غذایی سالم و غنی از آنتی اکسیدان ها، نوشیدن آب فراوان، خواب کافی و اجتناب از سیگار کشیدن می تواند به ارتقای سلامت کلی پوست و کاهش ظاهر هایپرپیگمانتاسیون کمک کند.

مهم است که با یک متخصص پوست یا یک متخصص مراقبت از پوست مشورت کنید تا بهترین برنامه درمانی را برای نوع و شرایط پوست خاص خود تعیین کنید.

مشاهده مطالب مفید بیشتر :

معرفی محصولات ضد لک و روشن کننده پوست با کیفیت

در انتها دو محصول ضد لک با کیفیت ساخت کشور کانادا با فرمولاسیون استیبل و اثر گذار را به شما معرفی می کنیم که با کلیک بر روی تصاویر آنها می توانید جزئیات این محصولات را مشاهده و مطالعه کنید

1 - سرم ضد لک و روشن کننده پوست تایتان حاوی کوجیک اسید و هیالورونیک اسید و عصاره شیرین بیان

ضد لک قوی خارجی کوجیک اسید و هیالورونیک اسید تایتان کازمتیک

2 - سرم ویتامین سی 20 درصد تایتان کازمتیک

سرم ویتامین سی تایتان کازمتیک ساخت کانادا


سوالات متداول

ویتامین سی بر بهبود لک صورت چقدر تاثیر دارد ؟

ویتامین سی C به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی می‌تواند خطوط ریز چهره و لک های پوستی را کاهش دهد. با این حال، تأثیر ویتامین سی بر لک صورت به میزان متفاوتی در هر فرد ممکن است متفاوت باشد و به عواملی مانند نوع پوست، عوامل محیطی و عادات غذایی وابسته است. به هر حال، استفاده منظم ویتامین سی به صورت موضعی C می‌تواند به بهبود سلامتی پوست بسیار کمک کند.


ویتامین C چگونه به درمان لک صورت کمک می کند؟

ویتامین سی C یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند با مهار تولید رنگدانه ملانین در پوست به کاهش و یا درمان لک های پوستی کمک کند. ویتامین سی C با مهار آنزیمی به نام تیروزیناز که مسئول تولید ملانین است، به این موضوع کمک می کند. این عملکرد می تواند به از بین بردن لک های تیره پوست کمک کرده و رنگ پوست را یکدست تر و روشن تر کند.


چگونه از ویتامین سی برای درمان لک استفاده کنیم ؟

1 - مصرف مکمل‌های ویتامین سی : مصرف روزانه مکمل‌های ویتامین سی به عنوان روشی ساده و موثر در درمان لک صورت

2 - مصرف غذاهای حاوی ویتامین C: مصرف روزانه غذاهای سرشار از ویتامین سی مانند پرتقال، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای و سبزیجات ...

3- استفاده از محصولات موضعی پوستی حاوی ویتامین C: برخی از محصولات پوستی مانند کرم‌ها، سرم‌ها و تونرهای حاوی ویتامین C در بهبود لکه‌های صورت مفید هستند. همچنین استفاده روزانه از ضد آفتاب ضروری است


علت بازگشت لک صورت بعد از درمان چیست؟

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث شود هایپرپیگمانتاسیون یا لک صورت بعد از درمان دوباره عود کند. یکی از دلایل این است که علت اصلی لک پوستی شما بررسی نشده است. علاوه بر این، عوامل خاصی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید، تغییرات هورمونی و مصرف برخی داروها می توانند باعث ایجاد دوباره لک های پوستی شوند.


درمان های رایج دیگر برای لک صورت چه هستند؟

دیگر درمان های رایج برای لک صورت شامل کرم ها یا سرم های موضعی حاوی موادی مانند هیدروکینون، رتینوئیدها و کوجیک اسید ، لایه برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن و لیزر درمانی است. مثلا می توانید از سرم های کوجیک اسید و رتینول تایتان به این منظور در کنار لایه بردار این برند استفاده کنید.


چه مدت طول می کشد تا لک های پوستی بعد از شروع درمان از بین بروند؟

مدت زمانی که طول می کشد تا لک صورت پس از شروع درمان از بین برود بسته به شدت بیماری و نوع دارویی که برای درمان استفاده می شود متفاوت است. ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا لک های پوستی شما به طور کامل محو شود.


آیا لک های پوستی بعد از درمان موفقیت آمیز ، ممکن است دوباره برگردند ؟

بله ، ممکن است حتی پس از درمان موفقیت آمیز، هایپرپیگمانتاسیون یا لک های پوستی دوباره عود کنند. تداوم اقدامات پیشگیرانه مانند استفاده از کرم ضد آفتاب و اجتناب از محرک هایی مانند قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید یا تغییرات هورمونی بسیار مهم است.


برای جلوگیری از بازگشت لک صورت چه کاری می توانم انجام دهم؟

برای جلوگیری از تکرار هیپرپیگمانتاسیون، استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب، اجتناب از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و استفاده از محصولات مراقبت از پوست ملایم که پوست را تحریک نمی کنند مانند محصولات تایتان ، بسیار مهم است. علاوه بر این، توجه و رسیدگی به هر گونه بیماری زمینه ای یا عدم تعادل هورمونی می تواند به جلوگیری از بازگشت لک صورت کمک کند.


آیا لک های پوستی به طور کامل قابل درمان هستند ؟

در حالی که هایپرپیگمانتاسیون اغلب می تواند به طور موثر درمان شود، ممکن است به طور کامل قابل درمان نباشد. ادامه اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از تحریک شدن پوست و حفظ نتایج درمان با روش های قبلی که گفته شد بسیار مهم است.

به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید