درمان جوش های زیر پوستی ، بررسی علت و روش های پزشکی و خانگی درمان

درمان جوش های زیر پوستی ، بررسی علت و روش های پزشکی و خانگی درمان

چگونه جوش های زیر پوستی را درمان کنیم یا از بین ببریم ؟ بررسی 6 راه علمی و خانگی برای درمان جوش های زیر پوستی ( درمان جوش های زیر پوستی )

مواردی که در این مقاله در خصوص درمان جوش های زیر پوستی بررسی خواهیم کرد :

  • بررسی اجمالی
  • فشار دادن یا بیرون آوردن جوش های زیر پوستی
  • کمپرس گرم
  • استفاده از برچسب های مخصوص جوش یا آکنه
  • استفاده از آنتی بیوتیک موضعی
  • روغن درخت چای
  • عسل خام
  • مراجعه به متخصص پوست

چرا این نوع جوش ها ( جوش های زیر پوستی ) شکل می گیرد ؟ علت تشکیل جوش های زیر پوستی چیست ؟

جوش زیر پوستی یا جوش کور ( Blind pimple ) به جوش یا آکنه ای گفته می شود که در زیر سطح پوست ایجاد شده است. اگرچه این جوش از راه دور قابل توجه نیست ، اما می توانید این توده را کاملا احساس کنید. این نوع جوش بیشتر اوقات توسط کیست یا ندول ایجاد می شود .

این نوع جوش از ترکیبی از سبوم (چربی) ، باکتری ها و کثیفی ایجاد می شود که در منافذ پوستی شما گیر می کنند و منافذ پوست شما را مسدود می کنند که در نتیجه ، نهایتا یک توده دردناک در زیر پوست شما ایجاد می شود که مانند سایر جوش ها "سر" ندارد.

مشاهده یک مقاله در خصوص بستن منافذ باز پوست

در این حالت شما ممکن است ناحیه سفید بزرگی را در زیر پوست خود لمس کنید که گاها درد می کند . این ناحیه همچنین ممکن است از التهاب (تورم) پوست اطراف آن ، قرمز باشد.

روش های درمان و از بین بردن جوش های زیر پوستی

از بین بردن جوش های کور دشوار است ، اما با استفاده از حوصله و دقت مناسب ، قابل درمان هستند. در این مقاله روش های درمان و از بین بردن این نوع جوش ها را بررسی خواهیم کرد :

1 - از فشار دادن و یا خارج کردن این نوع جوش ها از پوست بپرهیزید

هرچقدر این موضوع یعنی فشار دادن جوش ها برای شما وسوسه انگیز باشد ، هرگز نباید سعی کنید جوش کور را فشار داده و یا یا بیرون آورید . این قاعده کلی را احتمالاً در مورد آکنه ها شنیده اید ، اما رعایت آن در مورد جوش های زیر پوستی هم بسیار مهم است.

از آنجا که این نوع جوش ها در سطح پوست نیستند ، در مقایسه با دیگر جوش ها ، فشار دادن و بیرون آوردن آنها  سخت تر است و حتی گاهی غیر ممکن است.

عمل تلاش برای بیرون کشیدن جوش در نهایت التهاب پوست شما را بدتر می کند ، که می تواند حساسیت آن ناحیه از پوست بیشتر شود و غیر قابل لمس شود حتی . همچنین ممکن است با افزایش قرمزی و علائم روی پوست ، بیشتر دیده شود ( همان چیزی که شما نمی خواهید )

تلاش برای از بین بردن جوش های زیر پوستی یا جوش های کور به این روش ، همچنین می تواند باعث ایجاد زخم های پوستی شود .

بهترین روش این است که اقداماتی انجام دهید تا بتوانید آن را به "سر" برسانید و در نتیجه بتواند از طریق سایر روش ها درمان شده و از پوست خارج شود.

2 - از کمپرس گرم بر روی آن استفاده کنید

کمپرس گرم از چند جهت می تواند به جوش های کور کمک کند. اول اینکه می تواند به کاهش درد این نوع جوش ها و آکنه کمک کند.  به ویژه هنگامی که جوش سفید ، تازه شروع به تشکیل شدن می کند ،  بسیار مفید هستند.

به منظور درمان جوش های زیر پوستی ، کمپرس گرم را به میزان 10 تا 15 دقیقه و به تعداد سه تا چهار بار در روز بر روی پوست قرار دهید . این عمل می تواند به جوش اجازه دهد که چرک و یا عفونت درون خود را آزاد کرده و بهبود یابد.

کمپرس گرم برای درمان جوش یا آکنه روی پوست ، درمان جوش های زیر پوستی

اگرچه برای گرم کردن پارچه یا حوله خود می توانید از مایکروویو هم استفاده کنید ، اما با خیساندن یک دستمال و یا پارچه تمیز در آب گرم نیز می توانید به راحتی کمپرس گرم خود را بسازید. اطمینان حاصل کنید که آبی که استفاده می کنید خیلی گرم نیست تا باعث سوختن پوست نشود . همانطور که در بالا گفته شده حوله یا پارچه گرم را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید

3 - برای درمان جوش های زیر پوستی ، از برچسب های مخصوص جوش و یا آکنه استفاده کنید

چسب ضد جوش ، برچسب ضد آکنه ، مخصوص جوش های پوستی ، زیر پوستی

برچسب های ضد جوش یا ضد آکنه ، مانند باند است که مستقیماً روی جوش کور قرار می دهید. از لحاظ تئوری ، برچسب به از بین بردن باکتری ها ، چربی ها و آلودگی های آن نقطه از پوست کمک می کند. مواد تشکیل دهنده این برچسب ها ممکن است متفاوت باشد ، اما اکثر برچسب های شد جوش ، حاوی ماده ای ضد جوش مانند اسید سالیسیلیک هستند.

برچسب های مخصوص درمان جوش ، معمولاً در داروخانه موجود است و شما می توانید روزانه تا زمان درمان کامل جوش زیر پوستی ، از آنها استفاده کنید. می توانید تمام روز آنها را بر روی پوست خود قرار دهید ، اما مطمئن شوید که حداقل هر 24 ساعت یکبار برچسب را عوض می کنید.

4 - از یک آنتی بیوتیک موضعی استفاده کنید

آنتی بیوتیک های موضعی می توانند شما را از شر هر گونه باکتری در پوست که باعث ایجاد جوش های زیر پوستی می شوند ، خلاص کنند . آنها همچنین التهاب را کاهش می دهند. اگر به طور مکرر بر روی پوستتان جوش دارید ، به عنوان یک اقدام پیشگیرانه می توانید از این محصولات در اطراف مناطق آسیب دیده پوستتان استفاده کنید.

رایج ترین آنتی بیوتیک های موضعی برای آکنه و یا جوش ، شامل کلیندامایسین و اریترومایسین است. این محصولات به شکل ژل وجود دارد که شما می توانید دو بار در روز از آن استفاده کنید. اگر به طور کلی پوست حساسی دارید ، ممکن است لازم باشد یک بار در روز استفاده کنید و ببینید واکنش پوست شما قبل از اینکه دو بار در روز استفاده کنید ، چیست ؟!

با این حال ، آنتی بیوتیک های موضعی به خودی خود موثر نیستند. شما باید از آنها به همراه نوع دیگری از محصولات ضد جوش و آکنه مانند بنزوئیل پراکسید استفاده کنید. این آنتی بیوتیک ها ، پوست شما را از شر باکتری ها و التهاب ها خلاص می کنند ، در حالی که بنزوئیل  پراکسید ، جوش های زیر پوستی یا جوش کور را می خشکاند.

5 - بر روی پوست خود ، روغن درخت چای بمالید

روغن درخت چای می تواند به عنوان تسکین دهنده ای آرام و ملایم ، جایگزینی  برای آنتی بیوتیک های خشن و دیگر محصولات حاوی مواد شیمیایی باشد که بدون نسخه (OTC) به فروش می رسند . این روغن را می توانید درفروشگاه های آرایشی و بهداشتی معتبر و بزرگ پیدا کرد، اما امروزه محصولاتی نیز در داروخانه ها وجود دارند که حاوی روغن درخت چای باشند.

برای کارآیی مطلوب ، باید از محصولی استفاده کنید که حداقل 5 درصد روغن درخت چای داشته باشد و از آن دو بار در روز استفاده کنید تا جوش های زیر پوستی و یا جوش کور ، کاملاً بهبود یابد و یا از بین برود.

روغن چای را تا زمانی که ابتدا رقیق نکنید ، نمی توانید و نباید استفاده کنید ( نباید روغن خالص چای را بر روی پوست استفاده کرد) . برای این کار ، یک قسمت روغن درخت چای را با یک قسمت روغن حامل  مخلوط کنید. از روغن های حامل معروف می توان به روغن نارگیل ، جوجوبا و زیتون اشاره کرد.

پس از رقیق سازی ، ترکیب به دست آمده را بر روی ناحیه آسیب دیده بمالید و بگذارید یک شب تا صبح بر روی پوستتان باقی  بماند و در صبح ، هنگام شستشوی معمول صورت ، آن منطقه را نیز شستشو دهید.

روغن درخت چای برای استفاده روزانه بر روی پوست ( به میزان مناسب ) ، بی خطر است. فقط هنگام بلع ( خوردن ) مضر است و خطر دارد.

 

6 - برای از بین بردن جوش های زیر پوستی ، بر روی پوستتان عسل خام بزنید.

عسل خام یکی دیگر از جایگزین های طبیعی برای محصولات ضد جوشی است که امروزه در داروخانه ها یا فروشگاه ها بدون نسخه پزشک به فروش می رسد. عسل ، دارای خواص ضد میکروبی طبیعی است که به خلاص شدن شما از شر باکتری ها کمک می کند.

برای استفاده از این روش باید مطمئن شوید که محصول شما حاوی عسل خام و خالص باشد. از استفاده از عسل معمولی که می توانید از فروشگاه مواد غذایی تهیه کنید ، اجتناب کنید. مقدار کمی عسل طبیعی و خام را به ناحیه آسیب دیده بمالید و بگذارید یک شب تا صبح بر روی پوستتان  بماند. عسل خام را می توان به عنوان یک پاک کننده با آب نیز مخلوط کرد.

چه موقع به متخصص پوست مراجعه کنید

جوش های کور یا جوش های زیر پوستی یکی از چالش برانگیزترین انواع آکنه برای درمان هستند. برای از بین بردن جوش های زیر پوستی و در عین حال جلوگیری از آسیب دیدن پوست ، زمان و پشتکار لازم است.

اگر جوش های موجود بر روی پوستتان ، به درمان های خانگی پاسخ مثبت نمی دهد ، مراجعه به متخصص پوست  را در نظر بگیرید. در صورت نیاز به رفع سریع ، متخصصین می توانند برای کاهش سریع تورم و بهبودی ظاهر جوش ها ، تزریق های کورتیزونی را پیشنهاد دهند.

همچنین اگر به طور منظم جوش های زیر پوستی مکرر دارید ، باید به متخصص پوست  مراجعه کنید. ممکن است نیاز به داروهای خوراکی و انواع دیگر درمان باشد. 

منبع :

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/blind-pimple

به اشتراک گذاری این مقاله
مقالات مرتبط
دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید