روش استفاده سرم رتینول ( طرز استفاده کرم رتینول )

طرز صحیح استفاده از سرم ها یا کرم های رتینول ( روش استفاده و نکات )

× فهرست مطالب 1. نحوه استفاده از کرم یا سرم رتینول 1. یک محصول حاوی رتینول بدون نیاز به نسخه پزشک خریداری کنید. 2. سرم یا کرم رتینول را شب قبل از خواب استفاده کنید.  3. قبل از استفاده از رتینول پوست خود را بشویید و 20 دقیقه صبر کنید تا کامل خشک شود. 4. به اندازه یک نخود از کرم رتینول بر روی یک انگشت خود قرار دهید 5. کرم یا سرم را با حرکات دورانی به پوست صورت خود بمالید. 6. ترجیحا پس از 20 دقیقه ، مرطوب کننده بزنید. 7. قبل از استفاده مجدد از محصول حاوی رتینول ، 3 الی 4 روز صبر کنید. 8. سعی کنید به مرور و در مدت 6 ماه به مصرف روزانه برسید 2. چگونه با عوارض جانبی رتینول برخورد کنیم ؟ 2.  در طول روز در صورت بیرون رفتن حتما ضد آفتاب بزنید.  3. اگر پوست شما احساس سفتی و خشکی می کند از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. 4. اگر پوست شما هنگام استفاده از محصول حاوی رتینول به شدت پوسته پوسته شد ، به پزشک مراجعه کنید. شرایط نگهداری محصولات حاوی رتینول ( در یخچال یا بیرون ) معرفی یک سرم رتینول با کیفیت و استاندارد
فهرست مطالب

طرز صحیح استفاده و نکات استفاده از سرم ها یا کرم های حاوی رتینول یا محصولات حاوی این ماده چگونه است ؟ بهترین روش استفاده از سرم رتینول یا کرم رتینول چیست ؟

امروزه کرم ها یا سرم های رتینول را می توان بدون نیاز به نسخه پزشک تهیه کرد ! روش یا نحوه استفاده رتینول و محصولات حاوی این ماده بسیار مهم است. رتینول ماده ایست که از فرم بسیار غلیظی از ویتامین A گرفته می شود و به طور معمول برای برطرف کردن و درمان چین و چروک صورت یا پوست و همچنین از بین بردن دیگر علائم پیری پوست استفاده می شود ! رتینول یا محصولات حاوی رتینول را می توان امروزه  در هر داروخانه بزرگ یا در فروشگاه های آنلاین پیدا کرد. اگر از کرم ها یا محصولات حاوی رتینول به درستی استفاده کنید ، می تواند به درمان جوش های پوستی و همچنین از بین بردن منافذ باز پوست شما بسیار کمک کند. رتینول همچنین می تواند در کاهش چین و چروک های پوستی و یا درمان زخم های پوستی یا درمان اسکار اثر گذار باشد. در صورت داشتن هرگونه بیماری پوستی (به عنوان مثال اگزما) یا داشتن هرگونه حساسیت پزشکی ، قبل از استفاده از کرم های رتینول با پزشک مشورت کنید.

طرز استفاده سرم رتینول اوردینری

1. نحوه استفاده از کرم یا سرم رتینول

نحوه استفاده از سرم یا کرم رتینول

1. یک محصول حاوی رتینول بدون نیاز به نسخه پزشک خریداری کنید.

اگر تا به حال از محصولات حاوی ویتامین A بر روی پوست خود استفاده نکرده اید ، بهتر است این کار را با یک محصول ملایم شروع کنید. امروزه کرم ها یا سرم های رتینول قوی نیز وجود دارند که برای تهیه آنها نیاز به نسخه پزشک است ، اما اگر تا به حال از محصولات حاوی ویتامین A استفاده نکرده اید، ممکن است به پوست شما آسیب برساند و برای پوست شما کمی قوی باشد. همچنین امروزه محصولات ملایمی در قالب کرم ها و سرم ها وجود دارند که حاوی موادی مانند رتینیل پالمیتات یا رتینالدهید (هر دو نوع رایج) ویتامین آ هستند ، این محصولات از ابتدا ملایم و عالی هستند. همچنین می توانید با یک محصول با دوز یا میزان کم رتینول شروع کنید ، مانند سرم رتینول ساخت کانادا که حاوی 1% رتینول است و برای شروع بسیار ملایم و با کیفیت است.
 • اگر از یک محصول حاوی رتینول استفاده می کنید که برای پوستتان کمی قوی باشد و حاوی دوز بالایی از رتینول باشد و پوستتان به آن عادت نکرده باشد ، احتمالا پوست شما بعد از استفاده خشک شده و پوسته پوسته می شود.

روش استفاده از سرم رتینول

2. سرم یا کرم رتینول را شب قبل از خواب استفاده کنید. 

رتینول اگر مدت زمان طولانی بر روی صورت شما بماند (مثلاً یک شب کامل) بدون دست زدن یا ضربه زدن به صورت و یا مالیدن صورت و بدون ایجاد مزاحمت بهتر عمل خواهد کرد و بیشترین اثر گذاری را خواهد داشت. همچنین علت دیگر استفاده از رتینول در شب این است که پوست ظریف صورت شما در شب نفوذ پذیری بهتری دارد. بنابراین ، کرم رتینول یا سرم رتینول را در برنامه مراقبت از پوست صورت شبانه خود بگنجانید.

 • به عنوان مثال ، عادت کنید که بعد از مسواک زدن دندان ها و درست قبل از خوابیدن ، رتینول را بر روی پوست خود قرار دهید.

استفاده از کرم یا سرم رتینول در شب

3. قبل از استفاده از رتینول پوست خود را بشویید و 20 دقیقه صبر کنید تا کامل خشک شود.

از یک صابون یا شوینده ملایم و آب گرم با استفاده از شیر آشپزخانه یا حمام خود پوست خود را شستشو دهید. پس از شستشو ، صورت خود را با یک حوله تمیز، خشک کنید. 20 دقیقه بعد از شستن صورت صبر کنید و بعد رتینول را بر روی پوستتان استفاده کنید. که رتینول بر روی پوست کاملا خشک و تمیز استفاده گردد.

 • اگر 20 دقیقه صبر نکنید و تصمیم گرفته اید که محصول را بلافاصله و یا خیلی زود بر روی پوستتان استفاده کنید ، هر میزان رطوبت باقی مانده بر روی پوست می تواند با رتینول تداخل کرده و باعث تحریک ، قرمزی و حتی لایه برداری شود.

4. به اندازه یک نخود از کرم رتینول بر روی یک انگشت خود قرار دهید

مقداری که روی انگشت خود فشار می دهید باید تقریباً به اندازه یک نخود باشد. این مقدار همان مقدار مورد نیاز برای پوشاندن تمام صورت شما است. در مورد سرم ها نیز فقط دو الی سه قطره کفایت می کند. اگر برای شروع از مقدار زیادی کرم یا سرم رتینول بر روی پوست استفاده کنید ، احتمال خشک شدن و پوسته پوسته شدن پوستتان و همچنین آسیب به پوست وجود دارد.

 • به خاطر داشته باشید که پوست صورت شما لطیف تر از پوست سایر قسمت های بدن است. بنابراین مراقبت و احتیاط بیشتری می خواهد.

روش استفاده از سرم ها یا کرم های رتینول

5. کرم یا سرم را با حرکات دورانی به پوست صورت خود بمالید.

تقریباً نیمی از مقدار کرمی که می خواهید بر روی پوست استفاده کنید را بر روی محدوده پیشانی و باقی را بر روی نوک دو انگشت خود قرار دهید و به صورت دورانی بر روی گونه ها و چانه ها و اطراف چشم خود بمالید . تا آنجایی که دیگر کرم را بر روی پوست خود مشاهده نکنید. اگر از کرم استفاده می کنید ماساژ دورانی و در دایره های کوچک لازم است ، در مورد سرم ها با توجه به قدرت جذب بسیار بالای سرم ، نیاز به اینگونه ماساژ ها نیست.

ماساژ دورانی کرم یا سرم رتینول بر روی صورت

6. ترجیحا پس از 20 دقیقه ، مرطوب کننده بزنید.

اگر از سرم های رتینول استفاده می کنید ، ترجیحا بعد از 10 الی 20 دقیقه ، از یک مرطوب کننده بر روی پوست خود استفاده کنید و اگر از کرم حاوی رتینول استفاده می کنید باید بدانید که کرم های رتینول کمی قوام ضخیم تری دارند و برای جذب شدن به پوست کمی زمان بر هستند. بنابراین ، بعد از اینکه کرم را بر روی پوستتان استفاده می کنید تا زمانی که جذب شود ، کتاب بخوانید ، تلویزیون تماشا کنید یا حتی ظرف ها را بشویید. اگر به عنوان بخشی از برنامه مراقبت از پوست شبانه خود ، از مرطوب کننده نیز استفاده می کنید ، پس از گذشت 20 دقیقه می توانید از آن استفاده کنید.

استفاده از مرطوب کننده بعد از رتینول

7. قبل از استفاده مجدد از محصول حاوی رتینول ، 3 الی 4 روز صبر کنید.

اگر تازه از یک محصول حاوی رتینول استفاده می کنید و پوست صورت شما به استفاده از آن عادت ندارد ، رتینول می تواند به سرعت پوست شما را خشک کرده و یا حتی پوسته پوسته کند ، البته در محصولات استاندارد امروزی که درصد رتینول خیلی کم است و همزمان از مواد آبرسان دیگر نیز در آنها استفاده می شود این احتمال بسیار کمتر شده. با این حال ، به جای استفاده از محصول حاوی رتینول به صورت روزانه ، در روز های اول استفاده اجازه دهید تا پوست شما با محصول جدید سازگار شود. بنابراین ، اگر اولین بار مثلا یکشنبه شب از محصول حاوی رتینول استفاده می کنید ، برای استفاده مجدد از محصول ، تا چهارشنبه یا پنجشنبه شب صبر کنید.

 • اگر پوست شما حساس است ، حتما سعی کنید قبل از استفاده مجدد از سرم یا کرم رتینول یک هفته کامل صبر کنید.

8. سعی کنید به مرور و در مدت 6 ماه به مصرف روزانه برسید

با ادامه استفاده از رتینول ، پوست صورت حساسیت خود را نسبت به این ماده از دست می دهد و شما می توانید آن را به طور مکرر و روزانه استفاده کنید. استفاده خود را به تدریج افزایش دهید تا پوست شما به محصول عادت کند. به عنوان مثال ، 2 بار در هفته و به مدت 2 هفته استفاده کنید ، سپس 3 بار در هفته به مدت 3 هفته استفاده کنید.

 • در صورتی که هیچ گونه عارضه یا التهابی بر روی پوستتان مشاهده نمی کنید دیگر می توانید روزانه از رتینول استفاده کنید

2. چگونه با عوارض جانبی رتینول برخورد کنیم ؟

چگونه با عوارض جانبی سرم رتینول کنار بیاییم ؟

اگر اولین بار است که از کرم یا سرم حاوی ویتامین A بر روی پوست صورت خود استفاده می کنید ، چند عارضه جانبی خفیف را احتمالا تجربه خواهید کرد. پوست اطراف چشم یا گونه های شما ممکن است به رنگ مایل به قرمز درآید و کمی احساس خارش یا التهاب کنید. همچنین ممکن است میزان کمی پوسته پوسته شدن پوستتان را تجربه کنید.

 • این طبیعی است و با گذشت 2-3 روز باید متوقف شود.

2.  در طول روز در صورت بیرون رفتن حتما ضد آفتاب بزنید. 

رتینول می تواند پوست شما را نسبت به اشعه ماورا بنفش خورشید بسیار حساس کند. استفاده از کرم ضد آفتاب از پوست شما محافظت کرده و باعث شادابی آن می شود. بنابراین ، قبل از اینکه در معرض نور خورشید قرار بگیرید ، از یک ضد آفتاب صورت با SPF حداقل 30 استفاده کنید که محافظت در برابر اشعه های مخرب UVA و UVB را ارائه می دهد.

استفاده از ضد آفتاب بعد از رتینول ، در روز

3. اگر پوست شما احساس سفتی و خشکی می کند از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

 این امر به ویژه و به احتمال زیاد در هوای سرد زمستان یا در زمانی که رطوبت هوا کم است اتفاق می افتد (خصوصاً اگر در زمانی که از رتینول استفاده می کنید در هوای خشک زندگی می کنید). بنابراین ، اگر متوجه شدید افزایش لکه ها یا پوسته های خشک در نتیجه استفاده از محصول حاوی رتینول است ، کمی مقدار مرطوب کننده یا لوسیون مرطوب کننده ای را که به پوست خود می زنید افزایش دهید.

 • اگر تا کنون استفاده از مرطوب کننده بعد از رتینول را امتحان نکرده اید ، آن را امتحان کنید و ببینید آیا در پوسته پوسته شدن تفاوتی ایجاد می کند یا خیر.

روش صحیح استفاده از سرم یا کرم رتینول

4. اگر پوست شما هنگام استفاده از محصول حاوی رتینول به شدت پوسته پوسته شد ، به پزشک مراجعه کنید.

برخی از افراد - به ویژه افرادی که دارای پوست حساس هستند - متوجه می شوند که پوستشان توان تحمل رتینول را برای یک مدت طولانی ندارد و معمولا بعد از استفاده از رتینول پوستشان قرمز و ملتهب می شود و حتی با کمی درد و سوزش همراه است اگر جزء این دسته افراد هستید و این را تجربه می کنید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید و علائم خود را توضیح دهید. پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند که از محصولی جایگزین استفاده کنید که حاوی ویتامین A نباشد.

 • اگر پزشک شما تجربه زیادی در مورد رتینول و سایر محصولات مبتنی بر ویتامین A نداشته باشد ، ممکن است شما را به یک متخصص پوست ارجاع دهد.

https://www.wikihow.com/Use-Retinol

شرایط نگهداری محصولات حاوی رتینول ( در یخچال یا بیرون )

رتینول نباید در برابر گرمای شدید و نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد تا اثرات آن تخریب نشده و از اکسید شدن آن جلوگیری شود ! برای نگهداری محصولات حاوی رتینول نیاز نیست حتما در یخچال قرار داده شود و دمای نرمال اتاق کفایت می کند ، اما ترجیحا بهتر است در جای خنک و تاریک نگه داری شود ! لزوما نیازی نیست در یخچال قرار داده شود.

معرفی یک سرم رتینول با کیفیت و استاندارد

سرم رتینول تایتان ساخت کشور کانادا حاوی 1% رتینول ، یکی از بهترین و استاندارد ترین و با کیفیت ترین محصولات حاوی رتینول حال حاضر در بازار ایران است ، و طیف وسیعی از مشکلات پوستی شما را هدف قرار می دهد ، مشکلاتی از قبیل :

 • درمان جوش های پوستی
 • درمان لک های جای جوش و اسکار
 • درمان انواع لک های پوستی ( لک های بارداری ، لک های ناشی از افزایش سن و لک های هورمونی و لک های آفتاب سوختگی )
 • پیشگیری یا درمان چین و چروک های پوستی

جزئیات بیشتر در خصوص این سرم را می توانید با کلیک بر روی تصویر زیر مشاهده و مطالعه کنید

سرم رتینول 1% تایتان کازمتیک

کلمات کلیدی این مقاله : #رتینول # طرز استفاده از رتینول # روش استفاده از رتینول # نکات استفاده از رتینول # نحوه مصرف سرم رتینول # طرز استفاده از کرم رتینول # سرم رتینول # کرم رتینول

همچنین بخوانید :


پرسش و پاسخ های متداول در خصوص این مقاله


رتینول چیست و چه فوایدی برای پوست دارد؟

رتینول مشتقی از ویتامین آ A است که امروزه در محصولات مراقبت از پوست به منظور بهبود ظاهر خطوط ریز چهره ، چین و چروک و سایر علائم پیری مانند لک های پوستی و تیرگی استفاده می شود. رتینول همچنین می تواند به کاهش و درمان جوش های پوستی ، جای جوش، بهبود بافت و رنگ پوست و افزایش تولید کلاژن کمک کند.


هر چند وقت یک بار باید از رتینول استفاده کنم؟

به طور کلی توصیه می شود که مصرف محصولات حاوی رتینول را به تدریج شروع کنید و با غلظت کم شروع کنید و هفته ای یک یا دو بار از آن استفاده کنید. همانطور که پوست شما با گذشت زمان به این ماده عادت می کند، می توانید به تدریج دفعات استفاده را تا یک روز در میان یا حتی هر شب افزایش دهید.


طرز استفاده از رتینول چگونه است ؟

رتینول را باید در شب بر روی پوست تمیز و خشک بمالید. با مقدار کم شروع کنید و به آرامی آن را روی صورت خود ماساژ دهید و از استفاده از آن در ناحیه دور چشم خودداری کنید. بعد از رتینول ترجیحا سعی کنید از یک مرطوب کننده سبک مانند مرطوب کننده پروتکت تایتان استفاده کنید.


آیا رتینول می تواند پوست را تحریک یا ملتهب کند ؟

بله، رتینول می تواند باعث تحریک پوست شود، به خصوص در اولین شروع استفاده از آن. عوارض جانبی رایج عبارتند از قرمزی، لایه برداری و خشکی پوست. برای به حداقل رساندن این حساسیت ها و تحریکات پوستی ، سعی کنید با غلظت کم شروع کنید و به تدریج دفعات استفاده را افزایش دهید. بعد از رتینول حتما سعی کنید از مرطوب کننده استفاده کنید و در طول روز همچنین استفاده از ضد آفتاب بسیار مهم است.


آیا می توان از رتینول در کنار دیگر محصولات پوستی استفاده کرد؟

بله، رتینول را می توان در ترکیب با سایر محصولات مراقبت از پوست استفاده کرد، اما مهم است که از مصرف همزمان آن با محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید یا آلفا هیدروکسی اسید ( لایه بردار های شیمیایی ) خودداری کنید، زیرا این مواد می توانند اثربخشی رتینول را کاهش دهند.


آیا استفاده از رتینول در دوران بارداری یا دوران شیردهی بی خطر است؟

به طور کلی استفاده از محصولات رتینول در دوران بارداری یا شیردهی توصیه نمی شود، زیرا ایمنی این محصولات در این دوران ثابت نشده است. اگر باردار هستید یا در دوران شیردهی هستید، مهم است که قبل از استفاده از هر گونه محصول مراقبت از پوست با یک متخصص مراقبت های بهداشتی و زیبایی و یا یک متخصص پوست مشورت کنید.


آیا رتینول را باید در یخچال نگهداری کرد ؟ رتینول را در کجا نگهداری کنیم ؟

رتینول ، زمانی که در معرض نور و هوا قرار می گیرد تجزیه می شود و اثر آن کمتر می شود. بنابراین تا حد ممکن سعی کنید محصولات رتینول خود را در مکانی خنک و تاریک نگهداری کنید و مطمئن شوید که درب آن را محکم بسته اید.


آیا می توان از رتینول دور چشم استفاده کرد ؟

بله، اما به دلیل حساسیت پوست دور چشم ، باید با احتیاط استفاده گردد. برای دور چشم سعی کنید از یک محصول رتینول که به طور خاص برای ناحیه دور چشم فرموله شده است استفاده کنید یا مقدار بسیار کمی از رتینول معمولی خود را بمالید، از استفاده از رتینول بر روی پلک ها و زیر چشم تا حد ممکن خودداری کنید.


بهترین زمان استفاده از رتینول چه موقع است ؟

از رتینول فقط شب ها استفاده کنید، زیرا رتینول پوست را نسبت به نور خورشید حساس تر می کند. بهترین حالت این است که بعد از پاکسازی یا شستشوی صورت و قبل از مرطوب کننده استفاده شود.


آیا در کنار رتینول باید حتما از مرطوب کننده استفاده کنم ؟

بله ، حتما ! رتینول می تواند کمی پوست را خشک کند ، بنابراین استفاده از یک مرطوب کننده خوب و سبک و با کیفیت مانند مرطوب کننده پروتکت تایتان برای حفظ یک سد پوستی سالم بسیار مهم است.


آیا می توانم از سایر محصولات لایه بردار کنار رتینول استفاده کنم؟

این کار را باید با احتیاط انجام دهید! رتینول در حال حاضر یک لایه بردار است ، بنابراین استفاده از سایر لایه بردارهای قوی ممکن است پوست شما را تحریک کند. در صورتی که تمایل به استفاده از لایه بردار در کنار رتینول دارید ، جایگزین های ملایم تری مانند اسید لاکتیک را در نظر بگیرید.


در صورت قرمز شدن یا ملتهاب شدن پوست بعد از استفاده از رتینول چه کنیم ؟

نگران نباشید و نترسید ! رتینول در اوایل استفاده می تواند باعث خشکی، قرمزی و پوسته پوسته شدن شود. بنابراین در صورت التهاب و یا قرمز شدن پوست ، تعداد دفعات استفاده را کاهش دهید یا به پوستتان استراحت دهید . اگر سوزش یا قرمزی یا التهاب ادامه داشت ، استفاده را قطع کرده و با یک متخصص پوست مشورت کنید.


استفاده از رتینول در تابستان چگونه است ؟

مانعی ندارد ، اما استفاده از ضد آفتاب در طول روز حیاتی است ! برای محافظت بیشتر از یک ضد آفتاب فیزیکی با اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم استفاده کنید.


آیا می توان از رتینول بر روی گردن یا سینه استفاده کرد ؟

بله، اما با احتیاط عمل کنید زیرا پوست در این قسمت ها نازک‌ تر است . به آرامی با مقدار و تعداد دفعات کم شروع کنید و حواستان به تحریک ، التهابات یا واکنش های بعد از استفاده باشد.


در صورتی که پوستم جوش یا آکنه دارد ، می توانم از رتینول استفاده کنم ؟

بله ، رتینول در افراد دارای جوش های پوستی ، می تواند مفید باشد ! به دنبال رتینوئیدهایی باشید که به طور خاص برای پوست های مستعد جوش یا آکنه فرموله شده اند. سرم رتینول تایتان در این خصوص بسیار کمک کننده است.

به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید