مصرف مولتی ویتامین ها و مکمل ها به صورت روزانه ، فواید ، خطرات ، مزایا ، ضرر ها ، اثر و تاثیر آنها ، نکاتی که باید توجه کنیم و بدانیم

نکاتی که باید در هنگام مصرف مولتی ویتامین ها و مکمل ها در نظر بگیریم ، فواید و خطرات مصرف روزانه

مصرف مولتی ویتامین ها به طور روزانه با بدن ما چه می کند ؟ چه تاثیری دارد ؟ چه مقدار باید مصرف شود ؟ چه فواید و یا ضرر ها و یا خطراتی دارد ؟ همه چیز در مورد مصرف و خوردن مولتی ویتامین ها

مصرف مولتی ویتامین ها و مکمل ها به صورت روزانه ، فواید ، ضرر ها ، آسیب ها

شما ممکن است به طور روزانه از یک مولتی ویتامین استفاده کنید ! اما آیا می دانید مصرف روزانه مولتی ویتامین برای بدن شما چه نتیجه ای می دهد؟ بر اساس مطالعه منتشر شده در بولتن دارویی پیشرفته ، "یک سوم بزرگسالان و نیمی از جمعیت بیش از 55 سال ، حداقل یک مکمل در روز مصرف می کنند." قبل از ادامه استفاده از این مکمل ها به طور روزانه ، در مورد آنچه مصرف روزانه این ویتامین ها برای بدن شما انجام می دهد بیشتر بدانید. مثل همیشه ، در مورد مولتی ویتامین ها ، مکمل ها و داروها با پزشک خود مشورت کنید. ادامه مطلب را بخوانید و برای اطمینان از سلامتی خود و دیگران ، این مطلب را به اشتراک بگذارید.

1 – مصرف مولتی ویتامین ها می توانند از کمبود ویتامین در بدن جلوگیری کنند

مصرف مولتی ویتامین ها و مکمل ها به صورت روزانه ، نکاتی که باید بدانیم و توجه کنیم

 

دکتر دنیل پلامر می گوید: "مصرف مولتی ویتامین می تواند از طریق افزایش انرژی شما ، کیفیت زندگی شما را افزایش دهد و این کار را اغلب از طریق ترکیبات ویتامین B انجام می دهد." با این حال ، او "هشدار می دهد که مهم است ویتامینی را انتخاب کنید که دارای مواد مغذی باشد و بدن شما آن ویتامین را به اندازه کافی نداشته باشد و بتواند نیازهای غذایی شما را برآورده کند. "

2 - مولتی ویتامین ها ممکن است اثر دیگر داروهای تجویزی توسط پزشک برای شما را خنثی کنند

مصرف مولتی ویتامین ها و مکمل ها به صورت روزانه ، ویتامین ها ، اثر آنها

 

رابرت موزرسکی از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) می گوید: "برخی از مکمل های غذایی ممکن است تأثیر داروی شما را افزایش دهند و بعضی از مکمل های غذایی نیز می توانند آن را کاهش دهند." وی هشدار می دهد: " این موضوع ممکن است باعث شود که شما داروی خود را بیش از حد استفاده کنید ، یا کم استفاده کنید."

3 - مصرف بیش از حد مولتی ویتامین ها می تواند منجر به سکته مغزی شود

مصرف بیش از حد مولتی ویتامین ها و مکمل ها به صورت روزانه ، سکته مغزی

دکتر پلامر می گوید: "بیشتر ویتامین ها محلول در آب هستند و ویتامین های A ، D ، E و K محلول در چربی هستند. مصرف بیش از حد ویتامین های محلول در چربی می تواند خطرناک باشد. بالا رفتن ویتامین های A و E در سطوح بالا خطرناک است." دریافت بیش از حد ویتامین E یا بتا کاروتن ممکن است بسیار خطرناک باشد. بر اساس مطالعه JAMA Neurology: "مکمل ویتامین E (dl-alpha توکوفرول) میزان بروز و مرگ و میر ناشی از خونریزی زیر عنکبوتیه را افزایش می دهد ، در حالی که مکمل بتا کاروتن میزان خونریزی داخل مغزی را افزایش می دهد."

4 – مصرف مولتی ویتامین ها می تواند باعث شود شما یک رژیم غذایی ناسالم داشته باشید

مصرف مولتی ویتامین ها و مکمل ها به صورت روزانه ، فواید ، ضرر ها ، آسیب ها ، فست فود ، غذای نا سالم

وقتی شما هر روز مولتی ویتامین مصرف می کنید ، ممکن است احساس امنیت کاذب پیدا کنید که سالم هستید و نیازی نیست که در رژیم غذایی خود خیلی مراقبت باشید و از غذاهای ناسالم استفاده کنید. در سال 2015 یک مقاله با موضوع دستورالعمل های رژیم غذایی برای آمریکایی ها ( می توانید از اینجا ببینید ) توصیه می کند که مردم به صورت روزانه از مولتی ویتامین ها مصرف نکنند. چرا ؟ این مقاله توصیه می کند که مردم بیشتر بر روی داشتن یک الگوی تغذیه سالم روزانه متمرکز باشند .

5 - مصرف بیش از حد مولتی ویتامین ها می تواند بر میزان قند خون شما تأثیر بگذارد

مصرف بیش از حد مولتی ویتامین ها و مکمل ها به صورت روزانه ، افزایش قند خون

ویتامین های صمغی و جویدنی این روز ها حتی در بزرگسالان نیز بسیار محبوب شده اند. با این حال ، مهم است که به گفته دکتر پلامر در صورت داشتن دیابت با احتیاط مصرف شوند . " این ویتامین ها معمولاً حاوی قند اضافه یا دیگر مواد حجم دهنده یا پر کننده ناسالم هستند." وی هشدار می دهد: "اگر دارای حساسیت غذایی ، آلرژی یا سایر شرایط غذایی خاص هستید ، به مواد پرکننده ( فیلر ها) موجود در این نوع ویتامین ها نگاه کنید. به عنوان مثال ، اگر غذای شما باید فاقد گلوتن باشد ، یا سبزی خوار یا کوشر هستید ، مطمئن شوید که این موضوع بر روی برچسب محصولی که تهیه می کنید نوشته شده باشد."

6 - مصرف بیش از حد مولتی ویتامین ها می تواند منجر به آسیب های عصبی شود

مصرف بیش از حد مولتی ویتامین ها و مکمل ها به صورت روزانه ، بیماری های عصبی ، آسیب ها ، فواید ، ضرر ها ، خطرات

مصرف ویتامین B6 بیش از حد می تواند منجر به مسمومیت شود ، که این موضوع می تواند باعث آسیب عصبی شود. وجود بیش از حد این ویتامین در بدن ، معمولا به خاطر مصرف مکمل های مولتی ویتامین است. بر اساس مطالعه ای که از StatPearls انجام شده است ، "تمام موارد مسمومیت به خاطر وجود بیش از حد ویتامین B6 در اثر دوزهای فوق درمانی ، یا یاتروژنیک یا لیپرسونها است که بدون نسخه یا تجویز پزشک مصرف می شوند. این در حالیست که فقط با مصرف غذاهای حاوی ویتامین B6 به طور روزانه ، پیریدوکسین کافی برای ایجاد مسمویت فراهم نمی شود." ایمی گورین ، می گوید: "به مکمل های دیگری که می خورید و مواد مغذی موجود در آنها نگاهی بیندازید. تا اطمینان حاصل کنید که از یک ویتامین یا ماده معدنی بیش از حد مصرف نمی کنید." اگر شما مکمل دیگری را همزمان با مولتی ویتامین خود مصرف کنید ، به ویتامین ها و مواد معدنی موجود در آن توجه کنید ، و در صورتی که حاوی همان ویتامین هاست ، دیگر مولتی ویتامین را مصرف نکنید.

7 - مصرف بیش از حد مولتی ویتامین ها منجر به ایجاد سنگ کلیه می شود

مصرف بیش از حد مولتی ویتامین ها و مکمل ها به صورت روزانه ، سنگ کلیه

قبل از انتخاب یک مکمل ، بررسی دوز و میزان آن بسیار مهم است ، به ویژه اگر کلسیم یا ویتامین D باشد. "ویتامین D و به ویژه کلسیمیترول متابولیت فعال آن ، جذب کلسیم توسط بدن هنگام هضم غذا را افزایش می دهد - زیرا دفع کلسیم از طریق ادرار با جذب کلسیم توسط سیستم گوارشی ، ارتباط مستقیم دارد ، متابولیت های ویتامین دی می توانند از لحاظ نظری ، کلسیوریا را افزایش دهند و باعث تشکیل سنگ کلیه شوند. این موضوع در یک مقاله در مجله Nutrients منتشر شده است. دکتر پلامر می گوید : "توجه داشته باشید که بدن ما فقط می تواند در هر بار مصرف یک مکمل حدود 500 میلی گرم كلسیم را جذب كند ، اگر آن مولتی ویتامین یا مکمل حاوی ویتامین بیش از این مقدار باشد ، فایده بیشتری برای شما نخواهد داشت. در این حالت از مکمل یا مولتی ویتامینی استفاده کنید که هر قرص آن حاوی 500 - میلی گرم باشد و آن را دو بار در روز مصرف کنید."

8 – مصرف مولتی ویتامین ها باعث می شوند که شما احساس سلامتی بیش از حد داشته باشید

میزان مصرف مولتی ویتامین ها و مکمل ها به صورت روزانه ، تاثیر آن بر سلامتی

دکتر JoAnn Manson در مصاحبه با بخش سلامت دانشگاه هاروارد می گوید: "مکمل ها هرگز جایگزین یک رژیم غذایی متعادل و سالم نمی شوند." "و این می تواند حواس شما را از داشتن شیوه های زندگی سالم پرت کند که مزایای بسیار بیشتری برای شما دارد." مخصوصا بعد از شیوع بیماری کویید 19 ،این موضوع را بیشتر در نظر بگیرید و فقط بر مصرف مولتی ویتامین ها در شرایط کنونی توجه نکنید و سعی کنید تغذیه سالمی داشته باشید ، ماسک صورت بزنید و فاصله های اجتماعی را نیز رعایت کنید. هم برای سلامتی خودتان و هم دیگران.

منبع : https://www.eatthis.com/multivitamin-body-effects/

n

به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید