تاثیر و فواید و خواص سالیسیلیک اسید برای پوست

سالیسیلیک اسید چیست ؟ بررسی فواید ، اثرات ، خواص و عوارض

سالیسیلیک اسید یک بتا هیدروکسی اسید ( BHA ) است. این ماده به واسطه لایه برداری پوست و پاکسازی منافذ پوست ، می تواند به درمان انواع جوش های پوستی و یا کم کردن آکنه کمک کند.

امروزه شما می توانید اسید سالیسیلیک را در انواع محصولات بدون نیاز به نسخه (OTC) پیدا کنید. هنگامی که هدف ، درمان انواع جوشهای پوستی باشد ، این ماده را معمولا در محصولات پوستی که توسط پزشک نسخه می شود نیز خواهید دید.

سالیسیلیک اسید در درمان انواع جوش ها و آکنه های خفیف ( مانند جوش های سر سیاه و سر سفید ) بهتر عمل می کند. همچنین می تواند از وقوع اسکار و لک های جای جوش بر روی پوست جلوگیری کند.

به خواندن این مقاله تا پایان ادامه دهید تا به شما بگوییم که چگونه سالیسیلیک اسید به پاکسازی پوست و بهبود آکنه و جوش های پوستی کمک می کند ، از چه فرمی از سالیسیلیک اسید استفاده کنیم و دوز یا مقدار آن چگونه باشد . همچنین در ادامه عوارض جانبی احتمالی سالیسیلیک اسید را نیز بررسی خواهیم کرد.

تاثیر سالیسیلیک اسید بر روی جوش های پوستی

هنگامی که فولیکول های موهای پوست شما یا همان منافذ پوست ( سوراخ هایی بر روی پوست که مو از آنجا بیرون می آید ) توسط سلول های مرده پوست و چربی های اضافی ، مسدود شود ، جوش های سر سیاه ، جوش های سر سفید و یا دیگر انواع جوش بر روی پوست شکل می گیرد.

سالیسیلیک اسید با نفوذ به پوست شما از طریق منافذ پوست ، سلول های مرده پوست را حل می کند و از مسدود شدن منافذ پوست شما جلوگیری می کند . چندین هفته طول می کشد تا اثر استفاده از سالیسیلیک بر روی پوست را کاملا مشاهده کنید . اگر بعد از 6 هفته استفاده از سالیسیلیک اسید بر روی پوست ، نتیجه ای مشاهده نکردید ، با متخصص پوست خود مشورت کنید.

چه نوع و دوز سالیسیلیک اسید برای درمان آکنه و جوش توصیه می شود؟

بسته به نوع و عمق مشکل پوستی شما و بر اساس وضعیت فعلی پوست شما ، پزشک یا متخصص پوست شکل و دوز خاصی را برای شما در نظر خواهد گرفت. پزشک متخصص پوست همچنین ممکن است توصیه کند که در روز های اول استفاده ( مثلا به مدت دو الی سه روز )  فقط مقدار محدودی را روی ناحیه کوچکی از پوست آسیب دیده بمالید تا واکنش پوست خود را قبل از اعمال به کل پوست ، آزمایش کنید. اگر واکنش التهابی به این ماده نداشتید ، می توانید استفاده از آن را بر روی کل صورت یا کل ناحیه ای که دچار مشکل شده است ادامه دهید.

طبق یک مطالعه در کلینیک مایو ، بزرگسالان به منظور درمان یا از بین بردن جوش های پوستی خود باید از محصولات موضعی حاوی سالیسیلیک اسید با مشخصات و مقادیر زیر استفاده کنند :

فرم محصول دوز یا درصد اسید سالیسیلیک چند بار استفاده شود
اگر به فرم ژل باشد 0.5 تا 5 روزی یک دفعه
اگر لوسیون باشد 1-2٪ 1 تا 3 بار در روز
اگر به صورت پماد باشد 3-6 به تعداد مورد نیاز
اگر به فرم پد باشد 0.5 تا 5 1 تا 3 بار در روز
اگر صابون باشد 0.5 تا 5 به تعداد مورد نیاز
اگر به صورت محلول باشد 0.5 تا 2 1 تا 3 بار در روز

محصولات دارای اسید سالیسیلیک با دوز بالا را می توان به عنوان لایه بردار استفاده کرد

از سالیسیلیک اسید همچنین در غلظت های بالاتر به عنوان یک لایه بردار برای درمان موارد زیر استفاده می شود:

آیا سالیسیلیک اسید عوارضی دارد؟ ( عوارض جانبی سالیسیلیک اسید )

اگرچه اسید سالیسیلیک به طور کلی بی خطر تلقی می شود ، اما ممکن است در روز های اول استفاده ، پوستتان دچار سوزش شود. همچنین در مقادیر بالا و در صورت استفاده به صورت ناصحیح این ماده می تواند چربی های طبیعی پوست را نیز همزمان با چربی های اضافی از بین ببرد و در نتیجه باعث خشکی پوست و سوزش احتمالی پوست شود.

سایر عوارض جانبی احتمالی سالیسیلیک اسید عبارتند از:

 • سوزش پوست
 • خارش
 • پوسته پوسته شدن پوست
 • کهیر

اقدامات احتیاطی که قبل از استفاده از اسید سالیسیلیک بر روی پوست باید رعایت شود

هر چند امروزه به راحتی می توانید محصولات حاوی سالیسیلیک اسید را در فروشگاه ها و یا داروخانه ها بدون نیاز به نسخه پزشک حتی پیدا کنید اما همواره قبل از استفاده از محصولات حاوی این ماده ترجیحا باید با پزشک یا یک متخصص زیبایی مشورت کنید. مخصوصا به موارد زیر کاملا دقت کنید و موارد زیر را در نظر داشته باشید :

 • آلرژی : در صورتی که  قبلاً از سالیسیلیک اسید یا سایر محصولات موضعی بر روی پوستتان استفاده کرده اید و پوستتان دچار التهاب و یا واکنش شده حتما قبل از استفاده از محصولات حاوی این ماده ، این موضوع را به پزشک خود و یا متخصص زیبایی اطلاع دهید .
 • استفاده از سالیسیلیک اسید برای کودکان. کودکان بعد از استفاده از سالیسیلیک اسید بر روی پوست آنها ممکن است بیشتر در معرض سوزش پوست باشند زیرا پوست آنها نسبت به بزرگسالان اسید سالیسیلیک را با سرعت بیشتری جذب می کند. سالیسیلیک اسید نباید برای کودکان زیر 2 سال استفاده شود.
 • تداخلات دارویی : برخی از داروها با اسید سالیسیلیک تداخل خوبی ندارند و نباید با هم استفاده شوند ، حتما قبل از استفاده به پزشک خود اطلاع دهید که در حال حاضر چه داروهایی مصرف می کنید.

در صورت داشتن هر یک از شرایط پزشکی زیر ، باید به پزشک اطلاع دهید ، زیرا ممکن است بر تصمیم آنها برای تجویز سالیسیلیک اسید تأثیر بگذارد:

مسمومیت با اسید سالیسیلیک

مسمومیت با اسید سالیسیلیک نادر است ، اما گاهی ممکن است در اثر استفاده موضعی از اسید سالیسیلیک بر روی پوست ایجاد گردد. برای کاهش خطر مسمویت با سالیسیلیک اسید ، توصیه های زیر را دنبال کنید:

 • هیچ گاه محصولات حاوی سالیسیلیک اسید را در مناطق وسیعی از بدن خود اعمال نکنید
 • هیچ گاه از این ماده برای مدت طولانی استفاده نکنید
 • از پوشیدن لباس پلاستیکی یا هر گونه پوششی که جلو تنفس پوست و ارتباط پوست با هوا را بگیرد خودداری کنید.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم یا علائم دیگر ، فوراً استفاده از سالیسیلیک اسید را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید:

 • بی حالی
 • سردرد
 • گیجی
 • وزوز یا وزوز در گوش (وزوز گوش)
 • از دست دادن شنوایی
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • افزایش عمق تنفس (هیپرپنه)

استفاده از اسید سالیسیلیک در دوران بارداری یا شیردهی

کالج آمریکایی زنان و زایمان اشاره می کند که استفاده از اسید سالیسیلیک موضعی برای زنان باردار بی خطر است.

با این حال ، اگر در نظر دارید از سالیسیلیک اسید استفاده کنید و باردار هستید یا در حال شیردهی هستید ، باید با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید توصیه های خاصی را در مورد وضعیت فعلی خود دریافت کنید ، به ویژه در مورد داروهای دیگر که مصرف می کنید یا بیماری هایی که ممکن است داشته باشید.

یک گزارش معتبر که در سال 2018 در مورد استفاده از سالیسیلیک اسید در دوران شیردهی منتشر شده در این خصوص چنین می گوید :

در حالی که بعید است سالیسیلیک اسید جذب شیر مادر شود ، شما نباید آن را در هر قسمتی از بدن خود که ممکن است با پوست یا دهان نوزاد تماس پیدا کند ، اعمال کنید.

نتیجه گیری نهایی در خصوص استفاده از سالیسیلیک اسید بر روی پوست

اگرچه هیچ درمان کاملی برای آکنه یا جوش های صورت وجود ندارد ، اما نشان داده شده است که سالیسیلیک اسید می تواند در بسیاری از افراد منجر به برطرف شدن یا بهبود جوش صورت گردد.

با این وجود همواره قبل از استفاده از سالیسیلیک اسید بر روی پوست با یک پزشک یا متخصص پوست مشورت کنید تا ببینید آیا سالیسیلیک اسید برای پوست شما و وضعیت سلامتی فعلی شما مناسب است یا خیر.

https://www.healthline.com/health/skin/salicylic-acid-for-acne

معرفی یک محصول با کیفیت حاوی گلیکولیک اسید و سالیسیلیک اسید به منظور درمان جوش ، جای جوش و انواع لک صورت

جهت مشاهده جزئیات این سرم ضد لک و آبرسان با کیفیت ساخت کشور کانادا ، بر روی تصویر زیر کلیک کنید :

ضد لک قوی خارجی کوجیک اسید و هیالورونیک اسید تایتان کازمتیک


پرسش و پاسخ های متداول در خصوص این مقاله


سالیسیلیک اسید چیست و چه فوایدی برای پوست دارد ؟

سالیسیلیک اسید یک ماده شیمیایی است که به عنوان یکی از مؤثرترین مواد شناخته شده در محصولات پوستی امروزه استفاده می شود. برخی از فواید سالیسیلیک اسید برای پوست عبارتند از:

 1. کنترل چربی پوست: سالیسیلیک اسید به عنوان یک لایه بردار طبیعی عمل می کند و با از بین بردن لایه های مرده روی پوست، چربی پوست را کنترل می کند.

 2. جلوگیری از جوش و آکنه: سالیسیلیک اسید به عنوان یک ضد التهاب قوی عمل می کند و می تواند با کاهش التهاب پوست، جوش و آکنه را کاهش دهد.

 3. پاکسازی منافذ باز پوست: سالیسیلیک اسید می تواند به عنوان یک لایه بردار عمل کند و منافذ باز پوست را پاک کند.

 4. لایه برداری پوست: سالیسیلیک اسید می تواند سلول های مرده روی پوست را از بین برده و لایه برداری کنید و از این طریق باعث لطافت و صافی پوست شود.

 5. درمان جای زخم: سالیسیلیک اسید می تواند با کمک به تسکین پوست و با کاهش التهاب، به درمان جای زخم ها کمک کند.

با این حال، قبل از استفاده از محصولات حاوی سالیسیلیک اسید برای پوست، بهتر است با پزشک یا داروساز و یا یک متخصص زیبایی مشورت کنید.


نکات استفاده از سالیسیلیک اسید بر روی پوست کدامند ؟

 به طور کلی ، انجام پچ تست قبل از استفاده ، توجه به غلظت محصول ، استفاده متعادل از سالیسیلیک اسید ، توجه به استفاده طولانی مدت ، استفاده از ضد آفتاب ، عوارض جانبی این ماده و عدم استفاده از این ماده در دوران بارداری در دوز های بالا از نکاتی هستند که هنگام استفاده باید به آنها توجه کنید. جزئیات هر کدام از نکات گفته شده را در ادامه مطالعه کنید :

 1. انجام پچ تست قبل از استفاده بر روی صورت : قبل از استفاده از محصولات حاوی سالیسیلیک اسید، باید آزمایش قبلی بر روی پوست صورت گرفته باشد، به ویژه اگر پوست شما حساس است. مثلا در قسمت هایی مانند بازو و یا مچ دست استفاده کنید و در صورت عدم مشاهده حساسیت ، استفاده از آن بر روی پوست صورت را ادامه دهید.

 2. توجه به غلظت محصولی که استفاده می کنید : باید به غلظت سالیسیلیک اسید در محصول توجه کنید. برای پوست حساس، توصیه می شود از محصولات با غلظت پایین تر استفاده کنید. در سرم های تایتان این ماده به میزان زیر 1 درصد استفاده شده و بسیار ملایم هستند.

 3. استفاده معتدل: هنگام استفاده از محصولات حاوی سالیسیلیک اسید، باید با احتیاط استفاده کنید، به ویژه در مناطق حساس پوست مانند ناحیه اطراف چشم.

 4. استفاده در مدت طولانی: استفاده مداوم از محصولات حاوی سالیسیلیک اسید باعث خشکی و تحریک پوست می شود. برای پیشگیری از این مشکل، استفاده را محدود کنید. مثلا بعد از چند ماه استفاده ، مدتی فاصله دهید.

 5. عوارض جانبی سالیسیلیک اسید برای پوست : ممکن است با استفاده از سالیسیلیک اسید بر روی پوست، پوست دچار تحریک و خارش شود. اگر عوارض جانبی شدیدتری مانند قرمزی، سوزش و آسیب پوستی را تجربه کردید، بهتر است از استفاده از محصولات حاوی سالیسیلیک اسید خودداری کنید.

 6. استفاده از ضدآفتاب: پوست شما پس از استفاده از سالیسیلیک اسید ، نسبت به نور آفتاب بیشتر حساس می شود ، بنابراین در طول روز حتما باید از ضدآفتاب استفاده کنید تا پوست شما در مقابل نور خورشید محافظت شود.

 7. مشورت با پزشک: اگر پوست شما پوست بسیار حساسی دارید ، بهتر است قبل از استفاده از سالیسیلیک اسید با پزشک مشورت کنید. اگر شما دارای مشکلات پوستی مانند پسوریازیس یا اگزما هستید، استفاده از سالیسیلیک اسید را با پزشک خود حتما در میان بگذارید.

  1. عدم استفاده در دوران بارداری : اگر شما در حال بارداری هستید، بهتر است از استفاده از سالیسیلیک اسید در دوز بالا خودداری کنید، به خصوص در دوره سه ماهه اول بارداری.

  2. عدم ترکیب با محصولات دیگر: برخی از محصولات پوستی، مانند رتینوئیدها، می توانند با سالیسیلیک اسید تداخل داشته باشند و باعث تحریک پوست شوند. قبل از استفاده از سالیسیلیک اسید، به این موارد کاملا توجه کنید.

  با رعایت این نکات، می توانید از فواید سالیسیلیک اسید برای پوست خود بهره ببرید و از عوارض جانبی آن تا حد ممکن جلوگیری کنید.

به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید