استفاده از آسپرین بر روی پوست چه مزیات و چه خطراتی دارد ؟

استفاده از آسپرین بر روی پوست چه مزیات و چه خطراتی دارد ؟

بررسی فواید و یا خطرات یا عوارض احتمالی استفاده از آسپرین بر روی پوست

علم پشت استفاده از آسپرین برای پوست و برای درمان آکنه و جوش

حتما این روزها با خواندن مجلات و وب سایت های زیبایی به احتمال زیاد در خصوص درمان سریع آکنه یا جوش های پوستی توسط آسپرین آشنا هستید یا شنیده اید ،  قرار دادن آسپرین بر روی صورت ممکن است کمی عجیب به نظر برسد ، اما در واقع یک پایه علمی برای این درمان خانگی جوش های پوستی وجود دارد و آن به این دلیل است که آسپرین حاوی استیل سالیسیلیک اسید است ، که مشابه اسید سالیسیلیک است ، ماده ای که در بسیاری از داروهای موضعی ضد جوش و ضد آکنه که بدون نیاز به نسخه پزشک به فروش می رسند نیز وجود دارد. اسید سالیسیلیک در اصل از پوست درخت بید گرفته شده است ، به همین دلیل این ماده را در برخی از محصولات طبیعی ضد جوش یا ضد آکنه نیز پیدا خواهید کرد. این روزها اسید سالیسیلیک در آزمایشگاه تولید می شود اما حتی نمونه های آزمایشگاهی این ماده  باز هم خاصیت تسکین دهندگی و ضد التهابی خود را دارند . این ماده می تواند اثر خشک کنندگی داشته باشد و به مقابله با پوست چرب و کم کردن چربی پوست کمک می کند. آسپرین همچنین به عنوان یک ماده ضد التهاب عمل می کند و قرمزی و تورم های پوستی همراه با جوش ها را بر روی پوست کاهش می دهد.

نحوه استفاده از آسپرین برای درمان جوش و یا آکنه

استفاده از آسپرین بر روی پوست به طور موضعی به منظور درمان جوش و یا آکنه توصیه نمی شود اما اگر هنوز هم تمایل به انجام این روش درمانی خانگی دارید مراحل زیر را می توانید دنبال کنید ! از آنجا که آسپرین یک داروی خانگی ضد جوش به حساب می آید ، هیچ پروتکل و قانونی برای استفاده از آسپرین برای کاهش آکنه وجود ندارد. با این حال ، اکثر رویکردها از همان روند کلی پیروی می کنند که در ادامه به آنها می پردازیم :

استفاده از آسپرین بر روی پوست ، اثرات استفاده از آسپرین برای پوست ، خطرات ، مضرات ، مزایا

  • چند قرص آسپیرین را خرد کنید یا از پودر آسپیرین استفاده کنید. سپس آسپیرین خرد شده یا پودر شده را با کمی آب گرم مخلوط کنید (حدود یک قاشق غذاخوری کافیست) تا مرطوب شود.
  • برای اینکه این مخلوط بیشتر شبیه خمیر شود ، چند قطره ژل آلوورا یا عسل نیز می توانید به آن اضافه کنید.
  • مخلوط آسپرین را بر روی قسمت های آسیب دیده یا دارای جوش یا تمام صورت خود بمالید ، دقیقا مثل ماسک هایی که بر روی پوستتان استفاده می کنید.
  • حدود 10 تا 15 دقیقه این ماسک را بر روی پوست خود بگذارید و سپس شستشو دهید.

طرفداران این روش درمانی می گویند که استفاده از ماسک آسپرین می تواند قرمزی و تورم یا التهاب های پوستی را تسکین دهد. اگر اغلب از این روش درمانی خانگی استفاده می کنید ، توجه داشته باشید که این شیوه درمان می تواند باعث خشک شدن پوست شود. بنابراین حتما در صورت استفاده از آسپرین بر روی پوست باید از ضد آفتاب نیز بعد از آن استفاده کنید ، زیرا اسید سالیسیلیک می تواند به شدت پوست شما را نسبت به اشعه خورشید حساس تر کند. در مورد خواص اسید سالیسیلیک برای پوست و سایر درمان های جوش می توانید از یک متخصص پوست مشاوره بگیرید.

عوارض جانبی احتمالی استفاده از آسپرین بر روی پوست

شایع ترین عارضه های جانبی استفاده از آسپرین به صورت موضعی بر روی پوست ، خشکی و تحریک یا ملتهاب شدن پوست است. در نتیجه ممکن است استفاده از آسپرین بر روی پوست باعث لایه برداری و قرمزی پوست شود. در نظر داشته باشید که ترکیب آسپرین با اسید سالیسیلیک می تواند این التهابات پوستی را افزایش دهد.

اگر مرتباً از آسپرین به صورت موضعی بر روی پوست استفاده کنید ، ممکن است مستعد این عوارض نیز باشید.

توجه داشته باشید که هر نوع داروی ضد آکنه و یا ضد جوش که بر روی صورت خود قرار می دهید ، از جمله آسپرین ، می تواند حساسیت پوست شما را به اشعه ماورا بنفش (UV) خورشید افزایش دهد.

بنابراین بعد از استفاده از آسپرین بر روی پوست ، حتماً توصیه می شود از یک کرم ضد آفتاب با طیف گسترده استفاده کنید که پوست شما را در برابر اشعه UVA و UVB خورشید محافظت کند.

در خصوص نحوه استفاده و یا نحوه انتخاب ضد آفتاب مناسب می توانید اینجا را ببینید.

به عنوان یک اقدام احتیاطی ، از استفاده از هر نوع آسپرین در دوران بارداری و یا شیردهی خودداری کنید ، مگر اینکه پزشک برای برخی از شرایط پزشکی به شما گفته باشد. آسپرین می تواند خطر خونریزی را در کودک شما افزایش دهد.

آسپرین یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است. بنابراین ، اگر به سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن حساسیت دارید ، از آسپیرین استفاده نکنید.

نتیجه گیری نهایی در خصوص استفاده از آسپرین بر روی پوست

حقیقت این است که هیچ مدرک علمی وجود ندارد ( هیچ مقاله علمی معتبر در این زمینه منتشر نشده ) که به طور علمی نشان دهد و یا ثابت کند که استفاده موضعی از آسپیرین بر روی پوست می تواند به درمان جوش و یا آکنه کمک کند. در حقیقت ، احتمال تحریک بیشتر پوست شما نیز وجود دارد.

به جای استفاده از آسپرین بر روی پوست به منظور درمان جوش یا آکنه های پوستی سعی کنید از روشهای ثابت شده درمانی موضعی آکنه ، مانند موارد زیر استفاده کنید:

  • اسید سالیسیلیک
  • بنزوئیل پراکسید
  • رتینوئیدها

معرفی بهترین جایگزین برای آسپرین

مثلا در خصوص رتینوئید ها می توانید سرم رتینول 1% تایتان ساخت کشور کانادا را امتحان کنید . جزئیات این سرم با کیفیت را می توانید با کلیک بر روی تصویر زیر مطالعه و مشاهده کنید.

سرم رتینول تایتان کازمتیک

  • مهم نیست که کدام روش درمان آکنه یا جوش را انتخاب می کنید ، مهم است که به آن پایبند باشید و به آن زمان دهید تا اثر گذاری لازم را داشته باشد. در برابر اصرارتان به دست زدن به جوش هایتان مقاومت کنید. این موضوع فقط باعث بدتر شدن آکنه و افزایش زخم های پوستی شما می شود.

مهم است که قبل از استفاده از آسپرین بر روی آکنه یا جوشهای پوستی خود با یک پزشک یا متخصص پوست صحبت کنید - به خصوص اگر از انواع دیگر مواد موضعی نیز به طور همزمان بر روی پوستتان استفاده می کنید یا اگر دچار هرگونه بیماری زمینه ای هستید.

منبع :

https://www.healthline.com/health/aspirin-for-acne

هچنین بخوانید :

به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید