رتینول و ویتامین سی را چگونه با هم استفاده کنیم ؟ نکات استفاده همزمان

رتینول و ویتامین سی را چگونه با هم استفاده کنیم ؟ نکات استفاده همزمان

ممکن است تا کنون در مورد اینکه ویتامین سی و رتینول را هیچ موقع نباید با هم استفاده کنید شنیده باشید اما با توجه به اهمیت این دو ماده ارزشمند که امروزه در صنعت مراقبت از پوست کاربرد بسیار زیادی دارند چگونه می توان هر دو ماده را در روتین مراقبت از پوست خود داشت و از مزایای آنها بهره برد ؟!

باید توجه داشت که ویتامین سی و رتینول نباید در یک محصول باشند و یا نباید به صورت همزمان استفاده شوند ! بنابراین اگر می خواهید از مزایای ارزشمند این دو ماده بهره مند شوید ، حتما باید دو محصول متفاوت حاوی ویتامین سی و رتینول تهیه کنید. یک محصول حاوی رتینول و یک محصول حاوی ویتامین سی.

نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که بعد از تهیه دو محصول جداگانه ، هیچ گاه آنها را در یک زمان استفاده نکنید.

تا ادامه این مقاله همراه ما باشید تا در خصوص نکات استفاده رتینول و ویتامین سی با هم در یک روتین پوستی ، شما را راهنمایی کنیم.

سوال اینجاست !

چگونه ویتامین سی را در کنار رتینول و رتینوئید به برنامه مراقبت از پوست خود اضافه کنید

ویتامین سی C یک ماده فعال ظریف و شکننده است. به این معنی که می تواند خیلی زود اکسید شده و اثر خود را از دست دهد ( معمولا با قرار گرفتن در معرض نور و هوا ) همچنین ویتامین سی در صورت قرار گرفتن در معرض برخی عناصر مختلف نیز غیر فعال می شود. اطلاعات متناقضی در مورد نحوه استفاده از ویتامین C با مشتقات موضعی ویتامین A مانند رتینول یا رتینوئیدهای مورد استفاده در صنعت مراقبت از پوست وجود دارد .

واقعیت این است که شما می توانید ویتامین سی C را همراه با رتینول و رتینوئید استفاده کنید. اما باید آنها را در محصولات جداگانه تهیه کنید تا بتوانید غلظت هر کدام را تنظیم کنید و در زمان مناسب در هر روز از آنها استفاده کنید. اگرچه ویتامین سی C را می توان در روز یا شب استفاده کرد ، اما حالت ایده آل این است که ویتامین سی در روز مورد استفاده قرار گیرد ، در حالی که رتینول و رتینوئیدها باید در شب استفاده شوند.

استفاده از ویتامین سی در روتین پوستی

چرا از ویتامین C در روتین مراقبت از پوست استفاده کنیم؟

ویتامین C یک آنتی اکسیدان فوق ستاره است ( قوی ترین آنتی اکسیدان ) که از پوست شما محافظت و آن را بازسازی و ترمیم می کند. ویتامین سی فراوان ترین آنتی اکسیدان در پوست انسان است، اما ما نمی توانیم به تنهایی آن را سنتز کنیم. بنابراین باید آن را از منابع دیگر دریافت کنیم. با افزودن ویتامین سی C به روتین مراقبت از پوست خود، می توانید توانایی طبیعی بدن به منظور محافظت از سلول های پوست را تقویت کنید.

ویتامین سی آنتی اکسیدان است

آنتی اکسیدان ها برای محافظت از پوست در برابر رادیکال های آزاد ، اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) و آلودگی هوا ضروری هستند . این عوامل اصلی ترین عواملی هستند که باعث  پیری زودرس پوست می شوند.

ویتامین سی خاصیت محافظت از پوست در برابر نور دارد

کرم ضد آفتاب برای سلامت پوست مهم است، اما تنها بخشی از کار را برای محافظت از پوست در برابر اثرات نور خورشید انجام می دهد. ویتامین C رادیکال های آزاد را خنثی می کند، کاری که کرم ضد آفتاب نمی تواند انجام دهد، و این ترکیب را به یک جفت ایده آل برای محافظت از پوست در برابر پیری نور تبدیل می کند.

ویتامین سی تولید کلاژن در پوست را تحریک می کند

با افزایش سن و قرار گرفتن پوست در معرض آلاینده های روزانه، تولید کلاژن در پوست کاهش می یابد و همین موضوع منجر به افتادگی پوست و همچنین تشکیل چین و چروک ها و  خطوط ریز بر روی پوست می شود. ویتامین C با افزایش تولید کلاژن از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند . در نتیجه بعد از استفاده از محصولات حاوی ویتامین سی ،  پوست صاف تر و مرطوب تر به نظر می رسد.

ویتامین سی ، هایپرپیگمانتاسیون یا لک پوستی  را کاهش می دهد

ویتامین C می تواند با مهار تولید رنگدانه ملانین پوست به جلوگیری از تشکیل لک های پوستی یا هیپرپیگمانتاسیون کمک کند . ویتامین سی رنگ پوست را یکنواخت می کند، حلقه های تیره یا تیرگی های  زیر چشم را روشن تر می کند و همچنین به درمان لک جای جوش و یا اسکار های ناشی از جوش های قدیمی کمک می کند.

آیا می توان ویتامین سی C را با رتینول یا رتینوئیدهای مناسب برای پوست استفاده کرد؟

به گفته دکتر شیلا کریشنا، استفاده از ویتامین C با محصولات حاوی رتینول که امروزه بدون نیاز به نسخه پزشک در دسترس است یا در کنار رتینوئیدهای درجه یک که توسط متخصصین پوست تجویز می شود ، از جمله رتینول، ترتینوئین و آداپالن ، کاملاً ایده آل و امن است. امروزه بعضی ها تصور می کنند که ویتامین C و رتینوئیدها به دلیل pH های متفاوت یکدیگر را بی اثر می کنند، اما این موضوع درست نیست. این مطالعه نشان داده است که یک داروی ترکیبی رتینول + ویتامین C چگونه در درمان پیری پوست ناشی از نور خورشید یا اشعه های مضر ، مفید و موثر بوده است.

اگرچه می‌توان حتی ویتامین C و رتینوئیدها با هم ترکیب کرده و استفاده کنید، اما توصیه می‌کنیم از ویتامین سی و رتینول به جای استفاده در یک محصول ترکیبی ، از دو محصول جداگانه استفاده کنید. این موضوع هم باعث می شود تا اثرگذاری رتینول و ویتامین سی ماکزیمم شود و هم باعث می شود تا از بروز بعضی از التهابات و واکنش های آلرژیک پوستی جلوگیری شود. استفاده از ویتامین سی و رتینول در ساعات مختلف روز می تواند به جلوگیری از تشکیل التهابات پوستی کمک کند.

ویتامین سی و رتینول با هم

چگونه از ویتامین سی C و رتینول یا رتینوئیدهای مناسب پوست در روتین مراقبت از پوست خود استفاده کنید

اگرچه استفاده از ویتامین C و رتینول یا رتینوئیدها در روتین مراقبت از پوست کاملاً خوب است، اما هر کدام برای زمان متفاوتی از روز مناسب‌ تر هستند. مثلا ویتامین C بهتر است در صبح استفاده شود، در حالی که رتینوئیدها یا محصولات حاوی رتینول برای روتین مراقبت از پوست در شب ، بهتر هستند.

بنابراین ، روز خود را با ویتامین سی C شروع کنید تا یک سد امنیتی برای پوستتان درست کنید و از آسیب اشعه ماوراء بنفش خورشید به پوست که در طول روز ، پوستتان در معرض آن خواهد بود ، جلوگیری کنید. قرار گرفتن در معرض نور خورشید یکی از عواملی است که باعث تولید رادیکال های آزاد در پوست می شود و در نهایت باعث می شوند تا پوست شما پیر شود. در واقع، تخمین زده می شود که اشعه ماوراء بنفش مسئول 80 درصد آسیب های پوستی است. ویتامین C می تواند رادیکال های آزاد خورشید را خنثی کند و در نتیجه از پیری پوست ناشی از اشعه های مضر خورشید جلوگیری کند.

همواره سعی کنید هر روز صبح بعد از شستشوی پوست و استفاده از شوینده ، سرم ویتامین سی خود را روی پوست خشک بمالید و سپس بعد از آن ، کرم مرطوب‌ کننده و بعد  ضد آفتاب خود را (با حداقل SPF 30) بمالید.

رتینوئیدها برای روتین شبانه شما مناسب ترند، زیرا می توانند پوست شما را نسبت به اشعه ماوراء بنفش حساس تر کنند و نور خورشید تاثیر آنها را کاهش می دهد.

گفته می‌شود، اگر فردی هستید که تمایل دارید فقط در شب از محصولات مراقبت از پوست استفاده کنید ، استفاده از هر دوی رتینول و ویتامین سی با هم ضرری ندارد. حتی اگر ویتامین سی را هم شب بر روی پوست استفاده کنید ، باز هم در طول روز ویتامین سی به منظور تغذیه پوست شما فعال است و از پوستتان مراقبت خواهد کرد.

افرادی که دارای پوست حساس هستند ممکن است در اثر استفاده ویتامین سی و رتینول در شب ، عوارض جانبی مانند خشکی یا سوزش پوست را تجربه کنند. اگر شخصی هستید که به تازگی می خواهید از محصولات حاوی ویتامین سی استفاده کنید ، برای شروع یک سرم ویتامین C با غلظت کم را انتخاب کنید. برای اینکه بدانید آیا پوستتان نسبت به یک محصول حساس است یا خیر ، محصول جدید خود را که تازه خریداری کرده اید بر روی قسمت کوچکی از پوست آزمایش کنید تا ببینید قبل از اینکه آن را روی کل صورت خود بمالید، چه واکنشی نشان می دهد. توجه داشته باشید که استفاده از مرطوب کننده ها و آبرسان ها بعد از سرم ویتامین سی ، می تواند به کاهش خشکی پوست کمک کند.

چگونه یک سرم ویتامین سی مناسب انتخاب کنیم

همه سرم های ویتامین C به یک شکل ساخته نمی شوند و مثل هم نیستند. از آنجایی که ویتامین سی و به طور کلی محصولات حاوی ویتامین سی ، بسیار ظریف و مستعد آسیب دیدگی هستند ، دریافت فرمول مناسب در بسته بندی مناسب برای حفظ ثبات مولکول و دریافت بیشترین مزایای آن بسیار مهم است.

هنگام خرید یک محصول حاوی ویتامین سی ، بدانید که به دنبال چه فرمولاسیونی باشید

پوست به ال اسکوربیک اسید ، که شکل شیمیایی فعال ویتامین سی است، بسیار علاقه دارد ، به این معنی که پوست شما می تواند فوراً از آن استفاده کرده و آن را جذب کرده و از مزایای آن بهره مند شود . بر روی ال اسکوربیک اسید به خوبی تحقیق شده و ثابت شده است که بسیار قوی است، بنابراین می‌دانید که نتایج خوبی را برای پوست شما به همراه خواهد داشت.

اگر متوجه شدید که پوست شما نسبت به ویتامین سی بسیار حساس است و ویتامین سی آن را حساس و یا تحریک می کند و یا با استفاده از ویتامین سی پوست شما ملتهب و یا قرمز می شود ، به دنبال مشتقات دیگر ویتامین سی باشید ، مانند منیزیم آسکوربیل فسفات ( فرم ویتامین سی در سرم ویتامین سی تایتان به این شکل است ) ، اتیل اسکوربیک اسید یا آسکوربیل گلوکزامین . پوست شما برای بهره مندی از مزایای این نوع ویتامین سی باید آن را به ال اسکوربیک اسید تبدیل کند، بنابراین این نوع ویتامین سی خیلی قوی و خشن نیست ، اما یک گزینه عالی برای پوست های حساس است.

اگر پوست حساسی دارید و می خواهید از محصولی استفاده کنید که حاوی اسید ال اسکوربیک است ، توصیه می کنیم فرمولی با غلظت 15 درصد و یا کمتر انتخاب کنید. این درصد از ویتامین سی هم موثر است و هم پوست را تحریک نمی کند. توجه داشته باشید که فرمولاسیونی با غلظت کمتر از 8 درصد تاثیری روی پوست نخواهد داشت. غلظت بالای 20 درصد نیز فراتر از چیزی است که توسط پوست شما جذب می شود ، همچنین میتواند باعث تحریک پوست شود.

توجه داشته باشید که محصول ویتامین سی که تهیه می کنید اگر همزمان حاوی فرولیک اسید و ویتامین ای نیز باشد بیشترین تاثیر را بر روی پوست خواهد داشت. ( مانند سرم ویتامین سی تایتان ) این آنتی اکسیدان های مکمل باعث پایداری بیشتر ویتامین سی می شوند و کیفیت محافظت ویتامین سی از پوست در برابر آسیب های مخرب ناشی از نور را دو برابر می کنند .

بسته بندی محصول باید برای شما مهم باشد

بسته بندی سرم ویتامین سی یا رتینول ( پکیج محصول )

مانند تمام محصولات مراقبت از پوست، ویتامین C ماندگاری دارد. از آنجایی که این ماده بسیار ظریف است، به دست آوردن بسته بندی هایی که باعث ماندگاری بیشتر ویتامین C می شود، اهمیت بیشتری دارد. گرما، نور و هوا همگی می توانند باعث اکسیده شدن ویتامین C و بی فایده شدن آن شوند .

سرمی تهیه کنید که در یک بطری مات یا تیره رنگ باشد. ( مانند سرم ویتامین سی تایتان )  ، با هر بار استفاده از قطره چکان ، حتما از بستن سر بطری توسط قطره چکان مطمئن شوید.
پس از استفاده از سرم ویتامین C خود، حتما آن را در محیطی خنک و تاریک نگهداری کنید. اگر رنگ مایع سرم قهوه ای شده است ، آن سرم اکسید شده است و وقت آن رسیده که یک سرم ویتامین سی جدید تهیه کنید.

سرم ویتامین C خود را متناسب با یک رتینوئید مناسب برای پوست انتخاب کنید

ویتامین C و رتینوئیدها مواد قوی مراقبت از پوست در مبارزه با پیری پوست، هیپرپیگمانتاسیون ( لک های پوستی ) و تخریب زودرس کلاژن هستند. این جفت موثر پایه شما برای داشتن پوست سالم تر است.

در خصوص استفاده همزمان از ویتامین سی و محصولات حاوی رتینول و یا رتینوئید در روتین پوستی خود و مشاوره بیشتر می توانید با مشاوران ما در مه زیبا در ارتباط باشید.

در صورتی که تمایل به استفاده از رتینول در کنار ویتامین سی به منظور دریافت بهترین نتیجه از مراقبت از پوست خود هستید ، توصیه می شود سرم رتینول 1% تایتان را نیز در کنار سرم ویتامین سی این برند تهیه کنید ، برای مطالعه جزئیات بیشتر ، بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

سرم رتینول تایتان

منبع :

https://www.dearbrightly.com/blog/can-you-use-vitamin-c-with-retinol/

همچنین بخوانید :


سوالات متداول

رتینول و ویتامین سی را چگونه همزمان استفاده کنیم ؟

استفاده همزمان از رتینول و ویتامین C می‌تواند به حفظ سلامت پوست، کاهش خطوط و چین‌های صورت، بهبود تولید کلاژن و تقویت ساختار پوست کمک کند. بهترین روش استفاده همزمان این دو ماده به شرح زیر است:

1- در صبح، ابتدا سرم ویتامین C را بر روی پوست تمیز و خشک استفاده کنید و صبر کنید تا کامل جذب پوستتان شود.

2- پس از چند دقیقه، کرم یا سرم حاوی رتینول را بر روی پوست خود استفاده کنید و صبر کنید تا کاملا جدب پوستتان شود ، توجه داشته باشید که در طول روز ، استفاده از ضد آفتاب بعد از سرم یا کرم حاوی رتینول یا ویتامین سی ، بسیار ضروری است.

3- برای استفاده از ویتامین C و رتینول در شب نیز ، ابتدا سرم ویتامین سی را بر روی پوست تمیز و خشک استفاده کنید و صبر کنید تا کامل جذب پوست گردد.

4- پس از چند دقیقه، کرم یا سرم حاوی رتینول را نیز بر روی پوست استفاده کنید.

5- بهتر است با محصولات حاوی رتینول با توجه به میزان تحمل پوست خود آغاز کنید و به تدریج میزان استفاده را افزایش دهید تا به حداکثر نتیجه برسید.

6- به همین دلیل، برای افزایش اثر بخشی، در مورد ترکیبات محصولات حاوی ویتامین C و رتینول، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

مهم است که برای استفاده از هر دو ماده، دستورالعمل‌های تولیدکننده را دقیقاً رعایت کنید و در صورت نیاز با پزشک خود مشورت کنید.

حالت دیگر استفاده این است که رتینول را شب ها استفاده کنید و ویتامین سی را هر روز صبح.


آیا رتینول و ویتامین سی اثر یکدیگر را خنثی می کنند ؟

رتینول (یا ویتامین A) و ویتامین C دو ماده متفاوت هستند که هر یک دارای خواص ویژه‌ای برای حفظ سلامت پوست هستند. برخلاف اینکه گاهی اوقات ممکن است ترکیبی از این دو ماده به کار برود، اما در عموم موارد، رتینول و ویتامین C با یکدیگر تداخل ندارند و اثر همدیگر را خنثی نمی‌کنند. خود این دو ترکیب به تنهایی اثر یکدیگر را خنثی نمی کنند ، اما ممکن است ترکیبات دیگری در دو محصول حاوی رتینول و یا ویتامین سی موجود باشند که یکدیگر را خنثی کنند.

ویتامین C به عنوان یک آنتی‌اکسیدان، در کاهش آسیب‌های ناشی از اشعه UV و رادیکال‌های آزاد به پوست کمک می‌کند و همچنین به تحریک تولید کلاژن کمک می‌کند. رتینول نیز به عنوان یک ماده ضد پیری، به کاهش چین و چروک‌های صورت، تحریک تولید کلاژن و بهبود سلامت کلی پوست کمک می‌کند. بنابراین، استفاده همزمان از این دو ماده می‌تواند بسیار به حفظ سلامت پوست و بهبود ظاهر آن کمک کند.

بنابراین، استفاده از رتینول اثر ویتامین C را خنثی نمی‌کند و استفاده همزان این دو ماده می‌تواند برای پوست بسیار کمک کننده باشد . با این حال، همیشه مهم است که دستورالعمل‌های تولیدکننده را به دقت مطالعه کنید و در صورت نیاز با پزشک خود مشورت کنید، به ویژه اگر شما دارای پوست حساس یا مشکلات پوستی دیگر از جمله روزاسه ، اگزما و یا دیگر حساسیت ها یا التهابات پوستی هستید.


ارائه یک جدول مقایسه ای بین ویتامین سی و رتینول چگونه است ؟

ویژگی ویتامین C رتینول
طبیعت ویتامین محلول در آب یک نوع از ویتامین A
منابع میوه‌های مرکبات، توت، فلفل دلمه‌ای، بروکلی مواد غذایی مشتق‌شده از حیوان، مواد غذایی تقویت‌شده، مکمل‌ها، محصولات مراقبت از پوست
فواید - ویژگی‌های آنتی‌ اکسیدان
- تقویت تولید کلاژن در پوست
- روشن کردن رنگ پوست
- کاهش هایپرپیگمنتاسیون یا درمان لک های پوستی
- بهبود بافت پوست
- تقویت تولید کلاژن
- کاهش خطوط ریز و چروک‌ ها ( از بین بردن چین و چروک )
- درمان جوش و جای جوش
- تسریع در تجدید سلول‌ ها
- بهبود بافت پوست
استفاده در مراقبت از پوست معمولاً در سرم‌ها، مرطوب‌کننده‌ها و کرم‌های ضد آفتاب یافت می‌شود معمولاً در کرم‌های شب ، سرم‌ها و درمان‌های تجویزی یافت می‌شود
عوارض جانبی - ممکن است در غلظت‌ های بالا باعث تحریک پوست شود
- حساسیت به نور خورشید
- خشکی پوست
- پوسته‌ پوسته شدن
- تحریک پوست
- ایجاد حساسیت به نور خورشید
چگونه استفاده کنیم بهتر است در صبح به دلیل ویژگی‌های آنتی‌ اکسیدانی و قدرت محافظتی آن در برابر اشعه UV استفاده شود. باید با کرم ضد آفتاب همراه باشد. نیم ساعت حد اقل بین ضد آفتاب و ویتامین سی فاصله دهید.  به دلیل حساسیت به نور خورشید ، معمولاً در شب استفاده می‌شود. توصیه نمی‌شود با برخی از مواد فعال دیگر استفاده شود.
پایداری می‌تواند وقتی با نور و هوا تماس پیدا کند تجزیه شود و اثربخشی خود را از دست بدهد. به دنبال بسته‌بندی تیره یا مات باشید. پایدارتر از ویتامین سی C است اما باز هم می‌تواند اگر به درستی نگهداری نشود تجزیه شود.
غلظت معمولاً در محصولات مراقبت از پوست با غلظت‌هایی بین 5٪ تا 20٪ یافت می‌شود. محصولات بدون نسخه حاوی رتینول معمولاً حاوی 0.05٪ تا 1٪ رتینول هستند. رتینوئیدهای تجویزی می‌توانند غلظت‌های بالاتری داشته باشند.
سازگاری می‌توان با بسیاری از مواد دیگر مراقبت از پوست ترکیب کرد ، اما هنگام لایه‌بندی با اسیدهای دیگر باید همیشه مراقب باشید. توصیه نمی‌شود که رتینول با موادی مانند ویتامین C، پروکسید بنزوئیل یا اسیدهای آلفا هیدروکسی به طور همزمان استفاده شود زیرا احتمال تحریک پوست افزایش می یابد. باید در زمان های متفاوت استفاده گردند.
به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید