نکات بارداری ، مواردی که باید رعایت کرد ، باید بدانیم ، چه بخوریم ؟ چه نخوریم ؟

نکات و باید و نباید های دوران بارداری ، همه آنچه باید بدانیم !

نکاتی که باید در دوران بارداری به آنها توجه کرد ، باید و نباید های بارداری

بررسی اجمالی

قبل از رسیدن بسته کوچک شادی ، شما مسئول کمک به رشد او در یک محیط سالم هستید.

در این مقاله لیستی از باید و نبایدهای بارداری را برای شما فراهم می آورد و نکاتی را درباره آنچه باید نگران باشید - و آنچه واقعاً نباید نگران آن باشید ، بررسی می کند.

17 مورد از این باید و نباید های بارداری ، در زیر برای شما آورده شده است :

1. یک مولتی ویتامین مصرف کنید

خوردن یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی بهترین راه برای تأمین تمام مواد مغذی سالم مورد نیاز بدن برای حمایت از یک کودک در حال رشد است. یک رژیم غذایی سالم به تنهایی ممکن است برای بارداری کافی نباشد.

برخی از ویتامین ها ، حاوی مقادیر بیشتری از برخی مواد مغذی مورد نیاز مادران باردار در مقادیر بالاتر هستند ، مانند:

 • اسید فولیک
 • کلسیم
 • اهن

این ویتامین ها به رشد مناسب جنین کمک کرده و از نقایص مادرزادی جلوگیری می کنند. پزشک می تواند به شما در یافتن یک مولتی ویتامین یا یک سری ویتامین های مناسب به شما کمک کند.

یک مولتی ویتامین معمولاً شامل DHA ، EPA یا هر دو خواهد بود. اینها چربی های امگا 3 هستند که برای رشد مناسب مغز کودک شما مهم هستند.

هر چند نباید بیش از یک دوز مولتی ویتامین مصرف کنید. برخی ویتامین ها با مقادیر بیشتر می توانند برای کودک مضر باشند.

سیگار کشیدن در بارداری

2. در دوران بارداری سیگار نکشید

نوزادان متولد شده از زنانی که در دوران بارداری سیگار می کشند ، به احتمال زیاد ( مشاهده منبع معتبر ) وزن کمتری هنگام تولد دارند و در معرض خطر بیشتری برای اختلالات یادگیری نسبت به کودکان متولد شده از مادرانی هستند که سیگاری نیستند.

علاوه بر این ، به دلیل اعتیاد فیزیولوژیک به نیکوتین ، کودکان متولد شده از زنانی که سیگار می کشند به احتمال زیاد سیگار کشیدن را در سنین پایین تر تجربه می کنند و زودتر سیگاری می شوند.

3. زیاد بخوابید ( خواب کافی داشته باشید )

تغییر در سطح هورمون ها ، انتظار و اضطراب می تواند خواب را در طی 9 ماه بارداری گریزان کند. بارداری به خصوص در سه ماهه آخر بارداری طاقت فرسا است و شما به خواب کافی احتیاج خواهید داشت.

اگر احساس خستگی کردید یک چرت سریع بزنید ( هر زمان که می توانید ) ساعت های خواب را تنظیم کنید و خواب خود را منظم کنید.

هر شب حد اقل 7-9 ساعت بخوابید. خستگی نشانه آن است که بدن شما به استراحت بیشتری نیاز دارد ، بنابراین به بدن و ذهن خود ، تا حد ممکن خواب و استراحت کافی برسانید.

4- در دوران بارداری ، از نوشیدن الکل خودداری کنید

باید و نباید های دوران بارداری ، در دوران بارداری به چه نکاتی باید توجه کرد ؟ نکات دوران بارداری ، همه چیز در مورد بارداری ، آنچه باید در بارداری بدانیم ، در بارداری باید چه کار هایی انجام دهیم یا ندهیم ؟ چه کار هایی در بارداری انجام ندهیم ؟ ورزش در بارداری ، مصرف کافئین در بارداری ، سکس در بارداری ، رابطه جنسی در بارداری ، مقاربت در بارداری ، خواب کافی در بارداری ، نوشیدن الکل در بارداری ، مصرف الکل در بارداری ، نگهداری حیوانات خانگی در بارداری ، نکاتی که باید در بارداری رعایت شود

الکل ممکن است رشد کودک شما را بسیار تحت تأثیر قرار دهد. افرادی که در دوران بارداری الکل مصرف می کنند می توانند نوزادی مبتلا به سندرم الکل جنین (FAS) را بدنیا آورند.

علائم FAS یا سندرم الکل جنین شامل موارد زیر است:

 • وزن کم هنگام تولد
 • ناتوانی های یادگیری
 • مشکلات رفتاری
 • الگوهای عقب مانده از نظر نقاط عطف رشد و توسعه

حتی مقدار کم الکل نیز می تواند یک مشکل باشد. به نظر می رسد هیچ سطح مطمئنی از مصرف الکل در بارداری وجود ندارد.

اگر برای قطع مصرف مشروبات الکلی در حین بارداری به کمک نیاز دارید ، در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید. هرچه زودتر کمک بگیرید ، احتمال سلامتی کودک شما بیشتر است.

5- در دوران بارداری ورزش کنید ( ورزش در بارداری چقدر می تواند مفید باشد ؟ )

روزهایی که زنان باردار از بلند کردن حتی انگشت خود هم در بارداری اجتناب می کردند گذشته است: اکنون می دانیم که ورزش برای مادر و نوزاد مفید است.

در حقیقت ، ورزش منظم می تواند به شما کمک کند تا با بسیاری از موارد و مشکلاتی که در دوران بارداری بوجود می آیند مقابله کنید ، از جمله:

 • بیخوابی
 • درد عضلانی
 • افزایش بیش از حد وزن
 • مشکلات رفتاری و اخلاقی

اگر قبل از بارداری مرتباً ورزش می کردید ، این کار را ادامه دهید. با پزشک خود در مورد هرگونه تنظیماتی که باید در برنامه روزانه خود ایجاد کنید ، صحبت کنید ، به خصوص هنگامی که وارد سه ماهه دوم و سوم می شوید.

اگر قبل از اینکه بفهمید نوزادی در راه دارید ، مرتباً ورزش نمی کردید ، از پزشک خود بخواهید که یک برنامه تناسب اندام را در برنامه روزانه شما بگنجاند. آنها می توانند شما را به شما برنامه ای دهند که برای شما و کودک در حال رشد شما ایمن و بی خطر و راحت باشد.

6. گوشت خام نخورید

گوشت و تخم مرغ خام و نیمه پخته خطر بیماری های غذایی مانند لیستریوز و توکسوپلاسموز را به همراه دارد. مسمومیت غذایی نیز می تواند یک احتمال باشد.

این شرایط می تواند باعث بیماری های جدی و تهدید کننده زندگی شود که می تواند منجر به نقایص مادرزادی شدید و حتی سقط جنین شود. اطمینان حاصل کنید که تمام تخم مرغ ها و گوشت هایی که در دوران بارداری می خورید خوب پخته شده اند.

باید و نباید های دوران بارداری ، در دوران بارداری به چه نکاتی باید توجه کرد ؟ نکات دوران بارداری ، همه چیز در مورد بارداری ، آنچه باید در بارداری بدانیم ، در بارداری باید چه کار هایی انجام دهیم یا ندهیم ؟ چه کار هایی در بارداری انجام ندهیم ؟ ورزش در بارداری ، مصرف کافئین در بارداری ، سکس در بارداری ، رابطه جنسی در بارداری ، مقاربت در بارداری ، خواب کافی در بارداری ، نوشیدن الکل در بارداری ، مصرف الکل در بارداری ، نگهداری حیوانات خانگی در بارداری ، نکاتی که باید در بارداری رعایت شود

7. غذاهای دریایی بخورید

غذاهای دریایی مملو از ویتامین ها و مواد معدنی مانند اسیدهای چرب امگا 3 ، روی و آهن برای قلب هستند. این غذاها هم برای مادر و هم کودک بسیار مهم هستند. اما غذاهای دریایی کم پخته یا خام می توانند مشکلاتی در سلامتی ایجاد کنند.

غذاهای دریایی ممکن است حاوی باکتری ها و ویروس های مضر باشند که با پخت کامل از بین می روند. همچنین ، زنان باردار باید از خوردن ماهی خام و ماهی هایی که ممکن است حاوی مقادیر زیادی جیوه باشند خودداری کنند.

نمونه هایی از ماهی حاوی مقادیر بالای جیوه عبارتند از:

 • کوسه
 • اره ماهی
 • ماهی کاشی
 • شاه ماهی خال مخالی

انواع غذاهای دریایی را بخورید تا غلظت مواد معدنی فقط یک نوع ماهی را در بدن خود نداشته باشید. در هفته بیش از 12 اونس یا 340 گرم ماهی مصرف نکنید.

8. گوشت غذای آماده نخورید ( غذاهای فراوری شده مصرف نکنید )

گوشت های فراوری شده - از جمله هات داگ ، سوسیس ، ماهی قزل آلا دودی و سایر گوشت های درمان شده - می توانند باعث بیماری های ناشی از تغذیه نادرست مانند لیستریوز و توکسوپلاسموز شوند.

گوشت هایی که قطعه قطعه شده اند سطح بسیار بیشتری برای رشد باکتری دارند. پخت کامل این پروتئین های فرآوری شده تا حدود زیادی خطررا کاهش می دهد.

همچنین خوردن شیر و پنیر پاستوریزه (نه خام) بسیار مهم است. همیشه محصولات را بشویید تا به از بین بردن باکتری های مضر کمک کند.

9. در دوران بارداری رابطه جنسی داشته باشید

رابطه جنسی در دوران بارداری خوب است ، به شرطی که شرایط پیچیده ای مانند جفت سرراهی یا نوع دیگری از بارداری پرخطر نداشته باشید.

رابطه جنسی با همسرتان تا زمانی که کیسه آب شما پاره شود ، رابطه درست و بی خطریست . اگر در هنگام مراقبه اذیت می شوید ، می توانید موقعیت ها و حالت های مختلف را امتحان کنید . اگر در مورد ایمنی رابطه جنسی در دوران بارداری سوالی دارید حتما با پزشک خود صحبت کنید.

10. از محصولات شیر غیر پاستوریزه استفاده نکنید

کلسیم برای نوزادان در حال رشد بسیار مهم است ، اما مادران باید مراقب باشند که چگونه کلسیم خود را از لبنیات دریافت می کنند.

شیر خام از آنجا که غیرپاستوریزه است ، برای مادران باردار توصیه نمی شود. این بدان معنی است که برای از بین بردن باکتری هایی که می توانند شما را بیمار کنند ، به اندازه کافی گرم نشده است.

به طور خاص ، شیر خام ممکن است حاوی باکتری لیستریا باشد. این می تواند منجر به بیماری ، سقط جنین یا حتی عواقب تهدید کننده زندگی شود.

11. در دوران بارداری یوگا کار کنید

شما باید از Bikram یا یوگای گرم پرهیز کنید ، اما سایر روش های یوگا در دوران بارداری خوب هستند. در کلاسهای یوگای قبل از تولد یا ملایم که برای مادران باردار طراحی شده است شرکت کنید . مربیان این کلاس ها می دانند که بهترین حالت ها کدام است و باید از چه مواردی خودداری کنید.

اگر قبل از شروع بارداری یوگا انجام نمی دادید ، قبل از ثبت نام در کلاس با پزشک خود صحبت کنید. اگرچه ممکن است بتوانید شروع کنید ، بهتر است با خطرات و نگرانی هایی که وجود دارد ، با پزشک خود مشورت کنید.

12. در وان آب داغ یا سونا ننشینید

گرچه آرامش بخش است ، اما محیط گرمایی جکوزی و سونا ممکن است برای مادران باردار بسیار خطرناک باشد.

در حقیقت ، تحقیقات نشان می دهد که استفاده از یکی از این موارد در سه ماهه اول ممکن است خطر سقط جنین را دو برابر کند. خیساندن در آب گرم می تواند درجه حرارت بدن را افزایش دهد و این باعث مشکلاتی شود ، مشکلاتی از جمله افزایش خطرنقایص مادرزادی.

13. واکسن آنفولانزا بزنید

زنان باردار می توانند و باید ( مشاهده منبع معتبر ) واکسن آنفولانزا بزنند به شرطی که موارد منع مصرف دارو که توسط تولید کننده ذکر شده را نداشته باشند.

تزریق یک ویروس زنده نیست. شما نمی توانید از طریق واکسن آنفلوانزا ، آنفولانزا بگیرید. اگر قرار باشد در دوران بارداری خود به آنفلوانزا مبتلا شوید ، خطر عوارض جانبی واکسن آنفولانزا ، به مراتب کمتر از زمانی است که در دوران بارداری نسبت به دوران عادی ، دچار آنفولانزا شوید.

باید و نباید های دوران بارداری ، در دوران بارداری به چه نکاتی باید توجه کرد ؟ نکات دوران بارداری ، همه چیز در مورد بارداری ، آنچه باید در بارداری بدانیم ، در بارداری باید چه کار هایی انجام دهیم یا ندهیم ؟ چه کار هایی در بارداری انجام ندهیم ؟ ورزش در بارداری ، مصرف کافئین در بارداری ، سکس در بارداری ، رابطه جنسی در بارداری ، مقاربت در بارداری ، خواب کافی در بارداری ، نوشیدن الکل در بارداری ، مصرف الکل در بارداری ، نگهداری حیوانات خانگی در بارداری ، نکاتی که باید در بارداری رعایت شود

این واکسن از شما و همچنین جنین در حال رشد محافظت می کند.

14. کافئین زیاد مصرف نکنید ( مصرف کافئین در بارداری )

کافئین می تواند از طریق جفت جنین عبور کرده و ضربان قلب کودک شما را افزایش دهد.

تحقیقات فعلی نشان می دهد که زنان می توانند با خیال راحت هر روز یک فنجان یا دو فنجان قهوه مصرف کنند ، اما در هنگام بارداری ، فقط یک سوم یک فنجان مصرف کنید.

15. هوشمندانه وزن اضافه کنید

توصیه "برای دو نفر بخورید" به مادران باردار مجوزی برای خوردن هر آنچه دوست دارند نیست. در عوض ، زنان باید در مورد آنچه می خورند و مقداری که می خورند استراتژیک باشند.

افزایش وزن در دوران بارداری ممکن است به کودک شما بیشتر ضرر برساند تا برای او مفید باشد. در طول سه ماهه اول بارداری شما فقط به 100 کالری اضافی در روز برای حمایت از جنین در حال رشد خود نیاز دارید.

در سه ماهه سوم بارداری ، این تعداد کالری اضافی به 300 عدد در روز نزدیک می شود.

16. در صورتی که از گربه نگهداری می کنید ، بستر آن را تمیز نکنید !

دوست پشمالوی خود را هرچقدر که دوست دارید ناز کنید و لمس کنید و پس از آن دستان خود را بشویید - اما جعبه بستر گربه را تمیز نکنید.

کثافت های گربه سان با میلیون ها باکتری و انگل پر می شوند. یکی از آنها ، به خصوص برای مادران باردار بسیار خطرناک است.

اگر با آنها سر و کار داشته باشید ، ممکن است هرگز اطلاع نداشته باشید تا زمانی که عوارض بارداری شما شروع به پیدایش می کنند . این موضوع حتی می تواند باعث سقط جنین شود. نوزادانی که به این انگل مبتلا می شوند ممکن است با مشکلات جدی بهداشتی از جمله تشنج و ناتوانی ذهنی روبرو شوند.

17. به دندانپزشک خود مراجعه کنید

ده ها سال از مراجعه به مطب دندانپزشکی در دوران بارداری اجتناب می شد ، زیرا ترس از این بود که امور دندانپزشکی باعث گسترش باکتری و عفونت می شود. اما امروزه ما می دانیم که این چنین نیست.

در حقیقت ، کالج متخصص زنان و زایمان در آمریکا توصیه می کند مادران باردار همزمان با تمیز کردن دندان ها ، یک آزمایش معمول بهداشت دهان و دندان در حین بارداری داشته باشند. حتما به دندانپزشک خود بگویید که باردار هستید.

منبع : https://www.healthline.com/health/pregnancy/dos-and-donts

همچنین بخوانید : 

باید و نباید های دوران بارداری ، در دوران بارداری به چه نکاتی باید توجه کرد ؟ نکات دوران بارداری ، همه چیز در مورد بارداری ، آنچه باید در بارداری بدانیم ، در بارداری باید چه کار هایی انجام دهیم یا ندهیم ؟ چه کار هایی در بارداری انجام ندهیم ؟ ورزش در بارداری ، مصرف کافئین در بارداری ، سکس در بارداری ، رابطه جنسی در بارداری ، مقاربت در بارداری ، خواب کافی در بارداری ، نوشیدن الکل در بارداری ، مصرف الکل در بارداری ، نگهداری حیوانات خانگی در بارداری ، نکاتی که باید در بارداری رعایت شود

به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید