چگونه پوستی زیبا و صاف و بدون لک داشته باشیم ( به روش های خانگی و علمی )

چگونه پوستی زیبا و صاف و بدون لک داشته باشیم ( به روش های خانگی و علمی )

گرچه بهتر است ظاهر خود را همانگونه که هست بپذیرید و از آن استقبال کنید ، اما دلایلی وجود دارد که شاید شما بخواهید پوست عادلانه تری داشته باشید و افراد سعی می کنند همیشه پوست خود را روشن تر و شاداب تر کنند. متأسفانه ، گرچه می توانید رنگ پوست خود را به روش های علمی یکنواخت تر کنید ، اما هیچ روش طبیعی و خانگی برای روشن شدن پوست که صد در صد ثابت شده باشد وجود ندارد. هیچ کدام از درمان های خانگی اثبات نشده اند و حتی ممکن است بعضی از آنها برای پوست شما خطرناک باشند و به پوستتان آسیب های جدی برسانند ، با این حال ، شما هنوز هم خوش شانس هستید! امروزه برخی از کرم ها و سرم ها در بازار وجود دارند که برای تهیه آنها نیاز به نسخه پزشک نیست که می توانید از آنها برای روشن کردن و از بین بردن لکه های تیره پوست خود استفاده کنید. همچنین می توانید با مراجعه به متخصص پوست برخی از درمان های حرفه ای را نیز امتحان کنید. با استفاده از این گزینه ها می توانید پوست خود را با خیال راحت روشن تر و یکنواخت تر کنید.

روش های علمی روشن کردن و سفید کردن پوست و از بین بردن لک های پوستی

استفاده از کرم ها و سرم های ضد لک و روشن کننده پوست به منظور درمان لک های پوستی و روشن تر کردن پوست

امروزه ، کرم ها و لوسیون های روشن کننده پوست زیادی در بازار وجود دارند ، اما احتمالاً در مورد اینکه کدام یک از آنها موثر تر است گیج شده اید. خوشبختانه ، انتخاب درست زمانی آسان است که بدانید به دنبال چه چیزی هستید ! این کرم ها را می توانید بدون نسخه از داروخانه ها تهیه کنید. معمولاً کرم های روشن کننده فقط برای مناطق کوچکی مانند لکه های پیری درنظر گرفته می شوند. همیشه قبل از استفاده در مناطق بزرگتر حتماً از یک متخصص پوست بپرسید که آیا این کرم ها بی خطر هستند.

کرم کوجیک اسید برای روشن کردن پوست

1 - تولید رنگدانه ملانین در پوست را می توانید با کوجیک اسید کاهش دهید.

کوجیک اسید می تواند به انواع مشکلات پوستی از جمله درمان لکه های پوستی کمک کند. برای امتحان کردن این روش و روشن تر کردن پوستتان ، کافیست یک کرم یا سرم حاوی این ماده تهیه کنید . این محصولات بدون نیاز به نسخه پزشک در دسترس هستند.
اصلی ترین عارضه اسید کوجیک ، درماتیت جزئی و تحریک یا التهاب پوستی است.

کوجیک اسید می تواند پوست شما را در برابر آفتاب سوختگی آسیب پذیرتر کند ، بنابراین پس از استفاده از آن مراقبت باشید که در معرض آفتاب قرار نگیرید ، یا حتما از ضد آفتاب استفاده کنید.

معرفی یک محصول با کیفیت حاوی کوجیک اسید

مشاهده یک سرم ضد لک و روشن کننده پوست با کیفیت ساخت کشور کانادا حاوی کوجیک اسید و هیالورونیک اسید با کلیک بر روی تصویر زیر :

سرم ضد لک و روشن کننده حاوی کوجیک اسید تایتان

 

کرم رتینوئید برای داشتن پوستی زیبا و صاف

2 - برای مقابله با هایپرپیگمانتاسیون یا لک های پوستی ، کرم ها یا سرم های حاوی رتینوئید یا رتینول را امتحان کنید.

کرم ها یا سرم های رتینوئید روش های درمانی محبوبی برای انواع مشکلات پوستی مانند لکه های ناشی از افزایش سن و همچنین درمان چین و چروک هستند. همچنین می توانند لکه های پوستی را روشن کرده و پوست شما را سالم نگه دارند. یک کرم یا سرم رتینوئید یا رتینول که بدون نسخه پزشک قابل دسترس است تهیه کرده و برای روشن تر و سفید تر کردن پوستتان از آن استفاده کنید.
همچنین می توانید با تجویز یک متخصص پوست کرم یا سرم رتینوئید قوی تری استفاده کنید. معمولا رتینول یا رتینوئید های زیر 2% به نسخه پزشک نیاز ندارند.

معرفی یک محصول با کیفیت حاوی رتینول

مشاهده یک سرم رتینول با کیفیت ساخت کشور کانادا ، حاوی 1% رتینول ، با کلیک بر روی تصویر زیر

سرم رتینول تایتان کازمتیک


کرم ها یا سرم های رتینوئیدی معمولا در نقاطی که استفاده می شوند می توانند باعث خشکی ، قرمزی و التهاب شوند.

کرم روشن کننده پوست حاوی جیوه

3 - مطمئن شوید که محصول یا کرمی که استفاده می کنید ، حاوی جیوه نیست 

بعضی از کرم های روشن کننده پوست حاوی جیوه هستند و این می تواند مضر باشد. قرار گرفتن در معرض جیوه می تواند باعث بروز مشکلات کلیوی و همچنین آسیب به بینایی و شنوایی شما شود. با بررسی مواد تشکیل دهنده و همچنین جستجوی علائم زیر از هرگونه فرآورده های پوستی حاوی جیوه خودداری کنید.

  • اگر محصولی را مشاهده کردید که حاوی کالومل ، سیناباریس ، هیدرارگری اكسیدوم روبروم ، یا آب شیرین باشد ، این محصولات دارای جیوه هستند .
  • اگر بر روی محصول هشداری در مورد دور نگه داشتن کرم از نقره ، طلا ، آلومینیوم و جواهرات دیدید ، احتمالاً آن محصول جیوه دارد.

استفاده از کرم هیدروکینون برای داشتن پوستی صاف ، روشن ، سفید و زیبا

4 - برای از بین بردن لک های تیره پوست از هیدروکینون استفاده کنید.

هیدروکینون یک ماده سفید کننده پوست رایج است که می تواند تولید ملانین را مسدود کند. این ماده امروزه در بسیاری از کرم های روشن کننده بدون نسخه مورد استفاده قرار می گیرد . سعی کنید یک کرم یا لوسیون حاوی 2% هیدروکینون تهیه کنید و ببینید آیا بر روی پوست شما اثر گذاری دارد یا خیر.


برخی از پزشکان استفاده از هیدروکینون را توصیه نمی کنند ، زیرا این ماده با برخی از عوارض جانبی مانند تیره تر شدن پوست یا سفید تر شدن بیش از حد پوست در بعضی از قسمت ها مرتبط است.

به طور کلی ، پزشکان می گویند در غلظت های زیر 4٪ بی خطر است ، اما همواره مراقبت باشید و همیشه قبل از استفاده از این کرم در غلظت های بالاتر از متخصص پوست خود کمک بگیرید.

اثر روشن کنندگی هیدروکینون موقتی است ، بنابراین ممکن است مجبور شوید به طور مداوم از آن استفاده کنید ، به منظور نگهداری از اثرات روشن کنندگی هیدروکینون ، استفاده از محصولاتی مانند سرم های ویتامین سی یا دیگر سرم ها یا کرم های حاوی آنتی اکسیدان ها را باید در برنامه همیشگی مراقبت از پوست خود داشته باشید . در صورت عدم رعایت و قرارگیری دوباره در معرض آفتاب بدون استفاده از ضد آفتاب ، پوست شما تیره تر خواهد شد. هیدروکینون معمولاً در عرض 4 هفته بعد از استفاده نتیجه می دهد.

در صورتی که پوست شما چرب است ، یک مقاله کامل در خصوص استفاده از سرم های ویتامین سی برای پوست چرب را می توانید از اینجا ببینید.

روش دوم : استفاده صحیح از کرم ها یا سرم های روشن کننده و ضد لک پوست

بعد از انتخاب کرم یا سرم روشن کننده پوست ، استفاده از آن بسیار آسان است. ابتدا همیشه دستورالعمل های نوشته شده بر روی محصول را بررسی کنید تا مطمئن شوید از آن به درستی استفاده می کنید . برای روشن شدن پوست خود با استفاده از کرم ها یا محصولات OTC ( که به نسخه پزشک نیاز ندارند ) ، مراحل زیر را دنبال کنید.

امتحان کردن کرم یا سرم بر روی دست قبل از استفاده

1 - ابتدا مقداری از کرم یا سرم را بر روی یک ناحیه کوچک از پوستتان که حساس تر است آزمایش کنید.

قبل از استفاده از هر کرم یا سرم ضد لک و روشن کننده پوست ، اطمینان حاصل کنید که هیچ حساسیتی نسبت به آن ندارید. مقداری از آن را روی سطح پوست خود بمالید و چند دقیقه صبر کنید. هرگونه قرمزی یا تحریک یا التهابات پوستی را بررسی کنید. اگر همه چیز خوب به نظر می رسد ، پس می توانید از کرم روی پوست صورت خود استفاده کنید.

  • اگر واکنشی یا قرمزی یا تحریکی مشاهده کردید ، از آن کرم یا سرم استفاده نکنید.

روشن شدن و شفاف تر شدن و سفید تر شدن پوست

2 - یک لایه نازک از کرم را روی مناطقی از پوستتان که می خواهید روشن شود بمالید.

مقدار کمی از کرم یا سرم را بر روی انگشت خود و یا یک تکه پنبه ریخته و بر روی قسمت هایی از پوستتان که تیره تر است و یا دارای لک می باشد بمالید.

  • مراقبت باشید که کرم یا سرم با بینی ، چشم یا دهان شما برخورد نکند.
  • به یاد داشته باشید که استفاده از این کرم ها معمولاً برای درمان لکه های پوستی کوچک روی پوست است و نه قسمت های بزرگ یا مشکلات پوستی بزرگ تر. همواره از متخصص پوست خود بپرسید که آیا استفاده از آن محصول در همه پوست یا نواحی بزرگتر بی خطر است یا خیر.

شستن دست ها بعد از استفاده از کرم ها یا سرم های ضد لک  روشن کننده پوست

3 - دستان خود را پس از استفاده از کرم بشویید.

 این امر برای جلوگیری از هرگونه روشن شدن تصادفی انگشتان یا سایر نواحی پوست مهم است.

  • حتی اگر از پنبه استفاده کرده اید ، به هر حال بهتر است دستان خود را بشویید ، ممکن است مقداری از لوسیون یا کرم بر روی دستان شما باقی مانده باشد که شما از آن اطلاع ندارید.

دست زدن و بوسیدن افراد بعد از استفاده از کرم ضد لک

4 - اجازه ندهید کسی تا چند ساعت بعد از استفاده پوست شما و  کرم را لمس کند.

 مثلا هنگام استفاده از کرم های روشن کننده پوست با کسی روبوسی نکنید ، زیرا این موضوع می تواند بخشی از پوست آنها را به طور تصادفی روشن تر کند. حداقل چند ساعت قبل از بوسیدن کسی یا دست زدن کسی به پوست شما به کرم فرصت دهید تا کاملا جذب پوستتان شود.

مدت زمان اثر گذاری کرم های ضد لک و روشن کننده

5 - استفاده از کرم ها یا سرم های ضد لک و روشن کننده پوست رابه مدت 4-3 ماه ادامه دهید.

کرم های روشن کننده پوست معمولا خیلی زود جواب نمی دهند ، بنابراین باید به درمان ادامه دهید. استفاده از کرم را به طور روزانه و منظم ادامه دهید و 3 - 4 ماه فرصت دهید تا محصولی که استفاده می کنید کاملا موثر باشد.

  • به طور کلی ، اگر 3 ماه است که از محصولی استفاده می کنید و هیچ تفاوتی مشاهده نکرده اید ، برای پیشنهادات بیشتر با متخصص پوست خود صحبت کنید.
  • اگر محصولی که استفاده می کنید دستورالعمل های مختلفی را ارائه می دهد ، آنها را دنبال کنید.

روش سوم : روش های خانگی یا درمان های خانگی برای داشتن پوستی صاف ، زیبا ، شفاف و روشن ( روش های بالقوه )

توجه داشته باشید که هیچ کدام از روش های خانگی ، ثابت شده نیستند.

شما ممکن است برای روشن تر کردن پوست خود با بسیاری از درمان های خانگی که امروزه در فضای مجازی و به صورت آنلاین منتشر می شود روبرو شوید. اما متأسفانه ، بیشتر این درمان ها اثر گذاری لازم را ندارند. بهترین کاری که می توانید در خانه انجام دهید این است که قرار گرفتن در معرض آفتاب را تا حد ممکن محدود کنید تا از تیره شدن پوستتان جلوگیری شود . به غیر از این ، صحبت با یک متخصص پوست ، برای شما بهترین کار است.

برای داشتن پوستی زیبا و صاف و سفید از ضد آفتاب استفاده کنید

1 - هر وقت بیرون می روید کرم ضد آفتاب بزنید.

استفاده از ضد آفتاب در حقیقت رنگ پوست شما را روشن نمی کند ، اما می تواند از تیرگی و آسیب دیدن به پوست جلوگیری کند. هر زمان که زیر آفتاب می روید ، اطمینان حاصل کنید که حداقل از یک ضد آفتاب SPF 15 استفاده کرده اید تا از پوست خود محافظت کرده و از تیره شدن آن جلوگیری کند.

  • استفاده از کرم ضد آفتاب به ویژه در زمان هایی که از کرم ها یا سرم های روشن کننده پوست استفاده می کنید  بسیار مهم است زیرا این کرم ها و سرم ها باعث می شوند تا حساسیت پوست شما در برابر آفتاب بیشتر شود.

داشتن پوستی زیبا و شاداب و شفاف

2 - همیشه در اواسط روز سعی کنید از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید.

خورشید معمولاً بین ساعات 10 صبح تا 2 بعد از ظهر در زمان شدید ترین تابش است ، بنابراین اگر در این ساعت ها بیرون هستید بیشترین میزان قرار گیری در معرض آفتاب را خواهید داشت. تا آنجا که می توانید در این ساعات نهایت تلاش خود را بکنید تا در خانه بمانید و اگر مجبور به بیرون رفتن هستید حتماً از ضد آفتاب به میزان کافی بر روی پوستتان استفاده کنید.
اگر در این ساعت ها مجبور به بیرون رفتن هستید ، سعی کنید تا آنجا که ممکن است در زیر سایه باشید.

استفاده از ماست برای سفید شدن و زیبا شدن و روشن شدن پوست

3 - از هیچ داروی سفید کننده خانگی تأیید نشده استفاده نکنید.

اگر به دنبال روشن کردن پوست در خانه به روش های خانگی و با استفاده از آموزش ها و سایت های آنلاین و فضای مجازی هستید ، ممکن است با همه چیز از جمله استفاده از کیت های سفید کننده تا داروهای درمانی مانند آب لیمو ، ماست یا سفید کننده روی پوست خود روبرو شده باشید . هیچ یک از این نکات برای داشتن پوست زیبا و روشن و صاف به اثبات نرسیده است و ممکن است برخی از آنها حتی خطرناک باشد و آسیب هایی به پوستتان وارد شود. اگر می خواهید رنگ پوست خود را روشن کنید ، بهترین کار این است که از محصولات درمانی با کیفیت و استاندارد که به نسخه پزشک نیاز ندارند استفاده کنید و یا برای انجام درمان های حرفه ای با یک متخصص پوست مشورت کنید.

در حالی که استفاده از برخی از کرم های ضد لک و روشن کننده پوست که بدون نیاز به نسخه به فروش می رسد ، می توانند و ممکن است به شما کمک کنند تا پوستی روشن و زیبا و شاداب داشته باشید ، اما تضمینی وجود ندارد که این محصولات همیشه جواب دهند و بهترین اثر بخشی را برای شما داشته باشند. خوشبختانه ، امروزه هنوز هم گزینه هایی برای شما وجود دارد که می توانید به کمک یک متخصص پوست و زیبایی ، پوستی روشن و شفاف و سفید تر داشته باشید ، معمول ترین روش لیزر درمانی برای کاهش تولید رنگدانه ملانین موجود در پوست است. متخصص پوست شما می تواند به کمک این روش یعنی لیزر درمانی به شما کمک کنید تا پوستی زیبا و سفید تر داشته باشید.

روش چهارم : انجام لیزر تراپی برای روشن شدن پوست

استفاده از لیزر درمانی برای روشن کردن پوست

1 - برای روشن شدن پوستتان توصیه می کنیم به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

درمان های روشن کننده پوست ، از جمله لیزر ، باید حتما در مطب متخصص پوست انجام شود. کافیست یک نوبت ملاقات با یک پزشک متخصص زیبایی و پوست بگیرید و در مورد بهترین و مناسب ترین روش با او صحبت کنید. 
متخصص پوست احتمالاً یک آزمایش پوستی جزئی بر روی پوست شما انجام می دهد تا مطمئن شود پوست شما به لیزر حساس نیست. متخصصان معمولا قسمت كمی از پوست شما را در معرض لیزر قرار می دهند و چند هفته صبر می كنند تا ببینند آیا پوستتان به آن واكنشی نشان می دهد یا خیر. در صورتی که واکنشی نشان داده نشد ، احتمالا لیزر درمانی برای شما باید بی خطر باشد.

لیزر درمانی برای از بین بردن لک و روشن کردن پوست

2 - در جلسه لیزر درمانی خود به طور منظم شرکت کنید.

روش های درمانی با لیزر بسیار ساده هستند. متخصص پوست دستگاه لیزر را به مدت 30-60 دقیقه در برابر پوست شما نگه می دارد تا به ملانین یا رنگدانه موجود در پوست شما آسیب برساند. در همین حال همچنین احتمالاً از یک جت هوای سرد برای خنک نگه داشتن پوست شما در طی مراحل استفاده کنند. پس از پایان درمان ، می توانید به خانه بروید و اجازه دهید تا پوست شما بهبود یابد.
در طول درمان ممکن است کمی احساس سوزش یا خارش داشته باشید. این طبیعی است ، اما اگر درد زیادی احساس می کنید به متخصص پوست بگویید.
ممکن است متخصص پوست از یک کرم بی حس کننده نیز برای بی حس شدن پوست و کمک به تسکین درد بر روی پوستتان استفاده کند.

از بین بردن لک های پوستی با لیزر درمانی

3 - دستورالعمل های مراقبت های بعد از لیزر را به مدت 2 هفته پس از درمان دنبال کرده و اجرا کنید.

لیزرها به پوست شما آسیب می رسانند ، بنابراین بعد از انجام لیزر معمولا قرمزی ، کبودی و التهاب را بر روی پوستتان مشاهده خواهید کرد. این طبیعی است و باید طی 2 هفته برطرف شود. در همین حال که پوست شما بهبود می یابد ، هر روز ناحیه را به آرامی با آب و صابون بدون عطر بشویید ، سپس مقداری آلوئه ورا یا ژله نفتی به پوستتان بزنید تا به بهبود پوست کمک کند. از دست زدن یا خراشیدن پوسته های ایجاد شده خودداری کنید. تا زمانی که وارد دستورالعمل های  بعدی مراقبت شوید ، پوست شما باید به خیلی زود بهبود پیدا کند و رنگ روشن تری داشته باشد .
برای رفع درد ( در صورتی که دارید ) می توانید از مسکن نیز استفاده کنید.
همیشه بعد از انجام لیزر برای روشن تر شدن پوستتان ، از دستورالعمل های خاص متخصص پوست خود پیروی کنید.

منبع :

https://www.wikihow.com/Get-Fair-Skin-Naturally

کلمات کلیدی این مقاله :

#چگونه پوستی زیبا ، شفاف و صاف داشته باشیم ؟ # چگونه پوستی جوان داشته باشیم ؟ # روش های خانگی # روش های علمی # چگونه پوستی روشن داشته باشیم ؟ # چطور پوست سفید تر و شاداب تری داشته باشیم ؟ #روشن تر کردن پوست # شاداب تر شدن پوست # سفید تر شدن پوست

همچنین بخوانید :

معرفی یک محصول ضد لک و روشن کننده پوست با کیفیت

یکی از قوی ترین و شناخته ترین و اثر گذارترین مواد پر کاربرد حال حاضر دنیا که امروزه در با کیفیت ترین محصولات مراقبت از پوست مورد استفاده قرار می گیرد ، رتینول است ! ترکیب رتینول و کوجیک اسید اثرات فوق العاده ای می توانند بر روی شفافیت و یکدست شدن پوست و یا از بین رفتن چین و چروک های پوستی و همچنین لک های پوستی داشته باشند. سرم رتینول 1% تایتان ساخت کشور کانادا را می توانید با کلیک بر روی تصویر زیر مشاهده و جزئیات این محصول شگفت انگیز را مطالعه کنید :

سرم رتینول تایتان کازمتیک

مشاهده لینک های مفید دیگر :


سوالات متداول

هایپرپیگمانتاسیون یا لک چیست؟

هایپرپیگمانتاسیون یا لک یک بیماری شایع پوستی است که در آن قسمت هایی از پوست به دلیل تولید بیش از حد ملانین، رنگدانه مسئول رنگ پوست، تیره تر از دیگر قسمت ها می شوند. این عارضه می تواند به اشکال مختلف باشد. مانند ملاسما ، لک پس از التهاب (PIH) مانند لک ناشی از جوش و لکه های ناشی از افزایش سن یا لکه های ناشی از نور خورشید.


دلایل ایجاد لک های پوستی چیست ؟

هایپرپیگمانتاسیون یا لک می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله قرار گرفتن در معرض نور خورشید، تغییرات هورمونی مثلا ناشی از بارداری، التهاب، آسیب های پوستی و برخی شرایط خاص پزشکی باشد. ژنتیک نیز ممکن است در تعیین استعداد فرد به هیپرپیگمانتاسیون نقش داشته باشد.


چگونه می توانم از تشکل لک جلوگیری کنم؟

برای جلوگیری از لک صورت ، با استفاده از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع با حداقل SPF 30، پوشیدن لباس های محافظ و قرار گرفتن در سایه در زمانی که نور خورشید در شدید ترین زمان تابش است، از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. برای کاهش خطر ابتلا به لک پس از التهاب مثلا پس از تشکیل جوش صورت ، از برداشتن یا خاراندن یا دست زدن به پوست خود اجتناب کنید. اگر پوستتان مستعد لک است یا در مورد پوست خود نگرانی دارید، یک روتین مراقبت از پوست را دنبال کنید و با یک متخصص پوست مشورت کنید.


برای جلوگیری یا درمان لک صورت به دنبال چه موادی در محصولات مراقبت از پوست باشم؟

موادی مانند هیدروکینون، کوجیک اسید ، اسید آزلائیک، اسید گلیکولیک و ویتامین سی C می‌توانند به روشن‌ تر شدن پوست و از بین بردن های پوستی و یکنواخت شدن رنگ پوست کمک کنند. رتینوئیدها مانند رتینول و ترتینوئین نیز می توانند در درمان لک های پوست با افزایش گردش سلولی موثر باشند. با این حال، این مواد می توانند قوی باشند، بنابراین ضروری است که دستورالعمل های استفاده را دنبال کنید و در صورت لزوم با یک متخصص پوست مشورت کنید.


چه روش هایی برای درمان لک وجود دارد؟

چندین روش درمانی وجود دارند که میتوانند کاملا موثر باشند. روش هایی مانند لایه برداری شیمیایی ، میکرودرم ابریژن، لیزر درمانی و میکرونیدلینگ می توانند به کاهش لک های پوستی و روشن شدن پوست کمک کنند. البته این درمان ها باید توسط یک متخصص دارای مجوز انجام شود و مناسب ترین گزینه به نوع پوست شما، شدت لک های پوستی شما و میزان نتایج دلخواه شما بستگی دارد.


چه درمان های خانگی و طبیعی برای لک صورت وجود دارد ؟

برخی از داروهای طبیعی مانند عصاره شیرین بیان، نیاسینامید و سویا ، دارای خواص روشن کنندگی پوست هستند که می تواند به کاهش رنگدانه کمک کند. با این حال، اثرب خشی درمان های طبیعی و روش های خانگی متفاوت است و ممکن است به اندازه سایر درمان ها یا محصولات روشن کننده و ضد لک قوی نباشند. اگر به دنبال درمان های طبیعی یا خانگی برای درمان لک هستید، با یک متخصص پوست مشورت کنید.


علت بازگشت لک صورت بعد از درمان چیست؟

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث شود هایپرپیگمانتاسیون یا لک صورت بعد از درمان دوباره عود کند. یکی از دلایل این است که علت اصلی لک پوستی شما بررسی نشده است. علاوه بر این، عوامل خاصی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید، تغییرات هورمونی و مصرف برخی داروها می توانند باعث ایجاد دوباره لک های پوستی شوند.


درمان های رایج دیگر برای لک صورت چه هستند؟

دیگر درمان های رایج برای لک صورت شامل کرم ها یا سرم های موضعی حاوی موادی مانند هیدروکینون، رتینوئیدها و کوجیک اسید ، لایه برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن و لیزر درمانی است. مثلا می توانید از سرم های کوجیک اسید و رتینول تایتان به این منظور در کنار لایه بردار این برند استفاده کنید.


چه مدت طول می کشد تا لک های پوستی بعد از شروع درمان از بین بروند؟

مدت زمانی که طول می کشد تا لک صورت پس از شروع درمان از بین برود بسته به شدت بیماری و نوع دارویی که برای درمان استفاده می شود متفاوت است. ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا لک های پوستی شما به طور کامل محو شود.


آیا لک های پوستی بعد از درمان موفقیت آمیز ، ممکن است دوباره برگردند ؟

بله ، ممکن است حتی پس از درمان موفقیت آمیز، هایپرپیگمانتاسیون یا لک های پوستی دوباره عود کنند. تداوم اقدامات پیشگیرانه مانند استفاده از کرم ضد آفتاب و اجتناب از محرک هایی مانند قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید یا تغییرات هورمونی بسیار مهم است.


برای جلوگیری از بازگشت لک صورت چه کاری می توانم انجام دهم؟

برای جلوگیری از تکرار هیپرپیگمانتاسیون، استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب، اجتناب از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و استفاده از محصولات مراقبت از پوست ملایم که پوست را تحریک نمی کنند مانند محصولات تایتان ، بسیار مهم است. علاوه بر این، توجه و رسیدگی به هر گونه بیماری زمینه ای یا عدم تعادل هورمونی می تواند به جلوگیری از بازگشت لک صورت کمک کند.


آیا لک های پوستی به طور کامل قابل درمان هستند ؟

در حالی که هایپرپیگمانتاسیون اغلب می تواند به طور موثر درمان شود، ممکن است به طور کامل قابل درمان نباشد. ادامه اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از تحریک شدن پوست و حفظ نتایج درمان با روش های قبلی که گفته شد بسیار مهم است.

به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید