تاثیر گلیسیرین بر پوست و زیبایی

داشتن پوست سالم ، زیبا و شاداب و روشن با 23 روش علمی و خانگی موثر

چگونه پوستی سالم ، شاداب ، زیبا ، روشن و عالی داشته باشیم ؟

همه افراد در مقاطعی از زندگی خود با مشکلات پوستی روبرو می شوند ! مشکلاتی از قبیل آکنه و جوش ، خشکی پوست ، حساسیت ها و التهابات پوستی ، چربی پوست ، لک های پوستی یا چین و چروک باشد. جلوگیری کامل از بروز این مشکلات به طور کلی غیرممکن است ، اما می توانید اقداماتی لازم را برای به حداقل رساندن یا مدیریت آنها انجام دهید. در مورد مشکلات پوستی و حل یا درمان آنها ، سعی کنید انتظارات واقع بینانه ای در مورد پوست خود داشته باشید. هر روتین مراقبت از پوستی که برای خود در نظر میگیرد ، ممکن است چند ماه طول طول بکشد تا نتایج آن را کامل ببینید ، بنابراین هیچگاه ناامید نشوید ، داشتن پوستی زیبا ، سالم و شاداب و روشن سخت نیست. اگر در مورد پوست خود سوالات زیادی دارید ، می توانید با یک متخصص پوست مشورت کنید.

در این مقاله ما 5 روش کلی و صحیح برای داشتن پوستی شاداب و سالم و جوان و شفاف را بررسی خواهیم کرد . تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

1- برای داشتن پوستی زیبا و سالم و شاداب  محصولات پوستی متناسب با نوع پوستتان انتخاب کنید

تشخیص نوع پوست برای داشتن پوستی زیبا

1. ابتدا نوع پوست خود را مشخص کنید.

 به منظور مراقبت صحیح از پوستتان و همچنین داشتن پوستی سالم و زیبا ، دانستن نوع پوستتان و تشخیص نوع پوست بسیار مهم است. برای این منظور، ابتدا صورت خود را بشویید و خشک کنید ، سپس یک ساعت صبر کنید. یک دستمال تمیز را بر روی بینی ، چانه ، گونه ها و پیشانی خود فشار دهید و سپس آن را بررسی کنید و ببینید آیا بقایای چربی روی بافت دستمال وجود دارد یا خیر. این روش می تواند به شما کمک کند که نوع پوست خود ( چرب ، خشک یا معمولی ) را بدانید.

 • اگر هیچ گونه چربی روی بافت وجود ندارد و پوست شما احساس سفتی یا خشکی نمی کند ، پوست معمولی دارید.
 • اگر روی بافت دستمال ، باقیمانده چربی وجود دارد ، پوست چربی دارید. همچنین ممکن است پوستتان مستعد آکنه و یا جوش باشد.
 • اگر هیچ گونه چربی روی بافت وجود ندارد و بر روی پوست احساس سفتی می کنید و پوستتان ، پوسته پوسته می شود ، پوست خشکی دارید.
 • پوست مختلط  یا ترکیبی به این معنی است که پوست شما در قسمت هایی می تواند خشک  باشد و در قسمت های دیگر چرب باشد. ممکن است در اطراف لبهایتان پوسته پوسته و خشن باشد ، اما در امتداد ناحیه T پوست (پیشانی ، بینی و چانه) چرب باشد. در افراد دارای پوست مختلط یا ترکیبی ، فقط در ناحیه T صورت ، منافذ پوست قابل مشاهده است.
 • اگر پوست حساسی داشته باشید ، پوست شما به راحتی قرمز و تحریک و یا ملتهب  می شود.
 • اگر می توانید بر روی پوست خود ، خطوط ریز یا چین و چروک های ریز مشاهده کنید ، پوستتان رو به پیری است و دچار پیری شده.

استفاده از محصولات پوستی مناسب برای داشتن پوستی زیبا

2. اگر پوستتان  خشک است از محصولات مرطوب کننده مرتب استفاده کنید.

اگر بر روی پوستتان احساس سفتی می کنید و یا خشکی یا پوسته پوسته شدن مشاهده می کنید ، احتمالاً پوست خشکی دارید. در این حالت سعی کنید از محصولاتی که پوست شما را خشک می کنند ، مانند اسید سالیسیلیک یا هر محصول حاوی این ماده ، اجتناب کنید و از مرطوب کننده های قوی و محصولات تقویت کننده رطوبت پوست استفاده کنید.

 • اگر پوست شما خیلی خشک است ، مثلا در قسمت گونه ها یا لب ها مخصوصا در زمستان ، دچار ترک خوردگی شده ، یک پماد غلیظ مانند ژله نفتی ( وازلین ) امتحان کنید.

برای داشتن پوستی زیبا و عالی و شاداب ، محصولات پوست چرب

3. اگر پوست چربی دارید از استفاده از محصولات حاوی روغن یا چربی بر روی پوستتان خودداری کنید.

داشتن پوست چرب به این معنی است که صورت شما در طول روز چربی اضافی تولید می کند ( تولید چربی به میزان کافی ، برای پوست لازم است ) . تصور غلطی که وجود دارد این است که پوست چرب به مرطوب کننده نیاز ندارد ، اما باید بدانید که باز هم در این حالت به مرطوب کننده نیاز دارید و مرطوب کردن پوست بسیار مهم است ! در عین حال باید از استفاده از مواد آرایشی یا پاک کننده های مواد آرایشی که چربی یا روغن زیادی در آنها وجود دارد دوری کنید تا این موضوع منجر به چرب شدن بیشتر پوستتان نشود.

 • هنگام انتخاب و خرید محصولات پوستی و آرایشی ، به سراغ محصولاتی بروید که بر روی برچسب آنها عبارت "بدون چربی یا بدون روغن Oil-Free" یا "نان کومدوژنیک" دیده می شود.
 • اگر با پوست چرب خود مشکل دارید و این موضوع شما را آزار می دهد ، سعی کنید از کاغذ های چربی زدا در طول روز استفاده کنید تا چربی های اضافی را از پوستتان به آرامی پاک کنید. کاغذه چربی زدا ( blotting paper ) یک ورق نازک یا دستمال کاغذی است که به آرامی چربی های اضافی پوستتان را جذب خود می کند (حتی می توانید از این کاغذ ها بر روی مواد آرایشی پوستتان هم استفاده کنید).کاغذ از بین برنده چربی پوست یا چربی زدا

داشتن پوستی عالی با استفاده محصولات مناسب پوست جوش دار

4. اگر پوستتان مستعد جوش است ، از محصولات ملایم و سبک استفاده کنید.

 مانند پوست چرب ، مراقبت از پوست مستعد آکنه و جوش نیز به معنای دور ماندن از محصولات سنگین و چرب است ! محصولاتی که می توانند منافذ پوست شما را مسدود کرده و پرز های پوست شما را ببندند. هنگام خرید یا انتخاب شوینده ها یا پاک کننده های پوست ، مرطوب کننده ها و یا پاک کننده آرایش ، به دنبال محصولاتی باشید که روی برچسب آنها "بدون روغن" یا "منافذ پوست را مسدود نمی کند" درج شده باشد.

در اصطلاح انگلیسی ( Oil-free و Noncomedogenic )

 • برخی از محصولات ضد جوش و ضد آکنه پوست که به درمان جوش های پوستی کمک می کنند ، می توانند باعث خشک شدن پوست شوند ، چون این محصولات با هدف چربی زدایی پوست طراحی شده اند ، بنابراین در صورتی که از محصولات ضد جوش استفاده می کنید ، حتما مطمئن شوید که هر روز از مرطوب کننده نیز استفاده می کنید.

محصولات مناسب پوست حساس برای داشتن پوستی زیبا و شفاف و شاداب

5. اگر پوست حساسی دارید ، به دنبال محصولاتی باشید که تعداد مواد آنها کمتر از 10 عدد باشد

اگر پوست حساسی دارید در استفاده از محصولات پوستی باید کمی بیشتر مراقب باشید و از محصولاتی استفاده کنید که پوستتان را تحریک و یا ملتهب نکند. هر محصول پوستی که انتخاب کرده و یا استفاده می کنید ، سعی کنید محصولی باشد که تعداد مواد درون آن کمتر از10 مورد باشد تا مطمئن شوید که پوست شما دچار خارش  یا التهاب و یا خشکی نمی شود. 

 • اغلب محصولاتی که دارای بوی خوب و یا رایحه هستند برای پوست های حساس مناسب نیستند و کمی پوست را تحریک می کنند. اگر پوست حساسی دارید ، سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که بوی خاصی ندارند.
 • اگر نگران بروز واکنش آلرژیک در صورت استفاده یک محصول جدید بر روی پوست خود هستید ، سعی کنید قبل از استفاده از آن بر روی پوست صورت خود ، آن را در قسمت کوچک دیگری از بدن مانند مچ دست ، بازو و یا گردن خود استفاده کرده و 24 ساعت اجازه دهید تا بر روی پوستتان بماند ، اگر در آن نقطه ، قرمزی یا خارش یا التهابی مشاهده کردید ، از آن محصول بر روی پوست صورت استفاده نکنید.

استفاده از مرطوب کننده برای چروک و داشتن پوست زیبا و صاف

6. در صورتی که پوستتان دچار پیری شده ، محصولاتی را انتخاب کنید که قدرت مرطوب کنندگی و آبرسانی خوبی هستند.

 با افزایش سن ، به مرور پوست شما دچار چین و چروک می شود و حالت کشسانی ( سفتی ) خود را از دست می دهد. این روند کاملاً طبیعی است ، افزودن مقداری هیدراتاسیون یا آبرسان به پوست می تواند به کند شدن روند پیری و درخشندگی صورت کمک کند. اگر پوستتان دچار چین و چروک شده ، سعی کنید به طور مرتب و منظم از محصولات مرطوب کننده و آبرسان قوی که هیدراتاسیون  پوست را حفظ می کنند ، استفاده کنید.

 • سعی کنید از محصولات ضد چروکی استفاده کنید که همزمان دارای SPF نیز باشند ( ضد آفتاب ) ، زیرا یکی از اصلی ترین دلایل پیری پوست نور خورشید است.
 • به دنبال محصولاتی باشید که روی آنها نوشته شده است "ضد چروک" ، اما مراقب وعده های غیرواقعی باشید ( وعده هایی نظیر : در 1 هفته 10 سال جوانتر به نظر برسید!).

2 - تنیظم یک روتین مراقبت از پوست صحیح

استفاده از پاک کننده آرایش چشم برای داشتن پوستی سالم و زیبا

1. اگر از مواد آرایشی استفاده می کنید ، قبل از خواب حتما آن را پاک کنید.

همیشه قبل از خواب یا بعد از ورزش ، از دستمال مرطوب یا یک محلول پاک کننده آرایش برای تمیز کردن پوست صورت خود استفاده کنید. پاک کننده آرایش را به آرامی روی صورت خود بکشید و بیشتر در نقاطی که آرایش می کنید استفاده کنید. با حرکت دورانی و ماساژ محلول بر روی صورت خود ، مواد آرایشی روی پوستتان را کاملا پاک کنید و  سپس به سراغ بقیه موارد روتین مراقبت از پوست خود بروید.

 • برای پاک کردن آرایش می توانید از پاک کننده آرایش بدون روغن ، آب میسلار یا میسلار واتر یا دستمال مرطوب استفاده کنید.
 • اگر شب ها موقع خواب ، مواد آرایشی بر روی پوستتان بماند ، می تواند منافذ پوست را مسدود کرده و در عین حال این فرصت را به پوست ندهد که خود را از استرس های روزمره خلاص کند و به پوست اجازه  ترمیم نمی دهد. این موضوع باعث می شود تا انواع مشکلات پوستی نامطلوب برای پوستتان ایجاد گردد ، مشکلاتی از قبیل جوش های سرسیاه ، انواع دیگر جوش و چرب شدن پوست.

شوینده صورت ملایم برای زیبا شدن پوست و شادابی آن

2. دوبار در روز ، صورت خود را با یک شوینده ملایم بشویید. 

ابتدا پوست خود را کمی با آب ولرم ، مرطوب کرده و سپس مقداری از محلول پاک کننده صورت خود را در دستان خود ریخته و آن را بین کف دست خود بمالید ، سپس پاک کننده را به پوست خود بمالید و بعد آن را کاملاً با آب بشویید ، سپس پوست خود را با یک حوله ، تمیز و خشک خشک کنید.

 • آب داغ می تواند منافذ پوست شما را باز کرده و باعث تحریک و یا التهاب پوست شما شود ، در حالی که آب سرد می تواند منافذ پوست شما را ببندد و در نتیجه آلودگی را در پوست به دام بیندازد. بنابراین بهترین آب برای پاکسازی و شستشو و تسکین پوست آب ولرم است.
 • قبل از شروع شستشوی پوست موهای خود را به پشت سر ببندید تا مطمئن شوید به تمام قسمت های صورت خود دسترسی دارید.
 • فوم های شوینده و پاک کننده صورت برای نفوذ عمقی به پوست و رفع انسداد منافذ پوست عالی هستند. پاک کننده های روغنی ( Oil Cleanser ) برای از بین بردن و حل مواد آرایشی خوب هستند ، اما اگر مستعد آکنه یا جوش هستید ، می تواند منافذ یا پرزهای پوستتان را مسدود کرده و باعث تشدید جوش ها شود.

مرطوب کردن پوست و استفاده از مرطوب کننده برای جوان شدن پوست

3. بعد از شستشوی پوست برای قفل کردن رطوبت در پوست مقدار کمی مرطوب کننده بر روی پوست استفاده کنید

 یک یا چند قطره مرطوب کننده را روی پوست خود بمالید . سعی کنید بیشتر بر روی قسمت های خشک صورت مانند پیشانی ، چانه و گونه های خود تمرکز کنید. قبل از اینکه هر چیز دیگری بر روی پوستتان استفاده کنید اجازه دهید تا 5 دقیقه مرطوب کننده به پوستتان نفوذ کند و کاملا جذب پوستتان شود.

 • اگر پوستتان "معمولی" است ، به این معنی که خشک یا چرب نیست ، یک مرطوب کننده بر پایه آب انتخاب کنید.
 • اگر پوست خشکی دارید ، به سراغ مرطوب کننده های بر پایه روغن بروید.
 • اگر پوست شما چرب است یا مستعد جوش و یا لک های پوستی است ، از یک مرطوب کننده سبک و بر پایه آب استفاده کنید.
 • پوستی که دچار پیری زودرس شده به راحتی خشک می شود ، بنابراین اگر پوستتان دچار چین و چروک و پیری زودرس شده به دنبال مرطوب کننده های غنی تر یا مرطوب کننده های نفتی مانند وازلین بروید

استفاده از تونر برای داشتن پوست عالی و صاف و زیبا

4. پوستتان را با یک تونر ملایم پر کنید.

 در حالی که استفاده از تونر یک ضرورت مطلق در روتین مراقبت از پوست نیست ، اما می تواند به بستن منافذ باز پوست و تعادل مجدد سطح pH پوست کمک کند. یک قطره تونر ملایم و بدون الکل به اندازه نخود را بر روی پوست خود بمالید تا به یکنواخت سازی رنگ پوست شما کمک کند و رطوبت را در درون پوست شما قفل کند. از استفاده از تونری که حاوی الکل است خودداری کنید ، به ویژه اگر پوست خشک یا حساسی دارید ، زیرا می تواند پوست شما را تحریک کند.

لایه برداری پوست برای داشتن پوستی شاداب و زیبا و صاف و شفاف

5. هفته ای یک یا دو مرتبه لایه برداری کنید تا سلول های مرده پوست از بین بروند. 

این کار را می توان با یک لایه بردار فیزیکی یا شیمیایی انجام داد. صورت خود را خیس کنید ، سپس مقدار کمی از محصول لایه بردار ( مثلا اسکراب لایه بردار تایتان ) را در دستان خود بریزید و آن را به نوک انگشتان خود بمالید. به آرامی محصول لایه بردار را به صورت دایره ای روی پوست خود بمالید ، و بیشتر بر روی نقاطی از پوست که خشک یا چرب هستند تمرکز کنید و به ویژه از ناحیه زیر چشم خودداری کنید. اجازه دهید مدتی بر روی پوستتان بماند و سپس صورت خود را به خوبی با آب بشویید و در نهایت خشک کنید. لایه برداری پوست به شما در داشتن پوستی زیبا و سالم و شاداب و صاف کمک زیادی خواهد کرد.

 • لایه بردارهای فیزیکی معمولاً به صورت اسکراب هستند. این اسکراب ها دارای ذرات کوچکی هستند تا پوست مرده را از بین برده و به پاکسازی پوست و جوانسازی پوست شما کمک کنند. با این حال ، بسیاری از متخصصان پوست این شکل لایه برداری را برای پوست کمی قوی می دانند. اگر می خواهید از این روش استفاده کنید و از اسکراب های لایه بردار استفاده کنید ، حتماً فقط هفته ای یکبار این کار را انجام دهید - انجام مکرر آن می تواند منجر به قرمزی و سوزش شود ، به خصوص اگر پوست حساسی دارید.
 • اگر پوست شما خیلی خشک است ، با متخصص پوست خود در مورد لایه بردارهای شیمیایی به جای استفاده از لایه بردار های فیزیکی صحبت کنید. در حالی که لایه برداری شیمیایی کمی برای پوست قوی به نظر می رسند ، اما در واقع کم حساسیت زا ترین شکل لایه برداری پوست هستند و برای همه انواع پوست ایده آل است. به منظور استفاده از لایه بردار های شیمیایی به دنبال محصولاتی باشید که حاوی اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHA) مانند گلیکولیک اسید ، لاکتیک یا ماندلیک اسید باشید.
 • لایه برداری پوست را کمی خشک می کند ، بنابراین حتماً بعد از لایه برداری باید از مرطوب کننده استفاده کنید.

چگونه پوستی سالم و شاداب و زیبا داشته باشیم با استفاده از ضد آفتاب ؟

6. هر روز از کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست خود استفاده کنید.

به دنبال کرم ضدآفتابی با حداقل SPF 30 باشید و آن را به عنوان آخرین مرحله از مراحل مراقبت از پوست بر روی پوست خود بمالید. کرم ضد آفتاب پوست شما را در برابر اشعه های شدید خورشید محافظت می کند تا از ملتهب شدن ، سوختگی ،  خشکی و چین و چروک در طول زمان جلوگیری کند و باید هر روز از آن استفاده کنید ، حتی اگر در منزل هستید.

 • به یاد داشته باشید که هر زمان که بیرون می روید ، حتی در زمستان از یک کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنید. حتی اگر هوا آفتابی نیست باز هم خورشید می تواند آسیب خود را به پوست شما برساند.

3- عیب یابی و درمان مشکلات پوستی

درمان و از بین بردن مشکلات پوستی

1. برای از بین بردن جوش و آکنه از محصولاتی استفاده کنید که چربی پوست را از بین می برند.

اگر پوستتان چرب و مستعد آکنه و جوش است ، سعی کنید از شوینده های صورتی استفاده کنید که حاوی ترکیباتی مانند تریکلوزان ، بنزوئیل پراکسید و سالیسیلیک اسید باشند. سپس از یک مرطوب کننده سبک و بدون روغن برای مقابله با خشکی احتمالی در اثر به کار بردن این محصولات استفاده کنید و در صورت درمان نشدن و یا عدم بهبود جوش ها یا آکنه های پوستتان با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

 • آکنه یک مشکل کاملاً طبیعی است که تقریباً همه از آن عبور می کنند ، به ویژه نوجوانان و جوانان.
 • علاوه بر رعایت مراحل معمول مراقبت از پوست ، اغلب استفاده از درمان ها یا دارو های موضعی ، که معمولاً به شکل کرم یا پماد ارائه می شوند ، می توانند در درمان آنها تاثیر گذار باشند. برخی از موثرترین درمان ها برای از بین بردن جوش های پوستی ، حاوی ترکیباتی مانند بنزوئیل پراکسید ، سالیسیلیک اسید ، گوگرد ، رتینوئیدها و آزلائیک اسید هستند. اگرچه اکثر این کرم ها و سرم ها یا درمان های موضعی بدون نیاز به نسخه پزشک در دسترس هستند ، اما برای استفاده از برخی از غلظت های قوی تر این محصولات ممکن است به نسخه پزشک نیاز داشته باشید. رتینول که یک فرم موثر و ملایم تر رتینوئید است در درمان جوش های پوستی بسیار موثر است ، سرم رتینول 1% تایتان کازمتیک حاوی رتینول و گلیکولیک اسید در درمان جوش های پوستی شما می تواند بسیار کمک کننده باشد.
 • سعی کنید به جوش های خود دست نزنید یا آنها را فشار ندهید ، زیرا این کار می تواند باعث بزرگتر شدن یا بد تر شدن جوش ها و یا ایجاد اسکار شود.

داشتن پوستی عالی و سالم با استفاده از کرم های آنتی اکسیدان

2. برای داشتن پوستی زیبا و سالم و  مبارزه با چین و چروک های پوستی از محصولاتی استفاده کنید که حاوی آنتی اکسیدان هستند

به دنبال کرم های مرطوب کننده و یا سرم های آبرسانی یا لوسیون هایی باشید که حاوی آنتی اکسیدان های قوی مانند ویتامین سی یا رتینول ( ویتامین آ ) باشند. آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد مبارزه می کنند ، رادیکال های آزاد سلول های پوست را از بین می برند و در پیری پوست بسیار نقش دارند. عصاره چای سبز و کینتین نیز از دیگر ترکیبات رایج حاوی آنتی اکسیدان های قوی برای پوست هستند ، (کینتین  یک ترکیب گیاهی است که تصور می شود کلاژنسازی را در پوست افزایش می دهد).

 • چین و چروک ها جزء طبیعی روند پیری و افزایش سن هستند و چیز بدی نیستند. بنابراین فکر نکنید که باید بخشی کاملاً طبیعی از پیری پوست را بپوشانید!
 • اگر چین و چروک های پوستتان خیلی شما را آزار می دهد می توانید در مورد درمان چین و چروک با اسید رتینوئیک ، نوعی ویتامین A که تنها با نسخه پزشک در دسترس است ، با یک متخصص پوست صحبت کنید.

سرم رتینول یا کرم رتینول برای داشتن پوستی سالم و زیبا و شفاف و روشن و شاداب

3. درمان لک های پوستی با محصولات رتینوئید 

اگر از مشکلات پوستی نظیر لک و یا تیرگی پوست و عدم یکنواختی رنگ پوست رنج می برید ، استفاده از محصولات مراقبت از پوست حاوی رتینوئیدها را در برنامه مراقبت از پوست روزانه خود داشته باشید. رتینوئیدها با لایه برداری  پوست ، لایه های بالایی پوست را از بین می برند و به بالا آمدن و پیدایش سلول ها و پوست جدید کمک می کنند. این جایگزینی سلول های جدید با سلول های مرده و قدیمی پوست منجر به روشن تر شدن پوست و یکنواخت تر شدن رنگ آن و در نتیجه داشتن پوستی زیبا و سالم و شاداب و شفاف می شود.

 • علل ایجاد لک های پوستی می تواند متفاوت باشد . عوامل مختلفی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید ، بارداری ، یائسگی و یا استفاده از داروهایی که بر روی هورمون ها اثر می گذارند ، می تواند در تشکیل لک های پوستی نقش داشته باشد.
 • اگر از محصولات حاوی رتینول استفاده می کنید ، باید ظرف چند ماه متوجه تفاوت و بهبود در پوست خود شوید.
 • بهترین راه برای جلوگیری از تشکیل لکه های پوستی ، استفاده از کرم ضد آفتاب است.

یکی از بهترین و امن ترین آنتی اکسیدان ها و مواد شناخته شده در درمان انواع لک های پوستی و روشن تر شدن و یکنواخت تر شدن رنگ پوست ، کوجیک اسید است.

سرم ضد لک و روشن کننده پوست تایتان کازمتیک حاوی کوجیک اسید و هیالورونیک اسید را میتوانید با کلیک بر روی تصویر زیر مشاهده و جزئیات آن را مطالعه کنید.

در صورت تمایل ببینید :

داشتن پوستی سالم و صاف و زیبا با استفاده از ماسک صورت

4. از ماسک های صورت برای آبرسانی و مرطوب کردن پوست خود استفاده کنید. 

ماسک های صورت کرم ها یا لایه های ضخیمی هستند که می توانید آنها را بر روی صورت خود بمالید و مدتی اجازه دهید تا خشک شوند . ماسک های صورت باعث مرطوب شدن ، آبرسانی و روشن شدن پوست می شوند . برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید و از فواید ماسک ها به خوبی بهره مند شوید ، می توانید یک ماسک صورت را بر اساس نوع پوست خود انتخاب کنید و سعی کنید هفته ای یکبار از آن استفاده کنید تا از پیری پوست و تجمع سلول های مرده بر روی پوست جلوگیری کنید و به داشتن پوستی زیبا و صاف و سالم و شاداب کمک کنید.

استفاده از مرطوب کننده رنگی بر روی پوست

5. در صورت حساس بودن پوستتان با  آن ملایم باشید. 

هنگام خرید محصولات برای پوست های حساس ، مهم است که از شوینده ها یا پاک کننده ها ، مرطوب کننده ها و سایر محصولات حاوی رنگ یا عطر خودداری کنید. این ترکیبات اغلب باعث تحریک پوست شما یا ایجاد واکنش آلرژیک می شوند. هنگام انتخاب و خرید محصولات مراقبت از پوست ، سعی کنید از ساده ترین محصولات ممکن استفاده کنید - به دنبال شوینده ها و کرم هایی باشید که تعداد مواد تشکیل دهنده آنها نهایتا 10 عدد یا کمتر باشد.

 • پوست حساس می تواند تعاریف زیادی داشته باشد ، اما بهترین راه برای آگاهی از اینکه پوست شما حساس است یا خیر این است که معمولا پوست شما پس از استفاده از محصولات پوستی یا مواد آرایشی ، قرمز یا ملتهاب شود.
 • به دنبال محصولاتی باشید که حاوی مواد تسکین دهنده و ضد التهابی هستند ، موادی مانند بابونه ، چای سفید ، آلوئه ورا ، گل همیشه بهار ، جو دوسر و گیاهان دریایی مانند جلبک دریایی.

درمان و رفع مشکلات پوستی

6. اگر پوستتان مشکلات جدی دارد ، حتما به متخصص پوست مراجعه کنید.

اگر آکنه ، پسوریازیس (خارش ، لکه های خشک پوست) ، روزاسه (قرمزی یا برجستگی های چرکی) یا زخم های عمیق در پوستتان دارید و این اتفاق به طور مکرر برای پوستتان می افتد ، ممکن است لازم باشد در مورد درمان این مشکلات پوستی با یک متخصص پوست صحبت کنید.

 • متخصصین پوست می توانند کرم ها ، لوسیون ها و پمادهای قوی را برای شما تجویز کنند تا به شفافیت پوست شما کمک کند.

4- ایجاد تغییرات در سبک زندگی برای داشتن پوستی عالی و زیبا و سالم

داشتن پوستی عالی و زیبا و صاف با تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی

1. برای داشتن پوستی شاداب و سالم و زیبا ، رژیم غذایی متعادل با مقدار زیادی ویتامین داشته باشید.

میوه ها و سبزیجات ، غلات کامل ، پروتئین بدون چربی و چربی های سالم را در رژیم غذایی خود قرار دهید تا بدن و پوست شما سالم بماند. سلامت کلی شما می تواند بر سلامت و ظاهر پوست شما نیز تأثیر بگذارد ، بنابراین هنگامی که می خواهید پوست سالم و زیبا و شفاف داشته باشید ، مهم است که کل بدن خود را نیز در نظر بگیرید.

 • همچنین می توانید مصرف مکمل هایی که مخصوص مو و پوست ساخته شده اند را نیز در برنامه خود داشته باشید ، مکمل های حاوی ویتامین B و ویتامین K

آبرسانی پوست برای داشتن پوستی شفاف و سالم و روشن

2. روزانه حدود 8 لیوان آب بنوشید تا هیدراته بمانید و بدنتان از درون آبرسانی شود.

اگرچه هیدراته ماندن و شفافیت پوست رابطه مستقیمی با هم ندارد ، اما نوشیدن آب به طور کلی بخش مهمی از سلامت بدن شما است. سعی کنید همواره یک بطری آب همراه خود داشته باشید و سعی کنید هر بار که تشنه می شوید حتما از آن بنوشید تا در طول روز هیدراته بمانید.

 • سعی کنید تا حد ممکن از نوشیدن مایعات کم آب کننده بدن مانند قهوه یا الکل خودداری کنید.

خواب کافی برای داشتن پوستی سالم و زیبا و صاف و با نشاط و شفاف

3. برای داشتن پوستی سالم و زیبا و شاداب حداقل 8 ساعت در هر 24 ساعت بخوابید.

وقتی به اندازه کافی نمی خوابید ، ممکن است با تیرگی دور چشم و زیر چشم و پوستی خسته از خواب بیدار شوید. سعی کنید برنامه خواب منظم را رعایت کنید و هر شب حدود 8 ساعت حتما بخوابید . زیرا پوست شما در حالت خواب ، خود را بازسازی و ترمیم می کند. بنابراین خواب کافی یکی از بهترین راه هاییست که به شما در داشتن پوستی زیبا و سالم و شاداب و صاف کمک می کند.

 • اگر نوجوان هستید ، 9 تا 10 ساعت خواب در شب را در نظر بگیرید.
 • خواب کافی جدای از سلامت پوست ، بر سلامت و بهبود کلی عملکرد بدن شما تاثیر می گذارد.

یوگا و مدیتیش برای داشتن پوستی سالم و شاداب

4. سطح استرس خود را کاهش دهید تا از تشدید مشکلات پوستی جلوگیری کنید.

استرس در هر سطح و میزانی برای پوست شما مضر است. استرس می تواند مشکلات زیادی برای پوست ایجاد کند ، مشکلاتی از قبیل چرب شدن بیشتر پوست ، جوش ، قرمزی ، حساسیت و چین و چروک . سعی کنید برخی از فعالیتهایی که به کاهش استرس کمک می کنند ، در برنامه روزانه خود داشته باشید. فعالیت هایی مانند یوگا ، مدیتیشن ، نقاشی ، گوش دادن و یا نواختن موسیقی ، مطالعه یا طراحی . کم کردن استرس تا حدود زیادی می تواند به شما در داشتن پوستی زیبا و صاف و شاداب و عالی کمک کند.

 • روش های تاثیر گذار در کاهش استرس برای هر کسی ممکن است متفاوت باشد ، بنابراین ممکن است لازم باشد چند روش مختلف را امتحان کنید تا روش مناسب برای خود را پیدا کنید.

سیگار کشیدن برای سلامتی پوست و بدن

5. اگر سیگار می کشید سعی کنید سیگار را ترک کنید

کشیدن سیگار می تواند منجر به تغییر رنگ پوست و تیره شدن و همچنین ایجاد چین و چروک شود و باعث می شود پوست شما بسیار پیرتر از آنچه که هست به نظر برسد. اگر اهل سیگار کشیدن و مصرف دخانیات هستید ، سعی کنید هر چه زودتر آن را ترک کنید تا پوستی سالم و درخشان و زیبا داشته باشید.

 • قطعا ترک سیگار آسان ترین کار دنیا نیست ، اما با کمی قاطعیت و حمایت دوستان و خانواده این امر ممکن است و می توانید به خودتان در داشتن پوستی زیبا و سالم و شاداب و صاف کمک کنید.
 • شما می توانید تکه های نیکوتین و صمغ نیکوتین را امتحان کنید تا به شما در ترک سیگار کمک کند.

منبع :

داشتن پوستی زیبا و عالی و صاف و شاداب از سایت ویکی هو

https://www.wikihow.com/Have-Perfect-Skin

کلمات کلیدی این مقاله : # داشتن پوستی زیبا # سالم # شاداب # روشن # شفاف # سفید # چگونه پوستی زیبا و سالم داشته باشیم ؟ # چطور پوستی شفاف و صاف و شاداب داشته باشیم ؟ # بهترین روش های مراقبت از پوست # چگونه پوستی سالم ، زیبا ، شاداب و عالی داشته باشیم ؟

مطالعه مطالب مفید دیگر :


پرسش و پاسخ های متداول در خصوص این مقاله


چگونه پوستی سالم ، صاف ، شاداب و زیبا داشته باشیم؟

اصول اولیه سلامت پوست شامل هیدراته ماندن ( نوشیدن آب کافی ) ، خواب کافی، داشتن یک رژیم غذایی سالم سرشار از میوه ها و سبزیجات، پرهیز از سیگار کشیدن و مصرف زیاد الکل و استفاده از کرم ضد آفتاب در بیرون از منزل است. همچنین داشتن یک روتین مراقبت از پوست بسیار در سلامت پوست تاثیر دارد.


کدام محصولات پوستی به داشتن پوستی سالم و زیبا کمک می کنند؟

به دنبال محصولاتی باشید که حاوی ترکیباتی مانند آنتی اکسیدان ها ( مانند ویتامین سی C )، اسید هیالورونیک، رتینول، و آلفا هیدروکسی اسید (AHAs) یا اسیدهای بتا هیدروکسی (BHAs) هستند. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که پوست هر فرد متفاوت است، بنابراین آنچه برای یک فرد موثر است ممکن است برای دیگری موثر نباشد.


آیا برای داشتن پوستی سالم باید از محصولات مراقبت از پوست گران قیمت استفاده کرد؟

خیر، برای داشتن پوستی سالم نیازی به استفاده از محصولات گران قیمت نیست. بسیاری از محصولات مراقبت از پوست مقرون به صرفه و ارزان نیز امروزه وجود دارند که می توانند به اندازه محصولات گران قیمت موثر باشند. با این حال، مهم است که محصولاتی را انتخاب کنید که متناسب با نوع پوست و نگرانی شما باشد و فرمولاسیون و کیفیت استانداردی داشته باشند.


آیا ورزش می تواند به بهبود سلامت پوست کمک کند؟

بله، ورزش منظم می تواند گردش خون را بهبود بخشد و باعث سلامت پوست شود. همچنین ورزش به کاهش استرس کمک می کند، که می تواند عاملی در ایجاد یا تشکیل برخی از بیماری های پوستی باشد.


برخی از اشتباهات رایج افراد در مراقبت از پوست چیست؟

برخی از اشتباهات رایج عبارتند از لایه برداری بیش از حد، استفاده از محصولاتی که برای نوع پوست آنها خیلی خشن هستند، استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب به طور مرتب و ننوشیدن آب کافی.


پاک کردن آرایش قبل از خواب چقدر مهم است؟

پاک کردن آرایش و شستشوی مواد آرایشی از روی صورت قبل از خواب بسیار مهم است تا پوست شما بتواند در طول شب نفس بکشد و بازسازی شود. ماندن آرایش بر روی پوست می تواند منافذ را مسدود کرده و منجر به ایجاد جوش شود.


برای شادابی و سلامت پوست چه غذاهایی بخوریم ؟

غذاهایی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند مانند زغال اخته، توت فرنگی و اسفناج می توانند به بهبود سلامت پوست کمک کنند. غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 مانند ماهی سالمون و گردو نیز می توانند مفید باشند. نوشیدن چای سبز و آب نیز می تواند برای بهبود آبرسانی پوست مفید باشد.


چقدر طول می کشد تا نتایج یک روتین جدید مراقبت از پوست را ببینید؟

ممکن است چندین هفته یا حتی ماه ها طول بکشد تا نتایج قابل توجهی از یک روتین جدید مراقبت از پوست مشاهده شود. مهم است که صبور باشید و با روتین خود سازگار باشید و به پوست خود فرصت دهید تا با محصولات جدید سازگار شود.


آیا استفاده از تونر در روتین مراقبت از پوست ضروری است؟

در حالی که تونر می تواند یک مکمل مفید برای روتین مراقبت از پوست باشد، اما همیشه لازم نیست. تونرها می توانند به متعادل کردن pH پوست شما کمک کنند، هرگونه آرایش یا آلودگی باقیمانده بر روی پوست را از بین ببرند و پوست شما را برای جذب سایر محصولات مراقبت از پوست آماده کنند. با این حال، برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که پوست آنها از استفاده از تونر سودی نمی برد، بنابراین در نهایت به ترجیحات شخصی شما بستگی دارد.


هر چند وقت یکبار باید پوستم را لایه برداری کنم؟

این موضوع  به نوع پوست شما و نوع لایه بردار مورد استفاده شما بستگی دارد. به طور کلی، بهتر است لایه برداری را به 1-2 بار در هفته محدود کنید تا از لایه برداری بیش از حد و تحریک پوست خود جلوگیری کنید. اگر پوست حساسی دارید، ممکن است نیاز باشد از یک لایه بردار ملایم استفاده کنید یا کمتر لایه برداری کنید.


آیا استرس می تواند بر سلامت پوست و شادابی آن تأثیر بگذارد؟

بله، استرس می تواند تأثیر منفی بر سلامت پوست داشته باشد. استرس می تواند باعث ترشح هورمون هایی شود که می تواند منجر به افزایش تولید چربی، التهاب و جوش در پوست شود. یافتن راه هایی برای مدیریت استرس، مانند ورزش، مدیتیشن، یا صحبت با یک درمانگر بسیار مهم است.


آیا باید از کرم دور چشم جداگانه استفاده کنم؟

کرم‌ های دور چشم می‌توانند برای هدف قرار دادن نگرانی‌ های خاص اطراف چشم، مانند حلقه‌های سیاه، خطوط ریز دور چشم و کم کردن پف زیر چشم مفید باشند. با این حال، اگر از یک مرطوب کننده با یک محصول مناسب دیگر روی صورت خود استفاده می کنید، می توانید آن را در اطراف دور چشم نیز بمالید. مانند کرم مرطوب کننده پروتکت تایتان و یا سرم ضد چروک این برند. در نهایت، استفاده یا عدم استفاده از کرم دور چشم جداگانه به اولویت شخصی شما بستگی دارد. اما ایده خوبیست که از یک محصول تخصصی که اختصاصا برای پوست دور چشم فرموله شده استفاده کنید.


چگونه می توانم از چین و چروک جلوگیری کنم؟

برخی از راهکارهای پیشگیری از چین و چروک عبارتند از : استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب، اجتناب از سیگار کشیدن و مصرف زیاد الکل، داشتن خواب کافی و داشتن رژیم غذایی سالم. استفاده از محصولات حاوی رتینوئید ( مانند رتینول ، سرم رتینول تایتان ) یا AHA/BHA نیز می تواند به بهبود ظاهر کلی پوست و کم کردن چین و چروک های پوستی کمک کنند.


چگونه می توانم جای جوش را بهبود بخشم؟

چند روش درمانی مختلف برای از بین بردن جای جوش وجود دارد که می تواند به بهبود ظاهر اسکار آکنه یا جای جوش کمک کند، مانند لایه برداری با لیزر، لایه برداری شیمیایی و میکرونیدلینگ. در این خصوص می توانید یک مقاله کامل در خصوص از بین بردن جای جوش را از اینجا مطالعه کنید.


آیا می توانم از محصولات دستساز یا خانگی به جای محصولات فروشگاهی استفاده کنم؟

ممکن است برخی از محصولات مراقبت از پوست طبیعی یا خانگی موثر باشند، اما مهم است که تحقیقات خود را انجام دهید و مطمئن شوید که موادی که استفاده می کنید برای پوست شما ایمن و موثر هستند. برخی از مواد طبیعی می‌توانند پوست افراد را تحریک کنند یا باعث واکنش‌های آلرژیک شوند، بنابراین مهم است که ابتدا هر ماده جدیدی را روی یک قسمت کوچکی از پوست آزمایش کنید. همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که همه مواد طبیعی لزوماً بی خطر نیستند، بنابراین مهم است که تحقیقات خود را انجام دهید و اگر در مورد چیزی مطمئن نیستید با یک متخصص پوست مشورت کنید. توصیه مه زیبا این است که تا حد ممکن از محصولات با کیفیت مراقبت از پوست که در آزمایشگاه های پیشرفته و توسط برند های معتبر و شرکت های معتبر زیر نظر دانشمندان فرموله شده اند ، استفاده گردد.


آیا رژیم غذایی می تواند بر سلامت پوست تأثیر بگذارد؟

بله، یک رژیم غذایی سالم می تواند تاثیر مثبتی بر سلامت پوست داشته باشد. داشتن یک رژیم غذایی سرشار از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین بدون چربی می تواند ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز پوست را برای سلامت پوست و سلامت کلی بدن فراهم کند. علاوه بر این، برخی مواد غذایی مانند شکر و لبنیات با مشکلات پوستی مرتبط هستند، بنابراین مهم است که به رژیم غذایی خود و تأثیر آن بر پوست خود توجه داشته باشید.


چگونه می توانم از پوست خود در برابر عوامل محیطی مانند آلودگی و اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت کنم؟

استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید برای محافظت از پوست خود در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید انجام دهید. علاوه بر این، استفاده از محصولات مراقبت از پوست حاوی آنتی اکسیدان های قوی مانند ویتامین سی ( مثلا سرم ویتامین سی تایتان ) می تواند به محافظت از پوست شما در برابر آسیب های ناشی از آلودگی و سایر عوامل استرس زای محیطی کمک کند.


آیا نوشیدن الکل می تواند بر سلامت پوست تأثیر بگذارد؟

بله، نوشیدن بیش از حد الکل می تواند تأثیر منفی بر سلامت پوست داشته باشد. الکل می تواند پوست را کم آب کند و منجر به التهابات پوستی شود که می تواند مشکلات پوستی مانند آکنه ( جوش صورت ) و روزاسه را تشدید کند.


چگونه می توانم لک های پوستی را از بین ببرم یا درمان کنم؟

استفاده از محصولاتی که حاوی موادی مانند ویتامین سی C ، اسید کوجیک و نیاسینامید هستند می توانند به روشن شدن پوست و کاهش یا درمان لک های پوستی کمک کنند. همچنین استفاده روزانه از ضد آفتاب برای جلوگیری از آسیب بیشتر مهم است.


چگونه می توانم از چرب شدن پوستم جلوگیری کنم؟

استفاده از یک پاک کننده ملایم و اجتناب از محصولات خشن و خشک کننده پوست می تواند به رفع و جلوگیری از چرب شدن پوست و کم کردن چربی پوست کمک کند. علاوه بر این، استفاده از محصولات حاوی موادی مانند اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید می تواند به تنظیم تولید چربی و جلوگیری از ایجاد جوش کمک کند.


آیا مصرف سیگار می تواند بر سلامت پوست تأثیر بگذارد؟

بله، سیگار می تواند تاثیر منفی بر سلامت پوست داشته باشد. سیگار کشیدن می تواند منجر به پیری زودرس، تیرگی پوست و چین و چروک شود. علاوه بر این، سیگار کشیدن می تواند گردش خون را مختل کند، که می تواند بر سلامت پوست تأثیر منفی بگذارد.


چگونه می توان از خشک شدن پوست جلوگیری کرد ؟

استفاده از یک مرطوب کننده قوی و سرشار از مواد مغذی مانند مرطوب کننده پروتکت تایتان و پرهیز از دوش گرفتن یا حمام با آب داغ می تواند به رفع خشکی پوست کمک کند. علاوه بر این، استفاده از محصولات حاوی موادی مانند اسید هیالورونیک یا سرامیدها می تواند به بهبود آبرسانی پوست کمک کند.

به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
 1. author
  27 آبان 1400 - (3 سال قبل)
  زهرا :

  چقدرررر عالیی و کامل بود مقالتون ، واقعا ممنون، خیلی خوب بود

دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید