چگونه منافذ پوست را ببندیم ؟ بررسی 20 روش علمی و خانگی

چگونه منافذ پوست را ببندیم ؟ بررسی 20 روش علمی و خانگی

× فهرست مطالب 1.  زیاد به آینه نگاه نکنید ! 2. پوست خود را به طور روزانه تمیز کنید ( شستشوی روزانه پوست ) 3. به برنامه هفتگی مراقبت از پوست خود یک اسکراب لایه بردار اضافه کنید 4. دستان خود را از صورت خود دور نگه دارید. 5. از یک پرایمر دارای  SPF بر روی پوستتان استفاده کنید 6. برای کم کردن و بستن منافذ پوست ، از لایه بردار های شیمیایی استفاده کنید. 7 . از کرم ها یا سرم های رتینوئید استفاده کنید. معرفی یک سرم رتینول با کیفیت برای بستن منافذ باز 8. برای کم کردن منافذ باز خود از یک ماسک خاک رس یا یک ماسک زغال استفاده کنید ( می توانید ماسک های خانگی را نیز امتحان کنید ) معرفی یک ماسک زغالی با کیفیت برای لایه برداری و پاکسازی پوست و از بین بردن منافذ باز پوست 9. به دنبال محصولاتی دارای اسید گلیکولیک باشید. 10. از استفاده از  کرم های چرب بر روی پوست خود ، اجتناب کنید. 11. اما از پاک کننده ها و شوینده های حاوی روغن نترسید. 12. از آرایش براق بپرهیزید. علت ایجاد و یا تشکیل منافذ باز پوست و همچنین روش های بستن منافذ پوست و یا کم کردن آنها به صورت علمی چرا منافذ پوست بزرگ می شوند؟ ( علت باز شدن منافذ باز ) بررسی 8 روش دیگر برای بستن منافذ پوست صورت و یا کم کردن منافذ باز پوست 1. انتخاب محصولات مراقبت از پوست مبتنی بر آب برای درمان منافذ باز پوست 2. شستن صورت هم صبح و هم عصر 3. انتخاب پاک کننده های مبتنی بر ژل ( استفاده از ژل شستشو ) 4. لایه برداری پوست و استفاده از لایه بردار برای پاکسازی پوست 5. مرطوب کردن پوست به صورت روزانه 6. استفاده از ماسک خاک رس برای درمان منافذ باز پوست 7. همیشه هنگام خواب و در شب ، آرایش روی صورت خود را پاک کنید. 8. استفاده از ضد آفتاب برای بستن منافذ باز پوست
فهرست مطالب

از بین بردن منافذ باز پوست و بررسی روش های بستن منافذ باز پوست و کاهش و کم کردن و خلاص شدن از شر منافذ باز و بزرگ پوست

عوامل متعددی بر اندازه و سایز منافذ پوست شما تأثیر می‌ گذارند. این عوامل شامل ژنتیک، نوع پوست، اثرات نور خورشید و افزایش سن می‌ شوند. منافذ باز بخش مهمی از سلامت پوست را نشان می‌دهند. به گفته دکتر پل جارود فرانک ، متخصص پوست و مو، منافذ پوست ، نقش حیاتی در تنفس پوست و تعامل بین بدن و محیط بیرون دارند. ما در این مقاله ما به بررسی راه‌ های کاهش اندازه و کمرنگ کردن منافذ باز می‌ پردازیم. در واقع منافذ باز را نمی بندیم ( آنچه با به عنوان بستن منافذ باز می دانیم ) بلکه اندازه آنها را کوچک تر می کنیم که کمتر به چشم بیایند.

وجود منافذ پوست برای سلامت پوست ضروری هستند ، اما در صورتی که بزرگ شده باشند می‌ توانیم کاری کنیم که آن‌ ها کمتر جلب توجه کنند . پاکیزگی منافذ به سلامت پوست کمک کرده و از بزرگ شدن بیش از حد آن‌ها جلوگیری می‌کند. در این مقاله با استفاده از توصیه‌های دکتر فرانک و دیگر متخصصان پوست، به 12 راهکار برای کوچکتر کردن منافذ و زیبایی بیشتر پوست می‌پردازیم.

1.  زیاد به آینه نگاه نکنید !

نگاه کردن به آینه ، درمان منافذ باز و بزرگ پوست

اول از همه ، باید گفت: هیچ کس منافذ شما را آنگونه که شما در آینه می بینید ، نمی بیند. چیزی که بر روی چهره شما وجود دارد و مدام درگیر افکار و مبارزه با آن هستید برای دیگران یک پوست نرمال است. بنابراین اولین قدم برای مقابله با منافذ باز و بزرگ شما یک گام روانی است و آن این است که ( ریلکس و آرام باشید )

اما گام های بعد گام های عملی و واقعی هستند و نتایجی هم که به پوست شما می دهند بسیار واقعی هستند ، این موارد ، احتمالا منافذ باز شما را که اکنون مشهود هستند بر روی پوستتان ، به منافذی تبدیل خواهند کرد که برای دیدن آن ها به میکروسکوپ نیاز باشد.

2. پوست خود را به طور روزانه تمیز کنید ( شستشوی روزانه پوست )

شستشوی روزانه پوست به منظور کم کردن منافذ باز پوست

دکتر فرانک می گوید: "پاکسازی روزانه و لایه برداری منظم ، بهترین راه برای تمیز نگه داشتن منافذ هستند " این موضوع را در نظر داشته باشید : " دیدن منافذ عاری از آلودگی و آشفتگی سخت تر است " بنابراین ابتدا باید منافذ را باز کنید تا بتوانید همه این آلودگی ها و ناخالصی ها را از پوست بیرون بریزید. به گفته دکتر فرانک ، گرما یا بخور گرم ( بخار آب گرم ) در این مورد می توانند خیلی کمک کنند . سعی کنید قبل از این که عمل بخور و پاکسازی را انجام دهید ابتدا از یک دستمال گرم بر روی صورت خود استفاده کنید.

می توانید دو بار در روز یا یک بار در روز این عمل پاکسازی را انجام دهید ، اما اگر قرار است روزی یک مرتبه این کار را انجام دهید ، شب را انتخاب کنید. زیر معمولا در پایان روز ، هنوز مواد آرایشی و یا محصولات مراقبت از پوست دیگری که در طول روز استفاده کرده اید بر روی پوستتان باقیست و تمیز کردن همه این موارد قبل از خوابیدن بسیار مهم است.

3. به برنامه هفتگی مراقبت از پوست خود یک اسکراب لایه بردار اضافه کنید

استفاده از اسکراب برای بستن منافذ باز پوست

دکتر فرانک می گوید: "استفاده از اسکراب در رژیم مراقبت از پوست شما بسیار مفید است. فقط مراقب باشید بیش از اندازه پوست را لایه برداری نکنید. استفاده از اسکراب یک بار در هفته خوب است."

بنابراین به دنبال یک لایه بردار ملایم باشید ، دکتر MD می افزاید: "اگرچه لایه برداری برای از بین بردن سلول های مرده پوست از اهمیت زیادی برخوردار است ، اما می تواند در نهایت به تحریک و التهاب پوست نیز منجر شود (اگر از یک لایه بردار خشن و قوی استفاده کنید) ، این موضوع می تواند به التهاب پوست منجر شود که باعث می شود منافذ باز یا بزرگ پوست شما حتی بزرگتر نیز دیده شود."

توصیه ما لایه بردار یا اسکراب نعنایی تایتان کازمتیک است که محصولی ملایم با قدرت پاکسازی زیاد است. جزئیات این محصول با کیفیت را می توانید با کلیک بر روی تصویر زیر مشاهده و مطالعه کنید.

اسکراب و لایه بردار تایتان کازمتیک

4. دستان خود را از صورت خود دور نگه دارید.

دست زدن به پوست صورت ، کاهش منافذ باز پوست

مگر در مواردی که در حال انجام پاکسازی پوست هستید و یا در حین انجام دیگر مراحل مراقبت از پوست هستید، در دیگر حالت ها دستان خود را از پوست صورتتان دور نگه دارید! باکتری های موجود در انگشتان شما می توانند به صورت شما منتقل شوند و به منافذ پوست شما نفوذ کنند ، بنابراین بهتر است مدت زمانی را که به لمس صورت خود اختصاصی می دهید به حداقل برسانید ، چه برسد به اینکه بخواهید دقیقا منافذ را نیز دستکاری کنید. دستکاری صورت و منافذ پوست می تواند وسوسه‌ انگیز باشد ، اما در نهایت ، معمولاً منجر به کبود شدن پوست ، جمع شدن خون در زیر پوست و حتی زخم شدن آن می شود.

5. از یک پرایمر دارای  SPF بر روی پوستتان استفاده کنید

استفاده از پرایمر برای کم کردن منافذ باز پوست

همیشه بخاطر محافظت از پوست در برابر اشعه UV مضر آفتاب ، از ضد آفتاب استفاده کنید. یک پزشک متخصص پوست می گوید : "اشعه ماوراء بنفش خورشید و آلودگی های موجود در محیط باعث تشکیل رادیکالهای آزاد می شوند که باعث کاهش کلاژن و الاستین در پوست می شوند و در نتیجه پوست شل تر شده و منافذ ، بزرگتر به نظرمی رسند."

با این حال بسیاری از فرمولهای ضد آفتاب براق هستند - و این موضوع تنها باعث می شود منافذ برجسته تر به نظر برسد. بنابراین استفاده از پرایمر هایی  که دارای SPF هستند ، یک راه حل عالی برای حل این مشکل است ، درواقع این پرایمر ها چندین کار را با هم انجام می دهند ، هم منافذ را صاف تر می کنند و هم در برابر آسیب های خورشید از پوست شما محافظت می کنند.

6. برای کم کردن و بستن منافذ پوست ، از لایه بردار های شیمیایی استفاده کنید.

استفاده از لایه بردار های شیمیایی برای درمان منافذ باز

راه حل دیگر برای بستن منافذ باز و کم کردن منافذ و کوچک کردن سایز آنها استفاده از یک لایه بردار شیمیایی است ، این روش درمانی داخلی باعث بهبود ظاهر منافذ شما با گذشت زمان می شود. نسل جدید لایه بردارها در لایه های زیرین سطح پوست کار می کنند. ( بدون اینکه باعث شوند پوست شما به جای بهتر شدن بد تر شود ) و به پوست شما درخشش فوری می بخشند.

7 . از کرم ها یا سرم های رتینوئید استفاده کنید.

کرم ها یا سرم های رتینوئیدی ( حاوی رتینوئید ) چه توسط پزشک تجویز شده باشد و چه بدون نسخه و به راحتی در داروخانه ها قابل دسترس باشد ، در هر حالت ، رتینوئید به تقویت چرخه سلولی پوست کمک می کند ، که باعث ایجاد منافذ شاداب تر و کوچکتر در پوست می شود. طی چند هفته بعد از استفاده از رتینوئید ها منافذ پوست شما کوچکتر به چشم می آید.

معرفی یک سرم رتینول با کیفیت برای بستن منافذ باز

مشاهده یک سرم رتینول حاوی رتینوئید ساخت کشور کانادا با خاصیت های شگفت انگیز به منظور بستن منافذ باز پوست و همچنین از بین بردن و درمان جای جوش ، انواع لک های پوستی و چین و چروک های پوست با کلیک بر روی تصویر زیر :

 

کرم رتینول ، سرم رتینول تایتان

8. برای کم کردن منافذ باز خود از یک ماسک خاک رس یا یک ماسک زغال استفاده کنید ( می توانید ماسک های خانگی را نیز امتحان کنید )

ماسک های خاک رس و یا ماسک زغال از دیگر سلاح های مخفی برای به حداقل رساندن منافذ باز پوست هستند ، زیرا این مواد با کاهش و کم کردن چربی های پوست به از بین بردن و کاهش سریع منافذ پوست  کمک می کنند. به گفته دکتر شولتز ، ترشح چربی بیش از حد بر روی پوست می تواند منافذ شما را تا 5 برابر بزرگتر نشان دهد - بنابراین پاک کردن چربی پوست ( در پوست های چرب ) برای کم کردن و کاهش منافذ ، بسیار بسیار مهم است.

مشاهده یک مقاله در خصوص معرفی چند ماسک خانگی برای درمان جوش و آکنه

معرفی یک ماسک زغالی با کیفیت برای لایه برداری و پاکسازی پوست و از بین بردن منافذ باز پوست

مشاهده یک ماسک زغال با کیفیت با قدرت آبرسانی بالا جهت پاکسازی و لایه برداری پوست با ویژگی های زیر ، با کلیک بر روی تصویر زیر :

 • کوچکتر شدن منافذ پوست
 • تعادل در میزان چربی پوست
 • درمان جوش‎های پوستی و آکنه
 • پاکسازی عمقی پوست
 • تسکین ، التیام و ترمیم زخم های کهنه پوستی
 • شفاف تر شدن و روشن تر شدن پوست

ماسک زغال رودیوم بیوتی ، بهترین ماسک برای پاکسازی و لایه برداری پوست

9. به دنبال محصولاتی دارای اسید گلیکولیک باشید.

دکتر شولتز می گوید ، درمان مورد علاقه من برای بستن یا از بین بردن منافذ باز و بزرگ پوست استفاده از محصولاتیست که حاوی اسید گلیکولیک باشند ، زیرا این محصولات و این ماده در حل سلول های مرده و جذب چربی ، بهترین اثر گذاری را دارد. و رقیب دوم اسید گلیکولیک ، اسید لاکتیک است که در واقع خواهر ضعیف تر اسید گلیکولیک است اما می تواند به همان اندازه مؤثر باشد.

10. از استفاده از  کرم های چرب بر روی پوست خود ، اجتناب کنید.

استفاده ازچربی های سنگین یا کرم های حاوی چربی (که شامل چربی های طبیعی مانند نارگیل و زیتون است!) واقعا به معنای یک ترکیب مناسب برای بستن و مسدود کردن منافذ است ، حتی اگر پوست شما خشک باشد باز هم منجر به بسته شدن منافذ شما می شود. دکتر شولتز توضیح می دهد که این روغنها با سلولهای مرده پوست شما مخلوط شده و منافذ را می بندند. بهتر است با انتخاب محصولات مبتنی بر آب ، از استفاده از اینگونه محصولات حاوی روغن های سنگین ، پرهیز کنید.

11. اما از پاک کننده ها و شوینده های حاوی روغن نترسید.

از پاک کننده های حاوی روغن نترسید!  زیرا چربی های پوست صورت در روغن بهتر از آب حل می شوند. برای پوست های چرب و یا ترکیبی ، به دنبال یک شیر پاک کن باشید. در مورد پوست های خشک ، سعی کنید مقدار کمی از یک محصول از نوع بالم استفاده کنید که ضمن تمیز کردن منافذ ، به رطوبت پوست می افزاید. و البته همیشه صحبت کردن با یک متخصص پوست در مورد انتخاب بهترین محصولات برای کاهش و کم کردن منافذ پوست  شما ، مفید است.

12. از آرایش براق بپرهیزید.

اگرچه این یک راه حل واقعی برای کوچک کردن منافذ نیست ، اما اجتناب از استفاده از مواد آرایشی براق قطعاً به ظاهر کلی منافذ پوست شما کمک خواهد کرد. "من اغلب بیمارانی را می بینم که در تمام صورت خود دارای آرایش براق و غلیظ هستند ، که باعث می شود منافذ پوستشان بزرگتر به نظر رسد. آرایش براق را محدود به قسمت هایی از صورت کنید که بطور طبیعی منافذ کوچکی دارند ( مثلا قسمتهای بالای گونه ها  ، پیشانی ، پلک ها ) ، و از محصولات مات در قسمت هایی استفاده کنید که منافذ بزرگتری وجود دارند. این کار چشم را به سمت صاف ترین مناطق پوست شما سوق می دهد."

منبع : https://www.teenvogue.com/gallery/easy-tips-to-shrink-your-pores

کلمات کلیدی این مقاله : # چگونه منافذ پوست را ببندیم ؟ #درمان منافذ باز پوست صورت #درمان منافذ بزرگ صورت # کم کردن منافذ باز پوست #کاهش منافذ باز پوست

علت ایجاد و یا تشکیل منافذ باز پوست و همچنین روش های بستن منافذ پوست و یا کم کردن آنها به صورت علمی

منافذ پوست هر فرد ممکن است بسته به نوع پوست وی بیشتر و یا کمتر قابل مشاهده باشد. اگر شما نگران ظاهر منافذ پوست خود هستید ، برخی از درمان های خانگی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند.

منافذ پوست دو نوع هستند. نوع اول منافذی هستند که چربی طبیعی بدن را دفع می کند که سبوم نامیده می شود و نوع دیگر ، عرق را از بدن شما دفع می کند. بعضی اوقات ممکن است منافذی که چربی را از بدن خارج می کنند بزرگ تر شده و به وضوح قابل مشاهده باشند.

خلاص شدن از شر منافذ بزرگ و باز امكان پذير نيست اما روش هايي براي كاهش عمق و بهبود ظاهری آنها وجود دارد. این مقاله به شما کمک می کند تا منافذ بزرگ و باز پوستتان کمتر دیده شود . این مقاله همچنین در مورد چگونگی ارتقا سلامت پوست و سایر روشهای درمانی دیگر برای داشتن پوستی بهتر و زیبا تر صحبت می کند.

چند حقیقت صریح در مورد چگونگی خلاص شدن از منافذ باز پوست:
 • منافذ پوست سوراخ های ریزی هستند که در پوست افزاد وجود دارند.
 • اگر فردی به طور طبیعی منافذ بزرگی در پوستش داشته باشد ، ممکن است نتواند این وضعیت را تغییر دهد.
 • برای کاهش و کم کردن و یا بستن منافذ باز پوست ، ممکن است بتوان کارهایی انجام داد که منافذ پوست ، ظاهر بهتری داشته باشند.

چرا منافذ پوست بزرگ می شوند؟ ( علت باز شدن منافذ باز )

چگونه از شر منافذ باز و بزرگ پوست صورت رها شویم ؟ خلاص شویم ؟

پوست هر فرد ، به غیر از کف دست و پایش ، پوشیده از موهای ریز است. هر فولیکول مو در قسمت بالای خود منافذی دارد.

فولیکول مو درون خود غده ای دارد که چربی تولید می کند. وقتی این غده چربی ، روغن آزاد می کند ، روغن به بالای پوست می رود و در منافذ جمع می شود.

طبق این مطالعه در سال 2016 ، علل اصلی منافذ بزرگ شده عبارتند از:

 • چربی بیش از حد پوست ( چرب شدن بیش از حد پوست ) : چرب شدن پوست زمانی اتفاق می افتد که غده چربی فرد ، چربی یا روغن زیادی تولید می کند.
 • کاهش خاصیت ارتجاعی پوست در اطراف منافذ : هر چه خاصیت الستیسیتی یا انعطاف پذیری یا کشسانی پوست در اطراف منافذ کمتر شود ، منافذ بزرگتر به نظر می رسند.
 • افزایش حجم فولیکول مو : این مورد زمانی اتفاق می افتد که منافذ انتهای فولیکول مو مسدود می شود.

وقتی چربی در منافذ پوست جمع شود و با آلودگی های روزانه و یا مواد آرایشی روی پوست ترکیب میشود ، منافذ پوست مسدود می شوند. این باعث افزایش سایز منافذ می شود و باعث می شود از آنچه هست بزرگتر به نظر برسد. اگر منافذ پوست مسدود شود ، ممکن است باعث تشکیل جوش بر روی پوست شود. بنابراین پاکسازی و لایه برداری پوست در بستن منافذ باز پوست و در نتیجه ، کوچک کردن ظاهر منافذ باز و بزرگ پوست ، بسیار تاثیر گذار است.

میزان فعالیت غدد چربی هر فرد به ژن های وی بستگی دارد. همچنین به اندازه منافذ پوست هر فرد نیز بستگی دارد.

داشتن منافذ بزرگ ، دغدغه سلامتی نیست. همانطور که این مطالعه در سال 2015 توضیح می دهد ، اندازه منافذ ، فقط با زیبایی پوست افراد در ارتباط است و یک مریضی و یا نا سلامتی به شمار نمی آید.

خلاص شدن از شر منافذ باز و بزرگ پوست برای همیشه ممکن نیست ، اما اکثر افراد می توانند ظاهر آن را کاهش دهند و یا عمق منافذ پوست را کم کنند که ظاهری زیبا تر داشته باشد. بهترین راه برای انجام این کار این است که اطمینان حاصل کنید پوست شما به درستی پاکسازی و تغذیه شده و منافذ پوست شما مسدود نباشد ( توسط چربی ها و آلودگی ها و مواد آرایشی )

بررسی 8 روش دیگر برای بستن منافذ پوست صورت و یا کم کردن منافذ باز پوست

1. انتخاب محصولات مراقبت از پوست مبتنی بر آب برای درمان منافذ باز پوست

اگر فردی پوست چربی دارد ، باید اطمینان حاصل کند که از محصولاتی استفاده می کند که پایه آن آب است. استفاده از محصولات پایه آب از ورود چربی اضافی به منافذ جلوگیری می کند.

فردی که پوست او چرب است و منافذ بزرگ و باز دارد ، باید از مصرف محصولات چرب و روغن خودداری کند. استفاده از این محصولات بر روی پوست ممکن است منجر به تولید چربی اضافی روی پوست شود و باعث بزرگتر شدن منافذ گردد.

2. شستن صورت هم صبح و هم عصر

شستن صورت یکی از مراحل اصلی مراقبت از پوست است. اما امروزه با وجود محصولات مراقبت از پوست زیاد ، ممکن است فرد استفاده از فقط آب گرم و پاک کننده را فراموش کند.

داشتن عادت خوب شستشوی صورت به صورت روزانه ضروری است. شستن صورت هر روز صبح و عصر به پاکسازی چربی های پوست و آلودگی منافذ کمک می کند ، که درنتیجه به کاهش ظاهر و بستن منافذ پوست کمک می کند.

3. انتخاب پاک کننده های مبتنی بر ژل ( استفاده از ژل شستشو )

اگر فردی پوست چربی دارد و می خواهد منافذ پوست خود را کاهش دهد ، باید یک پاک کننده یا شوینده با پایه ژل انتخاب کند.

پاک کننده هایی که مرطوب کننده نیز هستند ممکن است در منافذ پوست باقی مانده و چربی را افزایش دهد. یک شوینده مبتنی بر ژل انتخاب کنید که به پاکسازی چربی از منافذ پوست کمک می کند و منافذ را کاهش دهد. امروزه محصولات مختلفی برای خرید بصورت آنلاین در دسترس است.

4. لایه برداری پوست و استفاده از لایه بردار برای پاکسازی پوست

بستن منافذ باز پوست با لایه برداری

برای رفع انسداد منافذ پوست ، توصیه می شود که حتما لایه برداری پوست به صورت منظم انجام شود.

فردی که پوست چربی دارد باید هفته ای یک یا دو بار لایه برداری کند. لایه برداری به از بین بردن مواردی که باعث بسته شدن منافذ می گردد کمک می کند ، این موارد شامل موارد زیر است :

 • آلودگی های روزانه
 • سلولهای مرده پوست
 • چربی اضافی پوست
به دنبال محصولات لایه بردار حاوی اسید سالیسیلیک باشید که یک اسید طبیعی است و به آزادسازی بقایای منافذ کمک می کند.

توجه داشته باشید که بیش از دو بار در هفته لایه برداری نکنید. لایه برداری زیاد با محصولات حاوی اسید سالیسیلیک یا الکل می تواند باعث خشکی پوست شود.

اگرچه لایه برداری منافذ پوست را باز و تمیز نگه می دارد ، اما اگر پوست خیلی خشک شود ، می تواند باعث بزرگتر شدن ظاهر منافذ گردد.

امروزه طیف وسیعی از محصولات لایه بردار ، از جمله لایه بردار دستی و اسکراب ، برای خرید آنلاین در دسترس است.

5. مرطوب کردن پوست به صورت روزانه

ایده مرطوب کردن پوست چرب ممکن است عقلانی و منطقی نباشد. اما حتی در صورت داشتن پوست چرب ، مرطوب کردن پوست می تواند به کاهش منافذ پوست و کوچک کردن منافذ پوست کمک کند.

اگرچه شوینده های پوست که قدرت مرطوب کنندگی نیز دارند ممکن است منافذ پوست را مسدود کنند ، اما در مقابل ، لوسیون های مرطوب کننده ای که پس از شستن و خشک شدن پوست استفاده می شود می توانند بسیار مفید باشند.

این به این دلیل است که مرطوب کننده ها پوست را آبرسانی و لطیف می کنند. این موضوع اجازه می دهد تا چربی به جای نشستن در منافذ سطح پوست ، در عمق پوست نفوذ کند.

به این ترتیب ، مرطوب کننده از مسدود شدن منافذ توسط چربی جلوگیری کرده و در نتیجه منافذ پوست را کاهش داده و ظاهر آنها را بهبود می بخشد.

6. استفاده از ماسک خاک رس برای درمان منافذ باز پوست

استفاده از ماسک خاک رس یک یا دو بار در هفته می تواند به از بین بردن چربی منافذ پوست کمک کند. در نتیجه این موضوع می تواند به بستن منافذ پوست و کاهش منافذ پوست کمک کند.

با این حال ، ایده خوبیست که ماسک خاک رس را در روز های دیگری غیر از روز هایی که لایه برداری می کنید ، استفاده کنید. زیرا می تواند باعث تحریک و التهاب شود ، اگر همزمان با لایه برداری و در یک روز انجام شود که این موضوع می تواند به باز تر شدن منافذ و بزرگ تر شدن آنها و همچنین تشکیل لکه های پوستی منجر شود.

7. همیشه هنگام خواب و در شب ، آرایش روی صورت خود را پاک کنید.

این امر یک امر ضروری در سلامت پوست است.خوابیدن با مواد آرایشی بر روی صورت باعث مسدود شدن منافذ پوست صورت فرد می شود. این به این دلیل است که آرایش ، چربی و باکتری در منافذ جمع می شوند.

استفاده از دستمال مرطوب پاک کننده یک راه سریع برای از بین بردن مواد آرایشی از روی پوست است اگر مدت زمان کافی برای انجام این کار را ندارید.

8. استفاده از ضد آفتاب برای بستن منافذ باز پوست

مراقبت از پوست در معرض آفتاب بسیار مهم است. اگر پوست فرد در معرض آفتاب قرار گیرد ، می تواند بسیار خشک شود و رطوبت خود را از دست دهد . در نتیجه وقتی پوست خشک است ، ممکن است منافذ پوست بزرگتر به نظر برسند.

محافظت از پوست در برابر آفتاب ، پوست را لطیف نگه می دارد. بهترین روشها برای انجام موارد زیر است :

 • استفاده از کلاه لبه دار با لبه های پهن
 • هر روز ضد آفتاب بزنید
 • ماندن در سایه هنگامی که خورشید درشدید ترین زمان تابش خود است.

به منظور بستن منافذ پوست و رها شدن از شر منافذ پوست و همچنین لایه برداری و پاکسازی پوست و خلاص شدن از شر سلول های مرده پوست و همچنین شفاف شدن و صاف تر شدن پوست ، توصیه می شود از یک محصول لایه بردار استاندارد استفاده کنید. لایه برداری با یک محصول غیر استاندارد ، می تواند آسیب های جدی به پوست شما وارد کند.

منبع : https://www.medicalnewstoday.com/articles/320775

همچنین بخوانید :

کلمات کلیدی این مقاله : # بستن منافذ باز پوست # درمان منافذ باز پوست # چگونه منافذ پوست را ببندیم ؟ # کم کنیم ؟ # کاهش منافذ باز # کم کردن منافذ باز # از بین بردن منافذ باز پوست # کوچک کردن منافذ باز پوست


سوالات متداول

علت ایجاد منافذ باز و بزرگ روی صورت چیست؟

منافذ باز و بزرگ روی صورت می تواند به دلیل عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، افزایش سن، تولید بیش از حد چربی بر روی پوست ، آسیب های ناشی از نور خورشید و عادات بد مراقبت از پوست ایجاد شود.


چگونه منافذ باز پوست را از بین ببریم یا درمان کنیم ؟

در حالی که ممکن است نتوان به طور کامل منافذ باز و بزرگ را از بین برد، اما روش هایی وجود دارد که می توانید برای بهبود ظاهر آنها و یا کوچک تر کردن منافذ روی پوستتان انجام دهید. این موارد شامل لایه برداری منظم، استفاده از محصولات حاوی سالیسیلیک اسید یا آلفا هیدروکسی اسید، استفاده از کرم ها یا سرم های رتینوئید مانند سرم رتینول تایتان ، استفاده از ماسک خاک رس و استفاده از کرم ضد آفتاب است.


آیا مواد آرایشی و میکاپ می تواند باعث بزرگتر شدن منافذ پوست شود ؟

بله، انواع مختلفی از مواد آرایشی، به خصوص محصولات سنگین یا روغنی، می توانند باعث بزرگتر شدن منافذ پوست شوند. مهم است که محصولات آرایشی را انتخاب کنید که دارای برچسب "غیر کومدون زا" هستند و همیشه در آخر شب هنگام خواب به طور کامل آرایش خود را پاک کنید و پوستتان را با یک شوینده مناسب شستشو دهید.


آیا هیچ درمان حرفه ای برای بستن منافذ باز وجود دارد؟

بله، چندین روش درمانی حرفه ای وجود دارد که می تواند به بستن و یا از بین بردن منافذ باز و بزرگ پوست کمک کند ، از جمله میکرودرم ابریژن، لایه برداری شیمیایی، لایه برداری با لیزر و میکرونیدلینگ.


آیا یک رژیم غذایی سالم می تواند به از بین بردن منافذ باز و بزرگ کمک کند؟

بله، حفظ یک رژیم غذایی سالم که سرشار از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل است می تواند به بهبود سلامت کلی پوست شما و بهبود ظاهر منافذ بزرگ و باز پوستتان کمک کند.


چگونه از تشکیل یا ایجاد منافذ باز و بزرگ پوست جلوگیری کنیم ؟

در حالی که ممکن است نتوان به طور کامل از تشکیل منافذ باز جلوگیری کرد، اما داشتن یک روتین مراقبت از پوست صحیح می تواند به بهبود و جلوگیری از تشکیل آنها کمک کند. این روتین های پوستی شامل پاکسازی منظم صورت، لایه برداری و استفاده از محصولاتی است که برای نوع پوست شما طراحی شده اند.


آیا هیچ درمان طبیعی و خانگی برای بستن منافذ باز وجود دارد ؟

بله، درمان های طبیعی و خانگی مختلفی وجود دارند که می توانند به بهبود ظاهر منافذ بزرگ پوستتان کمک کنند. این موارد شامل استفاده از سرکه سیب به عنوان یک تونر، استفاده از مخلوط جوش شیرین و آب به عنوان ماسک و استفاده از سفیده تخم مرغ به عنوان یک ماسک سفت کننده یا قابض پوست است. توجه داشته باشید که روش های خانگی اغلب دارای مشکلات خاص خود هستند و مه زیبا این روش ها را توصیه نمی کند.


آیا استرس می تواند بر بزرگتر شدن منافذ پوست تاثیر بگذارد ؟

بله، استرس می‌تواند باعث تولید بیشتر چربی در پوست شود و همین موضوع می تواند در بزرگتر و باز تر شدن منافذ پوست نقش داشته باشد .


آیا تغییر در سبک زندگی می تواند به کوچک تر کردن منافذ بزرگ کمک کند ؟

بله، داشتن یک سبک زندگی سالم می تواند به بهبود ظاهر منافذ بزرگ پوست کمک کند. این مورد شامل داشتن یک رژیم غذایی سالم ( کم چرب ) ، هیدراته ماندن ( نوشیدن آب کافی ) ، خواب کافی و مدیریت میزان استرس می باشد.


آیا تغییرات هورمونی می تواند بر ظاهر منافذ باز پوست تأثیر بگذارد؟

بله، تغییرات هورمونی، مانند تغییراتی که در دوران بلوغ یا یائسگی رخ می دهد، می تواند بر ظاهر منافذ بزرگ پوست تأثیر بگذارد. در این موارد، مشورت با یک متخصص پوست برای گزینه های درمانی تخصصی ممکن است مفید باشد.


آیا نیاز است به یک متخصص پوست مراجعه کنم ؟

در حالی که منافذ باز و بزرگ در حقیقت یک نگرانی جدی پزشکی نیست ، اما این عارضه می تواند برای برخی از افراد یک نگرانی در خصوص زیبایی آنها باشد. اگر در مورد ظاهر منافذ پوست خود نگران هستید یا اگر درمان ها یا روش های خانگی زیادی را بدون موفقیت امتحان کرده اید، بهتر است برای انتخاب گزینه های درمانی دیگر با یک متخصص پوست مشورت کنید.

به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
 1. author
  02 شهریور 1400 - (3 سال قبل)
  رویا :

  برای بستن منافذ بهترین محصولی که پیشنهاد میدید چی هست ؟

  پاسخ مه زیبا :

  با سلام ، هر چیزی که بتونه به لایه برداری و پاکسازی پوست و کم کردن چربی های پوست کمک کنه و چرخه سلولی رو افزایش بده در کم کردن و کاهش منافذ بزرگ پوست تاثیر داره ، محصولات حاوی رتینول مانند سرم رتینول با افزایش چرخه سلولی این کار رو می کنن ، یا اسکراب ها و ماسک های لایه بردار که به لایه برداری و پاکسازی پوست کمک می کنند ، اینها همه موثر هستند. محصولاتی که به طور همزمان هم پوست رو لایه برداری می کنند و هم آبرسانی مثل سرم ترکیبی کوجیک اسید و هیالورونیک اسید ، اونها هم تاثیر گذار هستند.

دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید