جلوگیری از چروک دور چشم و صورت با 20 نکته و روش علمی

جلوگیری از چروک دور چشم و صورت با 20 نکته و روش علمی

× فهرست مطالب 1 - هر روز از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید. 2 - اگر سیگار می کشید ، سیگار کشیدن را متوقف کنید 3 - عادت بیان احساسات با چهره و صورت با کنار بگذارید. 4 - برای جلوگیری از چروک صورت ، رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید. 5 -از مصرف الکل خودداری کنید. 6 - بیشتر روزهای هفته ورزش کنید. 7 - پوست خود را به آرامی و با ملایمت تمیز کنید. 8 - حتما صورت خود را دو بار در روز و پس از تعریق شدید بشویید. 9 - برای جلوگیری از چروک صورت ، هر روز از مرطوب کننده صورت استفاده کنید 10 - استفاده از محصولات مراقبت از پوست که باعث سوزش و یا التهاب پوستتان می شوند ، متوقف کنید. 11 - هرگز برای بهره مندی دیر نیست ( هرگز پیشگیری از تشکیل چین و چروک های پوستی دیر نیست ) در هر سنی که باشید. علت یا علل ایجاد چین و چروک ها چیست؟ برای پیشگیری از چین و چروک شدن  پوستمان چه کنیم؟ 1. پوستتان را در برابر نور آفتاب ایمن کنید 2. استفاده از رتینوئید ها به منظور جلوگیری و درمان چین و چروک های صورت و دور چشم معرفی یک سرم بسیار با کیفیت حاوی 1% رتینول 3. استفاده از آبرسان ها و مرطوب کننده ها معرفی یک سرم ویتامین سی 20% با کیفیت ساخت کشور کانادا برگرفته از سلول های بنیادی 4. هیدراته بمانید ( آبرسانی درونی بدن ) 5. خوردن یا مصرف غذاهای سرشار از ویتامین 6. به پشت بخوابید 7. سیگار نکشید 8. صورتتان را ریلکس کنید و تا حد ممکن از بیان احساسات با صورت جلوگیری کنید
فهرست مطالب

علل و موارد زیادی وجود دارد که  باعث پیری پوست ما می شوند. در مورد بعضی از این علل و موارد ، ما هیچ کاری نمی توانیم انجام دهیم ، اما مواردی نیز وجود دارند که ما می توانیم بر روی آنها تأثیر بگذاریم و به پیشگیری از پیری زودرس پوست و جلوگیری از چین و چروک های صورت و دور چشم کمک کنیم.

چیزی که نمی توانیم آن را تغییر دهیم روند طبیعی پیری است ، این مورد یکی از اصلی ترین موارد است که نمی توان کاری با آن کرد ، با گذشت زمان ، همه ما خطوط و چین و چروک های قابل مشاهده ای در صورت خود پیدا می کنیم. طبیعی است که صورت ما کمی از جوانی خود را از دست بدهد. با گذشت عمر متوجه نازک تر شدن و خشک شدن پوست می شویم. ژن های ما تا حد زیادی زمان وقوع این تغییرات را کنترل می کنند. اصطلاح پزشکی این نوع پیری "پیری ذاتی" است.

اما ما می توانیم بر روی نوع دیگری از پیری که بر روی پوست ما تأثیر می گذارد تا حدودی کنترل داشته باشیم و در برابر آن از پوستمان محافظت کنیم. انتخاب محیط و سبک زندگی ما می تواند باعث پیری زودرس پوست ما شود. اصطلاح پزشکی این نوع پیری "پیری خارجی" است. با انجام برخی اقدامات پیشگیرانه ، می توانیم تأثیراتی را که این نوع پیری بر روی پوست ما ایجاد می کند ، کاهش دهیم.

پیشگیری از چین و چروک صورت ، جلوگیری از چین و چروک صورت ، پیری زودرس پوست

11 روش برای پیشگیری از پیری زودرس پوست و پیشگیری از چین و چروک های صورت و دور چشم 

خورشید یا نور آفتاب نقش اصلی را در پیری زودرس پوست ما بازی می کند. کارهای دیگری که انجام می دهیم نیز می توانند پوست ما را سریعتر از آنچه که طبیعی است پیر کنند. متخصصان پوست برای کمک به بیماران خود در جلوگیری از پیری زودرس پوست و جلوگیری از چین و چروک های صورت ، نکات زیر را به بیماران خود ارائه می دهند.

1 - هر روز از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید.

استفاده از ضد آفتاب بر روی پوست برای جلوگیری از چروک صورت

چه یک  روز کامل خود را در ساحل بگذرانید و چه در حال دویدن باشید ، محافظت در برابر آفتاب به منظور جلوگیری از تشکیل چین و چروک های صورت و دور چشم ضروری است. شما می توانید با پیدا کردن یک سایه ، پوشاندن لباس های محافظ در برابر آفتاب - از قبیل پیراهن سبک و آستین بلند ، شلوار ، کلاه لبه دار و عینک آفتابی و یا استفاده از ضد آفتاب طیف گسترده ، در برابر اشعه ماورا بفنش خورشید UV ، از پوست خود محافظت کنید. بهتر است از ضد آفتاب با SPF 30 (یا بالاتر)  استفاده کنید، همچنین ضد آب شما ، ضد تعریق و ضد آب نیز باشد.

شما باید هر روز در قسمت هایی از بدن که پوشیده نیست و در معرض آفتاب قرار می میگیرد ، ضد آفتاب استفاده کنید. برای محافظت بیشتر ، به دنبال لباس هایی با برچسب فاکتور محافظت فرابنفش (UPF) باشید.

برای اینکه برنزه شوید و پوستتان را برنزه کنید ، از آفتاب کمک نگیرید بلکه از خود برنزه کننده ها استفاده کنید ، یا ضد آفتاب هایی که پوست شما را برنزه می کنند.

هر بار که برنزه می شوید ، پوست خود را زود تر پیر می کنید و به تشکیل چین و چروک های پوستی و لک های پوستی کمک می کنید. اشعه ماورا بنفش و مضر خورشید ، به شدت به پوست شما آسیب میزند و سرعت پیری پوست شما بیشتر می شود.

2 - اگر سیگار می کشید ، سیگار کشیدن را متوقف کنید

تاثیر سیگار کشیدن بر روی پوست و چین و چروک

 سیگار کشیدن سرعت پیری پوست را بسیار بالا می برد. سیگار کشیدن باعث ایجاد چین و چروک در پوست شده و رنگ پوست را بیرنگ و کسل کننده می کند.

3 - عادت بیان احساسات با چهره و صورت با کنار بگذارید.

جلوگیری از چروک صورت و دور چشم

اگر عادت دارید که احساسات خود را با چهره بیان کنید ( مانند اخم کردن ، و مواردی که پوست شما را جمع و یا شل کند ) این عادت را کناب بگذارید. اگر سالها به طور مکرر بعضی از عضلات پوست خود را منقبض کنید ، این خطوط دائمی می شوند. استفاده از عینک آفتابی می تواند به کاهش خطوط ناشی از جمع کردن چشم کمک کند. بنابراین استفاده از عینک آفتابی برای پیشگیری از چین و چروک های دور چشم و اطراف چشم ، بسیار ضروری است.

4 - برای جلوگیری از چروک صورت ، رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید.

یافته های علمی و مطالعات  نشان می دهد که خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه ممکن است از آسیب هایی که منجر به پیری زودرس پوست می شود جلوگیری کند. یافته های مطالعات تحقیقاتی همچنین حاکی از آن است که رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی قند یا سایر کربوهیدرات های تصفیه شده می تواند پیری پوست را تسریع کند.

5 -از مصرف الکل خودداری کنید.

الکل برای پوست بسیار مضر است زیبا پوست را کم آب می کند و به شدت به پوست آسیب می رساند. این موضوع می تواند به تشکیل چین و چروک های پوستی کمک کند.

6 - بیشتر روزهای هفته ورزش کنید.

یافته های چند مطالعه نشان می دهد که ورزش متوسط ​​می تواند گردش خون را بهبود بخشد و سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. این ، به نوبه خود ، می تواند ظاهر جوان تری به پوست شما دهد و چین و چروک های پوست را کاهش دهد و یا از تشکیل آنها ، جلوگیری کند.

7 - پوست خود را به آرامی و با ملایمت تمیز کنید.

تمیز کردن پوست در صورتی که به صورت خشن انجام شود ، و یا با ابزار ها و یا محصولات غیر استاندارد انجام شود ، می تواند پوست شما را تحریک  کرده و به پوست شما آسیب بزند. تحریک پوست و ملتهب شدن پوست می تواند پیری پوست را تسریع کند. شستشوی آرام به از بین بردن آلودگی ، آرایش و سایر مواد بدون تحریک پوست کمک می کند. برای شستشوی پوست ، توصیه می شود از ژل شستشوی صورتی استفاده کنید که یک شوینده بر پایه ژل بوده و بسیار قدرت پاک کنندگی خوبی دارد.

8 - حتما صورت خود را دو بار در روز و پس از تعریق شدید بشویید.

تنفس شما به خصوص هنگام پوشیدن کلاه یا کلاه ایمنی باعث تحریک پوست می شود ، بنابراین  پس از تعریق پوست ، حتما پوست خود را در اسرع وقت شستشو دهید.

9 - برای جلوگیری از چروک صورت ، هر روز از مرطوب کننده صورت استفاده کنید

استفاده از مرطوب کننده برای چروک و داشتن پوست زیبا و صاف

مرطوب کننده آب را در پوست ما به دام می اندازد ، و اجازه هدر رفتن رطوبت و آب را از پوست شما نمی دهد . در نتیجه پوست شما ظاهر جوان تری پیدا خواهد کرد.

10 - استفاده از محصولات مراقبت از پوست که باعث سوزش و یا التهاب پوستتان می شوند ، متوقف کنید.

وقتی پوست شما می سوزد و یا ملتهب می شود ، به این معنی است که پوست تحریک می شود. تحریک پوست شما می تواند منجر به پیری پوست شود.

توجه: برخی از محصولات ضد پیری و ضد چروک و جوان کننده که توسط متخصص پوست تجویز شده است ممکن است باعث سوزش و یا حتی ملتهب شدن پوستتان شود. هنگام استفاده از محصولی که خود ضد چروک و جوان کننده است ، در صورتی که از کیفیت آن مطمئن باشید ، این مورد می تواند مشکلی نداشته باشد . فقط مطمئن شوید که متخصص پوست خود را در جریان این موضوع بگذارید.

11 - هرگز برای بهره مندی دیر نیست ( هرگز پیشگیری از تشکیل چین و چروک های پوستی دیر نیست ) در هر سنی که باشید.

حتی افرادی که اکنون علائم پیری زودرس در پوست خود دارند ، می توانند از ایجاد تغییر در سبک زندگی از تشکیل چین و چروک های بیشتر و پیر تر شدن پوستشان جلوگیری کنند . با محافظت از پوست خود در برابر آفتاب ، به شما این فرصت داده می شود تا بخشی از آسیب ها را برطرف کنید. افراد سیگاری که مصرف سیگار را قطع می کنند اغلب به مرور متوجه سالم تر به نظر رسیدن پوستشان می شوند.

اگر علائم پیری پوست شما را آزار می دهد ، می توانید به یک متخصص پوست مراجعه کنید. روش های درمانی جدید و روش های کم تهاجمی امروزه برای از بین بردن چین و چروک ، سفت شدن پوست و بهبود رنگ پوست وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند که ظاهر جوان تری داشته باشید.

مشاهده یک مقاله تخصصی در خصوص درمان چروک دور چشم و پیشگیری و جلوگیری از آن...

مطالعه یک مقاله در خصوص درمان سیاهی دور چشم با 15 روش خانگی

کلمات کلیدی مقاله : # جلوگیری از چروک دور چشم # جلوگیری از چروک صورت # چگونه جلوگیری کنیم ؟ # چطور از چین و چروک پیشگیری کنیم ؟ # درمان کنیم ؟

مشاهده یک کرم دور چشم حرفه ای و تخصصی و فوق العاده با کیفیت به منظور از بین بردن سیاهی و تیرگی دور چشم و همچنین یکنواخت کردن رنگ پوست و از بین بردن و درمان چین و چروک های ریز دور چشم ، ساخت کشور کانادا با کلیک بر روی تصویر زیر

بهترین کرم دور چشم حاوی ماتریکسیل

مشاهده یک سرم ضد چروک قوی ساخت کشور کانادا با خاصیت ها و اثرات شگفت انگیز زیر با کلیک بر روی تصویر :

 • از بین بردن یا کم کردن چین و چروک های پوستی
 • یکنواخت کردن و شفاف کردن پوست
 • از بین بردن سیاهی یا تیرگی دور چشم
 • افزایش تولید کلاژن و الستین در پوست ( سفت شدن پوست )
 • به کار گیری تکنولوژی سلول های بنیادی و پپتید ها در ساخت و تولید این سرم

 

سرم ضد چروک و کلاژن ساز تایتان

در ادامه این مقاله 8 راه دیگر در پیشگیری و جلوگیری از تشکیل چین و چروک های صورت را از مجله معتبر هلث لاین  بررسی می کنیم

داشتن چین و چروک بر روی پوست هیچ اشکالی ندارد. گاهی حتی وجود چند خط بر روی صورت می تواند چهره شما را جذاب تر و دوست داشتنی تر کند. اما قابل درک است که چرا بسیاری از ما ترجیح می دهیم از تشکیل یا ایجاد چین و چروک ها بر روی پوست جلوگیری کنیم.

بدون مداخله پزشکی یا جراحی، برطرف کردن و درمان چین و چروک‎های صورتمان می‎تواند کمی سخت بوده و چالش برانگیز باشد. بنابراین همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. شما می‎توانید گام‎هایی بردارید و با تغییر سبک زندگی‎تان، مانع از پیشرفت و عمیق شدن چین و چروک‌‎های پوستتان شوید. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا به شما 8 روش علمی و ثابت شده در جهت جلوگیری از تشیل چین و چروک های صورت و دور چشم را بگوییم.

علت یا علل ایجاد چین و چروک ها چیست؟

با افزایش سن، به دلیل کند شدن روند تولید کلاژن ، پوست ، خاصیت الاستیسیتی (کشسانی) خود را از دست می دهد و یا این خاصیت در پوست کم می شود. این فرآیند تحت تاثیر فاکتورهای متنوعی همچون قرارگیری در معرض نور آفتاب، آلودگی محیطی و سبک زندگی ماست. با گذر عمر، پوست روز به روز نازک‎ تر و خشک‎ تر می‎شود. زمانی‎ که پوست شما رطوبت و حجم سابق را نداشته باشد ، بیش از پیش مستعد چروک شدن است.

برای پیشگیری از چین و چروک شدن  پوستمان چه کنیم؟

ژنتیک عامل اصلی و تاثیر گذار بر زمان ظهور چروک‎ها بر روی پوست ماست. گذر زمان و عمر نیز جزء عوامل اصلی محسوب می‎شود. اما حتی اگر پوست افراد یک خانواده به طور ژنتیکی زود تر چروک شود ، باز هم روش هایی برای کنترل این مسئله و بهبود آن وجود دارد. اگرچه وجود چروک‎ها در برخی نقاط پوست اجتناب ناپذیر است ، اما با مراقبت ویژه از پوست می ‎توان تا مدت زمان طولانی به دور از چین و چروک های پوست زندگی کرد.

1. پوستتان را در برابر نور آفتاب ایمن کنید

واضح است که قرارگیری درمعرض نور خورشید یکی از دلایل ایجاد چین و چروک و پیری زودرس پوست است. مطابق آخرین منابع علمی جهانی ، استفاده مرتب از کرم ضد آفتاب ، زمان بروز و ظهور نشانه ها و علامت های پیری ( مانند چین و چروک و لک های پوستی ) را به تاخیر می اندازد . برای محافظت از پوست در برابر اشعه های خطرناک فرابنفش ، استفاده  روزانه از ضد آفتاب های دارای SPF بین 30 تا 50 امری حیاتی و مهم است. حتی در هوای ابری ! اشعه فرابنفش (UV) به راحتی از میان ابرها نیز عبور می‎کند. بنابراین فقط به این دلیل که هوا ابری است و دیگر نیاز به استفاده از ضد آفتاب نیست ، ضد آفتاب خود را کنار نگذارید.
برای اطمینان خاطر بیشتر، پوشیدن کلاه آفتابی لبه ‎دار، لباس‎های رنگ روشن و منعکس‎ کننده نور خورشید و استفاده از عینک آفتابی ، حلقه حفاظتی شما را در برابر اشعه UV آفتاب را تکمیل می نماید.

2. استفاده از رتینوئید ها به منظور جلوگیری و درمان چین و چروک های صورت و دور چشم

رتینوئیدها از مشتقات ویتامین A هستند و اثرات آنها به عنوان یکی از قوی ترین مواد ضد پیری و ضد چروک ، بسیار مورد مطالعه قرار گرفته ‎است. رتینوئیدها همچنین توانایی افزایش تولید کلاژن را داشته و از افتادگی پوست جلوگیری می‎کنند. با کمک به بازسازی پوست و تولید رگ‎های خونی جدید، رتینوئیدها، بافت و ظاهر کلی پوست را بهبود می‎بخشند. نتیجه استفاده از رتینوئید ها بر روی پوست ، برجستگی و شادابی پوست صورت خواهد بود.

به طور کلی 5 نوع رتینوئید وجود دارد و هر کدام از آن‎ها تفاوت ظریفی در عملکردشان در مقایسه با دیگر رتینوئید ها دارند. برخی از رتینوئید ها مانند رتینول در کرم‎ها و سرم ها و ژل‎هایی وجود دارند که شما می توانید از هر فروشگاه آنلاین و یا فروشگاه محصولات زیبایی و مراقبت از پوست تهیه کنید و برخی دیگر فقط  با تجویز پزشک و در داروخانه‎ ها در دسترس هستند. متخصصان پوست پیشنهاد می‎کنند که ابتدا با مقدار کمی رتینوئید شروع کرده و میزان تحمل پذیری پوستمان به محصولات حاوی این ماده را بسنجیم. سپس به صورت یک روز در میان از آن استفاده کنیم تا دچار مشکل نازک شدن و پوسته پوسته شدن پوست نشویم.

معرفی یک سرم بسیار با کیفیت حاوی 1% رتینول

سرم رتینول 1% تایتان ساخت کشور کانادا می تواند به طیف وسیعی از مشکلات پوستی شما پاسخ دهد ، مشکلاتی از قبیل :

 • لک صورت و انواع لک های پوستی
 • جوش و آکنه و جای جوش
 • چین و چروک های پوستی
 • شادابی پوست و درمان بی رنگی و مرده بودن رنگ پوست

برای مشاهده جزئیات بیشتر می توانید بر روی تصویر زیر کلیک کنید :

کرم رتینول ، سرم رتینول تایتان

3. استفاده از آبرسان ها و مرطوب کننده ها

استفاده از آبرسان ها همانند نوشیدن آب برای صورت شما عمل می کند. پژوهش‎ها نشان می ‎دهند که استفاده از آبرسان‎ هایی که دارای منابع اسید هیالورونیک و ویتامین C هستند ، تاثیر شگفت انگیزی بر جلوگیری از ظهور چروک‎ها یا عمیق شدن آنها دارد. همچنین برای شستشوی پوست خود توصیه می شود از یک ژل شستشوی صورت مناسب با نوع پوست خود استفاده کنید که علاوه بر داشتن قدرت پاک کنندگی و شویندگی  زیاد ، همزمان پوست شما را آبرسانی نیز کند.

معرفی یک سرم ویتامین سی 20% با کیفیت ساخت کشور کانادا برگرفته از سلول های بنیادی

سرم ویتامین سی 20% تایتان کازمتیک ساخت کشور کانادا دارای آخرین استاندارد های روز دنیا در فرمولاسیون محصولات ویتامین سی است که حاوی ویتامین ای و فرولیک اسید و هیالورونیک اسید با مشخصات زیر می باشد : ( جهت مشاهده این محصول بر روی تصویر کلیک کنید )

 • 20% ویتامین سی پایدار به فرم سدیم آسکوربیل فسفات
 • استفاده از تکنولوژی سلول های بنیادی
 • حاوی هیالورونیک اسید
 • حاوی ویتامین ای
 • حاوی آب برگ آلوورا
 • حاوی فرولیک اسید
 • و دیگر آنتی اکسیدان های قوی ...

سرم ویتامین سی تایتان کازمتیک ساخت کانادا

4. هیدراته بمانید ( آبرسانی درونی بدن )

نوشیدن آب برای سلامتی کلی بدن و پوست ضروری است. بدن ما، تقریبا برای هر سازوکاری، به آب نیاز دارد. جدای از سازوکارهای حیاتی مانند دور کردن سموم از بدن، هضم بهتر غذا و تنظیم دمای بدن ، نوشیدن آب پوست شما را سلامت و هیدراته (مرطوب) نگه می‎دارد.

براساس تحقیقی که در سال 2015 بر سلامتی گروهی از زنان انجام گرفت ، مشخص شد که نوشیدن آب بیشتر ، اثرات بسیار مثبتی بر حفظ رطوبت و فیزیولوژی پوست دارد. در مطالعه دیگری در سال 2017 نیز مشخص شد که با نوشیدن عصاره برگ گیاه ملیسا (باد رنجبویه) به صورت چای یا دمنوش، خاصیت الاستیسیتی پوست افزایش یافته و زخم‎های بافتی ( اسکار ) التیام یافته و بهتر می شوند.

5. خوردن یا مصرف غذاهای سرشار از ویتامین

حتما تا به حال این جمله معروف را شنیده‎ اید که "شما همان هستید که می‎خورید". این ضرب المثل در بحث جلوگیری از پیری پوست و چین و چروک های نیز صدق می‎کند. مطابق نتایج یک پژوهش بزرگ در هلند که در سال 2019 انجام گرفت و بر روی بیش از 2700 نفر مورد بررسی قرار گرفت ، عادت‎های غذا خوردن، تاثیر مستقیمی بر چین و چروک‎های صورت دارد. این امر به خصوص درمورد زنان اهمیت ویژه‎ ای دارد. براساس مطالعه مذکور، زنانی که رژیم غذایی‎شان سرشار از گوشت قرمز و اسنک‎های ناسالم و فست فود است ، چروک صورتشان بیشتر از زنانی است که در رژیم غذایی‎شان بیشتر از میوه استفاده می‎نمایند.

غذاهایی که حاوی مقادیر بالایی از مواد آنتی اکسیدانی هستند ، علاوه بر بهبود خاصیت الاستیسیتی یا خاصیت کشسانی پوست ( سفتی پوست ) ، از پوست در برابر آسیب ها و پیری زودرس محافظت می کنند. برخی از غذاها و نوشیدنی‎ های سالم و تاثیر گذار بر سلامت پوست عبارتند از :

• چای سبز

• روغن زیتون

• ماهی سالمون

• آووکادو

• انار

• بذر کتان

• سبزی‎ها، مخصوصا هویج، کدو، سیزیجات برگی، فلفل دلمه ‎ای و کلم بروکلی

در صورت تمایل بخوانید :

برای شادابی و سلامت پوست چه بخوریم ؟

6. به پشت بخوابید

تاثیر نحوه خوابیدن در جلوگیری از چروک های صورت

در یک مطالعه در سال 2016 نشان داده شده است که موقعیت یا نحوه خوابیدن افراد بر تشکیل یا ایجاد چین و چروکهای صورتشان موثر است ! نتایج حاکی از این است که سرعت تشکیل چین و چروک ها و غیرطبیعی شدن شکل کلی پوست صورت در افرادی که بر یک پهلو و یا بر روی شکم میخوابند ، به دلیل فشار مکانیکی که به پوستشان وارد می‎شود، رایج تر است.

یک راه موثر برای جلوگیری از چنین پیامدهایی این است که به جای خوابیدن بر پهلوها یا شکم ، سعی کنیم بر پشت و بر روی کمر بخوابیم و همچنین به جای استفاده ازبالشت پنبه‎ ای از بالشت ابریشمی ترجیحا استفاده کنیم. چرا که اصطکاک کمتری با پوست دارد و میزان ساییدگی را کاهش می‎دهد.

7. سیگار نکشید

دود تنباکو و مصرف دخانیات به الاستین و کلاژن ( فیبرهایی که سفتی و انعطاف پذیری پوستتان را تضمین می‎کنند ) آسیب می‎زند. همچنین، نیکوتین موجود در سیگار، رگ‎های خونی شما را منقبض می کند و باعث می شود تا جریان خون در پوست کاهش ‎یابد . در نتیجه ، پوست به اندازه کافی اکسیژن و مواد غذایی مهمی چون ویتامین A را دریافت نمی‎کند.

براساس گزارش کلینیک مایو (کمپانی آمریکایی سلامتی و مراقبت عمومی)، حتی حرارت ناشی از سیگار کشیدن به تشکیل چین و چروک های پوست کمک می کند! به علاوه ، تکرار متناوب عمل فشار دادن لب‎ها بر سیگار باعث ایجاد چروک های زودرس در اطراف لب و صورت می‎شود. همچنین نتایج یک مطالعه بر روی 79 جفت دوقلو در سال 2013 نشان داد که وقتی یکی از دوقلوها سیگار می‎کشد، میزان چروک صورتش بیشتر از دیگری بوده است که سیگار نمی کشیده است. بنابراین، اگر به طور مرتب سیگار می‎کشید ، به یک مشاور سلامتی برای گرفتن برنامه‎ ترک سیگار مراجعه کنید.

8. صورتتان را ریلکس کنید و تا حد ممکن از بیان احساسات با صورت جلوگیری کنید

تاثیر اخم بر ایجاد چروک صورت و دور چشمحرکات صورت مانند جمع کردن چشم‎ها ، اخم کردن و فشار دادن لب‎ها می‎تواند روند تشکیل چروک‎ها را سرعت بخشد. اگر به طور مرتب چشمتان را جمع می‎کنید این بدین معناست که باید به چشم پزشک مراجعه کنید. زیرا این عمل می تواند نشان از این باشد که به عینک یا لنز قوی‎تری نیاز دارید. گرفتن نسخه جدید برای شماره چشمتان، برای سلامتی پوست و البته چشمتان حائز اهمیت است.

همچنین اگر عادت دارید که مدام اخم کنید یا ابروهایتان را بالا بیندازید ، بهتر است مدیریت استرس را یا روش های کاهش استرس را در برنامه خود داشته باشید. برخی از تکنیک‎های مدیریت استرس عبارتند از :

• ورزش منظم

• تمرین منظم نفس کشیدن عمیق

• یوگا

• مراقبه

• رها سازی ذهن

بخاطر داشته باشید

چین و چروک های صورت بخشی از فرآیند طبیعی افزایش سن هستند اما روش هایی برای جلوگیری از پیشرفت و یا تشدید آن‎ها وجود دارد. فاکتورهای مربوط به سبک زندگی مثل داشتن رژیم غذایی سرشار از ویتامین ، نوشیدن مقدار زیادی آب ، محافظت از پوست در برابر آفتاب ، دوری از مصرف دخانیات و مدیریت استرس، نقش اساسی در حفظ سلامت و شادابی پوست دارند. همچنین استفاده از رتینوئید ها و آبرسان های حاوی ویتامین C و اسید هیا‎لورونیک نیز راهی موثر در پیشگیری از چروک‎های زودرس پوست است.

منبع :

https://www.healthline.com/health/skin/how-to-prevent-wrinkles

کلمات کلیدی مقاله : # جلوگیری از چروک صورت # از بین بردن چروک صورت # چگونه از چروک صورت جلوگیری کنیم ؟ # چطور چروک صورت را درمان کنیم ؟ # چگونه چروک صورت را از بین ببریم ؟ # پیشگیری از چروک صورت و دور چشم # روش های خانگی # درمان خانگی چروک صورت و دور چشم


سوالات متداول

علل اصلی چین و چروک دور چشم چشم و صورت چیست؟

چین و چروک های دور چشم و صورت می تواند ناشی از عواملی مانند افزایش سن ، قرار گرفتن در معرض نور خورشید ، سیگار کشیدن ، انجام حرکات تکراری صورت ناشی از عادت و یا ابراز احساسات و ژنتیک باشد.


چگونه می توان از چین و چروک ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب جلوگیری کنم؟

برای به حداقل رساندن آسیب نور خورشید، از کرم های ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF حداقل 30 استفاده کنید، از عینک آفتابی استفاده کنید و از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید بخصوص بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر خودداری کنید.


آیا یک رژیم غذایی سالم می تواند به جلوگیری از چین و چروک کمک کند؟

بله، یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از آنتی اکسیدان ها ، ویتامین ها و مواد معدنی می تواند به حفظ سلامت پوست و کاهش روند پیری کمک کند. به منظور حفظ سلامت کلی پوست غذاهای سرشار از ویتامین C ، ویتامین E و اسیدهای چرب امگا 3 مصرف کنید.


سیگار چه تاثیری بر چین و چروک دور چشم و پوست دارد؟

سیگار روند پیری پوست را تسریع می کند و با آسیب رساندن به کلاژن و الاستین که مامور حفظ استحکام پوست هستند ، به تشکیل چین و چروک های زودرس کمک می کند. ترک سیگار می تواند به کاهش خطر ایجاد چین و چروک ها کمک کند.


خواب چه تاثیری بر رو چین و چروک های پوست دارد ؟

داشتن یک خواب با کیفیت به میزان کافی برای سلامت کلی پوست و بدن بسیار مهم است. در طول خواب، بدن سلول های پوست را ترمیم و بازسازی می کند. 7 تا 9 ساعت در شب بخوابید و تا حد ممکن به پشت بخوابید تا به صورت خود فشار نیاورید.


آیا ماساژ صورت می تواند به جلوگیری از چین و چروک کمک کند؟

در حالی که تمرینات یا ماساژ صورت ممکن است به تقویت ماهیچه های صورت کمک کند، اما به دلیل انجام حرکات تکراری ، خود می تواند به ایجاد چین و چروک کمک کند. بهتر است بر روی سایر اقدامات پیشگیرانه مانند رعایت روتین های مراقبت از پوست ، محافظت از پوست در برابر آفتاب و  داشتن یک سبک زندگی سالم تمرکز کنید.


برای جلوگیری از چین و چروک از چه محصولات مراقبت از پوست استفاده کنم؟

به دنبال محصولات حاوی رتینوئید ، ویتامین C ، آلفا هیدروکسی اسید یا پپتید ها باشید، زیرا این مواد می توانند به تحریک تولید کلاژن، بهبود خاصیت ارتجاعی پوست و کاهش ظاهر چین و چروک کمک کنند. همه این ترکیبات در محصولات تایتان از جمله سرم رتینول تایتان ، سرم ویتامین سی 20 درصد تایتان و سرم ضد چروک تایتان حاوی پپتاید موجود می باشند.


آیا مرطوب کننده ها می توانند به جلوگیری از چین و چروک کمک کنند؟

بله، مرطوب نگه داشتن پوست به طور منظم می تواند به حفظ خاصیت ارتجاعی آن و جلوگیری از ایجاد چین و چروک کمک کند. روزانه از مرطوب‌کننده‌ های با کیفیت ، ترجیحاً حاوی هیالورونیک اسید ، سرامید یا گلیسیرین استفاده کنید. مانند کرم مرطوب کننده پروتکت تایتان که علاوه بر این ترکیبلات حاوی ویتامین آ و ویتامین ای نیز می باشد.


چگونه می توانم از چین و چروک دور چشمم جلوگیری کنم؟

از کرم دور چشم استفاده کنید که حاوی ترکیب یا فرمول خاصی برای دور چشم است که خطوط و چین و چروک های ظریف دور چشم را هدف قرار می دهد، مانند کرم تخصصی دور چشم تایتان. همچنین از عینک آفتابی برای محافظت از پوست ظریف اطراف چشم استفاده کنید و از مالش مکرر چشم خودداری کنید.


چه درمان های حرفه ای دیگری جلوگیری از چین و چروک وجود دارد؟

درمان هایی مانند لایه برداری شیمیایی ، میکرودرم ابریژن ، لایه برداری با لیزر و تزریق بوتاکس نیز می توانند به کاهش چین و چروک ها و همچنین بهبود ظاهر آنها کمک کنند. برای تعیین بهترین درمان حرفه ای با توجه به نوع پوستتان و نگرانی های خود با یک متخصص پوست مشورت کنید.

بر چسب ها :
به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید