سرم یا کرم دور چشم ؟ کدام بهتر است ؟

سرم یا کرم دور چشم ؟ کدام بهتر است ؟

سرم دور چشم در مقابل کرم دور چشم: تفاوت آنها چیست و کدام بهتر است؟

سرم دور چشم با کرم دور چشم، چه فرقی با هم دارند؟ برای یک فرد معمولی که نگاهی معمولی دارد ، این دو محصول یعنی کرم دور چشم و سرم دور چشم ممکن است مانند یک جایگزین برای یکدیگر به نظر برسند. اما در انتخاب یک محصول دور چشم مناسب نکات بسیار مهم دیگری وجود دارد که هنگام خرید باید به آنها توجه شود و صرفا کرم بودن یا سرم بودن محصول دور چشم شما نباید مهم باشد. در ادامه به تفاوت آنها و مزایای هر کدام و نکاتی که در انتخاب یک محصول دور چشم مناسب باید به آنها توجه کنید را بررسی خواهیم کرد.

من یک نویسنده با سابقه مقالات زیبایی و پوست هستم که به طور روزانه با مراقبت از پوست ، سر و کار دارم. امروز شباهت ها و تفاوت هایی را که سرم های دور چشم و کرم های دور چشم با هم دارند را توضیح خواهم داد. به این ترتیب، می توانید بهترین تصمیم را بگیرید که آیا باید سرم دور چشم را در روتین مراقبت از پوست روزانه خود داشته باشید یا کرم دور چشم (یا هر دو) ؟

سرم دور چشم چیست و چه عملکردی دارد ؟

سرم های دور چشم مانند سرم های صورت هستند. تنها تفاوت آنها این است که سرم های دور چشم به طور اختصاصی برای پوست ظریف زیر چشم شما فرموله شده اند. به یاد داشته باشید که ناحیه زیر چشم شما بسیار ظریف است و پوست نازکی دارد . بنابراین نیاز است که فرمولاسیون یک محصول به صورت اختصاصی برای این ناحیه از صورت طراحی شده باشد.

سرم های دور چشم به طور کلی، دارای غلظت بالایی از مواد فعال هستند. این مواد معمولاً وزن مولکولی کمتری دارند. و همین موضوع اجازه می دهد تا بهتر به سطح پوست شما نفوذ کنند.

از سرم های دور چشم معمولاً برای رفع و درمان مشکلات شایع پوست ناحیه چشم استفاده می شود ( مانند لک های پوستی یا تیرگی دور چشم یا زیر چشم و یا چین و چروک های پوستی زیر چشم یا اطراف چشم )

بسته به اینکه با کدام مشکل پوستی در اطراف یا زیر چشم خود دست و پنجه نرم می کنید، نوع مواد تشکیل دهنده سرم دور چشم شما بسیار اهمیت دارد.

به عنوان مثال، کافئین یک عنصر محبوب در اکثر سرم های دور چشم است. در مراقبت از پوست ، به عنوان یک ضد ادرار عمل می کند. این بدان معناست که می تواند به احتباس یا حفظ آب یا رطوبت در پوست کمک کند و از تشکیل و یا ایجاد پف زیر چشم جلوگیری کند . علاوه بر این، کافئین از نظر علمی ثابت شده است که گردش خون را بهبود می بخشد و از تجمع چربی های اضافی در ناحیه زیر چشم جلوگیری می کند.

کرم دور چشم چیست و چگونه عملکردی دارد ؟

حال که سرم دور چشم را بررسی کردیم در ادامه به کرم های دور چشم می پردازیم و مزایای کرم های دور چشم را به نسبت سرم های دور چشم و یا ضعف آنها به نسبت سرم های دور چشم را بررسی می کنیم.

شما می توانید کرم دور چشم را به عنوان یک مرطوب کننده سنتی صورت در نظر بگیرید، اما کرم های دور چشم معمولاً نسبت مواد فعال به مواد غیر فعال کمتری دارند. به دلیل ظرافت پوست دور چشم همچنین ممکن است کرم های دور چشم ، هیچ ماده فعالی را در لیست مواد تشکیل دهنده خود قرار ندهند.

اکثر کرم های دور چشم خاصیت مرطوب کنندگی دارند. به هر حال، خشکی اطراف چشم یک مسئله رایج است. متأسفانه، هیدراتاسیون ناکافی ( عدم رطوبت کافی ) جرقه های ایجاد یک سری از مشکلات مربوط به پیری پوست را بر می انگیزد. مشکلاتی مانند خطوط ظریف و چین و چروک های عمیقی که در طول سال ها در اطراف چشم ظاهر می شوند.

به همین دلیل است که مرطوب کردن ناحیه اطراف چشم باید در اولویت برنامه مراقبت از پوست شما باشد. در حالی که کرم‌های دور چشم معمولاً ماهیت آبرسانی دارند، فهرست مواد موجود در آنها نیز اهمیت دارد و باید به آنها توجه کرد. سه دسته اصلی از مواد مرطوب کننده وجود دارد که باید توجه کنید که در کرم دور چشمتان باشد:

  • هومکتانت ها ( Humectants ) : این مواد آب دوست به منظور آبرسانی پوست شما ، رطوبت را از هوای اطراف شما جذب پوستتان می کنند . برخی از نمونه های هومکتانت عبارتند از اسید هیالورونیک و آلوئه ورا. ( موجود در کرم دور چشم تایتان )
  • نرم کننده ها ( Emollients ) : این مواد مرطوب کننده به نرم شدن پوست کمک می کنند و باعث می شوند تا ظاهر و بافت پوست بهبود و تقویت شود و در پوست خود احساس صافی و نرمی کنید . برخی از نمونه ها عبارتند از اسکوالن و اسیدهای چرب. ( موجود در کرم دور چشم تایتان )
  • مسدود کننده ها ( Occlusives ) : این مواد مرطوب کننده باعث می شوند تا سدی غیر قابل نفوذ بر روی سطح پوست ایجاد گردد. این موضوع به کاهش هدر رفت رطوبت از پوست کمک می کند. نمونه های رایج شامل موم زنبور عسل و روغن های گیاهی است. 

در ادامه توضیح خواهیم داد که هر نوع مرطوب کننده برای نوع خاصی از پوست بهتر عمل می کند.

تفاوت های سرم و کرم دور چشم

تفاوت اول : هدف آنها

همانطور که قبلا ذکر شد، سرم های دور چشم معمولاً به عنوان درمانی برای مشکلات پوستی اطراف چشم هستند. موادی که در سرم های دور چشم استفاده می شود معمولاً وزن مولکولی کمتری دارند. این امکان جذب سریعتر در لایه های پوست را فراهم می کند، جایی که سرم می تواند جادوی خود را انجام دهد. به این ترتیب، سرم های دور چشم اغلب به عنوان محصولات زیبایی ترمیمی برای مقابله با مشکلات پوستی دیده می شوند.

در همین حال، یک کرم دور چشم اغلب مواد فعال کمی دارد یا اصلاً وجود ندارد. هدف اصلی آن آبرسانی به پوست ظریف اطراف چشم شما است. به یاد داشته باشید، آبرسانی بهینه پوست بهترین دفاع شما در برابر علائم پیری پوست است. به همین دلیل، کرم های دور چشم اغلب به عنوان یک درمان پیشگیرانه در روتین معمول مراقبت از پوست استفاده می شود.  

تفاوت دوم : بافت آنها

سرم های دور چشم عموماً بافت سبک تر و آبکی تری در مقایسه با کرم های دور چشم دارند. اگر به خاطر دارید پیش تر گفتیم که سرعت جذب بیشتری در مقایسه با کرم های دور چشم دارند و به راحتی جذب پوست می شوند. از این رو ، فرمولاسیون آنها معمولاً دارای مواد سبک وزن و اجزای آبکی است.

از طرف دیگر، کرم های دور چشم معمولاً بافت سنگین‌تری دارند. کرم‌های دور چشم ضخیم‌ تر و کرمی تر هستند و هنگام استفاده بیشتر بر روی پوست شما احساس می‌شوند. در نتیجه، کرم‌های دور چشم می توانند یک سد محافظتی روی پوست ایجاد کنند که اجازه هدر رفت رطوبت از پوست را نمی دهد و خشکی پوست را از بین می‌برد. تشکیل یک لایه ضخیم بر روی پوست باعث حفظ رطوبت بهتر در زیر سطح پوست شما می شود.

در حالی که سرم‌های دور چشم عموماً از نظر بافت سبک‌ تر و کرم‌های دور چشم سنگین‌ تر هستند، اما موضوع به این سادگی نیست و محصولی که انتخاب می کنید باید بیشتر به لیست مواد تشکیل دهنده آن توجه کنید. به عنوان مثال، یک سرم مرطوب کننده فوق العاده دور چشم که با نرم کننده ها و مسدود کننده ها فرموله شده است، می تواند از نظر بافت حتی از یک کرم دور چشم هم سنگین تر باشد. بسته به اینکه چه نوع موادی در آنها استفاده شده.

نکته اصلی این است که بتوانید فرمول محصول را تجزیه و تحلیل کنید تا تصمیم بگیرید که آیا این محصول برای نوع پوست شما ایده آل است یا خیر (به بخش بعدی مراجعه کنید).

تفاوت سوم : هر کدام برای یک نوع پوست مناسب ترند

سرم های دور چشم به دلیل بافت سبکی که دارند برای همه انواع پوست ایده آل هستند. مخصوصا اگر پوست بسیار چربی دارید ، بیشتر سعی کنید به دنبال سرم ها باشید ، یا اگر به دنبال کرم های دور چشم هستید ، از کرم های دور چشم خیلی سبک استفاده کنید. همچنین اگر مشکل خاصی مانند تیرگی یا لک های پوستی در اطراف چشم خود دارید و به چیزی بیش از مرطوب‌ کردن پوست دور چشم نیاز دارید باز هم بیشتر به سرم ها فکر کنید. همچنین اگر کسی هستید که زیاد آرایش می کنید و می خواهید مثلا از کانسلیر زیر چشم استفاده کنید و از چندین لایه محصولات مختلف بر روی پوستتان استفاده کنید باز هم سرم ها انتخاب بهتری هستند و باعث می شوند تا پوست سبک تر شده و زیاد بر روی پوست احساس سنگینی نکنید.

با همه این تفاسیر اما اگر پوست خشکی در ناحیه اطراف چشم دارید ، یا پوست شما معمولی است اما در ماه‌های سرد زمستان به آبرسانی بیشتری نیاز دارد، کرم‌های دور چشم برای شما بسیار مناسب تر هستند.

فرمولاسیون غنی تر و مرطوب کنندگی بیشتر کرم های دور چشم می تواند به رفع تشنگی پوست شما کمک کند.

همچنین، امروزه کرم های دور چشم پیشرفته تر علاوه بر خاصیت مرطوب کنندگی که دارند حاوی مواد ضد چروک یا ضد پیری بسیار پیشرفته هستند ، موادی مانند پپتاید ها ( پروتئین های اولیه تولید کلاژن در پوست ) . این نوع کرم ها به طور خاص برای از بین بردن چین و چروک های ریز و یا عمیق دور چشم طراحی شده اند. حتی اگر پوست اطراف چشم شما هنوز دچار علائم پیری زود رس و چین و چروک نشده باز هم استفاده از کرم های دور چشم راهی مقرون به صرفه برای به تعویق انداختن این مشکلات پوستی تا حد ممکن است.

حال با همه این مطالب گفته شده باز به موضوع اصلی این مقاله میرسیم تا بتوانیم یک نتیجه گیری کلی در خصوص استفاده یا انتخاب کرم های دور چشم در مقایسه با سرم های دور چشم داشته باشیم.

کرم دور چشم بهتر است یا سرم دور چشم ؟

پس کرم دور چشم بهتر است یا سرم؟ هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد، زیرا پوست هر فرد به طور منحصر به فردی متفاوت است. 

بسته به نوع پوست و مشکل پوستی شما، ممکن است کرم دور چشم را به سرم چشم ترجیح دهید یا برعکس . به عنوان مثال، ممکن است شما پوست نرمال داشته باشید و هیچ نشانه آشکاری از مشکلات پوستی مانند لک یا تیرگی یا پف در اطراف آن نداشته باشید. اما اولویت شما جلوگیری از پیری پوست است. در این صورت، یک کرم ضد چروک دور چشم به خوبی می تواند در روتین شما قرار گرفته و کاملا موثر باشد. 

یا شاید نوع پوست شما کمی متمایل به سمت چرب باشد . در این سناریو، سرم دور چشم بر کرم دور چشم ارجحیت دارد. این به این دلیل است که قدرت نفود سرم به پوست بیشتر است و احتمالا کمی سبک تر از کرم دور چشم است ، هر چند باز هم می تواند به فرمولاسیون محصول بستگی داشته باشد.

در همین حال، اگر شما شخصی هستید که اغلب برای پوشاندن حلقه های تیره زیر چشم خود به کانسیلر متوسل می شوید یا همیشه از داشتن چروک های پنجه کلاغی خود را سرزنش می کنید ، استفاده از سرم های دور چشم برای شما مناسب تر است. از آنجایی که سرم‌های دور چشم عموماً حاوی ترکیب قوی‌ تری از بیواکتیوها برای رفع مشکلات خاص اطراف چشم هستند ، به عنوان گزینه‌های درمانی برای هدف قرار دادن علت اصلی این مشکلات ، ایده آل هستند.

فراموش نکنید ، برای بهره گیری حداکثری از سرم دور چشم خود، ادعای محصول و لیست مواد تشکیل دهنده آن را به دقت بخوانید. این موضوع به شما ایده می دهد که آیا سرم مورد نظر واقعا می تواند به شما در رفع یا درمان مشکل پوستی منحصر به فرد پوست دور چشم شما کمک کند یا خیر. به عنوان مثال، اگر در پوست اطراف چشمتان لک های تیره یا هایپرپیگمانتاسیون مشاهده می کنید ، استفاده از محصولاتی که حاوی مواد روشن کننده مانند ویتامین C و اسید کوجیک هستند از نظر علمی ثابت شده است و به شما در درمان و یا از بین بردن لک های پوستی اطراف چشم کاملا کمک خواهند کرد. دو سرم ویتامین سی و سرم کوجیک اسید تایتان را به منظور درمان لک های تیره پوست اطراف چشم می توانید با کلیک بر روی تصاویر زیر مشاهده و جزئیات آنها را مطالعه کنید :

سرم ویتامین سی تایتان

سرم کوجیک اسید تایتان

آیا باید از هر دو سرم دور چشم و کرم دور چشم استفاده کنم؟  

اکنون که به اینجا رسیده ایم ، ممکن است این موضوع برای شما سوال باشد که آیا می توانم همزمان هم از کرم دور چشم و هم از سرم دور چشم استفاده کنم ؟ آیا استفاده همزمان از این دو برای پوست سنگین نیست  و اشکالی ندارد ؟

این موضوع قطعا شما را خوشحال می کند که بدانید پاسخ به این سوال بله است ! شما می توانید از هر دوی این محصولات در روتین مراقبت از پوست خود بهره ببرید. تا زمانی که پوست شما بتواند استفاده همزمان از این دو محصول را تحمل کند و همچنین شاهد بهبود در پوست اطراف چشم خود باشید ، می توانید این دو محصول را با هم و در کنار هم استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید که سرم ها و کرم های دور چشم کاربردهای متفاوتی دارند. حالت اول یعنی سرم های دور چشم معمولاً برای اهداف ترمیمی مانند سفت کردن پوست و روشن کردن پوست می باشند. در همین حال، دومی ( کرم دور چشم ) به منظور مرطوب کردن و آبرسانی پوست دور چشم استفاده می گردد. همچنین برخی از سرم ها و کرم های دور در عین خواص اصلی خود ، شامل مواد ضد چروک و ضد پیری نیز هستند.

اگر متوجه شدید که ناحیه ظریف اطراف پوست شما به نوازش لب نیاز دارد، سرم دور چشم + کرم دور چشم ممکن است بهترین ترکیب برای شما باشد. مانند همیشه، اجازه دهید نوع پوست و نیازهای فردی شما اولویت های لایه بندی مراقبت از پوست شما را راهنمایی کند. 

سرم یا کرم دور چشم کدام را اول استفاده کنم؟ 

بعد از ما تکرار کنید: سرم‌های دور چشم سبک‌تر از کرم‌های دور چشم غنی‌تر می‌شوند.

دلیل این امر این است که توانایی جذب پوست خود را به حداکثر برسانید. استفاده از یک لایه سرم چشم به مایع رقیق‌تر و مبتنی بر آب اجازه می‌دهد تا به راحتی در پوست شما فرو برود. در مرحله بعد، آن را با کرم دور چشم غلیظ تر دنبال کنید تا تمام خوبی های مراقبت از پوست را محو کنید.

اگر بخواهید کرم دور چشم را قبل از سرم چشم استفاده کنید، ممکن است نتایج مطلوبی را از محصولات خود مشاهده نکنید. بیشتر کرم‌های دور چشم مبتنی بر روغن هستند، به لطف نرم‌کننده‌ها و انسدادهای موجود در لیست مواد تشکیل دهنده‌شان. در صورت استفاده مناسب، به حفظ سطح رطوبت مطلوب در پوست شما کمک می کنند.

بنابراین، اگر بخواهید قبل از سرم دور چشم خود از کرم دور چشم استفاده کنید، اولی یک سد غیر قابل نفوذ ایجاد می کند. همانطور که می توانید تصور کنید، سرم چشم شما نمی تواند آن را در زیر لایه پوست ایجاد کند. این بدان معنی است که شما از سرم چشم خود به طور موثر برای مقابله با مشکلات مراقبت از پوست خود استفاده نمی کنید.

آیا سرم های دور چشم ارزش خرید دارند؟ 

شاید در این مقطع زمانی ، شما هنوز کمی در مورد مزایای سرم های دور چشم شک دارید. آیا سرم های دور چشم فقط یکی دیگر از ترفندهای بازاریابی هستند که برندهای زیبایی از آن برای جذب شما استفاده می کنند؟ شاید تا حدودی ! اما نه به طور کامل.

همانطور که قبلا ذکر شد، سرم های دور چشم ممکن است شبیه کرم های دور چشم باشند. اما واقعا سرم های دور چشم در درمان مشکلات شایع پوستی اطراف چشم بسیار مناسب هستند. مطمئناً، کرم‌های دور چشم خوب که امروزه در بازار وجود دارد می توانند پوست اطراف چشم را حجیم تر ، مرطوب تر و حتی خطوط ریز و چین و چروک های ریز را از بین ببرند اما در درمان لک های پوستی اطراف چشم ، تیرگی دور چشم و مشکلاتی از این دست ، سرم های دور چشم می توانند بسیار عالی عمل کنند.

اینجاست که سرم های دور چشم به کمک شما می آیند. بسته به نوع محصولی که استفاده می کنید ، سرم های دور چشم به طور ویژه برای رفع حلقه های تیره زیر چشم،  پف زیر چشم ، تیرگی و حتی افتادگی پوست اطراف چشم فرموله شده اند. جایی که کرم دور چشم شما به عنوان پایه روتین شما عمل می کند، سرم های دور چشم نیز کمک می کنند تا این مراقبت ها بهتر انجام شود. بنابراین در صورت امکان برای شما توصیه میشود هم از کرم های دور چشم و هم از سرم های دور چشم در روتین مراقبت از پوست خود استفاده کنید و فقط یکی را جایگزین دیگری نکنید.

 

نکات کلیدی سرم های دور چشم در مقابل کرم دور چشم

اکنون که همه شما متوجه تفاوت های ظریف سرم چشم در مقابل کرم دور چشم شده اید، بیایید خلاصه ای را انجام دهیم.

خلاصه بگوییم ، در حالی که سرم‌های دور چشم و کرم‌های دور چشم بسیار شبیه به هم به نظر می‌ رسند، اما در واقع اینطور نیستند. سرم های دور چشم اغلب دارای غلظت بیشتری از مواد فعال نسبت به کرم های دور چشم هستند. به همین دلیل، سرم های دور چشم معمولا برای رفع سیاهی، تیرگی و پف زیر یا اطراف چشم استفاده می شوند.

کرم های دور چشم عمدتاً بر روی مرطوب کردن پوست اطراف چشم تمرکز دارند. آنها معمولاً حاوی حداقل سطوح مواد فعال هستند ، و این مورد فقط در مورد کرم های دور چشم با کیفیت صدق می کند.

بسیاری از متخصصان مراقبت از پوست تاکید می‌کنند که استفاده از کرم‌های دور چشم یکی از موارد بسیار ضروری در روتین مراقبت از پوست شما باید باشد. زیرا پوستی که به خوبی مرطوب شده باشد بسیار احتمال کمتری دارد که دچار چین و چروک های ریز اطراف چشم شده و یا در صورت وجود تشدید شود.

اینکه آیا از سرم دور چشم یا کرم دور چشم یا هر دو استفاده کنید، کاملاً به شما و بودجه شما بستگی دارد. برخلاف تصور رایج، سرم‌های دور چشم جایگزین کرم‌های دور چشم نیستند. در عوض، افزودن سرم دور چشم به رژیم مراقبت از پوست ممکن است به شما کمک کند که روتین مراقبت از پوست بهتری داشته باشید.

معرفی یک کرم دور چشم بسیار با کیفیت

کرم دور چشم تایتان با قدرت مرطوب کنندگی و آبرسانی زیاد ساخت کشور کانادا حاوی آخرین ترکیبات روز دنیا از جمله پپتید ها ، ماتریکسیل 3000 ، گلیسیرین ، ویتامین ای ، سی و q10 و بسیاری از ترکیبات دیگر اثبات شده در مراقبت و درمان انواع مشکلات پوستی اطراف چشم شما می باشد ، جزئیات این محصول با کیفیت را می توانید با کلیک بر روی تصویر زیر مشاهده و مطالعه کنید.

بهترین کرم دور چشم خارجی

https://www.beautystack.com/eye-serum-vs-eye-cream/

مشاهده لینک های مفید بیشتر :


سوالات متداول

تفاوت سرم و کرم دور چشم چیست ؟

سرم دور چشم قدرت جذب بیشتری دارد ، اما مرطوب کننده نیست ، کرم قدرت جذب کمتری دارد ولی همزمان مرطوب کننده است ، کرم بیشتر جنبه مراقبت دارد اما سرم اثرات درمانی بیشتری دارد ، همچنین غلظت مواد مغذی در سرم ها بیشتر از کرم می باشد.


کرم دور چشم انتخاب کنم یا سرم دور چشم ؟

به طور کلی، اگر می‌خواهید منطقه دور چشم خود را ترمیم و بازسازی کنید، سرم دور چشم را انتخاب کنید، در حالی که اگر می‌خواهید پوست خشک و بدون رطوبت اطراف چشمتان را تغذیه کنید، بهتر است از کرم دور چشم استفاده کنید.


کدام کرم دور چشم را پیشنهاد میدهید ؟

کرم دور چشم تایتان ، ساخت کشور کانادا که علاوه بر مراقبت از پوست ظریف دور چشم شما ، دارای طیف وسیعی از ترکیبات اثرگذار درمانی جهت بهبود و درمان تمامی مشکلات پوستی اطراف چشم می باشد ، مشکلاتی از قبیل لک ، تیرگی دور چشم ، ملیلیا و پف زیر چشم

به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید