بررسی اثرات رتینول بر روی منافذ باز و بزرگ پوست

بررسی اثرات رتینول بر روی منافذ باز و بزرگ پوست

 منافذ بزرگ پوست چگونه شکل می گیرند ؟

در این مقاله منافذ باز یا بزرگ پوست ، علت تشکیل آنها و همچنین به طور خاص تاثیر رتینول بر روی منافذ باز و بزرگ پوست را بررسی خواهیم کرد. همچنین در ادامه به سایر روش ها یا ترکیباتی خواهیم پرداخت که بر روی بهبود ظاهر منافذ بزرگ پوست تاثیر دارند.

منافذ باز یا بزرگ پوست یکی از شایع ترین مشکلات پوستی در بسیاری از افراد است. منافذ باز یا بزرگ می توانند در قسمت هایی مانند بینی ، گونه ها و پیشانی به طور بارزتری ظاهر شوند که اغلب منجر به بافت ناهموار پوست می شود. اندازه و ظاهر منافذ می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، سن، تولید بیش از حد سبوم یا چربی و عوامل محیطی باشد.

وجود منافذ برای سلامت پوست کاملا ضروری می باشد زیرا منافذ به عنوان یک راه خروجی برای چربی (سبوم) و عرق عمل می کنند، اما ظاهر بزرگ آنها می تواند برای بسیاری آزاردهنده باشد. با گذشت زمان، کثیفی یا آلودگی ، چربی و سلول های مرده در این منافذ انباشته شده و همین موضوع باعث می شود تا بزرگتر از آنچه هستند به نظر برسند. این انباشت سلول های مرده و آلودگی ها و چربی ها در منافذ همچنین می تواند منجر به  بروز سایر مشکلات پوستی مانند انواع جوش از جمله جوش های سرسیاه ، آکنه و همچنین کدر شدن یا تیره تر شدن رنگ چهره شود.

نقش مراقبت از پوست در مدیریت بافت پوست

مراقبت از پوست به شکل صحیح نقشی اساسی در کمک به رفع منافذ باز یا بزرگ پوست دارد. با استفاده از محصولات مناسب و و همچنین داشتن یک روتین مراقبت از پوست مناسب ، می توان ظاهر آنها را بهبود بخشید و بافت کلی پوست را بهتر و یکدست تر کرد . در حالی که هیچ محصول مراقبت از پوست نمی تواند منافذ را برای همیشه "ببندد" یا "کوچک" کند، اما مطمئناً محصولات یا موادی وجود دارند که می توانند آنها را تمیز تر کنند که کمتر و یا کوچک تر دیده شوند.

استفاده از محصولاتی که پوست را لایه برداری ، آبرسانی و محافظت می کنند ، می تواند به حفظ خاصیت ارتجاعی پوست ( سفت شدن آن ) ، جلوگیری از انسداد یا بسته شدن منافذ و یکنواخت تر شدن پوست کمک کند. در میان هزاران مواد موجود که امروزه در صنعت مراقبت از پوست وجود دارند ، استفاده از رتینول یا محصولات حاوی این ماده به عنوان یک راه حل محبوب و موثر برای کسانی که به دنبال درمان یا بستن یا کوچک تر کردن منافذ بزرگ هستند ثابت شده است.

در بخش‌های بعدی، به طور عمیق‌ تر به دنیای رتینول ، تاثیر آن بر منافذ بزرگ پوست و سایر محصولات مراقبت از پوست که می‌توانند به بهبود بافت پوست کمک کنند، خواهیم پرداخت.

 رتینول چیست؟

تاریخچه مختصری از رتینول

رتینول ، شکلی از ویتامین آ ، برای چندین دهه سنگ بنای پوست و مراقبت از پوست بوده است. ریشه رتینول به اوایل قرن بیستم بازمی گردد ، زمانی که ویتامین A شناسایی شد و خواص مفید آن برای سلامت پوست برای اولین بار مشاهده شد. در دهه 1980، رتینول و مشتقات آن ، به نام رتینوئیدها ، به طور گسترده توسط متخصصان پوست برای درمان آکنه یا جوش های پوستی تجویز می شد. بلافاصله پس از آن، اثرات ضد پیری آن ، مانند کاهش چین و چروک و بهبود بافت پوست ، کشف شد که منجر به افزایش محبوبیت آن در محصولات مراقبت از پوست شد.

کاربردهای اصلی رتینول در مراقبت از پوست

رتینول به دلیل مزایای چند وجهی آن در صنعت مراقبت از پوست بسیار محبوب است ، که در ادامه برای شما آورده ایم.

خواص ضد پیری : رتینول به دلیل توانایی آن در کاهش خطوط ریز چهره و چین و چروک های ریز مشهور است. این ماده با تقویت تولید کلاژن و تسریع چرخه سلولی پوست عمل می‌ کند و پوست شما را شاداب‌ تر و جوان‌ تر نشان می‌ دهد.

درمان آکنه یا جوش صورت : رتینول می تواند به پاکسازی منافذ پوست کمک کرده و در نتیجه انواع جوش های پوستی را کاهش دهد. خاصیت لایه برداری رتینول از مسدود شدن منافذ پوست توسط سلول های مرده  جلوگیری می کند و التهابات پوستی را کاهش می دهد.

بهبود بافت و رنگ پوست ( روشن کننده و ضد لک ) : استفاده منظم از رتینول می تواند با از بین بردن لک های پوستی و هایپرپیگمانتاسیون منجر به یکنواخت شدن رنگ پوست شود. قدرت لایه برداری رتینول همچنین بافت پوست را اصلاح می کند و آن را صاف تر و درخشان تر می کند.

بهبود ظاهر منافذ باز یا بزرگ پوست : همانطور که در ادامه بیشتر بحث خواهیم کرد، رتینول با افزایش تولید کلاژن و الاستین و اطمینان از عدم انسداد منافذ ، کمک می کند تا منافذ بزرگ و باز پوست تا حد ممکن کوچکتر به نظر برسند.

همانطور که در ادامه این مقاله ما به طور عمیق تر به دنیای رتینول می پردازیم ، درک فواید و عوارض جانبی احتمالی آن نیز بسیار مهم است. موضوع فقط اثربخشی آن نیست ، بلکه در مورد طرز استفاده صحیح رتینول به منظور استفاده کامل از پتانسیل ها و فواید آن است.

سرم رتینول برای منافذ باز و بزرگ پوست

رتینول چگونه بر منافذ بزرگ پوست تأثیر می گذارد؟

مکانیسم اثر رتینول بر روی سلول های پوستی

رتینول ، پس از اعمال بر روی پوست ، تحت یک عملیات تبدیل آنزیمی به رتینوئیک اسید ، تبدیل می شود . رتینوئیک اسید شکل فعالیست که می تواند به راحتی با سلول های پوست در تعامل باشد . این تعامل با ترویج سریع ریزش سلول های قدیمی و آسیب دیده پوست بر روی سطح پوست و تشویق رشد سلول های جدید و سالم از لایه های عمیق تر، گردش سلولی را افزایش می دهد.

تحریک تولید کلاژن: یکی از مزایا یا ویژگی های برجسته رتینول توانایی آن در تحریک تولید کلاژن است ، کلاژن پروتئینی ساختاری است که خاصیت ارتجاعی و استحکام یا سفتی پوست را فراهم می کند. به مرور که پوست ما با افزایش سن ، پیر می شود یا توسط عوامل خارجی آسیب می بیند ، تولید کلاژن در آن کاهش می یابد و همین موضوع منجر به افتادگی یا شل شدن پوست و برجسته تر شدن منافذ می شود. با تقویت تولید کلاژن، رتینول می تواند استحکام یا سفتی پوست را افزایش داده و در نتیجه به کوچکتر شدن منافذ بزرگ یا باز پوست کمک کند.

افزایش خاصیت ارتجاعی پوست: الاستین، یکی دیگر از پروتئین های حیاتی در پوست است که دست در دست هم با کلاژن کار می کند تا خاصیت ارتجاعی یا استحکام پوست را حفظ کند. رتینول تولید الاستین در پوست را نیز تحریک و تشویق می کند و تضمین می کند که پوست تا حد ممکن سفت مانده و کمتر مستعد کشیدگی یا شل شدن و در نتیجه پیدایش و بزرگ تر شدن منافذ شود.

رتینول چگونه به از بین بردن منافذ باز و بزرگ پوست کمک می کند ؟

منافذ پوست زمانی که با مواد زائد مانند سلول های مرده پوست و سبوم (چربی) مسدود می شوند، بزرگ تر شده و بیشتر به چشم می آیند. منافذ مسدود شده نه تنها بزرگ‌ تر به نظر می‌ رسند ، بلکه می‌ توانند منجر به ایجاد انواع جوش‌ های پوستی از جمله جوش‌های سرسیاه شوند.

لایه برداری: رتینول ، فرآیند لایه برداری طبیعی پوست را تسریع می کند و تضمین می کند که سلول های مرده پوست به سرعت از بین بروند و از روی پوست پاک شوند . این کار از ته نشین شدن سلول های مرده در منافذ و در نتیجه بزرگ شدن ظاهر منافذ پوست جلوگیری می کند.

تنظیم تولید سبوم ( چربی پوست ) : تولید بیش از حد سبوم یا چربی می تواند منجر به چرب شدن پوست و در نتیجه مسدود شدن منافذ شود. رتینول به تنظیم تولید چربی پوست کمک می کند و کمک می کند که منافذ پوستتان کمتر در اثر چربی اضافی مسدود شوند.

تقویت سد دفاعی پوستی : یک سد دفاعی پوست تقویت شده می تواند از هدر رفت رطوبت از پوست جلوگیری می کند و پوست را هیدراته نگه  دارد. پوستی که به خوبی مرطوب یا هیدراته شده باشد حجیم تر به نظر می رسد و همین موضوع باعث می شود تا منافذ را کوچکتر نشان دهد. رتینول نقش مهمی در تقویت عملکرد مانع پوست ( skin barrier function ) ایفا می کند و اطمینان حاصل می کند که رطوبت در پوست شما قفل شود.

هر چه زمان پیش می رود و ما به کاوش خود در مورد رتینول ادامه می دهیم ، آشکار می شود که رویکرد چند وجهی این ماده برای مراقبت از پوست نه تنها به نگرانی های مربوط به پیری ( مانند چین و چروک و لک صورت ) پاسخ می دهد بلکه ظاهر منافذ بزرگ یا باز پوست را نیز بهبود می بخشد . عملکرد دوگانه رتینول در تقویت پروتئین‌های ذاتی پوست و اطمینان از بسته ماندن منافذ ، آن را به یک دارایی ارزشمند برای دستیابی به پوستی با بافت کاملا صاف تبدیل می کند.

آیا رتینول برای منافذ باز خوب است ؟

مزایای استفاده از رتینول برای منافذ پوست

بهبود بافت پوست

استفاده مداوم از رتینول می تواند بافت پوست را صاف تر و یک دست تر کند. همانطور که رتینول چرخش سلولی را تسریع می کند و تولید کلاژن را در پوست افزایش می دهد ، سطح پوست صاف تر می شود و قسمت های زبر و بی نظمی در پوست را کاهش می دهد.

بهبود ظاهر منافذ بزرگ

رویکرد چند وجهی رتینول در مراقبت از پوست ، از ترویج تولید کلاژن و الاستین در پوست گرفته تا خواص لایه برداری آن ، به طور مستقیم بر ظاهر منافذ تاثیر می گذارد. با اطمینان از جلوگیری از تشکیل منافذ بزرگ و باز بر روی پوست و افزایش خاصیت ارتجاعی پوست:

 • منافذ کمتر کشیده و صاف تر به نظر می رسند.
 • خطر جوش های سرسیاه و دیگر انواع جوش که می توانند باعث شوند تا منافذ پوست بزرگتر به نظر برسند ، کاهش می یابد.
 • سطح کلی پوست صاف تر و یکدست تر به نظر می رسد.
 • افزایش چرخه سلولی و لایه برداری پوست توسط رتینول به جوانسازی کلی پوست کمک می کند

یکی از عملکردهای اصلی رتینول افزایش سرعت تجدید یا بازسازی سلول های جدید در پوست است. این یعنی :

سلول های قدیمی تر و آسیب دیده روی سطح پوست سریعتر با سلول های جدید جایگزین می شوند. سلول های تازه و سالم پوست به سطح می آیند و به پوست درخشندگی می بخشند. ریزش سریع سلول‌های روی پوست تضمین می‌ کند که بر روی پوست هیچ گونه آلودگی و یا تجمع سلولی تشکیل نشود و منافذ پوست مسدود نگردند و در نتیجه ظاهر آنها بزرگتر و یا به اصطلاح باز نشود.

بهبود بافت پوست با استفاده از رتینول

دیگر مزایای رتینول

در حالی که در این مقاله ، تمرکز بر روی اثرات رتینول بر منافذ باز پوست است ، شایان ذکر است که رتینول مزایای دیگری نیز دارد ، مانند :

 • کاهش خطوط ریز و چین و چروک پوست
 • محو شدن لکه های تیره و انواع لک های پوستی از جمله جای جوش
 • بهبود رنگ و درخشندگی کلی پوست.

گنجاندن رتینول در روتین مراقبت از پوست می تواند منجر به نتایج متحول کننده شود، به خصوص برای کسانی که در حال مبارزه با منافذ باز و بزرگ پوستشان هستند. با این حال، مانند هر ماده قوی مراقبت از پوست ، درک عوارض جانبی بالقوه آن و روش صحیح استفاده از رتینول بسیار مهم است. بخش های بعدی بیشتر به این جنبه ها می پردازد.

عوارض جانبی رایج رتینول  و اقدامات احتیاطی

در حالی که رتینول به دلیل تأثیرات شگفت انگیز آن بر روی پوست همواره مورد ستایش قرار می گیرد، اما می تواند عوارض جانبی نیز ایجاد کند ، به ویژه هنگامی که برای اولین بار آن را به روتین مراقبت از پوست خود اضافه می کنید یا در صورت استفاده بیش از حد یا استفاده از محصولات با دوز بالای رتینول.

به طور کلی عوارض جانبی رتینول شامل موارد زیر می باشد :

قرمزی و تحریک و التهاب پوست : افرادی که رتینول را به تازگی به روتین پوستی خود اضافه کرده اند ممکن است قرمزی پوست را تجربه کنند ، به خصوص در هفته های اولیه استفاده .
لایه برداری و پوسته پوسته شدن: چرخش سلولی سریع می تواند منجر به لایه برداری یا پوسته پوسته شدن قابل توجه پوست شود.
خشکی پوست : برخی از کاربران ممکن است افزایش خشکی پوست را تجربه کنند که منجر به احساس کشیدگی در پوست می شود.
حساسیت: پوست ممکن است نسبت به گذشته حساس تر شود، به ویژه به نور خورشید یا سایر مواد فعال در محصولات مراقبت از پوست. یعنی ممکن است در صورت قرار گیری در معرض نور خورشید ، پوست شما سریع تر قرمز شود و یا در صورت استفاده از سایر محصولات پوستی حاوی اکتیو های قوی مانند اسید ها و یا ویتامین سی ، پوست شما به این ترکیبات واکنش نشان دهد.

عوارض جانبی رتینول ، قرمزی پوست ، خشکی ، پوسته پوسته شدن

اهمیت ضد آفتاب هنگام استفاده از رتینول

رتینول می‌تواند پوست را نسبت به آسیب‌های نور خورشید بیشتر مستعد کند . بنابراین، ضروری است:

 • هر روز یک کرم ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF حداقل 30 استفاده کنید.
 • کرم ضد آفتاب را هر 2 تا 3 ساعت در خارج از منزل تمدید کنید.
 • سعی کنید تا حد ممکن به منظور کاهش قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید ، رتینول را در شب استفاده کنید

توصیه هایی برای معرفی تدریجی رتینول به پوست و دفعات استفاده

برای به حداقل رساندن عوارض جانبی احتمالی و اجازه دادن به پوست برای سازگاری با رتینول موارد زیر را همواره در نظر بگیرید :

استفاده را به آرامی شروع کنید: استفاده از رتینول را با تعداد یک یا دو بار در هفته شروع کنید. نحوه واکنش پوست خود به آن را کنترل کنید و فرکانس یا تعداد دفعات استفاده را بر اساس آن تنظیم کنید. یعنی اگر پوستتان ملتهب نشد ، تعداد دفعات استفاده در هفته را به مرور افزایش دهید تا زمانی که به استفاده هر شب برسید.

از غلظت های کمتر شروع کنید: در ابتدا محصولاتی با غلظت رتینول پایین تر انتخاب کنید. اگر پوست شما به خوبی آن را تحمل می کند، می توانید در صورت نیاز محصولی با درصد رتینول بالاتر را در نظر بگیرید.

مرطوب کردن : برای مقابله با خشکی احتمالی و تسکین پوست، از یک مرطوب کننده و  آبرسان استفاده کنید.

اجتناب از ترکیب کردن یا استفاده همزمان رتینول با دیگر مواد فعال : تا زمانی که پوست شما به رتینول عادت نکرده است، از مصرف آن در کنار سایر مواد فعال قوی مانند آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAs)، بتا هیدروکسی اسیدها (BHAs) یا ویتامین سی خودداری کنید تا خطر تحریک را کاهش دهید.

مشاوره با متخصص پوست

اگر پوست حساسی دارید یا بیماری‌ های پوستی زمینه‌ ای دارید یا در مورد وارد کردن رتینول به روتین مراقبت از پوست خود مطمئن نیستید ، بهتر است با یک متخصص پوست و یا همکاران ما در مه زیبا مشورت کنید. آنها می توانند توصیه هایی متناسب با نوع پوست و نگرانی های شما را ارائه دهند.

درک عوارض جانبی بالقوه رتینول و انجام اقدامات احتیاطی لازم ، تضمین می کند که از مزایای آن و در عین حال با کمترین عوارض بهره مند گردید.

سایر ترکیبات یا محصولات موثر در درمان  یا کاهش منافذ بزرگ

نیاسینامید

مزایا و مکانیسم اثر : نیاسینامید که با عنوان ویتامین B3 نیز شناخته می شود، دارای خواص ضد التهابی است و می تواند به تنظیم تولید سبوم کمک کند. با کنترل چربی، نیاسینامید می تواند به کاهش منافذ بزرگ پوست کمک کند. نیاسینامید همچنین عملکرد سد دفاعی پوست را تقویت می کند و بافت و قابلیت ارتجاعی ( سفتی ) پوست را بهبود می بخشد.

اسید سالیسیلیک

مزایا و مکانیسم عملکرد : سالیسیلیک اسید یک بتا هیدروکسی اسید (BHA) است که یک محلول در چربی است و همین موضوع به آن اجازه می دهد تا به عمق منافذ نفوذ کند. سالیسیلیک اسید ، دیواره های داخلی منافذ را لایه برداری و پاکسازی می کند و از گرفتگی و انسداد آن ها جلوگیری می کند و میزان و عمق آن ها را کاهش می دهد. به ویژه برای پوست های مستعد آکنه یا جوش و کسانی که جوش های سرسیاه دارند ، سالیسیلیک اسید بسیار موثر است.

اسید هیالورونیک

مزایا و مکانیسم عملکرد : در حالی که اسید هیالورونیک به طور مستقیم ، بر روی اندازه منافذ باز تاثیر نمی گذارد ، اما این ماده یک مرطوب کننده قوی است که می تواند رطوبت را به داخل پوست بکشد. پوستی که به خوبی هیدراته یا آبرسانی شده است، حجیم تر به نظر می رسد، که همین موضوع می تواند ظاهر منافذ پوست را بهتر کند . همچنین ، هیالورونیک اسید ، بافت پوست را بهبود می بخشد و ظاهری صاف تر به پوست می دهد.

آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAs)

مزایا و مکانیسم عمل: AHA ها مانند اسید گلیکولیک و لاکتیک اسید ، اسید های محلول در آب هستند که سطح پوست را لایه برداری می کنند. با ترویج ریزش سلول های مرده پوست، AHA ها می توانند از مسدود شدن منافذ و بزرگتر به نظر رسیدن آنها جلوگیری کنند. آنها همچنین درخشندگی پوست را افزایش داده و بافت پوست را بهبود می بخشند.

بتا هیدروکسی اسیدها (BHAs)

مزایا و مکانیسم عمل: به غیر از اسید سالیسیلیک ، BHA های دیگری نیز وجود دارند که به پاکسازی منافذ پوست به صورت عمیق کمک می کنند. آنها به چربی موجود در منافذ ، نفوذ می کنند و به لایه برداری سلول های مرده انباشته شده در داخل پوست کمک می کنند و به ویژه برای پوست های چرب بسیار موثر هستند.

در حالی که رتینول یک عنصر قوی  در مبارزه با منافذ بزرگ است، ترکیب برخی از این مواد اضافی می تواند رویکردی چند جانبه برای دستیابی به بافت پوستی تصفیه شده ارائه دهد. مانند سرم رتینول تایتان که همزمان علاوه بر اینکه حاوی 1 درصد رتینول خالص است ، حاوی برخی از این اسید ها نیز می باشد. هر عنصر مکانیسم اثر منحصر به فرد خود را دارد و درک مزایای آنها می تواند به افراد کمک کند تا یک روتین مراقبت از پوست را متناسب با نیازهای خاص خود تنظیم کنند.

نکاتی برای استفاده از محصولات مراقبت از پوست برای منافذ بزرگ

اهمیت پچ تست

قبل از شروع استفاده از هر محصول جدید در روتین مراقبت از پوست خود ، به خصوص مواد فعال قوی ، انجام تست پچ ضروری است. این موضوع به تعیین اینکه آیا ممکن است پوست شما واکنشی به محصول نشان دهد کمک می کند ، جهت انجام پچ تست به صورت زیر عمل کنید :

 • مقدار کمی از محصول را روی یک ناحیه خاص مانند روی مچ دست یا پشت گوش یا بر روی بازو قرار دهید.
 • 24 تا 48 ساعت صبر کنید و هر گونه علائم تحریک یا واکنش های آلرژیک را مانیتور کنید .
 • اگر هیچ واکنش نامطلوبی رخ نداد، به طور کلی استفاده از محصول روی صورت بی خطر است.

انجام پچ تست برای محصولات مراقبت از پوست

ترکیب محصولات برای گرفتن نتایج بهینه

در حالی که استفاده از چندین ماده فعال ( مانند رتینول ، ویتامین سی و نیاسینامید ) می تواند نتایج مراقبت از پوست را افزایش دهد، بسیار مهم است که بدانید چگونه آنها را با هم استفاده کنید و لایه بندی کنید و آنها را به درستی ترکیب کنید:

هدف هر ماده فعال را بدانید : این موضوع باعث می شود تا از  لایه برداری بیش از حد پوست جلوگیری شود.
ترتیب استفاده از محصولات ( لایه بندی ) : به عنوان یک قاعده کلی، از نازک ترین یا رقیق ترین محصولات اول شروع کنید و سپس محصولات غلیظ تر و کرمی تر را استفاده کنید . به عنوان مثال، با یک تونر شروع کنید، سپس سرم و سپس یک مرطوب کننده.
زمان انتظار: قبل از استفاده از هر محصول بر روی پوست ، به محصول قبل کاملا اجازه دهید تا جذب پوستتان شود. این موضوع تضمین می کند که هر محصول می تواند به خوبی به پوستتان نفوذ کند و اثر بخشی لازم را داشته باشد.

حفظ یک روتین مراقبت از پوست

برای نتایج قابل مشاهده و پایدار، استفاده منظم از محصولات در یک چهارچوب زمانی خاص ، بسیار مهم است.

روتین: یک روتین روزانه مراقبت از پوست را متناسب با نیازهای پوست خود تنظیم کنید. این روتین معمولا شامل پاکسازی، تونر ، درمان (با مواد فعال مانند رتینول یا AHAs) و مرطوب کننده است.
استفاده منظم : برخی از محصولات، به ویژه محصولات فعال ( مانند رتینول و ویتامین سی ) ، ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد تا نتایج قابل مشاهده ای را بر روی پوستتان نشان دهند. صبور بودن و پشتکار و استفاده منظم ، بسیار ضروری است.
تغییر در صورت نیاز: از آنجایی که نیازهای پوست شما به دلیل عواملی مانند سن، فصل یا نوسانات هورمونی تغییر می کند، باید روتین مراقبت از پوست خود را مطابق با نیاز های پوستتان ، تنظیم کنید.

اجتناب از لایه برداری بیش از حد

در حالی که لایه برداری می تواند به بهبود ظاهر منافذ باز و بزرگ پوست کمک کند ، اما لایه برداری بیش از حد نیز می تواند اثر معکوس داشته باشد : به منظور پیشگیری از لایه برداری بیش از حد پوست مواد زیر را در نظر بگیرید :

 • استفاده از اسکراب های فیزیکی را به یک یا دو بار در هفته محدود کنید.
 • اگر از لایه بردارهای شیمیایی استفاده می کنید، مطمئن شوید که آنها را به طور همزمان با دیگر مواد فعال ترکیب نمی کنید، که می تواند منجر به تحریک یا حساسیت شود.
 • به پوست خود گوش دهید ، اگر احساس کشیدگی یا خشکی می کنید و یا بیش از حد پوستتان ملتهب و حساس می شود ، ممکن است این موضوع در اثر لایه برداری زیاد باشد. بنابراین کاهش دفعات استفاده یا قدرت محصولات لایه بردار خود را در نظر بگیرید.

لایه برداری یا اسکراب بیش از حد صورت برای درمان منافذ باز

به دنبال درمان های حرفه ای باشید

اگر منافذ بزرگ با وجود روتین مراقبت از پوست همچنان برای شما باقی مانده اند و نگران کننده هستند 

درمان های حرفه ای مانند میکرودرم ابریژن ، لایه برداری شیمیایی یا درمان های لیزری ( لیزر تراپی ) را در نظر بگیرید.

برای دریافت توصیه های شخصی با یک متخصص پوست مشورت کنید.

با آگاهی و دانش بالا و استفاده از محصولات مناسب ، مدیریت منافذ باز و بزرگ به یک هدف کاملا دست یافتنی تر تبدیل می شود. به یاد داشته باشید، مراقبت از پوست یک سفر است و درک نیازهای منحصر به فرد پوست شما بسیار مهم است.

نتیجه گیری

درک و رسیدگی به منافذ بزرگ پوست ، سفری است که علم، مراقبت از پوست و خودآگاهی را در هم آمیخته است. منافذ پوست ، در حالی که برای سلامت پوست ضروری هستند ، اغلب می توانند برای بسیاری به یک دغدغه زیبایی تبدیل شوند. با این حال، با پیشرفت در علم مراقبت از پوست ، موادی مانند رتینول به عنوان ترکیباتی قدرتمند در اصلاح بافت پوست و به حداقل رساندن منافذ باز تولید شده اند.

رتینول ، با رویکرد چند وجهی خود در مراقبت از پوست، راه حلی جامع برای منافذ بزرگ و باز پوست ارائه می دهد و این موضوع را از طریق افزایش تولید کلاژن ، ارائه می‌ کند. اما، مانند سایر مواد قوی، استفاده عاقلانه از آن، آگاهی از عوارض جانبی بالقوه آن و گنجاندن به تدریج آن به روتین مراقبت از پوست بسیار مهم است.

فراتر از رتینول ، مجموعه گسترده ای از مواد مانند نیاسینامید ، اسید سالیسیلیک و اسید هیالورونیک وجود دارد که محصولات هدفمندی را برای منافذ بزرگ ارائه می دهند. مانند سرم رتینول تایتان که همزمان حاوی اسید گلیکولیک ، رتینول ، و اسید هیالورونیک است. نکته کلیدی این است که نیازهای منحصر به فرد پوست خود را درک کنید و روتینی را تنظیم کنید که این نگرانی ها را برطرف کند و در عین حال سلامت کلی پوست را تضمین کند.

در نهایت ، دستیابی به پوستی با بافت صاف و نرم و به حداقل رساندن منافذ با دانش، محصولات و قوام مناسب قابل دستیابی است.

مشاهده لینک های مفید دیگر :

معرفی سرم رتینول 1 درصد تایتان کازمتیک مناسب برای درمان منافذ باز

سرم رتینول صاف کننده پیشرفته تایتان کازمتیک یک راه حل انقلابی در صنعت مراقبت از پوست است که به طور خاص برای کسانی طراحی شده که با منافذ باز و بزرگ پوست دست و پنجه نرم می کنند. این سرم ، ترکیبی قدرتمند از طبیعت و علم است که حاوی مجموعه ای اختصاصی به منظور روشن کردن پوست نیز میباشد ، ترکیبی از اسیدهای میوه و گیاهان. این مواد به طور هم افزایی برای جوانتر شدن پوست در کنار یکدیگر عمل می کنند . اجزای کلیدی این محصول شامل ویچ هازل، آلوئه ارگانیک، اسید هیالورونیک گیاهی، و مجتمع لیپوزومی رتینول Retinol Centersome®RL با فرمول خاص است.

مجتمع لیپوزومی Retinol Centersome®RL در این محصول به طور ویژه قابل توجه است. این روش فرمولاسیون باعث می شود تا قدرت انتقال و نفوذ رتینول به پوست افزایش یابد و اطمینان حاصل کند که به طور موثر به لایه های ایده آل پوست نفوذ می کند. این نوع فرمولاسیون نه تنها کارایی سرم را به حداکثر می رساند، بلکه به سفت شدن و کاهش اندازه منافذ بزرگ پوست نیز بسار کمک می کند. این سرم همزمان با ویتامین‌های A و E غنی شده است، مرطوب‌ کننده‌های قدرتمندی که پوست را آبرسانی کرده و از خشکی آن جلوگیری می‌ کنند و منجر به پوستی سفت‌ تر، حجیم‌ تر و سالم‌ تر می‌شوند. برای مشاهده جزئیات بیشتر این سرم بر روی تصویر زیر کلیک کنید 

کرم رتینول ، سرم رتینول تایتان


سوالات متداول

چگونه رتینول به کاهش ظاهر منافذ بزرگ کمک می کند؟

رتینول به پاکسازی منافذ ، حذف سلول‌های مرده پوست از طریق لایه برداری و افزایش گردش سلولی ، کمک می‌کند. همین فرایند ها با گذشت زمان باعث می شوند تا منافذ باز و بزرگ پوست کوچکتر به نظر برسند.


آیا می توان از رتینول برای پوست های حساس استفاده کرد؟

بله، اما با احتیاط. با غلظت کمتر شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید. در صورت بروز تحریک و یا التهابات پوستی ، دفعات استفاده را کاهش دهید.


آیا می توان در کنار رتینول از سایر محصولات پوستی نیز به منظور بهبود منافذ باز استفاده کرد ؟

بله، رتینول را می توان همزمان با محصولات و یا ترکیبات دیگر مانند اسید هیالورونیک و نیاسینامید ، استفاده کرد. با این حال، از مصرف همزمان رتینول با سایر لایه بردارهای قوی مانند AHA یا BHA خودداری کنید.

به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید