کراتینه مو چیست ، چه فواید و مزایا یا عوارضی دارد

کراتینه مو چیست و چگونه انجام می شود ؟ فواید یا مزایا و عوارض آن چیست

کراتینه مو ( درمان کراتینه مو یا کراتین تراپی ) چیست و چگونه انجام می شود ؟

درمان کراتینه مو چیست و چه گونه انجام می شود

درمان کراتینه مو ، که گاهی اوقات آن را درمان کراتین برزیلی نیز می گویند ، یک روش شیمیایی است که معمولاً در سالن های زیبایی انجام می شود و می تواند موهای شما را برای مدت 6 ماه ، صاف تر نشان دهد. همچنین کراتینه مو باعث درخشش مو و براقیت مو می شود و می تواند وز شدن موها را تا حدود زیادی کاهش دهد.

مراحل انجام کراتینه مو به گونه ای است که ابتدا موها کاملا شسته شده و سپس آرایشگر یا کسی که می خواهد موهای شما را کراتینه کند ، مواد کراتینه را بر روی موهای خیس شما قرار می دهد و اجازه می دهد تا حدود 30 دقیقه ، مواد بر روی موهایتان بماند.

کراتینه مو چه فوایدی دارد ؟

شامپو کردن مو قبل از انجام کراتینه

برخی از آرایشگران مو البته ترجیح می دهند که ابتدا موها را با یک سشوار مناسب خشک کنند و سپس مواد کراتین را بر روی موهای خشک قرار دهند ، سپس با استفاده از یک اتو مو مخصوص کراتینه ، قسمت به قسمت موهای شما را اتو می کنند تا مواد کاملا جذب مو شده و مهر و موم شود.

مدت زمان انجام کراتینه

مدت زمان انجام کراتینه مو

مدت زمان انجام کراتینه مو ممکن است چند ساعت طول بکشد - بنابراین بهتر است همراهتان یک کتاب یا چیزی که شما را سرگرم کند داشته باشید که حوصله تان سر نرود.

آیا انجام کراتینه مو خوب است ؟

اگر مطمئن نیستید که اصلا درمان کراتینه مو برای شما مناسب است یا خیر ، موارد مثبت و منفی آن را که در ادامه به آنها کامل می پردازیم در نظر بگیرید :

فواید یا مزایای بالقوه کراتینه کردن مو 

بدن به طور طبیعی پروتئین کراتین تولید می کند - این پروتئین کراتین همان چیزی است که مو و ناخن های شما نیز از آن تشکیل شده است.

کراتین موجود در مواد کراتینه که امروزه در سالن های زیبایی استفاده می شود ممکن است از پشم ، پر یا شاخ حیوانات گرفته شده باشد . امروزه برخی از شامپوها و نرم کننده های موجود در بازار نیز حاوی کراتین هستند ، اما به طور معمول بیشترین استفاده از این ماده را شما زمانی خواهید کرد که موهایتان را توسط یک  متخصص زیبایی در سالن زیبایی کراتینه کنید و از مزایای کامل این درمان بهره مند شوید.

مزایا و فواید انجام کراتینه مو ، می تواند شامل موارد زیر باشد :

داشتن موهای صاف و براق

ماده کراتین ، سلول های تارهای موهایی را که با هم تداخل دارند  را صاف می کند، این به این معنی است که موهای شما قابلیت کنترل بیشتری به نسبت گذشته پیدا می کنند ( راحت تر حالت می گیرند ) و کمتر وز می شوند. همچنین کراتینه مو باعث می شود تا موخوره موهایتان تا حد زیادی کم شده و موهای شما دارای ظاهری براق و سالم باشد.

کراتین همچنین می تواند انتهای تار موهایتان را به هم بچسباند و از جدا شدن و نا مرتب بودن انتهای موها ( موخوره یا split ends ) جلوگیری کند.

میزان ماندگاری کراتینه مو

تا زمانی که از موهای کراتین شده خود به دقت مراقبت می کنید ( با عدم شستشوی مداوم موهای خود ، 2 تا 3 بار در هفته کافی است ) ، ماندگاری درمان کراتینه شما می تواند تا 6 ماه طول بکشد.

مزایا و عوارض کراتینه کردن مو

همچنین بخوانید : نحوه مراقبت از موهای کراتینه شده

داشتن موهای قابل کنترل تر

کراتینه مو باعث می شود تا کنترل شما بر روی موهایتان بیشتر شود ، مخصوصا اگر موهای شما زیاد ضخیم و یا وز باشد.

اگر به طور مداوم با استفاده از ابزار های گرم شونده حالت دهی مو ( مانند سشوار یا اتو مو ) استفاده می کنید ، متوجه می شوید که بعد از انجام درمان کراتینه ، موهای شما خیلی زودتر خشک  می شوند. برخی از افراد می گویند بعد از کراتینه کردن موهایشان ، مدت زمان خشک کردن موهایشان تقریبا نصف شده.

دیدگاه دیگری که در خصوص مزایا و فواید کراتینه کردن مو وجود دارد این است که موهایتان به راحتی حتی با هوای آزاد ، خشک می شوند و همین موضوع باعث می شود تا از دستگاه های حالت دهی و گرما دهنده مو مثل اتو مو و سشوار کمتر استفاده کنید و در نتیجه آسیب به موهایتان را به حد اقل برسانید و موهای سالم تر و محکم تری داشته باشید.

رشد مو

کراتینه مو همچنین می تواند رشد موها را بهتر و تقویت کند و همین موضوع به جلوگیری از ریزش مو کمک کند. کراتینه کردن مو می تواند باعث شود تا رشد مو سریع تر به نظر برسد زیرا انتهای موها شکسته نشده و از بین نمی رود.

نکات منفی درمان کراتینه مو ( خطرات یا عوارض احتمالی کراتینه مو )

فرمالدئید

مواد کراتینه فاقد فرمالدئید

امروزه بسیاری از مواد کراتینه موجود در بازار ( نه همه آنها ) حاوی فرمالدئید هستند که در صورت استنشاق این ماده ، می تواند خطرناک باشد.

در واقع ماده ای که باعث صاف شدن موها می شوند همان فرمالدئید است.

طبق تحقیقات کارگروه محیط زیست ، برخی از شرکت ها سعی می کنند این واقعیت را که محصول یا مواد کراتینه آنها حاوی این ماده شیمیایی است پنهان کنند.

پس چه جایگزینی برای فرمالدیهاید وجود دارد ؟

جایگزین های فرمالدئید

امروزه انتخاب های دیگری نیز برای صافی دائم مو وجود دارد : با استفاده از ریلکسر ها که (گاهی اوقات به آن صافی ژاپنی نیز می گویند) که در واقع پیوند مو را با استفاده از مواد تشکیل دهنده آمونیوم تریگلیکولیت و هیدروکسید سدیم می شکند و در نتیجه باعث صافی دائم مو می شود ، اما این روش نیز می تواند باعث رشد ناخوشایند مو به صورت موهای فر در قسمت هایی که مورد درمان قرار نمی گیرند شود و توصیه نمی شود ! امروزه مواد کراتین یا محصولات کراتینی وجود دارند که فاقد فرمالدئید هستند ( در عوض از اسید گلیوکسیلیک ها برای صافی مو استفاده می کنند) اما کارایی و ماندگاری آنها به اندازه محصولاتی که حاوی فرمالدئید هستند نیست ، اما حد اقل سلامت شما را تضمین می کنند.

هزینه کراتینه مو

انجام کراتینه مو در سالن های زیبایی می تواند در حدود 300 تا 800 دلار برای شما هزینه داشته باشد. امروزه گزینه های ارزان قیمت تری نیز برای کراتینه کردن مو وجود دارد که شما می توانید در خانه آنها را امتحان کنید ، اما مدت زمان ماندگاری صافی مو در این روش های خانگی یا مواد خانگی به اندازه کراتینه کردن مو در سالن های زیبایی نخواهد بود ، اما در عوض سالم تر بوده و سلامت شما را به خطر نمی اندازد.

 

درمان های کراتین ( انجام کراتینه مو ) نباید بیش از سه بار در سال انجام شود ، زیرا با گذشت زمان می تواند به مو آسیب برساند. کراتینه مو معمولا در فصل تابستان انجام می شود ، زمانی که موها به دلیل رطوبت هوا بیشتر وز می شوند ! اکثرا مردم تمایل دارند در این فصل موهای خود را کراتینه کنند.

نگهداری و مراقبت موهای کراتینه شده

نگهداری و مراقبت از موهای کراتینه شده

شستن کمتر موها و اجتناب از شنا ، ممکن است نگهداری موهای کراتینه شده را برای برخی از افراد دشوار کند.

نکات کراتینه مو

  • نوع آبی که به موهای شما برخورد می کند مهم است : شنا در آب کلر یا نمک (اساساً استخر یا اقیانوس) می تواند عمر درمان درمان کراتینه موهای شما را کوتاه کند. همچنین شما باید بعد از انجام کراتینه مو ، از شامپو و نرم کننده ای که فاقد کلرید سدیم و سولفات است استفاده کنید ، زیرا هر دوی این مواد می توانند درمان کراتینه شما را بی اثر کنند.
  • قبل از شستشوی موهایتان بعد از کراتینه ، باید کمی صبر کنید : قبل از اینکه بتوانید موهایتان را خیس کرده و یا شستشو دهید ، باید 3 تا 4 روز پس از انجام کراتینه موهایتان صبر کنید ، بنابراین اگر شخصی هستید که دوست دارید هر روز موهایتان را شستشو دهید ، ممکن است کراتینه کردن مو برای شما مناسب نباشد. همچنین برخی از افراد گزارش می دهند بعد از هر بار شستشوی موهایشان یک بوی خاص متوجه می شوند که این شاید کمی آزار دهنده باشد.
  • کراتینه مو برای همه توصیه نمی شوند : کراتینه مو برای خانم های باردار به هیچ وجه توصیه نمی شود.

مشاهده یک مقاله کامل در خصوص نکات مراقبت از موهای کراتینه شده

آیا می توان موهای رنگ شده را نیز کراتینه کرد ؟ ( کراتینه موهای رنگ شده )

کراتینه موهای رنگ شده

بله ! کراتین تراپی روی موهای رنگ شده بهتر جواب می کند ، وقتی لایه کوتیکول مو باز باشد ، محصول کراتینه می تواند به مو نفوذ کند و در واقع رنگ مو می تواند کوتیکول مو را باز کند.

آیا باید اول موهای خود را رنگ کنیم و بعد کراتینه یا برعکس؟ قطعا حالت ایده آل این است که 2 الی 3 روز قبل از کراتینه مو ، موهایمان را رنگ کنیم ، اگر بخواهیم موهای خود را بعد از درمان کراتینه مو رنگ کنیم ، باید 7 تا 10 روز به کراتین فرصت دهیم تا کامل جذب مو شود و رنگ مو می تواند مواد کراتین موجود بر روی موها را از بین ببرد.

البته باید توجه داشته باشید که ممکن است رنگ موهایتان بعد از کراتینه مقدار کمی روشن تر شود.

نتیجه گیری نهایی در مورد کراتینه کردن مو

درمان کراتینه مو می تواند موخوره را از بین برده و مدیریت موهای ضخیم را برای شما آسان تر کند.

درمان کراتینه برای صاف کردن کوتیکول مو استفاده می شود که در نتیجه به رشته موها جلوه ای براق می بخشد. کراتینه کردن مو همچنین می تواند زمان خشک شدن مو را کاهش دهد.

هزینه انجام کراتینه مو گران است و فرمالدئید موجود در مواد کراتینه که در بسیاری از فرمول ها وجود دارد در صورت استنشاق می تواند خطرناک باشد ، بنابراین مطمئن شوید که کراتینه را در یک محیط دارای تهویه مناسب انجام می دهید و یا از یک فرمول بدون فرمالدئید استفاده کنید.

همچنین بخوانید :

منبع :

https://www.healthline.com/health/keratin-treatment-pros-and-cons

معرفی جایگزین مناسب برای مواد کراتینه برزیلی و خطرناک

آنچه در این مقاله به شما آموزش دادیم روش درمان کراتین برزیلی بود یا درمان کراتینه برزیلی با استفاده از مواد کراتینه حاوی فرمالدیهاید ! با توجه به اینکه امروزه نگرانی های زیادی در مورد درمان های کراتینه حاوی فرمالدئید وجود دارد و این ماده ، ماده ای سرطان زاست توصیه ما استفاده از دیگر روش های درمان کراتینه و استفاده از محصولات امن تر است ، اگر چه ماندگاری این روش ها کمتر است ، اما در عوض امنیت و سلامت شما را تضمین می کند. سرم آرگان ، کراتین و پروتئین سیلک رود تایتان کازمتیک ساخت کشور کانادا یکی از استاندارد ترین و منحصر به فرد ترین فرمولاسیون های حال حاضر دنیا حاوی سه ماده کراتین هیدرولیز شده + پروتئین هیدرولیز شده و روغن آرگان خالص با خاصیت های زیر است :

  • حفظ رطوبت و درخشندگی رنگ مو ( تقویت رنگ مو )
  • صافی موها و ابریشمی شدن موها
  • سرشار از غنی ترین منابع گیاهی پروتئین به منظور پروتئین تراپی مو و تقویت پروتئین مو
  • جلوگیری از شکستگی و وز شدن موها

جزئیات بیشتر در مورد این سرم با کیفیت را می توانید با کلیک بر روی تصویر زیر مشاهده و مطالعه کنید

سرم کراتین ، پروتئین و روغن آرگان سیلک رود


پرسش و پاسخ های متداول در خصوص این مقاله


کراتینه مو ، کراتین تراپی یا درمان کراتینه مو چیست ؟

کراتین تراپی یا کراتینه درمانی یک فرآیند درمان مو است که شامل استفاده از پروتئینی به نام کراتین به منظور صاف کردن موها است. این درمان برای کاهش موخوره، افزایش درخشندگی و قابل کنترل تر کردن موها ( افزایش قدرت حالت دهی به مو ) طراحی شده است.


کراتینه مو چقدر ماندگاری دارد ؟ ( مدت زمان صافی مو )

مدت زمان ماندگاری و یا صافی مو در درمان کراتینه ، به نوع درمان یا محصول استفاده شده ، تعداد دفعات شستشوی موهای خود بعد از درمان کراتینه و نحوه مراقبت از موهای کراتینه شده ، بین 2 تا 6 ماه می تواند متغیر باشد.


آیا می توانم بعد از کراتینه ، موهای خود را رنگ کنم ؟

بهتر است حداقل 2 هفته بعد از کراتین تراپی صبر کنید و بعد موهایتان را رنگ کنید. این مورد به موهای شما زمان می‌دهد تا خود را با درمان کراتینه تطبیق دهند و به یکدست تر شدن رنگ مو کمک می‌کند.


آیا می توان بعد از کراتینه موهای خود را شست ؟ چقدر صبر کنیم ؟

پیروی از دستورالعمل های خاص ارائه شده توسط آرایشگر خود پس از کراتین تراپی بسیار مهم است، اما به طور کلی باید حداقل 3 روز تا شستشوی موهایتان بعد از کراتینه ، صبر کنید تا اجازه دهید درمان کاملاً به موهایتان جذب شود و به درستی انجام شود.


آیا کراتینه مو عوارض دارد ؟ امن است ؟ بی خطر است؟

کراتینه کردن مو به طور کلی برای اکثر افراد بی خطر در نظر گرفته می شود، اما توجه به این نکته مهم است که برخی از درمان ها ( مواد استفاده شده ) ممکن است حاوی فرمالدئید یا سایر مواد شیمیایی بالقوه مضر باشند. بهتر است تحقیقات خود را انجام دهید و درمانی را انتخاب کنید که عاری از مواد شیمیایی مضر باشد و از نظر ایمنی آزمایش شده باشد. بسیاری از مواد کراتینه که امروزه در این صنعت به کار برده می شوند مخصوصا اگر وعده صافی مو برای مدت های طولانی داده شود ، حاوی ماده فرمالدئید هستند.


آیا کراتینه مو برای انواع مو مناسب است ؟ روی هر نوع مویی قابل انجام است؟

کراتینه مو را می توان روی اکثر انواع مو انجام داد، اما مهم است که با یک آرایشگر حرفه ای در این خصوص مشورت کنید تا بهترین درمان را برای نوع و بافت موی خاص شما تعیین کنید. برخی از درمان ها ممکن است برای موهای بسیار آسیب دیده یا موهای رنگ شده و موهایی که زیاد تحت درمان های مختلف بوده اند ، مناسب نباشد.


کراتینه مو چند ساعت طول می کشد ؟ چقدر زمان می برد ؟

مدت زمان انجام کراتینه مو به نوع درمان کراتینه ، مورد استفاده و طول و ضخامت موهای شما بستگی دارد و  می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، ممکن است بین 1.5 تا 3 ساعت برای اعمال کراتینه و جذب مواد به مو و اتو کشی ، زمان نیاز باشد.


آیا صافی مو بعد از کراتینه مو ، دائمی است ؟

خیر، ماندگاری و صافی مو بعد از کراتینه مو ، دائمی نیست. اثرات این درمان با گذشت زمان و با شستوی موها و حالت دادن به موها به تدریج محو می شود و این نتایج معمولاً بین 2 تا 6 ماه باقی می ماند.


آیا می توانم موهایم را بعد از کراتینه ، سشوار یا اتو کنم؟

بله، می‌توانید بعد از کراتینه ، موهای خود را با سشوار خشک کنید و مانند همیشه حالت دهید. در واقع، سشوار کردن و حالت دادن به مو توسط ابزار های گرم شونده مانند اتو مو یا سشوار ، می تواند به فعال شدن درمان و حتی طولانی شدن اثرات آن کمک کند.


آیا درمان کراتینه موهای من را کاملا صاف می کند؟

درمان کراتینه برای کاهش موخوره و صافی مو طراحی شده است، اما اگر موهای شما موج یا فر طبیعی داشته باشد، موهای شما را کاملا صاف نمی کند. با این حال، این درمان می تواند موهای شما را قابل کنترل تر و حالت دادن به موهای شما را آسان تر کند.


آیا می توانم بعد از کراتینه درمانی از شامپو و نرم کننده استفاده کنم؟

استفاده از شامپو و نرم کننده بدون سولفات بعد از کراتینه مو ، بسیار مهم است، زیرا سولفات ها می توانند مواد کراتینه را از موهای شما جدا کرده و باعث آسیب شوند. آرایشگر شما ممکن است مارک خاصی از شامپو و نرم کننده را برای استفاده شما توصیه کند.


آیا می توانم قبل از پایان مدت زمان صافی بعد از کراتینه ، دوباره موهایم را کراتین کنم ؟

به طور کلی توصیه می شود قبل از کراتینه کردن دوباره موها ، صبر کنید تا اثرات و صافی کراتین قبلی کامل از بین برود ، زیرا استفاده بیش از حد از مواد کراتینه می تواند به موهای شما آسیب برساند. آرایشگر شما می تواند بر اساس نوع موی شما و روش درمانی خاص که در مورد شما به کار میگیرد شما را در مورد بهترین زمان برای کراتینه مجدد مو ، راهنمایی کند.


آیا می توان موهای رنگ شده را کراتینه کرد ؟

بله، اگر موهای رنگ شده دارید، باز هم می توانید موهایتان را کراتینه کنید . با این حال، بهتر است حداقل دو هفته پس از رنگ کردن موهای خود صبر کنید و سپس اقدام به کراتینه موهایتان کنید تا از آسیب به مو جلوگیری شود.


چه جایگزین دیگری برای کراتینه مو وجود دارد ؟

در خصوص بررسی بهترین جایگزین برای کراتینه مو ، می توانید اینجا کلیک کنید و یک مقاله کامل در این خصوص را مطالعه کنید.

به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید