تفاوت رتینول و نیاسینامید چیست ؟ کدام بهتر است ؟

تفاوت رتینول و نیاسینامید چیست ؟ کدام بهتر است ؟

نیاسینامید و رتینول دو ماده پر کاربرد در صنعت مراقبت از پوست هستند که در سال های اخیر به طور فزاینده ای محبوب شده اند. در حالی که هر دو ماده به دلیل توانایی خود در بهبود ظاهر پوست شناخته شده اند، اما روش های عملکرد آنها متفاوت است و با مکانیزم های مختلفی کار می کنند و می توانند برای اهداف مختلف استفاده شوند. در این مقاله، تفاوت‌ های بین نیاسینامید و رتینول را بررسی می‌ کنیم و به شما کمک می‌کنیم تصمیم بگیرید کدام ماده برای روتین مراقبت از پوست شما مناسب است.

نیاسینامید یا رتینول ، کدام بهتر است ؟

نیاسینامید چیست؟

نیاسینامید که به عنوان ویتامین B3 نیز شناخته می شود، یک ویتامین محلول در آب است که در بسیاری از غذاها مانند گوشت، ماهی و حبوبات یافت می شود. در مراقبت از پوست، نیاسینامید اغلب به دلیل توانایی آن در بهبود ظاهر خطوط ریز پوست ، چین و چروک و هایپرپیگمانتاسیون ( لک های پوستی )، و همچنین برای تقویت عملکرد سد دفاعی پوست و کاهش التهاب استفاده می شود.

یکی از مزایای کلیدی نیاسینامید توانایی آن در تنظیم تولید سبوم یا چربی پوست است که آن را به انتخابی محبوب برای افراد دارای پوست چرب یا مستعد آکنه یا جوش تبدیل می کند. نیاسینامید همچنین می تواند به از بین بردن منافذ باز و بزرگ پوست و بهبود بافت کلی پوست کمک کند.

فرق رتینول با نیاسینامید چیست ؟

اما رتینول چیست؟

رتینول نوعی ویتامین آ A است که معمولاً در محصولات مراقبت از پوست برای بهبود ظاهر خطوط ریز، چین و چروک و بافت ناهموار پوست استفاده می شود. رتینول با تحریک تولید کلاژن و افزایش گردش سلولی عمل می کند که می تواند به کاهش خطوط ریز پوست و چین و چروک و بهبود بافت پوست کمک کند.

رتینول همچنین به دلیل توانایی آن در کاهش یا درمان لک های پوستی شامل لکه های ناشی از افزایش سن و بهبود درخشندگی کلی پوست و روشن شدن پوست شناخته شده است. با این حال، رتینول می تواند برای پوست کمی تحریک کننده باشد و می تواند باعث قرمزی، خشکی و پوسته پوسته شدن پوست شود، به خصوص در اولین شروع استفاده از این ماده. مخصوصا در افراد دارای پوست حساس و یا اگزمایی.

نیاسینامید و رتینول چه تفاوت هایی با هم دارند ؟ ( فرق آنها چیست ؟ )

در حالی که هم نیاسینامید و هم رتینول می‌توانند ظاهر کلی پوست را بهبود بخشند، اما این دو ماده به روش‌های مختلفی عمل می‌کنند و می‌توانند برای اهداف متفاوتی استفاده شوند. در ادامه برخی از تفاوت های اصلی بین نیاسینامید و رتینول آورده شده است:

مکانیسم اثر

نیاسینامید با بهبود عملکرد سد دفاعی پوست، کاهش التهاب و تنظیم تولید سبوم یا چربی پوست به پوست کمک می کند. رتینول در عوض با تحریک تولید کلاژن، افزایش گردش سلولی، و کاهش لک های پوستی به پوست کمک می کند ، در اصل خاصیت ضد لکی و ضد چروکی رتینول بیشتر است و این ماده  از این نظر قوی تر است.

تحریک یا حساسیت

نیاسینامید به طور کلی توسط اکثر انواع پوست به خوبی تحمل می شود و بعید است که باعث تحریک یا حساسیت شود. اما از سوی دیگر، رتینول می تواند برای پوست تحریک کننده باشد و می تواند باعث قرمزی، خشکی و پوسته پوسته شدن پوست شود، مخصوصاً در اوایل شروع به استفاده تا پوست به این ماده عادت کند ، ممکن است التهابات پوستی و قرمزی مشاهده شود.

حساسیت به نور خورشید با رتینول یا نیاسینامید

حساسیت به نور خورشید

نیاسینامید ، پوست را در برار نور خورشید زیاد حساس نمی کند و می توان با خیال راحت در طول روز نیز از آن استفاده کرد. با این حال، رتینول می تواند حساسیت پوست به نور خورشید را افزایش دهد و باید با احتیاط در طول روز استفاده گردد ، به گونه ای که حتما بعد از رتینول ، از یک ضد آفتاب قوی طیف گسترده استفاده گردد. 

مزایای ضد پیری و ضد چروک

در حالی که هم نیاسینامید و هم رتینول می توانند ظاهر خطوط ریز چهره و چین و چروک را بهبود بخشند، رتینول به دلیل توانایی آن در تحریک تولید کلاژن به طور کلی برای اهداف ضد پیری موثرتر است.

مزایای مبارزه با آکنه ( درمان جوش صورت )

نیاسینامید به دلیل توانایی خود در تنظیم تولید سبوم ( چربی پوست ) و از بین بردن منافذ باز و بزرگ ، شناخته شده است، و همین موضوع آن را به گزینه ای محبوب برای افراد دارای پوست چرب یا مستعد جوش تبدیل می کند. رتینول همچنین می تواند برای آکنه یا جوش صورت مفید باشد، اما مزیت اصلی آن در کاهش چین و چروک ها و جوانسازی پوست است.

کدام ماده برای من مناسب است؟ نیاسینامید یا رتینول ؟

تصمیم گیری در مورد استفاده از نیاسینامید یا رتینول (یا هر دو) در روتین مراقبت از پوست بستگی به نگرانی ها یا مشکلات پوستی شما و اهداف شما از استفاده از این محصولات دارد. اگر در درجه اول نگران بهبود بافت پوست، کاهش التهاب و تنظیم تولید سبوم یا چربی پوست هستید، نیاسینامید ممکن است انتخاب بهتری برای شما باشد. اگر در درجه اول به کاهش خطوط ریز چهره ، چین و چروک ها و لک ها یا تیرگی پوست اهمیت می دهید، رتینول می تواند انتخاب بهتری باشد.

شایان ذکر است که اگرچه هر دو ماده می‌توانند برای پوست مفید باشند، اما می‌توانند با هم برای مزایای بیشتر استفاده شوند. با این حال، اگر در استفاده از هر یک از این مواد ، تازه کار هستید، مهم است که به آرامی شروع کنید و به تدریج میزان استفاده را افزایش دهید تا از هرگونه تحریک یا حساسیت احتمالی جلوگیری کنید.

هنگام استفاده از نیاسینامید و/یا رتینول در روتین مراقبت از پوست خود، مهم است که محصولات با کیفیت را از برندهای معتبر انتخاب کنید و دستورالعمل های سازنده را به دقت دنبال کنید. مثلا ترکیبات سرم رتینول تایتان ساخت کشور کانادا اینگونه نشان می دهد که تا حد ممکن از ترکیباتی استفاده شده که از ایجاد حساسیت و خشکی پوست جلوگیری به عمل آید. علاوه بر این، اگر در مورد استفاده از این مواد ابهامی یا سوالی دارید، ایده خوبی است که با یک متخصص پوست یا متخصص مراقبت از پوست مشورت کنید. جهت مشاهده این سرم رتینول با کیفیت و مطالعه جزئیات بیشتر آن بر روی تصویر زیر کلیک کنید :

کرم رتینول ، سرم رتینول تایتان

به طور خلاصه، نیاسینامید و رتینول هر دو ترکیبات قدرتمندی در مراقبت از پوست هستند که می توانند ظاهر کلی پوست را به روش های مختلف بهبود بخشند. با درک تفاوت ها و فواید آنها، می توانید ماده (یا ترکیبی از مواد) را انتخاب کنید که برای نگرانی ها و اهداف پوست شما مناسب است.

در ادامه به چندین مورد دیگر در خصوص فرق یا تفاوت های رتینول و نیاسینامید می پردازیم و به شما کمک می کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید

فرمولاسیون

نیاسینامید یک ماده محلول در آب است، به این معنی که می توان آن را به راحتی در انواع فرمولاسیون های مراقبت از پوست، از جمله کرم ها، سرم ها و تونرها گنجاند. از سوی دیگر، فرمولاسیون رتینول به دلیل ناپایداری و پتانسیل تجزیه آن در حضور نور و هوا، دشوارتر است. به همین دلیل در انتخاب محصولات رتینول باید بسیار دقت داشت . در نتیجه، محصولات رتینول ممکن است به اشکال مختلف مانند رتینول کپسوله شده یا استرهای رتینول برای بهبود پایداری و کارایی تولید شوند. سرم رتینول تایتان محصولی کاملا شناخته شده و اثبات شده است و اثرات آن را به خوبی بعد از مدتی استفاده کاملا می توان فهمید.

استفاده از رتینول و نیاسینامید در بارداری یا شیر دهی

استفاده در بارداری و شیردهی

مصرف رتینول در دوران بارداری یا شیردهی توصیه نمی شود، زیرا می تواند برای جنین یا نوزاد در حال رشد مضر باشد. از طرف دیگر، نیاسینامید به طور کلی برای استفاده در دوران بارداری و شیردهی بی خطر در نظر گرفته می شود و کاملا امن است.

هزینه

نیاسینامید به طور کلی یک ماده مقرون به صرفه تر از رتینول است، زیرا به طور گسترده در دسترس است و می تواند از تامین کنندگان مختلفی تهیه شود. از سوی دیگر، رتینول به دلیل فرآیند ساخت پیچیده‌ تر و پتانسیل بالاتر برای تحریک می‌تواند گران‌ تر باشد.

حساسیت

در حالی که نیاسینامید به طور کلی توسط اکثر انواع پوست به خوبی تحمل می شود، برخی از افراد ممکن است به این ماده حساس باشند و قرمزی یا سوزش را تجربه کنند. به طور مشابه، در حالی که رتینول می تواند برای برخی افراد بسیار موثر باشد، برخی دیگر ممکن است برای استفاده منظم از آن حساس باشند و ممکن است پوستشان تحریک ، التهاب یا پوسته پوسته شدن قابل توجهی را تجربه کنند.

سایر فواید

علاوه بر فواید اولیه، نیاسینامید و رتینول اثرات مثبت دیگری نیز بر روی پوست دارند. به عنوان مثال، نشان داده شده است که نیاسینامید ظاهر سیاهی زیر چشم را بهبود می بخشد و قرمزی و لکه های مرتبط با روزاسه را کاهش می دهد. همچنین نشان داده شده است که رتینول خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست را بهبود می بخشد و همچنین برای درمان جای جوش و یا اسکار ( فرورفتگی جای جوش ) بسیار موثر است.

مشاهده مطالب بیشتر :


سوالات متداول

آیا می توان نیاسینامید و رتینول را با هم استفاده کرد؟

بله، نیاسینامید و رتینول را می توان با هم در یک روتین مراقبت از پوست استفاده کرد. در واقع، ترکیب این دو ماده می تواند به افزایش مزایای هر دو کمک کند.


ترتیب استفاده از نیاسینامید و رتینول چگونه است ؟

به طور کلی توصیه می شود ابتدا نیاسینامید و سپس رتینول استفاده شود. این حالت استفاده اجازه می دهد تا نیاسینامید قبل از استفاده از رتینول به طور کامل جذب پوست شود.


آیا استفاده همزمان از نیاسینامید و رتینول می تواند باعث تحریک پوست شود؟

در حالی که ممکن است هنگام استفاده از نیاسینامید و رتینول با هم مقداری تحریک یا حساسیت را تجربه کنید، اما توجه داشته باشید که این اتفاق نسبتاً نادر است. اگر بعد از استفاده همزمان از این دو محصول در کنار هم احساس سوزش در پوستتان دارید، ممکن است بهتر باشد از این دو ماده را در روزهای متناوب ( یک روز رتینول یک روز نیاسینامید ) استفاده کنید یا قدرت یا غلظت یک یا هر دو محصول را تنظیم کنید.


آیا نیاسینامید و رتینول می توانند اثر یکدیگر را خنثی کنند؟

خیر، نیاسینامید و رتینول اثر یکدیگر را خنثی نمی کنند. در واقع، استفاده از این دو ماده با هم می تواند به افزایش فواید هر دو کمک کند.


آیا استفاده از نیاسینامید و رتینول با هم می تواند برای برخی از انواع پوست خیلی خشن باشد؟

بله، برای برخی از انواع پوست ، مانند پوست های حساس و اگزمایی ، استفاده از نیاسینامید و رتینول با هم می تواند بسیار خشن باشد و باعث تحریک یا حساسیت پوست شود. اگر پوست حساسی دارید یا به تازگی شروع به استفاده از هر یک از این مواد کرده اید ، ایده خوبی است که به آرامی شروع کنید و به تدریج قدرت یا غلظت محصولات را در طول زمان افزایش دهید.


آیا می توانم از محصولی استفاده کنم که حاوی هم نیاسینامید و هم رتینول باشد؟

بله، محصولات مراقبت از پوست زیادی امروزه در بازار وجود دارند که حاوی نیاسینامید و رتینول هستند. این محصولات می توانند برای ساده کردن روتین مراقبت از پوستتان راحت و موثر باشند، اما مهم است که محصولات باکیفیت را از برندهای معتبر انتخاب کنید و دستورالعمل های سازنده را به دقت دنبال کنید. فرمولاسیون چنین محصولاتی راحت نیست ، بنابراین باید بسیار در انتخاب محصول مراقب بود ، در بازار ایران این نوع محصولات بسیار کم است.

بر چسب ها :
به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید