ماسک خانگی برای درمان جوش و آکنه

5 ماسک خانگی فوق العاده برای درمان آکنه و جوش

بروز جوش و یا آکنه برای هر کسی ممکن است اتفاق افتد. و هنگامی که بر روی پوست شکل می گیرد ، معمولا دشوار است که بدانید چه کاری در آن لحظه انجام دهید. آیا یک راه حل طبیعی راه درمان و کمک به این مشکل پوستیست یا اینکه یک کالای فروشگاهی در این زمینه به ما کمک خواهد کرد ؟ خوب بستگی به نوع آکنه و نوع پوست شما دارد.

در اینجا گزینه هایی که برای شما وجود دارد را بررسی می کنیم - از کارهایی که می توانید در خانه انجام دهید گرفته تا درمان های دارویی  که می توانید از داروخانه ها و یا فروشگاه ها تهیه کنید ، درمان هایی که برای کمک به آرام کردن التهاب ، مبارزه با باکتری ها و پرزهای مسدود شده شما به شما کمک خواهد کرد.

5 دستور العمل ضد آکنه خانگی

وقتی از آکنه صحبت می کنیم عوامل موثر زیادی می توانند در در بوجود آمدن آن نقش داشته باشند . اما به طور کلی ، علت اصلی تشکیل آکنه و یا جوش بر روی پوست ، وجود چربی اضافی بر روی پوست و یا بسته شدن پرز ها و منافذ پوست توسط چربی و یا آلودگی می باشد. ، اما دلایل تولید بیش از حد چربی پوست و التهاب ناشی از آن باکتری می تواند متفاوت باشد ،  از علل هورمونی گرفته تا عفونت های کوچک در بدن.

در حالی که آکنه های شدید معمولاً از نظر درمانی به درمان ها و داروهای سنگین تر نیاز دارند ، در مورد آکنه ها و یا جوش های ملایم تر ، می توانید با به کار بردن ترکیبات موضعی تا حد زیادی آنها را بهبود بخشید.

در اینجا پنج دستور العمل و یا ماسک خانگی برای درمان آکنه و جوش با استفاده از مواد طبیعی و نحوه کار آنها آورده شده است:

1 - ماسک عسل و زردچوبه برای درمان جوش و آکنه

ماسک عسل و زردچوبه برای درمان آکنه و یا جوش صورت

 1/2 قاشق چایخوری زردچوبه + 1 قاشق غذاخوری عسل را با هم مخلوط کنید

مدت زمان ماندن بر روی پوست: 10-15 دقیقه

دین مارتز رابینسون استادیار کلینیک پوست و مو در بیمارستان ییل نیو هاون ، و خالق برند بایودرم ، می گوید : " زردچوبه یک ضد التهاب طبیعی است و می تواند به کاهش التهاب در پوست کمک کند ."

پودر یا گیاه زردچوبه را می توان برای استفاده موضعی بر روی پوست به خمیر در آورد. مخلوط کردن زردچوبه با عسل ، یک محصول سرشار از آنتی اکسیدان که به طور طبیعی ضد باکتری و ضد میکروبی است به شما می دهد که ممکن است به تسکین التهاب پوست و جلوگیری از تشکیل جوش ها و یا آکنه های آینده به شما کمک کند.

2- ماسک روغن درخت چای و خاک رس

ماسک درخت چای و ماسک خاک رس برای درمان جوش و آکنه

1 تا 2 قطره روغن درخت چای را در ماسک خاک رس ریخته و کاملا مخلوط کنید

مدت زمان ماندن بر روی پوست : 10-15 دقیقه (بیشتر از 30)

چرا این دو ماده در درمان آکنه و جوش اثر گذاری دارند ؟ " روغن درخت چای ضد باکتری و ضد التهابی است که جواب خود را پس داده و واقعا نتیجه بخش است." این در حالیست که تحقیقات نشان داده است که روغن درخت چای یک مبارز طبیعی آکنه است ، اما در دوزهای زیاد و هنگام استفاده مستقیم بر روی پوست ، می تواند مقداری قوی باشد.  بنابراین در میزان و نحوه استفاده آن باید محتاط باشید زیرا غلظت های بالاتر می تواند برای پوست را تحریک کرده و ملتهب کند.

به دلیل خاصیت مهارکنندگی هورمونها ، 1 تا 2 قطره از آن را به همراه عسل یا در خاک رس رقیق کنید تا ترکیبی به دست آید ، این ترکیب باعث ایجاد سدی بین پوست و تحریک کننده های احتمالی پوست می شود.

چه گزینه دیگر وجود دارد؟ چند قطره روغن درخت چای را با 12 قطره روغن حامل مانند روغن زیتون ، جوجوبا و یا روغن بادام شیرین مخلوط کنید . آن را مانند مرطوب کننده  روی پوست تمیز ماساژ دهید. (مواظب باشید تا با چشمتان برخوردی صورت نگیرد) 5 تا 8 دقیقه اجازه دهید که این ترکیب بر روی پوستتان بماند ، سپس از یک حوله گرم برای پاک کردن آن از روی صورت و ادامه دادن مابقی روال مراقبت از پوست خود استفاده کنید ( در این حالت دیگر نیازی نیست که از تونر استفاده کنید ، اگر استفاده میکنید )

هنگامی که از روغن درخت چای بر روی پوستتان استفاده می کنید به خاطر داشته باشید كه مطالعاتی كه اثربخشی آن را اثبات می كند ، عمدتاً به اثر آن در استفاده طولانی مدت از آن اشاره می کنند ، بنابراین استفاده مداوم و منظم ازآن می تواند نتایج موفق تری در مقایسه با استفاده یک شبه از آن داشته باشد.

3- ماسک فندق افسونگر و خاک رس برای درمان جوش و آکنه

مدت زمان ماند این ترکیب بر روی پوست : 10-15 دقیقه (بیشتر از 30 دقیقه نشود)

عملکرد این ترکیب یا ماسک چگونه است ؟ عصاره فندق افسونگر ( witch hazel ) ه به عنوان  یک ماده قابض شناخته شده است و به از بین بردن چربی بیش از حد پوست کمک میکند. همچنین این ماده به طور طبیعی یک ضد باکتری است و خواص ضد التهابی آن باعث می شود که گزینه مناسبی در درمان آکنه و یا جوش باشد ، بنابراین ارزش امتحان کردن دارد.

برای ساخت یک ماسک تسکین دهنده پوست که دارای قدرت ضد آکنه است ، سعی کنید چند قطره از عصاره فندق افسونکر را با گلاب یا چای سفید مخلوط کنید. سپس این مایع را برای مرطوب کردن خاک رس خود استفاده کنید. رابینسون توصیه می کند: "از آماده سازی این ماسک و ترکیب با استفاده از مواد با پایه الکل خودداری کنید زیرا می تواند پوست را تحریک کرده و ملتهب کند."

4 - ماسک آلوورا با زردچوبه و یا چای سبز

ماسک آلوئورا و زردچوبه برای درمان جوش و آکنه ، ماسک خانگی

آلوئه ورا را با زردچوبه و یا چای سبز با هم مخلوط کنید

مدت زمان ماندن بر روی پوست: 15-20 دقیقه

علت اثر گذاری چیست ؟ "آلوئه یک ماده آرامبخش طبیعی است." بنابراین "اگر آکنه بسیار ملتهب و تحریک شده و شدید باشد ، آلو ورا برای کمک به تسکین و التیام پوست مفید است."

همچنین این گیاه به طور طبیعی حاوی اسید سالیسیلیک و گوگرد است که این موضوع آن را به  یک منبع غنی و قابل اعتماد تبدیل می کند که همواره به عنوان یک حریف ایده آل برای آکنه یا جوش صورت، شناخته شده است ، به ویژه برای افرادی که دارای پوست چرب هستند.

شما می توانید آلوورا را با سایر مواد قدرتمند مانند پودر زردچوبه یا چای سبز مخلوط کنید تا در کنترل چربی پوست و پوست حساس به شما کمک کند.

یک پاداش به شما : آلوئه ورا همچنین ممکن است از درون بدن هم به شما کمک کند ، یک مطالعه نشان داده است  که نوشیدن  آلوئه ورا می تواند به بهبود آکنه ها یا جوش های خفیف تا متوسط در پوست ​​کمک کند.

5 - ماسک جو دو سر ( بدون شکر )

ماسک جو دو سر برای درمان جوش و آکنه ، ماسک خانگی

مدت زمان مورد نیاز برای ماندن بر روی پوست : 10 تا 15 دقیقه

ترک برای: 20-30 دقیقه

چگونه این ترکیب کار می کند ؟ جو حاوی خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است و سبوس جو دوسر به طور خاص منبع خوبی از ویتامین های ب کمپلکس ، ویتامین E ، پروتئین ، چربی و مواد معدنی است.

جو دوسر را با آب بجوشانید ، همانطور که به عنوان یک گزینه صبحانه سالم این کار را انجام می دهید و اجازه دهید این مخلوط قبل از استفاده بر روی پوست ، کاملاً خنک شود.

در استفاده از جو دوسر برای مسائل پوستی معمولا هیچ مشکلی بوجود نمی آید، اما برای نتیجه های ایده آل تر ، چند قطره روغن درخت چای یا زردچوبه نیز به آن اضافه کنید.

قبل از اینکه هر چیزی روی پوستتان استفاده کنید : اطمینان حاصل کنید که پوست شما کاملاً تمیز و شسته شده و منافذ پوست شما آماده است. برای ریلکس کردن و شل کردن پوست خود ، با یک حوله داغ ، به پوستتان بخار بدهید تا به سست شدن سلول های مرده پوست و آلودگی های پوستی کمک کند. اما اگر روزاسه ، پسوریازیس یا آکنه شدید دارید ، حتما  از یک متخصص پوست کمک بخواهید. اگر کسی را ندارید که از او سوال کنید و یا شما را در این خصوص راهنمایی کند ، مرحله بخار با حوله را نادیده بگیرید تا از واکنش احتمالی خودداری کنید.

منبع : https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/face-mask-for-acne#5-diy-recipes

 

به اشتراک گذاری این مقاله

مقالات مرتبط

دیدگاه ها و نظرات و پرسش و پاسخ ها
  1. author
    18 تیر 1399 - (4 سال قبل)
    فاطمه :

    خیلی مطلب مفیدی بود ، با سپاس از شما و سایت خوبتون...

دیدگاه یا سوال خود را ثبت کنید