سرم ویتامین سی برای چه نوع پوستی مناسب است ؟ کدام پوست ، چه کسانی ، چه افرادی

سرم ویتامین سی برای چه نوع پوستی مناسب است ؟

چه افرادی می توانند از سرم ویتامین سی استفاده کنند ؟

ویتامین سی C یک آنتی اکسیدان قوی است که به دلیل توانایی آن در روشن کردن پوست ، کاهش هایپرپیگمانتاسیون یا درمان لک های پوستی و تقویت سنتز کلاژن شناخته شده است . با این حال ، نحوه تاثیر آن بر انواع پوست می تواند بر اساس فرمول و غلظت محصولی که استفاده می کنید متفاوت باشد:

پوست نرمال

افرادی که دارای پوست نرمال هستند به طور کلی ویتامین سی C را به خوبی تحمل می کنند. مزیت اصلی ویتامین سی حفظ سلامت کلی پوست ، افزایش درخشندگی و جلوگیری از علائم پیری یا چین و چروک است. در مورد پوست نرمال ، بیشتر فرمولاسیون ها با هر غلظتی از 5 درصد تا 20 درصد باید خوب عمل کند، اما همچنان برای شروع بهتر است با غلظت کمتر شروع کنید و به تدریج این میزان را افزایش دهید.

پوست خشک

افراد دارای پوست خشک ممکن است در اوایل استفاده کمی سوزش یا التهاب و قرمز شدن پوست را تجربه کند، به خصوص با فرمولاسیون ویتامین C بسیار اسیدی (مانند اسید ال اسکوربیک). بنابراین ، افراد دارای پوست خشک می توانند از محصولاتی استفاده کنند که حاوی فرم ملایم تری از ویتامین سی باشد ، مانند سدیم فسفات . سرم ویتامین سی 20 درصد تایتان دارای این فرم از ویتامین سی می باشد.

سرم ویتامین سی 20 درصد تایتان کازمتیک

برای مقابله با تحریک احتمالی پوستی ، بهتر است سرم هایی را انتخاب کنید که علاوه بر ویتامین سی ، حاوی ترکیبات آبرسانی مانند اسید هیالورونیک یا گلیسیرین نیز باشد. مانند سرم ویتامین سی تایتان ( سلول بنیادی ) همچنین از فرمولاسیون های مبتنی بر الکل که می توانند خشکی را تشدید کنند، خودداری کنید.

پوست چرب

به طور کلی ، ویتامین سی C غیر کومدون زا یا غیر جوش زا است ( یعنی باعث جوش نمی شود ) ، به این معنی که منافذ پوست را مسدود نمی کند، که این یک مزیت برای انواع پوست های چرب است. خواص آنتی اکسیدانی ویتامین سی می تواند به مدیریت اثرات تولید بیش از حد سبوم یا چربی و کاهش التهاب مرتبط با آکنه یا جوش کمک کند. یک سرم سبک وزن و بدون چربی اغلب برای افرادی که پوست چرب دارند ترجیح داده می شود. مانند سرم ویتامین سی 20 درصد تایتان.

پوست های حساس

افراد دارای پوست های حساس باید در مصرف سرم های ویتامین سی C کمی محتاط باشند زیرا غلظت های بالا یا مشتقات خاص می تواند باعث تحریک یا التهابات پوستی شود. توصیه می شود ابتدا از محصولات با غلظت کمتر (زیر 10 درصد) شروع کنید و ابتدا محصول را در قسمت کوچکی از پوستتان آزمایش کنید. به دنبال سرم هایی باشید که حاوی مواد تسکین دهنده مانند آلوئه ورا یا بابونه هستند تا تحریک احتمالی را متعادل کنند. مانند سرم ویتامین سی تایتان که حاوی عصاره آلوورا می باشد.

پوست مختلط

در افراد دارای پوست مختلط یا ترکیبی ، یافتن یک محصول متعادل بسیار مهم است. یک رویکرد استفاده از سرم های ویتامین سی در افراد دارای پوست ترکیبی این است که مناطق خاص پوست را به شکلی منحصر به فرد مورد هدف قرار دهیم - مثلا در قسمت های چرب پوست ، کمتر استفاده کنیم و در قسمت های خشک تر پوست ، کمی سخاوتمندانه تر. سرمی که بین آبرسانی و سبک بودن ، یک تعادل ایجاد می کند ، معمولا بهترین انتخاب برای این نوع پوست ها می باشد. افراد دارای پوست های ترکیبی ، حتما از سرم ویتامین سی 20 درصد تایتان ، غافل نشوند.

پوست افراد بالغ

سرم های ویتامین سی C به دلیل توانایی که در افزایش تولید کلاژن ، بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و کاهش خطوط ریز چهره دارند می توانند برای افراد بالغ ، بسیار مفید باشند. استفاده از محصولی که حاوی ترکیبات آبرسان دیگر نیز باشد می تواند به رفع خشکی پوست مرتبط با افزایش سن نیز کمک کند.

علاوه بر این ، افراد باید فرم ویتامین سی موجود در سرم خود را نیز در نظر بگیرند . ال اسکوربیک اسید خالص ترین یعنی قوی ترین و اثر گذار ترین شکل ویتامین سی است اما می تواند ناپایدار و تحریک کننده باشد. به این مفهوم که در برابر هوا و گرما خیلی سریع اثر خود را از دست می دهد ، همچنین برای پوست سنگین است. اکثر سرم های موجود در بازار از این فرم ویتامین سی استفاده می کنند. دیگر مشتقات ویتامین سی مانند سدیم آسکوربیل فسفات، آسکوربیل پالمیتات، و آسکوربیل فسفات منیزیم پایدارتر هستند ( اثر گذاری طولانی مدت دارند ) و کمتر پوست را تحریک می کنند و برای افراد با پوست های حساس یا افرادی که می خواهند تازه شروع به استفاده از محصولات حاوی ویتامین سی کنند ، بسیار مناسب هستند. فرم ویتامین سی موجود در سرم ویتامین سی تایتان ، سدیم آسکوربیل فسفات می باشد.

به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید