رتینول یا ویتامین سی ؟ کدام بهتر است ؟ تفاوت آنها چیست ؟

رتینول یا ویتامین سی ؟ کدام برای پوست بهتر است ؟

بررسی تفاوت های رتینول با ویتامین سی

رتینول و ویتامین سی C هر دو ترکیبات محبوبی در صنعت مراقبت از پوست هستند که هر کدام فواید متمایز و خاص خود را دارند و انتخاب بین آنها اغلب به نگرانی ها یا مشکلات پوستی شما و اهداف خاص شما بستگی دارد. در ادامه با بیان مزیت های هر کدام به شما کمک می کنیم تا با توجه به مشکل پوستتان ، بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

رتینول:

فواید اولیه :  رتینول نوعی ویتامین آ A است و به دلیل خواص ضد پیری یا ضد چروکی آن بسیار مورد توجه است. رتینول به نوسازی پوست ، افزایش تولید کلاژن ، کاهش خطوط و چین و چروک های ریز پوست و بهبود رنگ و بافت پوست کمک می کند.

نقاط قوت رتینول

رتینول به طور ویژه در درمان آکنه یا انواع جوش های پوستی و علائم پیری مانند چین و چروک موثر است.

ملاحظات استفاده از رتینول : رتینول می تواند برای پوست کمی تحریک کننده باشد ( به خصوص در افراد دارای پوست حساس ) و به خصوص در غلظت های بالاتر یا دوز های بالاتر آن . رتینول معمولاً برای استفاده در شب توصیه می شود زیرا می تواند حساسیت پوست را به نور خورشید افزایش دهد.

ویتامین سی

فواید اولیه : ویتامین سی C یک آنتی اکسیدان قوی است که به فرآیند بازسازی طبیعی پوست شما کمک می کند و به بدن شما کمک می کند تا سلول های پوست آسیب دیده را ترمیم کند. ویتامین سی همچنین به خاطر خاصیت روشن کنندگی رنگ پوست ، کاهش رنگدانه ( درمان لک های پوستی ) و محافظت از پوست در برابر آسیب های محیطی شناخته شده است.

نقاط قوت ویتامین سی در برابر رتینول :

برای کسانی که به دنبال صاف کردن رنگ پوست و افزایش درخشندگی پوست هستند ویتامین سی می تواند انتخاب بهتری باشد و عالی است.

ملاحظات استفاده از محصولات حاوی ویتامین سی : ویتامین سی C به طور کلی کمتر از رتینول پوست را تحریک می کند و می تواند در طول روز نیز استفاده شود زیرا به محافظت از پوست در برابر آسیب های اشعه ماوراء بنفش و آلودگی های محیطی کمک می کند.

مقایسه قدرت رتینول و ویتامین سی

برای اثرات ضد چروکی : به طور کلی ، رتینول ممکن است به دلیل اثرات قوی آن بر چین و چروک و تولید کلاژن "قوی تر" از ویتامین سی در نظر گرفته شود.
برای روشن شدن و محافظت کلی از پوست : در مورد شفاف سازی و روشن سازی پوست ، ویتامین سی C را می توان "بهتر" در نظر گرفت زیرا به طور موثر ، تیرگی و آسیب های ناشی از اشعه به پوست را برطرف می کند.

استفاده ترکیبی از رتینول و ویتامین سی

بسیاری از متخصصان پوست استفاده از هر دو را در روتین مراقبت از پوست توصیه می کنند، زیرا اثرات یکدیگر را تکمیل می کنند. به عنوان مثال ، ویتامین سی C را می توان در صبح برای خواص محافظتی آن استفاده کرد، در حالی که رتینول را می توان در شب برای خواص ترمیم و بازسازی آن استفاده کرد.

در نهایت، انتخاب بین رتینول و ویتامین سی C باید بر اساس نیازهای خاص پوست شما ، میزان تحمل یا حساسیت پوست شما و اهدافی باشد که می خواهید با روتین مراقبت از پوست خود به آن برسید.

مشاهده دو سرم رتینول و  سرم ویتامین سی قوی و با کیفیت ساخت کشور کانادا با کلیک بر روی تصاویر زیر :

سرم رتینول تایتان کازمتیک

سرم ویتامین سی تایتان

 

به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید