ترتیب استفاده از محصولات مراقبت از پوست یا روتین پوستی چگونه است ؟

ترتیب استفاده از محصولات مراقبت از پوست یا روتین پوستی چگونه است ؟

ترتیب استفاده از کرم های پوستی و محصولات مراقبت از پوست چگونه باید باشد ؟ آیا این موضوع مهم است ؟ ( روتین پوستی )

هر زمان که تصمیم به افزودن محصول جدیدی به روتین مراقبت از پوست خود می‌ گیریم و با افزایش تعداد محصولات ، این پرسش مطرح می‌شود که چگونه باید از این مجموعه محصولات پوستی استفاده کرد؟ آیا ترتیب خاصی برای استفاده از آن‌ها وجود دارد و یا اساسا این موضوع اصلا مهم است یا خیر ؟ در این مقاله، ما با پرسیدن این سوالات از کارشناسان پوست و حرفه‌ ای‌ های صنعت مراقبت از پوست ، پاسخ‌هایی جامع را برای شما آماده کرده‌ایم و در این مقاله با شما به اشتراک می‌ گذاریم.

ترتیب روتین پوستی یا محصولات پوستی مهم است ! می دانید چرا؟

"دکتر هدر راجرز، متخصص پوست و جراحی پوست، بر اهمیت استفاده صحیح و منظم از محصولات مراقبت از پوست تاکید دارد. او توضیح می‌دهد که چیدمان یا ترتیب دقیق استفاده از این محصولات اطمینان می‌دهد که پوست شما از تمام مزایای هر محصول بهره‌مند شود و محصولات اثرات یکدیگر را خنثی نمی کنند.

دکتر راجرز در مورد اهمیت ترتیب محصولات مراقبت از پوست در روتین روزانه مراقبت از پوست توضیح می‌ دهد. او اشاره می گوید در حالی که پوست به طور طبیعی به عنوان یک سد محافظ عمل می‌ کند و عناصر خارجی را دور از خود نگه می‌ دارد، هدف از استفاده از محصولات مراقبت از پوست این است که مواد فعال آن‌ها را در پوست نفوذ دهیم - که اغلب در تضاد با عملکرد غریزی پوست است که می خواهد همه چیز را از خودش دور کند . بنابراین ضروری است که بدانیم فقط یک بخش کوچک از این مواد فعال می‌توانند واقعاً در پوست نفوذ کنند ، حتی زمانی که محصولات به بهترین شکل فرموله و به درستی استفاده شوند. استفاده نادرست می‌تواند منجر به نتایج نامطلوب در برنامه مراقبت از پوست شما شود."

لایه بندی محصولات مراقبت از پوست: راهنمای مرحله به مرحله

ممکن است شما بپرسید که کدام محصولات پوستی نسبت به دیگر محصولات ارجعیت دارند و باید زود تر بر روی پوست به کار برده شوند؟

راهنمایی بسیار سهل و آسانی برای این موضوع وجود دارد: هنگام استفاده از محصولات پوستی، باید ابتدا از محصولاتی با بافت نازکتر و سبک‌ تر شروع کرده و سپس به سمت محصولاتی با قوام غلیظ‌تر حرکت کنید. به عبارت دیگر، محصولات رقیق‌ تر و مایع تر باید پیش از محصولاتی که سنگین‌ تر یا غلیظ تر هستند به کار روند؛ برای مثال، از سرم‌ها پیش از کرم‌ها استفاده کنید . اول سرم ها و بعد کرم ها استفاده گردند.

مثلا شما می توانید در ابتدا از محصولاتی با عناصر مهم برای نفوذ به پوست استفاده کنید ( مانند آنتی اکسیدان ها در سرم ها که قدرت جذب بالایی دارند ) و سپس با محصولاتی که باید در بالای آن بنشیند ، تمام کنید. (مثل نرم کننده ها و هومکتانت ها در مرطوب کننده ها)

ترتیب استفاده از محصولات پوستی در روز ( روتین پوستی روزانه )

"طبق توضیحات دکتر راجرز، محصولات مراقبتی پوست باید در طول روز به کار روند و محصولات با خواص درمانی باید در شب استفاده شوند. به عنوان مثال، محصولات حاوی ویتامین سی و ضد آفتاب که از پوست در برابر آلودگی‌ ها و اشعه‌ های مضر خورشید محافظت می‌کنند ، باید در طول روز مورد استفاده قرار گیرند. در حالی که محصولات حاوی ترکیباتی مانند رتینول با خواص درمانی و محصولات حاوی هیدروکینون برای درمان لک های پوستی ، باید شب‌ ها به کار روند.

مراحل استفاده از محصولات پوستی در روز

مرحله 1 : پاکسازی و شستشوی پوست

شستشوی پوست در روز ، مراحل استفاده از محصولات پوستی

هر صبح، پوست خود را با آب ولرم به آرامی تمیز کنید. اگر لازم است، می‌توانید از یک شوینده ملایم که متناسب با نوع پوستتان است، استفاده کنید. این کار به حفظ سلامتی و تعادل پوست کمک می‌کند. شستشوی صبحگاهی پوست از انباشته شدن چربی‌ها و آلودگی‌های شبانه جلوگیری می‌کند و پوست را برای جذب بهتر محصولات مراقبتی که در طول روز استفاده می‌ شوند، آماده می‌ کند.

مرحله 2 : استفاده از تونر

زمان استفاده از تونر ، کی از تونر استفاده کنیم ؟

اکثر افراد اغلب از تونر استفاده نمی کنند و مرحله تونر را انجام نمی دهند ، شاید علت این است که بخشی از این افراد به دلیل این فرضیه دیرینه که اکثر تونرها برای پوست کمی خشن هستند و پوست را تحریک می کنند ، این مرحله از مراقبت از پوست را انجام نمی دهند. اما خوشبختانه ، امروزه دیگر تونر ها مثل سابق نیستند و بسیار با کیفیت تر شده اند. تونر ها نه تنها منافذ و پرز ها و مسیر های تنفس پوست را مسدود و کوچک نمی کنند ، بلکه نسل جدید تونر ها با اهداف مختلفی طراحی شده اند و مشکلات خاصی از پوست را هدف قرار می دهند ، مثلا برخی از تونر ها حاوی آنتی اکسیدان ها هستند که این آنتی اکسیدان ها خیلی سریع جذب پوست می شوند ، یا حاوی مشتقات ویتامین B و حتی اسیدهای تسکین دهنده به پوست هستند. مانند اسید گلیکولیک. به علاوه اینکه ، هر نوع تونر برای یک مشکل پوستی خاص ساخته شده است ، بنابراین استفاده از یک تونر مناسب ، با توجه به نوع پوستتان ، برای رفع بعضی از مشکل پوستی شما بسیار مهم است.

شاید به خواندن یک مقاله در خصوص بستن و درمان منافذ باز پوست علاقه مند باشید.

با وجود همه این مطالب گفته شده در مورد تونر، اگر تمام عمر خود را بدون استفاده از تونر سر کرده اید و پوست شما باز هم سالم به نظر می رسد ، دکتر راجرز می گوید نیازی نیست که استفاده از آن را شروع کنید و یک "باید" نیست.

دکتر راجرز می گوید: "تونرها به منظور برگرداندن pH طبیعی پوست که توسط صابون ها و شوینده های خشن از بین رفته اند ، ساخته شده اند".

البته شوینده های صورت ، امروزه بسیار استاندارد تر و با کیفیت تر از گذشته شده اند به گونه ای که اسید های چرب و طبیعی پوست را از بین نمی برند ، بنابراین ، من خودم شخصا این مرحله از مراقبت از پوست ( یعنی استفاده از تونر ) را انجام نمی دهم و نیازی ندارم.

اما با همه این وجود ، اگر شما تونری دارید که استفاده از آن را دوست دارید ، هیچ مانعی ندارد که استفاده از آن را ادامه دهید و از آن لذت ببرید.

مرحله 3 :  سرم های آنتی اکسیداناستفاده از سرم های آنتی اکسیدانی در روتین پوستی

سرم ها محصولات درمانی با غلظت بالا هستند و معمولا برای درمان مشکل خاصی طراحی شده اند . مواد مغذی موجود در این سرم ها غلظت بالایی دارد که مشکلات خاصی از پوست را هدف قرار می دهند ، بنابراین بهتر است آنها را تا حد ممکن در نزدیک ترین فاصله از پوست استفاده کنیم ، ( یعنی در مراحل زیرین استفاده شوند و با اولویت بالا )

امروزه سرم های مختلف و متنوعی در بازار وجود دارد ، اما در حال حاضر ، دکتر راجرز استفاده از "سرم های آنتی اکسیدانی" مانند سرم ویتامین سی را توصیه می کند ، که مزایای متنوعی را ارائه می دهند ، مزایای از قبیل ، جلوگیری از ایجاد التهاب های پوستی در صورت وجود آسیب هایی از سمت اشعه UV خورشید و همچنین آلودگی ها و دیگر عوامل مخرب محیطی.

مشاهده یک سرم ویتامین سی  با کیفیت ساخت کشور کانادا دارای آخرین تکنولوژی ها در فرمولاسیون و حاوی بهترین و استاندارد ترین مواد روشن کننده پوست و آنتی اکسیدان های قوی با کلیک بر روی تصویر زیر :

سرم ویتامین سی تایتان کازمتیک ، بهترین سرم ویتامین سی خارجی

 

مشاهده یک مقاله در خصوص مزایای سرم ویتامین سی برای پوست چرب و بررسی نحوه استفاده از سرم های ویتامین سی

مرحله 4 :  کرم های دور چشم و کرم های چشم به طور کلی

استفاده از کرم دور چشم در روتین پوستی

به گفته دکتر آنی چیو ، متخصص پوست و مو ، استفاده از کرم های چشم و دور چشم حداقل هر شب یک بار -( اگر روزی دو باراستفاده نمی کنید ) - از سن 20 سالگی برای شما کاملا حیاتی و ضروری است. "این موضوع به دلیل حفظ سلامتی و ضخامت پوست پلک می باشد"

کمک به بهبود کیفیت پوست در این ناحیه از صورت تضمین می دهد که پوست پلک شما خیلی زود دچار افتادگی نشود ، و آن صافی و انعطاف خود را در جوانی از دست ندهد.

فراموش نکنید برای گرفتن بهترین نتیجه ، ثبات و استفاده منظم از محصولات مراقبت از پوست بسیار مهم است. "استفاده منظم از یک کرم دور چشم مناسب با گذشت زمان پوست پلک را سفت نگه می دارد و می تواند از تشکیل چین و چروک های ریز اطراف چشم و از بین رفتن کلاژن پوست در این نقاط ، جلوگیری کند.

مشاهده یک مقاله در خصوص جلوگیری از چروک دور چشم

به یاد داشته باشید: در مراقبت از پوست هیچ جادویی وجود ندارد و نتایج یک شبه اتفاق نمی افتد ، "دکتر چیو می افزاید. "شما می توانید با انتخاب یک کرم دور چشم دارای SPF یا استفاده روزانه از ضد آفتاب ، از پوست ظریف اطراف چشم خود محافظت کنید." دکتر چیو همچنین به افراد توصیه می کند که هنگام بیرون رفتن از منزل حتما از عینک آفتابی استفاده کنند ، عینک آفتابی به منظور محافظت از پوست در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش خورشید و بوجود آمدن چین و چروک هایی که می توانند در گوشه و کنار چشم شما تشکیل شوند به شما کمک زیادی خواهد کرد.

مرحله 5 : استفاده از درمان های موضعی ( مثل کرم های ضد لک و یا ضد چروک صورت و یا رتینول )

ترتیب یا نحوه استفاده از کرم های پوستی

به گفته دکتر دایان دی فیوری ، متخصص پوست و مو در کلینیک درمان روزاسه ، برای افزایش حداکثر فایده و اثر گذاری این کرم ها ( یعنی کرم های درمانی مانند کرم های ضد لک و یا ضد آکنه و ... ) این کرم ها باید تا حد ممکن به پوست نزدیک باشند ، یعنی زیر آنها نباید از کرم های سنگین دیگری استفاده شود ، هرچه به پوست نزدیک تر باشند ، اثر گذاری بهتری خواهند داشت.

از آنجایی که مواد فعال مورد استفاده در محصولات ضد آکنه یا ضد جوش متفاوت است ، جهت استفاده صحیح از این محصولات و گرفتن بهترین نتیجه ، روی بسته بندی محصول خود را به دقت مطالعه کنید و یا در خصوص زمان و نحوه استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

به گفته یک متخصص پوست و به صورت تخصصی جوش های پوستی ، اشلی ویلی ، داروی "بنزوئیل پراکسید" ، یا هر محصولی که حاوی این ماده قوی برای درمان آکنه است ، برای اینکه بهترین اثر گذاری را داشته باشد ، باید در یک بازه زمانی یک تا سه ساعته بر روی پوست باشد. " بنابراین ، برخورد هر محصول یا کرم پوستی در این مدت زمان با پوست به احتمال زیاد باعث جلوگیری از عملکرد صحیح این ماده بر روی پوست می شود."

به یاد داشته باشید که محصولات ضد آکنه و ضد جوش صورت می توانند پوست شما را خشک کنند ، بنابراین همیشه فقط روی نقاطی از پوست که نیاز است استفاده کنید و نه بر روی کل صورت.

مرحله 6: استفاده از مرطوب کننده

استفاده از مرطوب کننده

بله ، همه افراد به یک مرطوب کننده مناسب نیاز دارند ، حتی اگر پوست شما چرب باشد باز هم به یک مرطوب کننده نیاز دارید.

دکتر ساندرا کوپ ، متخصص پوست می گوید : "بدن ما دارای یک سیستم تولید کننده مواد روان کننده طبیعی است که این مواد توسط غده هایی که چربی (یا سبوم) را ترشح می کنند تولید می شود ، هدف این غدد از ترشح این مواد محافظت ازپوست در برابر شرایط سخت و عوامل مخرب خارجی به پوست است ، اما با همه این وجود باز هم پوست ما به هیدراتاسیون ( رطوبت ) اضافی به منظور مخافظت در برابر آسیب های نور خورشید و آسیب های ناشی از هوا و آلودگی نیاز دارد"

اکثر متخصصان توصیه می کنند بهترین زمان برای استفاده از مرطوب کننده زمانی است که پوست هنوز مرطوب است ( قبل از اینکه خشک شود ) ، بنابراین بعد از استفاده از سرم ها و محصولات درمانی خود ، به منظور نگهداری و قفل کردن رطوبت در پوست ، هرچه سریعتر از مرطوب کننده استفاده کنید.

هنگامی که از یک محصول ضد جوش و یا ضد لک و یا یک داروی موضعی برای درمان ناحیه ای از پوست که مشکل خاصی دارد استفاده می کنید ، می توانید به منظور جلوگیری از تداخل در عملکرد مواد فعال در محصولات درمانی از مرطوب کننده در آن قسمت ها که تحت درمان هستند استفاده نکنید.

مرحله 7: استفاده از ضد آفتاب

استفاده از ضد آفتاب در روتین پوستی

اگر از یک کرم ضد آفتاب فیزیکی یا معدنی استفاده می کنید ، که با مسدود کردن اشعه ماوراء بنفش خورشید کار می کند ، ضد آفتاب باید آخرین مرحله در امور روزمره مراقبت از پوست باشد. اما اگر یک ضد آفتاب شیمیایی استفاده می کنید ، این مرحله کمی پیچیده تر می شود. ( ضد آفتاب های شیمیایی علاوه بر اینکه ضد آفتاب هستند ، یک مشکل خاص پوستی را نیز همزمان هدف قرار می دهند )

دکتر راجرز توضیح می دهد: "ضدآفتاب های شیمیایی برای اینکه بهترین اثربخشی را داشته باشند ، باید به پوست جذب شوند ، بنابراین استفاده از مرطوب کننده باعث تاخیر و جلوگیری از این موضوع می شود. اما اگر ضد آفتاب شیمیایی خود را قبل از مرطوب کننده خود بمالید ، مرطوب کننده شما نیز به درستی کار نمی کند زیرا پوست با ضد آفتاب شیمیایی پوشانده شده است. "

برای حل این موضوع ، دکتر راجرز توصیه می کند از یک ضد آفتاب فیزیکی حاوی زینک بعد از مرطوب کننده خود استفاده کنید. "استفاده از زینک امن است ، و تاثیر زیادی در مقابله با اشعه های مخرب UVA و UVB خورشید دارد."

در مورد کسانی که دوست دارند از کرم های ضدآفتاب شیمیایی استفاده کنند ، سعی کنید به دنبال فرمولی باشید که فواید یک مرطوب کننده را نیز داشته باشد ، بنابراین می توانید ضمن محافظت از پوست خود ، نیاز روزانه پوست خود به هیدراتاسیون و رطوبت را نیز برطرف کنید.

ترتیب استفاده از محصولات پوستی در شب ( روتین پوستی شب )

دکتر راجرز می گوید ، از آنجا که پوست شما به طور طبیعی در شب خود را ترمیم و بازسازی می کند ، روند مراقبت از پوست شما در شب باید محصولات درمانی مثل کرم های ضد لک یا ضد جوش را در خود جای دهد که این درمان ها به پوست شما هر آنچه نیاز دارد را برسانند. اگر پوست شما رنگ خود را از دست داده و شاداب نیست ، می توانید از سرم های ضد لک و روشن کننده پوست استفاده کنید و یا لایه برداری کنید و اگر دچار التهاب یا حساسیت شده ، آن را مرطوب کرده و از آن محافظ کنید.

در ادامه این مقاله ما بهترین ترتیب استفاده از محصولات مراقبت از پوست در روتین پوستی شب شما برای گرفتن بهترین نتیجه را بررسی می کنیم

مرحله 1: پاکسازی و شستشوی پوست

شستشوی پوست در شب ، مراحل استفاده از محصولات پوستی

برای خلاص شدن از شر مواد آرایشی روزانه که بر روی پوست استفاده کرده اید ، از بین بردن گرد و خاک و چربی های اضافی روی پوست ، برخی از متخصصان توصیه می کنند حتما از یک پاک کننده آرایش صورت مناسب در ابتدا استفاده شود و سپس شستشوی صورت با یک شوینده ملایم انجام شود. البته بهترین راه این است که تمیز کردن مضاعف ( Double Cleansing ) را انجام دهید ، یعنی ابتدا از یک تمیز کننده روغنی ( Oil Cleansing ) استفاده کنید که مواد آرایشی را در خود حل کند و سپس مجدداً صورت خود را با شوینده معمولی خود بشویید.

"اولین قدم در پاکسازی پوست در شب این است که آرایش و مواد آرایشی روی پوست خود را بردارید و از بین ببرید. در این مرحله می توانید از یک پاک کننده روغنی استفاده کنید که مواد آرایشی را در خود حل می کند ، كاتلین فانك ، متخصص طب سوزنی و گیاه شناس ، توضیح می دهد: "مرحله دوم استفاده از شستشوی صورت برای از بین بردن سبوم اضافی ، خاک و آرایشی است که در مرحله اول از بین برده اید. این باعث می شود پوست شما کاملاً آماده باشد تا محصول درمانی خود که قرار است در شب استفاده کنید را جذب کند.

نکته: اگر از یک لایه بردار فیزیکی مانند اسکراب صورت استفاده می کنید ، پس از پاک کردن آرایش با پاک کننده روغنی و یا یک پاک کننده آرایش مناسب ، از آن به عنوان شوینده و پاک کننده نهایی استفاده کنید.

مرحله 2: استفاده از تونر ها ، اسانس ها و یا تقویت کننده ها

اگر از تونر استفاده می کنید ، آن را همانطور که در صبح انجام می دهید ، اعمال کنید.

در شب ، برخی از افراد دوست دارند انواع مختلفی از تقویت کننده های پوست را استفاده کنند، محصولاتی نظیر اسانس یا سرم های آبرسان ( سرم اسید هیالورونیک ). این محصولات دارای ترکیبات فعال مختلفی هستند ، اما در بیشتر موارد هدف آنها آبرسانی و تغذیه پوست است.

از آنجا که این محصولات دارای فرمولاسیون سبکی هستند، تقریباً شبیه به آب هستند ، می توانید از آنها بلافاصله بعد از شستشوی پوست دقیقا مانند تونر استفاده کنید. دکتر راجرز می گوید: "اگر از هر دو استفاده می کنید، ابتدا از تونر استفاده کنید و سپس از اسانس ." "هدف تونر بیشتر تمیز کردن و پاکسازی است و هدف اسانس بیشتر درمان است." در صورت استفاده از چندین تقویت کننده در شب ، همان قوانین اعمال می شود: ترتیب استفاه باید از نازک ترین به سمت ضخیم ترین باشد.

مرحله 3: استفاده از کرم چشم

گذشته از هدف قرار دادن و درمان قسمت پنجه کلاغی چشم و حلقه های تیره و تیرگی و سیاهی اطراف چشم ، کرم های چشم همچنین می توانند از پوست ظریف دور چشم شما در برابر آسیب های دیگر محصولات مراقبت از پوست مراقبت کنند.

دکتر راجر می گوید: "به طور کلی ، شما باید از کرم دور چشم خود ، قبل از محصولات دیگر درمانی استفاده کنید تا از ناحیه چشم خود در برابر مواد مؤثر و فعال دیگر محصولات محافظت کنید ، موادی که می توانند باعث التهاب های پوستی شوند.

مشاهده یک کرم دور چشم حرفه ای و تخصصی و فوق العاده با کیفیت به منظور از بین بردن سیاهی و تیرگی دور چشم و همچنین یکنواخت کردن رنگ پوست و از بین بردن و درمان چین و چروک های ریز دور چشم ، ساخت کشور کانادا با کلیک بر روی تصویر زیر

کرم دور چشم حاوی پپتید و ماتریکسیل 3000

 

در صورت علاقه مندی به مطالعه یک مقاله در خصوص درمان سیاهی دور چشم ، میتوانید از اینجا ببینید.

مرحله 4: استفاده از کرم ها و سرم های درمانی و یا لایه بردار ها

مانند دیگر قسمت های بدن ، پوست نیز بخش اعظمی از ترمیم و بازسازی خود را در زمان خوابیدن انجام می دهد. به همین دلیل است که بیشتر درمانهای مربوط به مراقبت از پوست - مانند داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک(کرمهای ترتینوئین ، آکنه و روزاسه) ، کرمهای رتینول ، درمانهای ضد عفونی کننده (پد و پوست ماسک) و سرمهای ضد پیری ( سرم های سرشار از پپتیدها ، فاکتورهای رشد و سایر ترکیبات بیولوژیکی فعال) بهتر است در شب استفاده شود.

مطالعه یک مقاله در خصوص فواید رتینول برای پوست

مشاهده یک مقاله در خصوص خواص پپتید برای پوست

با همه این شرایط گفته شده ، دکتر روجرز توصیه می کند به جای اینکه تمام سرم های درمانی و کرم های درمانی خود را به صورت لایه ای در شب استفاده کنید ، بسته به نیازهای فعلی پوستتان ، رژیم عصرانه مراقبت از پوستتان را هم در نظر داشته باشید.

دکتر راجرز می گوید: " استفاده زیاد از محصولات مختلف بر روی هم فقط خطر تحریک و التهاب پوست را افزایش می دهد و احتمال رسیدن به نتیجه مطلوب را کاهش می دهد." ”درمان عصرانه خود را بر اساس آنچه در شب پوست شما احتیاج دارد ، انتخاب کنید نه بر اساس آنچه در کابینت پزشکی خود دارید. بعضی از شب ها ممکن است فقط شستشو ، مرطوب کننده و رختخواب نیاز باشد. همیشه فردایی وجود دارد که بتوانید به پوستتان عشق و علاقه بیشتری نشان دهید. "

نکات مهم دیگری که در روتین پوستی باید توجه کنید

از بین داروهای بدون نسخه پزشک (برای درمان آکنه یا روزاسه) یا درمان های لایه برداری (مانند پدهای AHA / BHA ، لایه بردارها یا ماسک های سم زدایی) یکی را انتخاب کنید. دکتر راجرز هشدار می دهد: "اگر هر دو دسته از محصولات را در همان شب استفاده کنید ، خطر تحریک پوست را به میزان قابل توجهی افزایش می دهید."
بنابراین در همان شب که از کرم های درمان مثل رتینول استفاده می کنید ، از کرم ها و محصولات لایه بردار استفاده نکنید.
تعداد دفعات لایه برداری: هفته ای یک الی سه مرتبه لایه برداری کنید.

مرحله 5: مرطوب کننده یا کرم شب

بعضی از افراد هم شب و هم روز از یک مرطوب کننده استفاده می کنند. با این حال ، مرطوب کننده های شب یا کرم های شب به طور کلی ضخیم تر و سنگین تر هستند و به گونه ای طراحی شده اند که در طی چند ساعت جذب پوست شوند.

دکتر راجرز می گوید: "مرطوب كننده ها به خصوص آن مرطوب کننده های سنگین که در شب استفاده می شود ، برای جلوگیری از تبخیر آب پوست شما هنگام خواب ، یك پوشش محافظ روی پوست شما ایجاد می كنند."

نگهداری مقدار زیادی آب در پوست برای بهبود و سالم نگه داشتن پوست بسیار مهم است. اگر از مرطوب کننده مناسب استفاده می کنید ، باید آخرین مرحله شما استفاده از مرطوب کننده باشد زیرا هیچ چیزی از آن عبور نمی کند. " اگر پوست شما به سمت خشک است ، می توانید قبل از استفاده از کرم شب خود مقداری روغن به پوست خود اضافه کنید.

علاوه بر ترتیب استفاده از محصولات مراقبت از پوست در روتین پوستی ، زمانبندی و مدت زمان استفاده از آنها نیز مهم است.

گذشته از ترتیب استفاده از محصولات پوستی در روتین پوستی شما ، برخی از کارشناسان معتقدند که همچنین مهم است که مدت زمان لازم برای جذب آنها به پوست خود را نیز در نظر بگیرید. با این حال ، از آنجا که بیشتر ما اغلب برای رسیدن به جایی عجله داریم ، دکتر راجرز می گوید که رعایت این مسئله همیشه ممکن نیست اما توصیه او چیست ؟ "روال مراقبت از پوست خود را تا حد ممکن ساده نگه دارید "

بسیاری از محصولات می گویند برای اطمینان از جذب مناسب باید پنج تا 30 دقیقه قبل از استفاده از هر محصول دیگری باید برای جذب آن فرصت دهید ، اما چه کسی برای این کار زمان دارد؟ اگر این کار را بیش از حد پیچیده کنید ، مراقبت از پوست خود را به درستی انجام نخواهید داد" ، بنابراین شرایط را تا حد ممکن برای خود ساده کنید.

دکتر راجرز می گوید. اگر محصولات و مراحل زیادی در روتین پوستی خود دارید ، فقط یک دقیقه بین هر استفاده فرصت دهید تا پوست شما واکنش خود را نسبت به محصول نشان داده و سپس کرم یا محصول بعد را استفاده کنید . او می گوید به عنوان مثال ، شب ها ، بعد از اینکه صورتم را شستشو دادم و سرم یا درمان عصرانه خود را بر روی پوستم اعمال کردم ، وارد رختخواب می شوم. و مرطوب کننده خود را نیز روی میز کنار تختم نگه می دارم و قبل از خوابیدن ، آن را اعمال می کنم تا در این صورت قبل از اینکه راه های ارتباطی با پوست را با مرطوب کننده ببندم ، اندکی زمان هم به محصولات گران قیمت خود برای نفوذ به پوست بدهم "

و اما توصیه آخر ؟ همیشه به پوست خود گوش دهید. به یاد داشته باشید که شما منحصر به فرد هستید و پوست هیچ کسی شبیه پوست شما نیست . مهم نیست که متخصصان چه می گویند ، مهم است آنچه را که برای شما مفید و امن است پیدا کنید ( آنچه در مورد پوست شما همیشه جواب می دهد و کار می کند ) و همیشه با پوست خود مهربان باشید.

ترتیب استفاده از محصولات پوستی و محصولات مراقبت از پوست و کرم های پوستی

منبع : https://www.dermstore.com/blog/in-what-order-do-i-apply-my-skin-care-products-infographic/


سوالات متداول

ترتیب استفاده از محصولات پوستی چگونه است ؟

قاعده کلی این است که محصولات مراقبت از پوست خود را به ترتیب بافت آنها استفاده کنید، از سبک ترین یا رقیق ترین محصولات شروع کنید و تا سنگین ترین ها یا غلیظ ترین محصولات ادامه دهید. ترتیب رایج به این صورت است : اول پاک کننده یا شوینده ، بعد تونر، بعد سرم، بعد کرم دور چشم ، بعد کرم مرطوب کننده و سپس ضد آفتاب در طول روز .


آیا می توانم از بعضی از مراحل در روتین پوستی خود صرف نظر کنم؟

پیروی از یک روتین مراقبت کامل از پوست برای گرفتن بهترین نتایج بسیار مهم است، اما اگر مشکلات خاصی دارید و یا محدودیت زمانی دارید، می‌توانید از بعضی از مراحل روتین پوستی صرفنظر کنید. به عنوان مثال، اگر پوست چرب دارید، ممکن است بتوانید در طول روز از مرطوب کننده استفاده نکنید. با این حال، هرگز نباید از پاکسازی یا ضد آفتاب چشم پوشی کنید.


آیا می توان همزمان از چندین سرم یا کرم استفاده کرد؟

اگر از سرم‌ها یا کرم های متعددی استفاده می‌کنید، آن‌ها را به ترتیب بافت، از سبک‌ترین تا سنگین‌ترین، به پوست خود بزنید. چند دقیقه بین هر محصول صبر کنید تا به طور کامل جذب پوست شما شود.


چگونه بفهمم کدام محصول مناسب نوع پوست من است ؟

مهم است که محصولاتی را که استفاده می کنید ، مناسب نوع پوست شما باشد. اگر پوست چرب دارید، به دنبال محصولات سبک وزن و بدون چربی باشید. اگر پوست خشکی دارید، فرمول های غنی تر و آبرسان تر را انتخاب کنید. اگر مطمئن نیستید که چه نوع پوستی دارید، با یک متخصص پوست یا زیبایی مشورت کنید. همکاران ما در مه زیبا در این خصوص به شما کمک خواهند کرد.


آیا می توانم در روتین پوستی خود از محصولات با برند های مختلف استفاده کنم ؟

بله، شما می توانید از محصولات برندهای مختلف به شرط سازگاری با یکدیگر استفاده کنید. به دنبال محصولاتی با ترکیبات و بافت های مشابه باشید که در کنار یکدیگر به خوبی کار کنند و اثر یکدیگر را خنثی نکنند. استفاده از محصولات با یک برند معمولا این مشکلات را تا حد ممکن کمتر می کند.


آیا ما بین استفاده از محصولات پوستی باید صبر کنم ؟

بله، ایده خوبی است که بین استفاده از محصولات چند دقیقه صبر کنید تا به طور کامل جذب پوست شما شود. این موضوع می تواند به جلوگیری از پیل شده و پوسته پوسته شدن و ریختن محصولات از روی پوستتان کمک کند و اطمینان حاصل کند که هر محصول می تواند به طور موثر عملکرد خود را بر روی پوست شما انجام دهد.


آیا در روتین پوستی حتما باید از تونر استفاده کنم ؟

در حالی که تونر یک مرحله ضروری در روتین مراقبت از پوست نیست، اما می تواند برای برخی افراد مفید باشد. تونرها می توانند به از بین بردن هرگونه آلودگی یا ناخالصی های باقی مانده روی پوست کمک کنند، pH پوست شما را متعادل کرده و پوست شما را برای مراحل بعدی روتین آماده کنند. معمولا برای افراد با پوست چرب بیشتر توصیه می گردد.


هر چند وقت یک بار لایه برداری کنم؟

اینکه هر چند وقت یک بار لایه برداری کنید بستگی به نوع پوست شما و نوع لایه بردار مورد استفاده شما دارد. به طور کلی، شما نباید بیش از دو بار در هفته لایه برداری کنید، اما اگر پوست حساسی دارید یا از یک لایه بردار قوی استفاده می کنید، ممکن است نیاز داشته باشید این کار را کمتر انجام دهید. همیشه دستورالعمل های روی محصول را دنبال کنید و به نیازهای پوست خود گوش دهید. برخی از لایه بردار ها هم وجود دارند که خیلی ملایم هستند و شما می توانید یک روز در میان و حتی هر روز استفاده کنید ، مانند لایه بردار تایتان.


آیا باید از محصولات مختلف برای روتین صبح و عصر خود استفاده کنم؟

بله، استفاده از محصولات مختلف برای روتین های صبح و عصر ایده خوبی است. در طول روز، شما می خواهید روی محافظت از پوست خود در برابر عوامل محیطی مانند اشعه ماوراء بنفش و آلودگی تمرکز کنید، بنابراین به یک ضد آفتاب و محصولات سرشار از آنتی اکسیدان نیاز دارید. مانند سرم ویتامین سی تایتان. در شب، پوست شما در حالت ترمیم قرار دارد، بنابراین بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که به ترمیم و بازسازی پوست شما کمک می کنند. مانند سرم رتینول یا سرم ضد چروک تایتان.


آیا می توانم از رتینول و ویتامین C با هم استفاده کنم؟

بله، می توانید از رتینول و ویتامین C با هم استفاده کنید، اما استفاده از آنها در زمان های مختلف بسیار مهم است. رتینول باید در شب استفاده شود، در حالی که ویتامین C بهتر است در صبح استفاده شود. این موضوع به این دلیل است که ویتامین C می تواند به محافظت از پوست شما در برابر آسیب های محیطی در طول روز کمک کند، در حالی که رتینول می تواند پوست شما را به نور خورشید حساس تر کند.


آیا باید از یک کرم دور چشم جداگانه استفاده کنم؟

بله، استفاده از کرم دور چشم جداگانه ایده بسیار خوبی است زیرا پوست اطراف چشم شما ظریف است و نیاز به مراقبت ویژه دارد. کرم‌های دور چشم نرم و مغذی هستند و می‌توانند به کاهش خطوط ریز، چین و چروک و درمان سیاهی دور چشم کمک کنند. کرم دور چشم تایتان در این خصوص توصیه می گردد.


آیا می توانم از روغن های صورت در کنار سایر محصولات پوستی استفاده کنم؟

بله، روغن های صورت را می توان با سایر محصولات در روتین پوستی خود استفاده کرد، اما توجه داشته باشید که آنها را باید در آخر استفاده کرد. بعد از دیگر محصولات. این موضوع به این دلیل است که روغن ها می توانند به عنوان یک مانع عمل کنند و از نفوذ سایر محصولات به پوست شما جلوگیری کنند. اگر از روغن صورت استفاده می‌کنید، آن را بعد از مرطوب‌کننده‌ تان بمالید تا از هدر رفت رطوبت از پوستتان جلوگیری کند.

به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید